שיחה:הפארק הלאומי יוסמיטי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

מי שהוסיף תמונות שיוסיף גם תמונה של מפל יוסמיטי

ישראל קרמר 15:53, 7 באוקטובר 2007 (IST)

אין צורך, הוספתי את התמונה מהערך מפלי יוסמיטי

ישראל קרמר 19:25, 7 באוקטובר 2007 (IST)

השם המדעי בסוגריים[עריכת קוד מקור]

השם המדעי בסוגריים או התרגום מאנגלית מאוד מפריע לקריאה ולא אסתטי. כדאי לשים אותו בהערות שוליים בסוף. אביעד‏ • שיחה 16:35, 19 בנובמבר 2007 (IST)

גם אני חשבתי על עניין זה, אך הבעיה היתה טכנית: מספר ההערות יהיה אז גדול מדי אם נשים הערה כזאת לכל צמח, ומפני שאי אפשר להזכיר שם צמח באנציקלופדיה בלי לכתוב את השם המדעי, ומפני שמדובר בפארק לאומי בארה"ב, גם השמות באנגלית יש להם חשיבות, אז הפיתרון הטוב ביותר האפשרי הוא לכתוב את השמות המדעיים והשמות באנגלית בסוגריים.

ישראל קרמר - שיחה 00:20, 10 בדצמבר 2007 (IST)

דרוש שיפור[עריכת קוד מקור]

הערך מלא למכביר במיני עופות, יונקים וצמחים, בשמם העברי והלועזי, ובעיני נוצר מצב שבו מרוב עצים לא רואים את הפארק. אם זו רק תחושתי האישית, שיהיה. אם אחרים שותפים לדעה זו, נראה לי שיש צורך להתחיל להוציא פרטים מיותרים ולהתמקד בעיקר. ‏odedee שיחה 04:44, 6 בינואר 2008 (IST)

אכן כן. בערך אמנם הושקעה עבודה רבה, אך הוא עדיין טעון שיפור. ריבוי המונחים השונים, תוך שימוש מוגזם בסוגריים, הופכים את קראית הערך למשימה מעייפת. אני ממליץ גם לקצץ קצת בתמונות. בשביל זה יש ויקיישיתוף. עמרישיחה 07:09, 6 בינואר 2008 (IST)
הושקעה עבודה רבה מאוד, אך הערך לא ניתן לקריאה. איתןשיחה 21:31, 8 בינואר 2008 (IST)

הבעיה בקריאה קיימת רק בפרק "ביולוגיה" שהוא רק פרק אחד, די ארוך אמנם, אך עדיין חלק קטן מהערך. שאר הערך קריא מאוד.

ישראל קרמר - שיחה 16:15, 10 בינואר 2008 (IST)

משפט לא ברור[עריכת קוד מקור]

המשפט הבא, שכעת מופיע בהקדמה, אינו ברור: "בפארק בית גידול טבעי ותיעוד של 160 צמחים נדירים ומבנים גאולוגיים נדירים וסוגי קרקע מיוחדים המאפיינים את התפוצה המוגבלת של הצמחים האלה". ניסיתי לנסח מחדש, אך לא הבנתי בעצמי למה הכוונה. ירוןשיחה 20:19, 8 בינואר 2008 (IST)

הכוונה היא שבפארק בית גידול טבעי של 160 צמחים נדירים המתועדים ע"י האחראים לנושא זה בסגל הפארק, וכן בפארק נמצאים מבנים גאולוגיים נדירים וסוגי קרקע מיוחדים המאפיינים את בתי הגידול של הצמחים האלה שתפוצתם מוגבלת.

ישראל קרמר - שיחה 16:08, 10 בינואר 2008 (IST)

שכתוב עמוק[עריכת קוד מקור]

רק התחלתי את העבודה וכבר הסרתי כ-20 קילובייטים של טקסט מיותר לחלוטין (מי שרוצה מוזמן לעלעל). באשר למה שנותר - הוא עדיין לשכתוב, והרי אתם מתבקשים לחוות דעתכם- איני חושב שהערך הזה ראוי להימצא במרחב הראשי. ירוןשיחה 21:42, 8 בינואר 2008 (IST)

ירון, אל תתיאש. הערך ראוי, אך לאחר שכתוב עמוק. איתןשיחה 21:56, 8 בינואר 2008 (IST)
קודם כל, סמן אותו לשכתוב, שלקוראים לא יהיה ספק שלא זו הרמה המקובלת כאן. שנית, ערוך ללא רחמים. אין כאן ברירה. ‏odedee שיחה 04:40, 9 בינואר 2008 (IST)

הדבר הבעייתי הוא עניין השמות המדעיים והאנגליים והמיון בחי ובצומח. את השמות המקובלים באנגלית והמיון ניתן היה להעביר להערות ולא למחוק (השמות המקובלים באנגלית הם חשובים כשמדובר בפארק לאומי במדינה דוברת אנגלית, והמיון חשוב להבנת מקומו המדויק של הצמח או בעל-החיים בעולם הטבע). מעבר לכך הטקסט לא דורש שכתוב עמוק (השמות ומיון קיימים רק בפרק ביולוגיה). בנוסף מחיקת התמונות מ"החי והצומח" הייתה מיותרת ופוגמת במראה הערך.

ישראל קרמר - שיחה 16:04, 10 בינואר 2008 (IST)

וכן נמחקו גם מיני חי וצומח הגדלים ביוסמיטי שהיו בגרסה הקודמת.

