שיחה:החלוצות בתקופת העלייה השנייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
WIKI AND ACADEMIA.PNG

ערך זה נכתב או הורחב משמעותית בקורס "מגדר ישראלי - לימודי נשים ומגדר- ויקיפדיה:עבודות ויקידמיות/מדעי הרוח - אוניברסיטת חיפה" במסגרת מיזם עבודות ויקידמיות באוניברסיטת חיפה - הפקולטה למדעי הרוח

שיוני שם[עריכת קוד מקור]

זו הפעם הראשונה שאני שומע שיש שתי היסטוריות אלטרנטיביות: History ו Herstory. השם של הערך צריך להיות "ניתוח פמיניסטי של הבדלים מגדריים בעלייה השניה.", כשם שיש ניתוח פמינסטי של המשפט.

אני לא רואה בעיה עם שם הערך. הערך עוסק בחלוצות ציוניות בתקופת העלייה השנייה. אף אחד לא יחפש ערך בשם "ניתוח פמיניסטי של הבדלים מגדריים בעלייה השניה." בפסקת הפתיח יש התייחסות לנקודת מבטן של החלוצות ויש ערך בוויקיפדיה העברית בשם היא-סטוריה שהוא המונח בעברית המקביל ל-Herstory. כמה טוב שיש אנשים שכותבים ערכים בוויקיפדיה בנושאי מגדר כך שאפשר ללמוד דברים חדשים.

בערך הוספו מספר דרישות מקור לא ברורות למשפטים הבאים:

  1. "מיתוס לגבי מעמד האישה בתקופה המוגדרת כ"דור החלוצים", היה שבתקופה זו התקיים שוויון בין גברים לנשים וכי אי השוויון המגדרי הנו מאפיין של התפתחות מאוחרת יותר של החברה הישראלית.". - לא לכל דבר יש לשים דרישת מקור, יש דברים טריוויאליים. אפשר למלא ערך בדרישות מקור על כל משפט, אבל נהוג רק לדברים ממש בעייתיים.
  2. "ההגמוניה הציונית שהייתה ברובה גברית, שעתקה את דפוס "עזרת נשים" וייעדה את הנשים שעלו ארצה לתפקידים מגדריים מסורתיים, שמרניים - עבודות משק הבית וגידול הילדים, ואילו גברים עסקו בעיקר בחקלאות ובעבודות כפיים המחייבות יציאה מן הבית" אותה הערה כמו ב-1. ראה הערך מרים ברץ.
  3. "שאיפתן של החלוצות לאחר עלייתן ארצה הייתה לשנות את מעמדה המסורתי הנחות של האישה הן רצו לבנות חברה חדשה משותפת לנשים וגברים בה מעמדם יהיה שווה". אותה הערה כמו ב-1. ראה הערך מרים ברץ
  4. " אך בפועל מנשים נמנעה העבודה בחקלאות מכיוון שהגברים לא ראו בהן כוח עבודה שווה ערך להם." - אותה הערה כמו ב-1

אני אפנה את תשומת ליבה של הסטודנטית לדרישות המקור לגבי רובן רווקות ו-עשרים אחוז מהעולים היו נשים, וכן לבקשת ההבהרה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 11:26, 22 במאי 2014 (IDT)

כותבת הערך הוסיפה הערות שוליים לכל דרישות המקור. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 17:52, 31 במאי 2014 (IDT)