שיחה:בסיעתא דשמיא

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

בס"ד יש לי הערה:אני מכירה לא מעט חילוניים שכותבים בס"ד, לדעתי צריך להוסיף משפט זה לערך. ליאת.שיחה מישהי שאיכפת לה 10:04, 10 אוקטובר 2005 (UTC)

אז תוסיפי. אחיה פ. 10:37, 10 אוקטובר 2005 (UTC)

בס"ד תודה, ליאת.שיחה מישהי שאיכפת לה 11:07, 10 אוקטובר 2005 (UTC)

שיחה על הערך[עריכת קוד מקור]

בס"ד היי Ladypine! נעים מאוד, קוראים לי ליאת, ואני משתמשת די טריה כאן ב"ויקיפדיה". ערכתי את הערך בס"ד לפני שהכנסת לו את התיקון, ולדעתי למען ההגינות צריך לכתוב שגם לא מעט חילוניים כותבים את הקיצור, ולא רק יהודים דתיים/מסורתיים, שכן יש לא מעט חילוניים שמאמינים ומבטאים את זה בעזרת כתיבת הקיצור, כמובן שאין לנו אפשרות לדעת בכמה אנשים מדובר, אבל אני חושבת שבקטע הזה צריך לנהוג בהגינות. זה לא משנה אם זה נכתב באותה מידה. ודרך אגב, אני גאה בעריכה הזו שעשיתי לערך המצויין הזה. יש לי הצעה:בוא נעבוד על זה יחד ונמצא את הניסוח המתאים, מה דעתך? תודה, ליאת.שיחה מישהי שאיכפת לה 10:49, 16 אוקטובר 2005 (UTC)

בסיעתא דשמיא[עריכת קוד מקור]

צריך להעביר לשם המלא, גם בגלל המדיניות של ויקי שנרתעת מראשי תיבות וגם בגלל שהמושג בשלמותו נפוץ מאוד בחוגים הדתיים, לא פחות מבס"ד. יש למישהו התנגדות? קקון 03:10, 18 נובמבר 2005 (UTC)

שלום ליאת, ראשית אומר שההצעה טובה מאד.
עקבתי אחר העריכה שלך כולל השיחה שקדמה לה, לפני ששיניתי את הערך. אני אישית לא מכירה אף חילוני גמור שמשתמש בקיצור. אף אם מי שמשתמש בקיצור חילוני על פניו, הוא בדרך כלל מקיים מספר מצוות, או ליתר דיוק מסורות. למשל מנשק מזוזה, מפריד בשר וחלב, לא אוכל שרימפס, מייחס חשיבות לעריכת סדר פסח כהלכתו, עורך קידוש או הבדלה לעיתים, אולי מדליק נרות שבת. אלה מוגדרים בדרך כלל יהודים מסורתיים, כי הם שומרים על המסורת, אף אם לא כל כך על המצוות. (לאדם דתי אין כזה דבר מסורת - הכל מוגדר כמצווה). אולי את מגדירה "יהודי מסורתי" באופן שונה?ladypine 10:58, 16 אוקטובר 2005 (UTC)
בס"ד
היי שוב!

מצטערת שפניתי אלייך בלשון זכר, לא ידעתי אם את בת או בן. בואי נגיד כך:תודה שאמרת שההצעה שלי טובה:גילוי נאות, אני חילונית עם קירבה למסורת ולכן חשוב לי לגעת בערכים מסוג זה על מנת להעשיר את הידע של הקוראים. את צודקת לגבי ההגדרה של יהודים מסורתיים, אבל זה תלוי גם בהרגשה של האדם, האם הוא מוצא לנכון לבטא את האמונה הזו בעזרת כתיבת הקיצור או לא, (אני בחרתי לבטא את זה באמצעות כתיבת הקיצור). חשבתי פעמיים לפני שפניתי אלייך כי לא ידעתי איך תגיבי, (זה חלק מהאופי שלי). לגבי הקטע שלאנשים דתיים אין דבר כזה מסורת, זה לא נכון כי על פי המסורת של כולנו הם נוהגים. אז במסורת יש לא מעט מצוות שהם שומרים ועושים רק טוב למען העברת המסורת, ואת זה אני אומרת בתור חילונית. אז איך אנחנו נממש את ההצעה שלנו, יש לך רעיון? אשמח לקרוא, ליאת.שיחה מישהי שאיכפת לה 11:35, 16 אוקטובר 2005 (UTC)