ישראל קרמר - שיחה 16:18, 10 בינואר 2008 (IST)

עוד שמתי לב שנמחקה גלריית התמונות מסוף הערך. מה הייתה הבעייה עם הגלריה? האם גלריית תמונות היא לא רמה מקובלת בויקיפדיה?

ישראל קרמר - שיחה 16:22, 10 בינואר 2008 (IST)

יש דברים שמקומם בהערות שוליים, ויש דברים שלא. יש דברים שמקומם בערך במקום מסוים, ויש דברים שלא. המיון הטקסונומי, כמו גם השם האנגלי, של המינים בערך, שלא לדבר על ההערות שיועדו לכותבים ולא לקוראים (וזה עוד בלי להתייחס לעובדה שטרחת לבדוק את המיון בערכים, אך לא לבדוק במקורות רציניים מה המיון המקובל, אבל ניחא - זה גם ככה לא רלוונטי לערך הזה), כלל לא רלוונטיים לערך ולכן נמחקו. באשר לרשימת המינים - מלבד העובדה שהייתה מיותרת (מי קורא כזה דבר לא קריא?), את הדברים ראוי לכתוב בהקשר כללי ולא לתת עובדות מפוזרות. באשר למחיקת התמונות - יש גבול לכל תעלול - אם המינים לא צולמו ביוסמיטי (שכחתי, גם על זה הייתה הערה שהעמידה את ויקיפדיה באור מגוחך), אז אין להם כאן מקום. זהו ערך על הפארק הלאומי יוסמיטי, לא על בעלי חיים, ואין צורך בתמונות

"להמחשה בלבד". ירוןשיחה 21:07, 10 בינואר 2008 (IST)

 1. עצם רשימת המינים אם כוללים את השמות העבריים והמדעיים בלבד אינו משהו בלתי קריא.
 2. הגלריה עצמה מסוף הערך הייתה כולה מיוסמיטי, ולכן היא הייתה ראויה להישאר בערך, ומחיקתה הייתה שגיאה.
 3. אפשר להתווכח על מקומם של תמונות להמחשה ואפשר להבין את מחיקתם, אך הם לא מעמיד את ויקיפדיה באור מגוחך. תמונות, גם אם הם מיותרות, זה לא משהו שיעמיד את הערך או את ויקיפדיה באור מגוחך.

ישראל קרמר - שיחה 15:55, 11 בינואר 2008 (IST) ובכן:

 1. זה היה בלתי קריא, תסתכל שוב ותיווכח.
 2. דבריי לא נגעו לגלריה, אלא ליתר התמונו שנמחקו. לגבי הגלריה - הערך מלא בתמונות, אין צורך להעמיס עליו גם בגלריה עצומה. הקישור לוויקישיתוף מספיק, במיוחד לאור ההבדלים בין המיזמים (כאן זה אנציקלופדיה, שם זה הגלריות).
 3. קרא שוב את דבריי - המשפט שכתבתי נוסח כך: "גם על זה הייתה הערה שהעמידה את ויקיפדיה באור מגוחך", ולכן לא ברור איך הסקת שהתמונות הן אלו שמעמידות את ויקיפדיה באור המגוחך עליו דיברתי. ירוןשיחה 17:31, 11 בינואר 2008 (IST)

כל המינים שהופיע בגרסה לפני תחילת עריכתך הופיעו גם בגרסה האנגלית וממה שקראתי שם, זה היה בהחלט קריא. כך שגם בערך העברי אפשר להביא בטקסט העיקרי רק את השמות העבריים והמדעיים (כאשר השמות המדעיים יובאו בסוגריים) ובהערות יהיה מידע נוסף שחשוב לגבי המינים (כמו מובן השם, על שם מי נקרא כשמדובר במין שנקרא על שם מישהו, אם מדובר בעצם בתת-מין, הבאת מיון עיקרי כמו משפחה וסדרה וכו'). רשימה כזו תהיה קריאה בהחלט גם אם היא תכלול יותר מהמינים הקיימים עכשיו ובדיוק כמו מספר המינים הקיימים בערך באנגלית.

ישראל קרמר - שיחה 22:58, 12 בינואר 2008 (IST)

 1. לגבי גלריות, לשם מה האפשרות של הוספת גלריה, אם אתה אומר שבשביל זה יש את ויקישיתוף. בשביל זה יש את האפשרות של הוספת גלריה, כדי להוסיף בתוכה תמונות הקשורות לערך, אך מפאת המקום לא נכנסו לצד הטקסט. באותו עניין, כיצד בכלל משתמשים ב"ויקישיתוף" והיכן נכנסים לזה?
 2. בקשר למחיקת תמונות מהערך, נמחקו גם תמונות שהיו מתוך יוסמיטי וביניהם תמונה יפה של אגם טניה בפרק "היסטוריה". מדוע תמונות מתוך יוסמיטי נמחקו מתוך הערך עצמו?

ישראל קרמר - שיחה 16:05, 17 בינואר 2008 (IST)

הוספת גלריה מצומצמת[עריכת קוד מקור]

הוספתי גלריה מצומצמת בסוף (פחות מחצית ממה שהיה בעבר) כדי להוסיף לערך תמונות יפות שמוסיפות למראה הערך. לשם זה יש את האפשרות לעשות גלריות בערכים (למשל, זה קיים בערכים שונים באנגלית). מי שרוצה לראות תמונות רבות נוספות מוזמן לחפש בויקישיתוף.

