שיחה:בן סירא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יש צורך בתוספות ועריכה.

מיהו בן סירא?[עריכת קוד מקור]

מיהו בן סירא שכתב את הספר? מתי נכתב? האם היה המחבר יהודי? איפה ומתי חי?
מה היתה השקפתו הדתית והתרבותית של המחבר?
מדוע כתב את הספר?
מדוע פסלו חז"ל את הספר לקריאה?
על כל השאלות הללו אין מענה בערך!
הערך צריך עריכה והרחבה. אביתר ג' - שיחה 20:00, 26 באוגוסט 2008 (IDT).

כל ימי עני רעים[עריכת קוד מקור]

הפסוק "כל ימי עני רעים" (משלי טו טו) הוא פסוק בספר משלי ולא בספר בן סירא. אמנם, בתלמוד הבבלי, בגירסה שלפנינו, הוא מיוחס לבן סירא: "כתוב בספר בן סירא 'כל ימי עני רעים'; והאיכא שבתות וימים טובים? - כדשמואל, דאמר שמואל: שינוי וסת תחלת חולי מעים. בן סירא אומר: אף לילות - בשפל גגים גגו, ובמרום הרים כרמו; ממטר גגים לגגו, ומעפר כרמו לכרמים" (כתובות קי ב). אבל נראה לי שנפלה כאן טעות סופר, והכוונה היא לייחס לבן סירא רק את החלק האחרון "בשפל גגים גגו ובמרום הרים כרמו...". בכל מקרה מחקתי את המשפט "כל ימי עני רעים" מהערך. --Erel Segal - שיחה 20:09, 29 בינואר 2009 (IST)

עריכת "חיבור הספר"[עריכת קוד מקור]

בוצעה על-ידי בעקבות בקשתו של ישׂראל קרול בדיון על בן-סירא בדף השׂיחה של הערך שמעון הצדיק. אם יש השׂגות או תלונות, אנא פנו אלי. תודה! ד"ר אוֹרי אמיתי, חיפה - שיחה 18:13, 3 בפברואר 2010 (IST)

עכשיו ראיתי שחלק מהעריכה עשׂיתי שלא מתוך שם המשתמש שלי. סליחה ומחילה. ד"ר אוֹרי אמיתי, חיפה - שיחה 18:54, 3 בפברואר 2010 (IST)
לא נורא, רשום שזוהי כתובת IP של אוניברסיטת חיפה... ובנוגע לעריכה - SMirC-thumbsup.svg תודה רבה! Rex - שיחה 18:59, 3 בפברואר 2010 (IST)
שמתי את הערך במעקב שלי. גם אני אשמור Hanay שיחה ראית את פורטל הארכאולוגיה? 19:07, 3 בפברואר 2010 (IST)
הערה: סגל רוצה לומר שבן סירא חובר לאחר מותו של שמעון II. זאת מהמשתמע מהמונחים "בדורו", "בימיו". אם כי הוא נדחק להסביר את הפסוקים בסוף הפרק: "יאמן עם שמעון חסדו, ויקם לו ברית פנחס. אשר לא יכרת לו ולזרעו, כימי שמים" (נ' 35-36). מדבריך אני מבין שיש חולקים עליו. רציתי לקרוא על כך קצת יותר, תוכל להפנות אותי למראי מקום? Rex - שיחה 19:10, 3 בפברואר 2010 (IST)
אני חושב שהדיון עם בנילה בשׂיחה על שמעון הצדיק הבהירה שיש כאן מקום לספק. ההרגשה שלי מקריאת פרק נ' היא של כתיבה בימי חייו של שמעון II. ההערה שלך בסוף הדיון שם הגיונית בעיני - אילו התכוון לסבא, היה חייב לציין זאת כדי למנוע בלבול (ומאידך אפשר לטעון שהיתה כוונה ליצור עמימות, ואין לדבר סוף). בעוונותי אינני מכיר את המחקר העדכני בנושׂא, אלא רק את הקונצנזוס. אם יתעורר צורך, אוכל לבדוק בספריה בשבוע הבא. ד"ר אוֹרי אמיתי, היסטוריא כללית חיפה - שיחה 10:31, 4 בפברואר 2010 (IST)
אני לא מצטט מדעתי, משום שלא קריתי ולא שניתי בעניין זה מימי. אולם ציטטתי מספרו של סגל. (וכך גם שאר הדברים שכתבתי הסתמכו על סגל ועל ידין). ידין מצידו מקבץ 8 מאמרים העוסקים בחיבור הספר (שהתפרסמו בשעתו), את חלקם העתקתי לS:בן סירא/ביבליוגרפיה#תאריך חיבור הספר. Rex - שיחה 11:55, 4 בפברואר 2010 (IST)
במקרה נתקלתי בספר הבא: Mulder, Otto, 1946- Simon the High Priest in Sirach 50 : an exegetical study of the significance of Simon the High Priest as climax to the Praise of the fathers in Ben Sira's concept of the history of Israel / Leiden : Brill, 2003. הוא מושאל כרגע, אבל כבר הזמנתיו. ד"ר אוֹרי אמיתי, היסטוריא כללית חיפה - שיחה 16:20, 4 בפברואר 2010 (IST)
הוא זמין לצפייה בגוגל ספרים. Rex - שיחה 16:24, 4 בפברואר 2010 (IST)
רק בחלקו, למרבה הצער ד"ר אוֹרי אמיתי, היסטוריא כללית חיפה - שיחה 00:53, 7 בפברואר 2010 (IST)