שלום ליאת,
את המגדר של הויקיפד את יכולה פעמים רבות ללמוד מדף המשתמש שלו, בו לעיתים קרובות כתוב שמו האמיתי (טיפ להבא).
תיארתי לעצמי שאת חילונית עם קרבה למסורת, אחרת לא היית רואה את הדברים כפי שאת רואה אותם. כשציינתי שלדתיים אין כזה דבר מסורת, התייחסתי לדתיים "מאד" לפי הגדרתי, כאלה המקפידים על קלה כחמורה, ורואים כל פעולה שהם עושים כמשהו שנובע באופן מסויים מן התורה (דרך גלגול זה או אחר של תושב"ע). לכן כל דבר הוא מצווה, אף אם יש רק תרי"ג מצוות "רשמיות". כפי שציין אדם דתי באוזני, "מסורת מבחינתי זה לתת יוגורט במתנה ליום הולדת, כי ככה אמא שלי היתה עושה". לדעתי הם נוהגים לפי מסורת, אבל מה שחשוב הוא איך אדם מגדיר את עצמו.
וברוח זו, של "מה שחשוב זה איך אדם מגדיר את עצמו", מה דעתך להחליף את המילה "מסורתיים" במילה "חילונים עם קירבה למסורת"? מכיוון שזו הדרך בה את מגדירה את עצמך, ואת כותבת "בס"ד" בתחילת הכתיבה.
אני מתארת לעצמי שניתן להגדיר אותי "אתאיסטית עם יחס למסורת ולתרבות עם ישראל". זה אומר שגם אני חושבת שהערכים האלה חשובים מאד, מכיוון שהויקיפדיה היא כנראה המקום היחיד בו ניתן ללמוד על הדברים הללו באופן זמין לקורא החילוני.ladypine 11:47, 16 אוקטובר 2005 (UTC)
בס"ד

היי אורנה! תודה על הטיפ, (בדף המשתמש שלי כתוב שמי הפרטי) ואולי אוסיף גם את אמונתי, ושוב תודה. לגבי אמונתי:צדקת יישר כח!. שמחתי לקרוא את ההבהרה שלך, כי בהתחלה זה נשמע לי די מוזר, (מה שכתבת לפני ההבהרה). אני מסכימה עם אופציית ההחלפה שלך ואשמח להחליף את ההגדרה, אני מקווה שההגדרה הזו תהיה מקובלת על כולם כאן. מסכימה איתך שהגדרה עצמית היא לא פחות חשובה מהדרך שבה מתבצעים הדברים בפועל. די מפתיעה אותי הפתיחות שלך לגבי ערכים מסוג זה, כי חשבתי ש"ויקיפדיה", היא לא המקום שבו הקורא החילוני יכול ללמוד על המסורת. אבל שמחתי לגלות שטעיתי. אני תיכף אחליף את ההגדרה. שיחה מישהי שאיכפת לה 12:41, 16 אוקטובר 2005 (UTC)

בסיעתא דשמיא[עריכת קוד מקור]

צריך להעביר לשם המלא, גם בגלל המדיניות של ויקי שנרתעת מראשי תיבות וגם בגלל שהמושג בשלמותו נפוץ מאוד בחוגים הדתיים, לא פחות מבס"ד. יש למישהו התנגדות? קקון 03:10, 18 נובמבר 2005 (UTC)

בס"ד

צעד נכון, ליאת.שיחה מישהי שאיכפת לה 12:48, 18 נובמבר 2005 (UTC)

הערה בעלת ניחוח אנטישמי[עריכת קוד מקור]