ישראל קרמרשיחה • י"ח באדר א' ה'תשס"ח • 15:22, 24 בפברואר 2008 (IST)

מומלץ בנוסף לצמצם באופן משמעותי את כמות התמונות שבערך (אלה שמחוץ לגלריה). כמות התמונות בערך היא מוגזמת ופוגעת בו מבחינה חזותית. עמרישיחה 07:38, 25 בפברואר 2008 (IST)

לדעתי, אתה טועה. התמונות מוסיפות צבעוניות רבה לערך. ברוב הפסקאות יש עד שתי תמונות ליד פסקה. רק בפסקאות ספרות ב"מקורות מים", "אתרים מועדפים" וב"חי וצומח" יש פסקאות עם יותר תמונות (אך הן 5 פסקאות מתוך עשרות), ולכן אין כאן פגם חזותי.

ישראל קרמרשיחה • י"ט באדר א' ה'תשס"ח • 10:46, 25 בפברואר 2008 (IST)

התמונות אכן מוסיפות צבע ויופי לערך, ואף רצוי שבערכים מהסוג הזה יהיו תמונות, אך כמו בכל דבר טוב, צריך לדעת מה המינון הנכון. כמו שאמרת בעצמך, "מי שרוצה לראות תמונות רבות נוספות מוזמן לחפש בויקישיתוף". לא יזיק פה דילול בתמונות. עמרישיחה 11:15, 25 בפברואר 2008 (IST)

אין צורך כאן בדילול כיוון שכמות התמונות עכשיו אינה עוברת את המידה הראויה, וכמו שאמרתי למעט כמה פסקאות בודדות (1 ב"מקורות מים", 2 ב"אתרים מועדפים" ו-2 ב"חי וצומח"), בשאר הפסקאות, וישנן עשרות כאלו, ישנן עד שתי תמונות לפסקה, ובחלק מהן אין תמונות כלל, וגם בפסקאות הספורות שבהן יש יותר, רק באחת יש 4 תמונות ובאחרות 3. לכן כמות התמונות עתה אינה מעל ומעבר למידה הראויה, ודילול התמונות יפגע במראה הערך וביופיו.

ישראל קרמרשיחה • י"ט באדר א' ה'תשס"ח • 12:23, 25 בפברואר 2008 (IST)

לכל אחד יש הגדרה אחרת של יופי. יש כאלה הסבורים שכמות גדולה של תמונות בערך דווקא תפגע ביופי שלו. בכל מקרה, למה שלא תדלל תמונות מהפסקאות אותן ציינת כעת? עמרישיחה 12:36, 25 בפברואר 2008 (IST)
 1. ב"חי וצומח" יש מינים לא מעטים (הם עדיין חלק קטן מאוד מהמגוון שביוסמיטי), ולכן 4 תמונות של צומח ו-3 של בעלי חיים הן לא כמות רבה ביחס לפסקאות העוסקות בעניין זה.
 2. התמונות ב"מקורות מים" וב"אתרים מועדפים" הן תמונות נוף מרהיבות, שמוסיפות רבות לתאור בתוכן הערך הקשור בהן, ולכן אין לוותר עליהן. אמנם כמובן שישנן עוד תמונות כאלה, ולא מעטות, אך כאן בא מקומו של ויקישיתוף כדי לראות שם תמונות נוספות מיוסמיטי, אך אין זה אומר שבערך על יוסמיטי צריך כמות דלה של תמונות. כמות התמונות הנוכחית היא ראויה ואינה רבה מדי ביחס לאורך הערך וכמות הפסקאות שלו (שהם ראויים לחשיבותו של הפארק הלאומי יוסמיטי בתחום שמורות הטבע). כל התמונות נבחרו בקפידה מהיותר יפות מסוגן וכולן קשורות ישירות לכתוב בפסקאות שהן נמצאות לידן, וכאמור כמותן אינה רבה מדי, ואין צורך בדילול.

ישראל קרמרשיחה • י"ט באדר א' ה'תשס"ח • 12:48, 25 בפברואר 2008 (IST)

 1. זה ממש לא משנה בכמה מינים עוסקת הפסקה. לא צריך להיסחף עם כ"כ הרבה תמונות. זה סתם מיותר, וגורם לבעיות תצוגה. ראה איזה חללים ריקים נוצרו בפסקאות גיאוגרפיה וביולוגיה. במידה וביום מין הימים תוסר תבנית השכתוב מהערך, תתנוסס במקומה תבנית עריכה, עד שיתוקנו בין היתר בעיות התצוגה. כמו שאמרתי, אין צורך בכ"כ הרבה תמונות, לשם כך ישנו קישור לויקישיתוף בתחתית הערך (ואף קיים דף המרכז תמונות של המינים השונים מהפארק). בערך קיימים קישורים פנימיים המקשרים לערכים על כל מין ומין, בהם ניתן למצוא את יתר התמונות הרלוונטיות.
 2. התמונות מהפארק אכן מרהיבות, אבל כמו שאמרתי לפני כן, אין צורך להיסחף. ויקיפדיה אינה ויקישיתוף. מספיק במספר תמונות מצומצם יותר, שיוצגו ברזולוציה גדולה וברורה יותר. מה שוות כל התמונות היפות הללו, אם הן מוצגות ברזולוציה קטנה בעקבות בעיות הצפיפות בערך?
  ראה את הערכים המקבילים בצרפתית, גרמנית וספרדית וכדוגמאות לסידורים שונים וטובים של התמונות בערך. עמרישיחה 14:58, 28 בפברואר 2008 (IST)
 1. לי לא הפריע דבר בתצוגת הערך עם התמונות או בעיה של חללים. החלל היחיד שיכול להפריע במידה מסוימת, אם בכלל, הוא זה שסמוך לתמונה של מפל יוסמיטי ו"עץ מנהרת קליפורניה" באתרים מועדפים.
 2. כמו שכבר כתבתי, קיומו של ויקישיתוף אינו צריך למנוע מהערך להיות עשיר בתמונות, ומקומו של ויקישיתוף הוא לגבי מי שרוצה לראות תמונות נוספות, אך לא צריך לשים פחות תמונות בערך בגלל ויקישיתוף.
 3. גם ברזולציה קטנה ניתן לזהות את מה שבתמונות ולהתרשם מיופיין. מי שרוצה לראותן בגודלן המקורי, יכול להקיש עליהן, ולשם כך קיימת האפשרות הזו. ובערכים באנגלית שאני ראיתי קיימות לא מעט תמונות ברזולוציות מצומצמות כמו רובן ככולן של התמונות אצלי (בין 150px ל-250px).

