שיחה:התקופה הפלאוליתית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Gtk-dialog-question.svg ערך זה הוא נושאו של קטע "הידעת?" המופיע בתבנית:הידעת? 491

לא ברור לי המשפט "תקופה זו נמשכה ברוב המקומות במקביל עד לסוף תקופת האבן התיכונה או עד לתקופה האפיפלאוליתית - כינויה של תקופת האבן התיכונה באזורים בהם לא הורגשה תקופת הקרח המאוחרת, כמו באזור המזרח התיכון" - איך זה הגיוני? ע"פ הטבלה בראש הערך תקופת האבן התיכונה באה אחרי תקופת האבן הקדומה, ולא במקביל אליה או במהלכה. pacmanשיחה 01:09, 12 יולי 2006 (IDT)


אמונה ב"שדים"?[עריכת קוד מקור]

" עיקר תפקידה של הדת בתקופה זו היה גירוש שדים וכוחות רעים." האם יש ממצאים על אמונה בשדים בתקופת האבן התיכונה. כיצד ניתן מהממצאים הפיזיים לדעת מה היו אמונות בני התקופה ועוד ביחס לאמונה ב"שדים"? אילןשי - שיחה 10:58, 26 בדצמבר 2013 (IST)

שאלה טובה. הוספתי דרישת מקור. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 12:23, 26 בדצמבר 2013 (IST)
מחקתי את השטות הזאת, והתחלתי לנסות לשפר את הערך. יש עוד עבודה. חנה, אולי בהזדמנות זאת נשנה את השם להתקופה הפלאוליתית, כדי שיתאים לשאר התקופות? Reuveny - שיחה 04:06, 29 בדצמבר 2013 (IST)
תיארתי לעצמי שזאת שטות, אבל אני מעדיפה שאתה תערוך בנושאים האלה. הוספתי תבנית שינוי שם. אם לא תהיה התנגדות אז בעוד שבוע אפשר יהיה לשנות.
יש לי גם הערה בערך כפי שהוא עכשיו. הערך עוסק בתקופה זאת לא רק בלבנט והתבנית של התקופות היא של הלבנט, נראה לי מבלבל כאן אולי צריך לחשוב על פתרון שיתן הבנה לחלוקה לתקופות באזורים השונים. בנוסף בפסקת הפתיח כתוב: "התקופה הפלאוליתית מסתיימת עם המעבר לאורח חיים חדש בתקופה הנאוליתית, התקופה המזוליתית או התקופה האפיפלאוליתית באפריקה, אירופה ובאגן הים התיכון, בהתאמה." הערך התקופה הנאוליתית מתייחס בעיקר למה שקרה במזרח התיכון. האם הנאוליתית של אפריקה מתוארך כמו הנאוליתית של המזרח התיכון? חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 11:10, 29 בדצמבר 2013 (IST)
אולי בינתיים להוריד את התבנית למטה, ליד פירוט תת-התקופות, כדי שיהיה פחות מבלבל? פתרון אחר יכול להיות לעשות שלוש-ארבע טבלאות מקבילות (למשל לימה"ת, לצפון אירופה, לאפריקה) שיופיעו אחת לצד השנייה. צריך לחשוב על זה.
הנאולית של אפריקה (שמדרום לסהרה) הרבה יותר מאוחר מצפון אפריקה ומאזורנו. ייצור המזון שם החל לפני כמה אלפי שנים בודדות, והדגש בהתחלה היה על רעיית בקר ולאו דווקא גידול תבואה. Reuveny - שיחה 01:26, 30 בדצמבר 2013 (IST)
אולי כדאי לכתוב על כך פרק בערך התקופה הנאוליתית או ערך נפרד על התקופה הנאוליתית באפריקה שמדרום לסהרה.
לגבי טבלאות היה עוזר מאד אם הייתה טבלת השוואה לפי אזורים בין התקופות, כמו משהו שעשיתי בפורטל:ארכאולוגיה של המזרח הקרוב/לוח כרונולוגי - תרבויות המזרח הקרוב רק הרבה יותר קצר. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 11:42, 30 בדצמבר 2013 (IST)

שינוי שם[עריכת קוד מקור]

לשנות לשם התקופה הפלאוליתית בהתאמה לשינויים שנעשו בשמות הערים האחרים לשמות המקובלים במחקר. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 11:10, 29 בדצמבר 2013 (IST)

Symbol support vote.svg בעד כמובן, וראו שיחה:התקופה הנאוליתית, שיחה:התקופה המזוליתית או דף הפרושונים תקופת האבן התיכונה לנימוקים ולדוגמאות - מה עלול לקרות כשממציאים תרגומים מאולצים למונחים בינ"ל. Reuveny - שיחה 01:18, 30 בדצמבר 2013 (IST)
שונה. חנה Hanayשיחהמיזם אוניברסיטת חיפה ממשיך 00:58, 5 בינואר 2014 (IST)

קובץ מוויקישיתוף שנמצא בשימוש בדף מועמד למחיקה[עריכת קוד מקור]

קובץ מוויקישיתוף שבשימוש בדף זה הועמד למחיקה:

להשתתפות בדיון המחיקה יש לעיין בדף הצעת המחיקה. —Community Tech bot - שיחה 18:52, 13 בספטמבר 2018 (IDT)