השלט, כמה מפתיע, שייך לסוחר בזהב ויהלומים:) HansCastorp 00:17, 19 מאי 2006 (IDT)

לא בדקתי את המצב ברומא, אבל טיול באנטוורפן בשבת אינו מותיר כל ספק באשר לדתם של מרבית סוחרי התכשיטים בעיר זו. דוד שי 02:10, 19 מאי 2006 (IDT)
ואני גאה בזה. Yonidebest Ω Talk 02:11, 19 מאי 2006 (IDT)
רוב סוחרי התכשיטים באנטוורפן כיום הם הודים ומנסיכויות המפרץ. היהודים הודחו זה מכבר מן הבכורה שם. אביעד המקורי 02:12, 19 מאי 2006 (IDT)
שוד ושבר! איזה טעם יש לטיול בעולם, כאשר העולם משתנה כל הזמן? הייתכן שגם ההודים סוגרים את חנויותיהם בשבת, כחלק ממסורת מקומית? דוד שי 02:22, 19 מאי 2006 (IDT)
לא היה מפתיע אותי - וממילא הבלגים עובדים בערך 4 שעות בשבוע (במקרה הטוב), כך שהרבה חנויות סגורות בשבתות. אביעד המקורי 02:30, 19 מאי 2006 (IDT)

ב"ה[עריכת קוד מקור]

עד כמה שאני מכיר זה "בעזרת ה'" ולא "ברוך ה'". יאיר ח. 21:21, 28 יוני 2006 (IDT)

לא הכי קשור אבל הכל זאות[עריכת קוד מקור]

איך זה שאין עדין תבנית:בס"ד? יש הרבה אנשים שירצו לשים אחד כזה בדף משתמש שלהם Hidro 23:25, 23 יולי 2006 (IDT)

שאלה למבינים בנושא.[עריכת קוד מקור]

שלום רב,
ברצוני לדעת, לכל המבינים דבר מה בנושא זה, למה כותבים בס"ד? כלומר בסיעתא דשמיא - שמה יקרה? למשל במנהג התימנים, זה די מובן - "לישועתך קיוויתי ה'". אך כמנהג שאר העדות, אין זה מובן לי. שוב דוגמא - אדם יכתוב "בעזרת ה'" בראש המכתב, אך לשם מה? מהי המטרה שה' יעזור לה? עלייה לארץ אולי? גאולה?
תודה רבה לעונים.

הרעיון הוא שכל מה שנכתב לאחר מכן, מותנה בסיוע מן השמים. בייחוד אם מדובר ארועים עתידיים, שהרי אדם דתי לא יכול להתחייב על דבר בניגוד לרצון אלוהיו.Ladypine א 09:44, 22 בספטמבר 2007 (IST)

שאלה: יש הבדל אם רושמים בס"ד בצד ימין או שמאל??[עריכת קוד מקור]

שלום: רציתי לדעת עם חובה לרשום בפינה העליונה הימנית או אם רושמים בפינה העליונה השמאלית זה גם בסדר? ח ש ו ב מ א ד .

לא, אין הבדל, ולכן למשל בדף באנגלית ניתן לכתוב בצד השמאלי. טיפוסי - שיחה 16:13, 11 באפריל 2010 (IDT)
O sancta simplicitas ‏ ... Rex - שיחה 00:21, 11 בספטמבר 2010 (IDT)

ערך על מענה לשאילת שלום[עריכת קוד מקור]

כפי שיש מנהג לכתוב בס"ד על דפי כתיבה, יש מנהג נפוץ עוד יותר לענות לשאלת 'מה שלומך'? 'ברוך השם' אלא שלא ברור לי באיזה מסגרת לכתוב ולהרחיב על כך. טיפוסי - שיחה 16:15, 11 באפריל 2010 (IDT)

השמים ככינוי לאלוהים[עריכת קוד מקור]