ישראל קרמרשיחה • כ"ג באדר א' ה'תשס"ח • 13:24, 29 בפברואר 2008 (IST)

תקלדה?[עריכת קוד מקור]

בפסקה השלישית כתוב "סלעי גרנטי" אני מניחה שהכוונה ל"גרניט", אבל לא רציתי לתקן על דעת עצמי.שלומית קדם - שיחה 09:57, 4 ביוני 2008 (IDT)

ערך מומלץ?[עריכת קוד מקור]

 1. חלקים ניכרים מהערך מועתקים מילה במילה מאתרי הפארק. ההעתקה היא בהיקף כזה שלא ניתן לכנות את הערך מעשה ידינו אלא מעשה ידי אחרים ודבר זה צריך שיצויין במפורש: פרק זה מועתק ברשות ממקום איקס ו-ווי.
 2. פסקת הפתיחה מבורדקת ולא מאורגנת לפי סדר עדיפויות ברור ואף נטולה הגדרה של מושא הערך, בנוסח: הפארק הלאומי יוסמיטי הוא... . הפארק שוכן במקום זה וזה, ומשתרע על שטח כזה וכזה. הפארק הוקם בשנה זו וזו וכיום מבקרים בו איקס מבקרים. הפארק הוכרז וכו'.
 3. הערך גדוש מונחים שאינם נהירים היטב בתחום הגיאולוגיה ואלו אינם מבוארים כלל.
 4. הערות שוליים אינן באות לפני סימני פיסוק אלא אחריהם. תמיד.
 5. אין רווח בין הערת שוליים למה שלפניה.

ענייני העתקות

מקור: The geology of Yosemite is characterized by granitic rocks and remnants of older rock.
העתקה: הגאולוגיה של אזור יוסמיטי מאופיינת בסלעי גרנטי ושרידים של סלעים עתיקים.
מקור: About 10 million years ago, the Sierra Nevada was uplifted and then tilted to form its relatively gentle western slopes and the more dramatic eastern slopes.
העתקה: רכס הסיירה נבדה התרומם לפני כ-10 מיליוני שנים, ולאחר מכן נוצרו מורדותיו המערביים והמזרחיים.
מקור: The uplift increased the steepness of stream and river beds, resulting in formation of deep, narrow canyons. .
העתקה:ההתרוממות הגדילה את תלילותם של גדות הנחלים והנהרות, דבר שהוביל בסופו של דבר ליצירתם של קניונים עמוקים וצרים.
מקור: About 1 million years ago, snow and ice accumulated, forming glaciers at the higher alpine meadows that moved down the river valleys.
העתקה:לפני כמיליון שנים הצטברו בפארק שלג וקרח, ומהם נוצרו הקרחונים ששכנו באזורי המרעה הגבוהים ונדדו לכיוון עמקי הנהרות.
מקור: Ice thickness in Yosemite Valley may have reached 4,000 feet during the early glacial episode. The downslope movement of the ice masses cut and sculpted the U-shaped valley that attracts so many visitors to its scenic vistas today.
העתקה:במהלך עידן הקרח המוקדם עובי שכבת הקרח ביוסמיטי היה כ-1.2 ק"מ. התנועה כלפי מטה של הקרח גרמה ליצירתו של העמק הפופולרי בצורת האות U.

זה לא המקרה הראשון בו התרחש כמעשה הזה. כך היה גם בהפארק הלאומי גרנד טיטון, שבעקבות התעקשותי והתעקשותם של אחרים מוגדר היום באופן ברור יותר כהעתקה. אפשר לעשות את זה גם כאן, אבל קשה לי להבין איך ניתן לשלב ערך כמומלץ, פרי ידינו להתהלל, שעה שלא ידינו עשו במלאכה, לבד מהעתק והדבק.

אליקים אל-סבון-דאב · הודעה זו מוגשת לכם בחסות מייקל ואבי, שיווק שטיחים 04:32, 11 בדצמבר 2008 (IST)