?[עריכת קוד מקור]

בתלמוד ירושלמי סנהדרין יז, א: רבי עקיבה אומר, אף הקורא בספרים החיצוניים כגון ספרי בן סירא ORוזוהי פרשנות דברי רבי עקיבא במשנה הפוסק

כממשיך במסורת המקרא[עריכת קוד מקור]

ישנם תילי תילים על ספרים שמוכיחות שהטענה הזאת פסולה מכל וכל, ונובעת מקריאה עקרה של התורה. למה צד אחד של הדיון מיוצג בצורה מגמתית? חשבתי שדרך הכתיבה הזאת עברה מויקיפדיה מזמן. ומה גם שאין שום מקור פה לטענה הזאת, בנוסף לחד צדדיות בניסוח המשפט.-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת

תוכל לפרט למה כוונתך? • חיים 7לכתוב לי • ח' באלול ה'תשע"א • 13:02, 7 בספטמבר 2011 (IDT)
ישנן הרבה הוכחות מהקריאה הפשוטה של התורה (ושאר התנ"ך), פשוטה במובן הלא מדרשי\רמזי, לקיומו של עולם מעבר, עולם הבא, ביאת המשיח ותחיית המתים. אם זכרוני אינו מטעני ב"כוזרי" וב"מטה דן" (כוזרי שני) יש דיון מעמיק בכך. ואילו פה בכתבה מציגים את זה כאילו מוסכם לכל שכל מה ששיך לעולם הבא ומשיח זו המצאה חז"לית מעיקרה-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
תרשם לויקיפדיה, תכתוב את מה שאתה יודע (אבל רק אם יש לך מקורות), וכך כולנו נהיה מרוצים. אתה תתקן ואנחנו נדע את האמת • חיים 7לכתוב לי • ט' באלול ה'תשע"א • 11:51, 8 בספטמבר 2011 (IDT)
זאת לא הפעם הראשונה שאני כותב בויקיפדיה וכבר יש לי משתמש שאני לא מתחבר אליו. הפואנטה היא, ואני מצטט אותך חלקית גם, שצריך מקורות. נכון? אז למה לטענה כזאת בלי שום מקור יש מקום בכלל בויקיפדיה?-- הודעה זו הושארה על ידי אנונימי/ת
ראית אשמח אם כן תתחבר זה יקל על דו השיח בינינו. שנית, בסוף קטע שנכתב בדפי שיחה, נהוג "לחתום" באמצעות הקלדת ~~~~ (ארבעה סימני טילדה), שהופכים ל"חתימה" עם שמירת הדף. לחלופין, ניתן להשתמש בכפתור חתימה: חתימה. הוספת החתימה נדרשת כדי שנבין בקלות מיהו הכותב של כל קטע בדף ולכן, חשוב להקפיד עליה. שלישית, אינני רואה על מה הקצף, קראתי את הערך ומופיע בו כך

ספר בן סירא דוגל בשיטת השכר והעונש עוד בעולם הזה, ואין בו זכר לעולם הבא או תחיית המתים. בזאת דומה בן סירא לספר מקבים א, אשר מדגיש את ה"תהילה" וה"שם" שמותיר האדם לאחר מותו, ללא רמז לחיים שלאחר המוות - השקפה המזוהה בדרך כלל עם השקפת הצדוקים.

מה הבעיה במשפט הזה? הוא מדבר על היחס של בן סירה לא על חז"ל. וזה דוגמא לכך שבן סירא לא הלך בדרך החכמים. • חיים 7לכתוב לי • ט' באלול ה'תשע"א • 13:04, 8 בספטמבר 2011 (IDT)

חיים, ציטטת את המשפט מהערך, לאחר שתוקן על ידי, לאור הערתו הנכונה של הרשום שלא התחבר. טיפוסי - שו"ת 13:05, 8 בספטמבר 2011 (IDT)
אני מתנצל אנונימי. חבל שלא התחברת ותיקנת בעצמך, תודה טיפוסי • חיים 7לכתוב לי • ט' באלול ה'תשע"א • 13:45, 8 בספטמבר 2011 (IDT)
אני יודע להשתמש בויקי. העריכה האחרונה שלי במשתמש הייתה לפני 3 שנים כשהיה לי ויכוח שלא עלה יפה באותו הסגנון. בעבר ויקיפדיה העברית נטתה פוליטית ו"חילונית" אז נמנעתי במשך הרבה זמן לערוך. וכשחזרתי וחזרה הנייטרליות כבר לא הייתה לי הסבלנות להתעסק במשתמשים. Sniff - שיחה 16:43, 8 בספטמבר 2011 (IDT)
אני מנסה להבין; פה מדובר על כך שהנוסח תוקן מ"ממשיך במסורת המקרא" ל"מזוהה עם השקפת הצדוקים", למה כעת שוב מופיע בגוף הערך הנוסח הישן?????? אייל תערוג - שיחה 01:54, 12 ביוני 2017 (IDT)

http://maagarim.hebrew-academy.org.il/Pages/PMain.aspx?mishibbur=888002&mm15=000003007070%2000[עריכת קוד מקור]

בכתובת בכותרת מוזכרות תולדות בן סירא אבל בערך אין עליהן כלום. 2001:7C0:2041:1AA:0:0:0:DB 12:54, 14 בדצמבר 2017 (IST)