מתי החל המונח שמים להתייחד ככינוי לאלוהים? דוגמה למעבר הסמנטי ניתן לראות בביטוי "ירא אלוהים" המקראי שבלשון חז"ל הפך ל"ירא שמים", וניתן להצביע על שלל ביטויים המופיעים בלשון חז"ל עם משמעות זו (כלפי שמיא, לשם שמים, העבודה/השמים, בידי שמים, מורא שמים, עול מלכות שמים, נוח לשמים, בעיני שמים). אני יכול לשער שהמגמה לאי נשיאת שם אלוהים לשווא השפיעה על מעתק סמנטי זה. למישהו יש עוד פרטים? נניח ממצאים אפיגראפיים מתקופת בר כוכבא וכדומה? Rex - שיחה 00:15, 11 בספטמבר 2010 (IDT)

מאמר בנושא- עם משמעויות חדשות[עריכת קוד מקור]

כדאי לציין למאמרו של הרב יוסף קאפח בנדון, שם הוא מביא צדדים שלא לכתוב זאת, כזכור, מדובר ברב דתי גדול. זה נמצא באחד מספריו- כמדומני- הליכות יוסף, ויהיה נכון לצרף כאן קישור למאמר.

הערך צריך שיכתוב בדחיפות.[עריכת קוד מקור]

המנהג של כתיבת בס"ד בראש הדף הוא חדש מאוד, ואנשים חושבים שהוא נכתב במקרא... הערך הזה נראה כסוגד למנהג הזה בלי להראות שום אובייקטיביות. ראו בקישור המצורף עוד חומר.

רקע למנהג[עריכת קוד מקור]

ראו כאן בן-חנוך - שיחה 18:56, 5 באוגוסט 2011 (IDT)

שיפצתי את הערך[עריכת קוד מקור]

והכנסתי בו נתונים שלא היו בו בכלל ואשר בלעדיהם הערך פשוט הטעה רבים שהסתכלו בו.

מאוחר יותר כנראה אעלה מקורות רבים נוספים, ואעלה תמונות של כתבי יד מרבנים שונים, ואוסיף עוד מקורות. 95.35.78.236 02:50, 16 בספטמבר 2011 (IDT)

כל הכבוד! טישיו - שיחה 05:52, 16 בספטמבר 2011 (IDT)
לאנ': נשמח אם תירשם. - בברכה - רבנןשיחהמרגיזים בקדושיםדרושים כותבים בהלכה •י"ט באלול ה'תשע"א • 21:06, 17 בספטמבר 2011 (IDT)

אני נאלץ להפסיק לתרום לערך זה ולויקיפדיה בכלל, בעקבות התנהגותו המחוצפת והיהרתנית של המשתמש חיים 7 (איני מכירו משום מקום ולא קשרתי איתו קשר מעולם עד אז). תרמתי רבות לויקפדיה, לפחות במושגים שלי, קרוב לעשרה ערכים איכותיים ועוד שכתובים רבים ומקורות רבים מאוד, כולם באופן אנונימי מכתובות IP שונות. מעולם לא כינה אותי משתמש ויקיפדיה בשם משחית, אך חיים כמי שאמון להיות בעל דרך ארץ, עשה זאת, וגרם לי להפסיק את פעולותי במקום זה. דברים ברוח זו כתבתי בדף השיחה שלו.

  • נ.ב. אני אומנם עם IP אחר כעת, אבל אני הוא זה שפתח את הפיסקה כאן.

95.35.100.153 01:24, 18 בספטמבר 2011 (IDT)

הגבתי בדף השיחה של חיים. טישיו - שיחה 09:25, 18 בספטמבר 2011 (IDT)

תרגום[עריכת קוד מקור]

האם יש מקביל בעת כתיבה באנגלית? 62.219.254.230 15:13, 23 באפריל 2012 (IDT)

אלירן יונה[עריכת קוד מקור]

היי שמחתי לקרוא את הערך שחיפשתי ללא ספק הוא כתוב בצורה מסודרת ומאוד עדכני. מצאתי מהר מה שרציתי בעיקר בגלל שהכתיבה מאוד מסודרת. תודה לכם.