בקשר להערה מספר 2, אני לא מסכים איתך. פסקת הפתיח נראת לי ברורה, מאורגנת ונקראת באופן שוטף. בקשר להערה מספר 3, אני מסכים, אכן לא תזיק מעט עריכה קלה שתוסיף הסברים קצרים לחלק מהמושגים. הערות 4 ו-5 גם הם נכונות אבל אלו הם הערות טכניות בעיקר, לא משהו שלא ניתן לתקן אותו בכמה דקות. באשר לעניין ההעתקות אתה מעלה כאן האשמה חמורה וכדי מאוד שיהיו לך הוכחות ברורות. אני לא עורך דין וגם לא מומחה לדבר אך נדמה לי כי אתה לוקח את חוק זכויות היוצרים למקומות שאיש עוד לא חלם עליהם. לומר שערך בגודל של 64K הוא מועתק בגלל 3-4 משפטים קצרים העוסקים בפרטים עובדתים נראת לי תמוהה. מילא אם הייתה מביא דוגמה דומה לפסקאות שלמות עוד איכשהו הייתי מבין, אבל אתה מדבר כאן על חלקי משפטים קצרים העוסקים בפרטים עובדתיים. בחייך, בכמה צורות לדעתך אפשר לכתוב את המשפט: הגאולוגיה של אזור יוסמיטי מאופיינת בסלעי גרנטי ושרידים של סלעים עתיקים? אני מודה של קראתי את המאמר ממנו אתה טוען להעתקה אך אם להסתמך על הודעתך אני לא מוצא כאן ולו קצה של חשד להעתקה. בכלל, לטעון כי ערך שעבדו עליו מיטב הויקיפדים במשך למעלה משנתיים הוא לא יותר מ"העתק הדבק" ניראה לי כמו דבר שערורייתי ומשולל כל יסוד. יורי - שיחה 08:34, 11 בדצמבר 2008 (IST)
יורי, החומרים באתר של שירות הפארקים הלאומיים מצויים ברשות הציבור ולאחר העריכה של האנגלים והתרגום שלי נוצר מספיק הבדל, לא שזה הכי משנה. למען הסדר הטוב אני אוסיף הערה מתאימה בתקציר של עריכת סרק.
באשר לטענה נגד הערות השוליים: אצלי הן באות לפני סימני הפיסוק ויש רווח ביניהן לבין הטקסט. לא ברור לי למה רדלר מתכוון. כך או כך, גם הגישה שלפיה הערות השוליים צריכות לבוא אחרי סימן הפיסוק היא גישה לגיטימית לחלוטין.
אם יש מונחים לא ברורים בגוף הערך אפשר פשוט לשאול בדף השיחה כדי שניתן יהיה להוסיף הסבר במקומות המתאימים. ברוקסשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 08:42, 11 בדצמבר 2008 (IST)

הערה בתקציר עריכה אינה מספקת כלל. ההערה צריכה לבוא בגוף הערך ובמקום בולט דיו, שכן לא פסקה אחת או כמה משפטים מועתקים כאן: הערך כמעט כולו מועתק בלי קרדיט ולא סתם מועתק: ברוב המקרים אפילו לא נעשה מאמץ כלשהו להסתיר את ההעתקה. נכון, אנחנו לא האשמים הישירים, שכן הערך מתורגם, אך זה אינו מצדיק המשך עבודה כרגיל כעת, כשאנחנו יודעים שהערך מועתק ברובו.

כדי להבהיר יותר את היקף וטיב ההעתקה. קודם הצגתי את הפסקה הרביעית בערך (”הגאולוגיה... הגרניט הבסיסי“) ועתה, עוד שלוש פסקאות מועתקות מילה במילה:

ויקיפדיה העברית: יוסמיטי הוא אחד מבתי הגידול הגדולים והרגישים ביותר בסיירה נבדה, ויש בו מגוון גדול של צמחים ובעלי חיים. גובה הפארק הוא בין 600 ל-4,000 מטרים, והוא מחולק לחמישה אזורי צמחייה עיקריים: יער אלונים עבות, אזור רמה תחתון, אזור רמה עליון, תת-אלפיני ואלפיני. ביוסימיטי גדלים כחמישית ממיני הצמחים הגדלים בקליפורניה. בפארק תועדו בתי גידול של למעלה מ-160 מיני צמחים נדירים, תצורות גאולוגיות נדירות והרכבי קרקע ייחודיים.
ויקיפדיה האנגלית: Yosemite is one of the largest and least fragmented habitat blocks in the Sierra Nevada, and the park supports a diversity of plants and animals. The park has an elevation range from 2,000 to 13,114 feet (600 to 4,000 m) and contains five major vegetation zones: chaparral/oak woodland, lower montane, upper montane, subalpine, and alpine. Of California's 7,000 plant species, about 50% occur in the Sierra Nevada and more than 20% within Yosemite. There is suitable habitat or documentation for more than 160 rare plants in the park, with rare local geologic formations and unique soils characterizing the restricted ranges many of these plants occupy.
המקור: Yosemite is one of the largest and least-fragmented habitat blocks in the Sierra Nevada, and it supports a diversity of plants and wildlife. The park has an elevation range from 2,000 to 13,123 feet and contains five major vegetation zones: chaparral/oak woodland, lower montane, upper montane, subalpine and alpine. Of California’s 7,000 plant species, about 50% occur in the Sierra Nevada and more than 20% within Yosemite. There is suitable habitat or documented records for more than 160 rare plants in the park, with rare local geologic formations and unique soils characterizing the restricted ranges many of these plants occupy.
ויקיפדיה העברית: באזורים גבוהים היערות המחטניים הופכים בהדרגה לאזורי גידול של אשוח אדום, אורן לבן מערבי, אורן ג'פרי, אורן לודג'פיפל ומדי פעם גם אורן פוקסטייל. בבתי הגידול האלה יש בדרך כלל מספר קטן יותר של מיני בעלי חיים, בעיקר בגלל מורכבותם והגובה הרב שבו הם נמצאים. המינים הנפוצים באזורים הללו הם בעיקר הסנאיים Spermophilus lateralis ו-Tamiasciurus douglasii, דלק קליפורני, עורבני שטלר, קיכלי חלוד זנב ונץ גדול. הזוחלים אינם נפוצים, אך המינים שכן נמצאים הם הנחש Charina bottae והקשקשאים Sceloporus occidentalis ו-Elgaria coerulea
ויקיפדיה האנגלית: Going higher in elevation, the coniferous forests become purer stands of Red Fir, Western White Pine, Jeffrey Pine, Lodgepole Pine, and the occasional Foxtail pine. Fewer wildlife species tend to be found in these habitats, due to their higher elevation and lower complexity. Species likely to be found include Golden-mantled Ground Squirrel, Chickaree, Fisher, Steller's Jay, Hermit Thrush, and Northern Goshawk. Reptiles are not common, but include Rubber Boa, western fence lizard, and Northern Alligator Lizard.
המקור: Going higher in elevation, the coniferous forests become purer stands of red fir, western white pine, jeffrey pine, and lodgepole pine. Fewer wildlife species tend to be found in these habitats, due to their higher elevation, and lower complexity. Species likely to be found include golden- mantled ground squirrel, chickaree, marten, Steller's jay, hermit thrush, and northern goshawk. Reptiles are not common, but include rubber boa, western fence lizard, and alligator lizard.
ויקיפדיה העברית: באזורים גבוהים היערות המחטניים הופכים בהדרגה לאזורי גידול של אשוח אדום, אורן לבן מערבי, אורן ג'פרי, אורן לודג'פיפל ומדי פעם גם אורן פוקסטייל. בבתי הגידול האלה יש בדרך כלל מספר קטן יותר של מיני בעלי חיים, בעיקר בגלל מורכבותם והגובה הרב שבו הם נמצאים. המינים הנפוצים באזורים הללו הם בעיקר הסנאיים Spermophilus lateralis ו-Tamiasciurus douglasii, דלק קליפורני, עורבני שטלר, קיכלי חלוד זנב ונץ גדול. הזוחלים אינם נפוצים, אך המינים שכן נמצאים הם הנחש Charina bottae והקשקשאים Sceloporus occidentalis ו-Elgaria coerulea
ויקיפדיה האנגלית: As the landscape rises, trees become smaller and more sparse, with stands broken by areas of exposed granite. These include Lodgepole Pine, Whitebark Pine, and Mountain Hemlock that, at highest elevations, give way to vast expanses of granite as treeline is reached. The climate in these habitats is harsh and the growing season is short, but species such as Pika, Yellow-bellied Marmot, White-tailed Jackrabbit, Clark's Nutcracker, and Rosy Finch are adapted to these conditions. Also, the treeless alpine habitats are the areas favored by Sierra Nevada Bighorn Sheep. This species, however, is now found in the Yosemite area only around Tioga Pass, where a small, reintroduced population exists.[35]
המקור: As the landscape rises, trees become smaller and more sparse, with stands broken by areas of exposed granite. These include lodgepole pine, whitebark pine, and mountain hemlock that, at highest elevations, give way to vast expanses of granite as treeline is reached. The climate in these habitats is harsh and the growing season is short, but species such as pika, yellow-bellied marmot, white-tailed hare, Clark's nutcracker, and rosy finch are adapted to these conditions. Also, the treeless alpine habitats are the areas favored by Sierra Nevada bighorn sheep. This species, however, is now found in the Yosemite area only around Tioga Pass, where a small, reintroduced population exists.


אליקים אל-סבון-דאב · הודעה זו מוגשת לכם בחסות מייקל ואבי, שיווק שטיחים 17:17, 11 בדצמבר 2008 (IST)

חבל שהושקע מאמץ כה רב בהבאת "ראיות" לדבר שהוא תקין לחלוטין. העתקה איננה מילה גסה, אלא בנסיבות שבהן היא מהווה הפרה של זכויות יוצרים. אין זה המקרה כאן: חומרי רשות הגנים הלאומיים של ארה"ב הם ברשות הרבים, ומצויין במפורש: Information presented on this website, unless otherwise indicated , is considered in the public domain. It may may be distributed or copied as is permitted by the law. העובדה שחלק מהדברים הכתובים בערך נכתבו בידי מומחים מטעם רשות הגנים ושולבו כאן לאחר עיבוד ותרגום (וברשות מלאה), דווקא אמורה להניח את הדעת שהמידע טוב ומוסמך. בתהליך ההמלצה יש לשקול את איכותו של הערך על פי הפרמטרים המוגדרים והמקובלים אצלנו, שזהותם של הכותבים השונים המעורבים בדרך זו או אחרת ביצירתו אינה חלק מהם. מגיסטרשיחה 11:19, 12 בדצמבר 2008 (IST)


העתקה ברשות היא עדיין העתקה ויש לציין זאת. אין כאן שום "עיבוד": זה תרגום של חומר שהועתק מילה-במילה ואם עובדת היותו מועתק אינה מצוינת בצורה ברורה יש כאן מעשה של הונאת הציבור: אנו מעמידים פנים שחומר מסוים נכתב על־ידנו שעה שהעתקנו אותו. לבד מהאפשרות של תביעה משפטית, אין כאן שום הבדל בין העתקה כזו לאחרת אליקים אל-סבון-דאב · הודעה זו מוגשת לכם בחסות מייקל ואבי, שיווק שטיחים 14:03, 12 בדצמבר 2008 (IST)

"לבד מהאפשרות של תביעה משפטית"?? הרי זהו בדיוק שורש ההבדל: ההבחנה בין העתקה לגיטימית לכזו שאינה לגיטימית. מלבד זאת אין דבר. אתה מוטרד מהעובדה שלא צוין הדבר (אף שחוקית PD אינו מחייב זאת)? הפתרון לכך פשוט - הוספת הבהרה קצרה בעניין, בשולי הערך או בדף השיחה, אף אם זהו פתרון פחות מהנה מקטילה גורפת והצגת הכותב ככלי ריק. מגיסטרשיחה 14:53, 12 בדצמבר 2008 (IST)
הזכרתי זאת כבר בתקציר עריכה, בהתאם למה שמקובל בתרגום ערכים מוויקיאנגלית. ברוקסשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 14:55, 12 בדצמבר 2008 (IST)


מה שנדרש הוא מה שבוצע בהפארק הלאומי גרנד טיטון כאן: משפט כמו זה בשולי הערך: "שירות הפארקים הלאומיים: דפי המידע על הפארק הלאומי גרנד טיטון (חלק מהמידע בנושאי בעלי החיים והצמחייה ששוחרר לשימוש חופשי הועתק לאחר עריכה)". גם בערכים בויקי האנגלית חייבים ואף שמים תווית (יש להם אפילו תבנית לזה) בנוסח: This article incorporates public domain text from websites or documents published by the National Park Service. כך נעשה גם באלפים רבים של ערכים המועתקים מגרסאות ישנות של בריטניקה. זה נוהג שטנצי ומקובל מאוד. ההתעקשות על כך שהתווית לא תראה לעין אינה נהירה לי. הרי וודאי שאינכם מבקשים להסתיר מקוראי הערך את העובדה שהוא לא נכתב בעיקרו על ידי ויקיפדים אלא על ידי אנשי רשות הגנים. כפי שכתב מגיסטר לעיל, עובדה זו רק תתרום, שכן היא "דווקא אמורה להניח את הדעת שהמידע טוב ומוסמך," הלא כן?

עוד פחות נהיר לי ייחוס כוונות כמו רצון ל"קטילה גורפת והצגת הכותב ככלי ריק." האם באמירה "חלקים ניכרים מהערך מועתקים מילה במילה מאתרי הפארק... לא ניתן לכנות את הערך מעשה ידינו אלא מעשה ידי אחרים ודבר זה צריך שיצויין במפורש" היא קטילה גורפת? האם לא הצבעתי על עובדה פשוטה וברורה? יורי גרס כי עלי לגבות את טענתי בעובדות וכך עשיתי. במה זה מציג את הקורא ככלי ריק? לא ברור.

הנושא האמיתי כאן, אני סבור, ואחרי הדרישה הברורה והאלמנטרית לאיזכור, היא של אתיקה: האם ערך שלא נכתב על ידינו (וגם אם ברשות, עדיין לא על ידינו) ראוי שיוצג בחלון הראווה כ"ערך מומלץ." האם אכן הוא עומד בקריטריון המובע בפורטל הערכים המומלצים והוא אכן מייצג "בצורה הטובה ביותר את עבודתה של קהילת ויקיפדיה"? איזו עבודה הוא מייצג, לדעתכם?

אליקים אל-סבון-דאב · הודעה זו מוגשת לכם בחסות מייקל ואבי, שיווק שטיחים 21:36, 12 בדצמבר 2008 (IST)

כבר מצאתי עשרות ערכים מומלצים ש"כושלים" בייצוג עבודתה של הקהילה, לכן אני חושב שהטיעון הזה נופל. אם הערך כתוב היטב, מקיף, מעניין, מובן לכול - אין סיבה לא להציגו. באשר למתן קרדיט: אני חושב שזה גס מדי לומר שהערך מועתק. הרי העתקה משמעה שמירה על הכתיבה המקורית וכאן זה לא כך. כאן הטקסט עובד כך שיתאים לאנציקלופדיה בעברית: ראשית הוא תורגם, לאחר מכן עבר הגהה, עריכה והתאמת הניסוח לוויקיפדיה. עכשיו, משהבהרתי שלא צריך לכתוב בגוף הערך שהוא מועתק, עדיין צריך לתת סוג של קרדיט לאתר ששימש מקור לערך. לשם כך ניתן לציין אותו בדף השיחה, בקישורים החיצוניים וכן, גם בתקציר עריכה. בברכה, הגמל התימני (צרו קשר) (12.12.2008 21:49)

גמל יקר, הבעיה היא שזה דווקא כן כך: הערך מתורגם מערך מועתק והוא מתורגם באופן נאמן למדי למקור. לכן, אם המקור מועתק, גם תרגומו. זה היה פחות חשוב לו התרגום אכן היה מבוסס באופן כללי יותר עליו, אבל חלקים ניכרים ממנו הם תרגום נטו. לבד מזה, התרגום, ההגהה, העריכה והתאמת הניסוח לויקיפדיה אינם משנים כלל. אחרת, ניתן היה לתרגם ערכים מאנציקלופדיה בריטניקה, לערוך להם ויקיזציה ולטעון שאין כאן העתקה. ובקיצור, עיבוד החומר באופן זה אינו "מנתק" את השרשרת.

נוסף על־כך, הערך מאמץ רשימת אסמכתאות מזויפת: בערך הלועז חלק ניכר מהאסמכתאות אינן אסמכתאות כלל, אלא תוספות לנוי, שכן הטקסט עצמו אינו כתוב על בסיס האסמכתא, אלא מועתק ממקור שאינו נוקב באסמכתאות כאלו כלל.

הבקשות שלי הן פשוטות מאוד:

 1. לציין באופן ברור בערך שהוא מבוסס על משהו שמישהו אחר כתב. זה כלל הגינות בסיסי, בעיני, וכל אופן איזכור אחר אינו יכול להיות קביל, במיוחד כאשר כך כתוב במפורש בערך ממנו תורגמו הדברים.
 2. להסיר אסמכתאות או מובאות בפסקאות שהועתקו ותורגמו, שכן אלו אינן יכולות להיחשב אסמכתאות.

אליקים אל-סבון-דאב · הודעה זו מוגשת לכם בחסות מייקל ואבי, שיווק שטיחים 12:16, 13 בדצמבר 2008 (IST)

שבירה[עריכת קוד מקור]

על מה אתם מתווכחים? תוסיפו עוד שורה כמו בטיטון וזהו. זה לא כזה משנה. נוי - שיחה 10:51, 13 בדצמבר 2008 (IST)

אכן כך, להוסיף שורה בנושא וזהו. אבל דומני שהוויכוח הוא בעיקר עד כמה צריכה עובדה זו להשפיע על השיקולים בהמלצה על הערך, ולדעתי אין קשר. מגיסטרשיחה 12:24, 13 בדצמבר 2008 (IST)

לא, אין ויכוח על זה — לא בעיקר ולא בשוליים. אני הבעתי את דעתי ותפישתי בנושא, אחרים הביעו את דעתם השונה, והציבור הצביע כדעתו. אחרי שתמה ההצבעה — בניגוד לדעתי, במקרה זה — יש לדיון הזה רלוונטיות לגבי מדיניות כללית בויקיפדיה, אך אין לה נגיעה למקרה זה. או, בקיצור, צריך להוסיף שורה המציינת כך וכך כמו בטיטון, להסיר הפניות ריקות וזהו. אליקים אל-סבון-דאב · הודעה זו מוגשת לכם בחסות מייקל ואבי, שיווק שטיחים 18:46, 13 בדצמבר 2008 (IST)

תודה על ההבהרה אורי, ואני מתנצל אם הסיפא של דברי למעלה (קטילה גורפת וגו') יצאה מופרזת ביחס לכוונותיך. דעתך מוערכת. מגיסטרשיחה 20:01, 14 בדצמבר 2008 (IST)

למה ההערות חזרו למקום הקודם?[עריכת קוד מקור]

ערן שינה זאת, כמדומני, כך שההערות תבואנה אחרי סימני הפיסוק, והמצב הקודם הוחזר. מדוע? מעבודות אקדמיות רבות שכתבתי ומכמה אלפי ספרים עם הערות שוליים שהכרתי, לא נתקלתי אף פעם במקרה בו ההערות באות לפני סימן הפיסוק, לא כל שכן עם רווח בינן לבין הטקסט. מדוע הערך הזה הוא שבת לעצמו? אליקים אל-סבון-דאב · הודעה זו מוגשת לכם בחסות מייקל ואבי, שיווק שטיחים 18:29, 14 בדצמבר 2008 (IST)

אני דווקא יכול לספר לך בדיוק את ההיפך. היה בעבר דיון והתברר שיש שתי אסכולות שונות. בסופו של דבר הוחלט (לגבי וויקיפדיה כמובן) שכל אחד וטעמו האישי. מוזר, אבל ככה זה. ברוקסשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 18:37, 14 בדצמבר 2008 (IST)
הדבר מוזר ממוזר לי. התוכל להפנות אותי לדיון כדי שאלמד איך נולד העגל הדו־ראשי הזה? אליקים אל-סבון-דאב · הודעה זו מוגשת לכם בחסות מייקל ואבי, שיווק שטיחים 19:44, 14 בדצמבר 2008 (IST)
זה הדיון האחרון (למיטב ידיעתי) שהתקיים בנושא. המסקנה היא כמובן אישית שלי, אבל הנוהג המקובל היום הוא שאיש איש וטעמו, וכן שהאחידות היא ברמת הערך הבודד. ברוקסשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 19:46, 14 בדצמבר 2008 (IST)

העליתי את הנושא במזנון. אני חושב שאין (ומעולם לא היה) אף גורם שמשתמש בשיטה בה נקטת כאן. אני אומר את זה כאדם שמקצועו הוא טיפול בנושאים כאלו, אבל גם מהיבטים פרקטיים. אם תנסה להצר את עמוד הערך תוכל לראות שכאשר הערת השוליים באה לפני סימן הניקוד, לעתים קרובות נוצר מצב בו השורה "נשברת" לפני הערת השוליים, כך שהיא מופיעה בתחילת שורה, בנפרד מהטקסט אליו היא מקושרת. מבחינת עימוד, טיפוגרפיה, עריכה או כל שיקול אחר, מצב כזה הוא "עבירה חמורה" בדומה למצב בו פסיק או נקודה יופיעו לבדם בתחילת שורה, עניין שברור שאינו מקובל על אף אחד בשום מצב. אליקים אל-סבון-דאב · הודעה זו מוגשת לכם בחסות מייקל ואבי, שיווק שטיחים 11:46, 16 בדצמבר 2008 (IST)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 04:46, 4 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 2[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 04:46, 4 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 3[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 04:46, 4 במאי 2013 (IDT)


קישור שבור 4[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 21:39, 30 בדצמבר 2013 (IST)


קישור שבור 5[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 21:39, 30 בדצמבר 2013 (IST)


קישור שבור 6[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 21:39, 30 בדצמבר 2013 (IST)


קישור שבור 7[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 21:39, 30 בדצמבר 2013 (IST)


קישור שבור 8[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 21:40, 30 בדצמבר 2013 (IST)