שיחה:יגאל תומרקין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש


שערוריות תומרקין - למה שערוריות אמנון יצחק כן ויגאל תומרקין לא?[עריכת קוד מקור]

מדוע לא מוזכר מידע על התפרסמותו של תומרקין באור שלילי מספר פעמים?.

ויקיפדיה היא אנציקלופדיה חופשית, אם יש בידך מידע שלא נמצא בערך הזה אתה מוזמן להוסיף אותו. --Shay F - שיחה 13:12, 2 באוקטובר 2008 (IDT)

הוספתי 3 טיעונים ואוסיף עוד בעתיד, כולם מאתרי אקטאוליה ידועים, אפעל להביא אתסמכתאות שהן צילום של הכתוב, ולהדביק אותן במקום הראוי. אם מישהו יוכל להסביר לי איך אני מדביק את מקורותיי בתחית הדף, תודה ויום טוב Duduyat 15:01, 2 באוקטובר 2008 (IDT).

אני מתכוון בשנית להוסיף מידע על הסתבכויותיו של תומרקין עם רשויות החוק, מא' ועד ת', אין שתהייה אפלייה בין תומרקין לאמנון יצחק או לבין כל אדם אחר, זו איציקלופדיה ולא בית שחיתות, אני מוסיף אותם לפי חוקי האינציקלופדיה וכל המתיימר למחוק אותם שלא יעשה זאת עד שלא יסביר מדוע בדף השיחה. Duduyat - שיחה 12:55, 5 באוקטובר 2008 (IST)

עם כל הכבוד לאג'נדות הפוליטיות שלך, תומרקין הוא אמן בעל חשיבות והשפעה עצומה באמנות הישראלית. למרות שהוא כנראה טיפוס לא נעים במיוחד, המטרה של ערך אנציקלופדי היא לא "לחשוף" או "להוקיע", אלה לתת פרטים בצורה אוביקטיבית ככל שניתן. talmoryair - שיחה 15:59, 5 באוקטובר 2008 (IST)
זה נכון, אבל אם תומרקין הסתבך משמעותית עם רשויות החוק, יש מקום להזכיר זאת - בפרופורציה הולמת ובלווית האסמכתות המתחייבות. לאור פעילותו של Duduyat עד עתה, קטנה תקוותי שהוא יעשה זאת כראוי. לכן יש לדון בדברים בדף השיחה לפני כל שינוי כזה בערך. ‏odedee שיחה 22:30, 5 באוקטובר 2008 (IST)
יש הבדל בין ציון לבין העלהום (או אולי מסע הצלב?) שמארגן Duduyat. talmoryair - שיחה 23:18, 5 באוקטובר 2008 (IST)

אני מחזק את דבריו של Odedee ושאל שאר אנשי-צדק, אין כאן מקום למסעות צלב, יש כאן מקום לרשום את האמת ואת המציאות כפי שהיא - באינציקלופדיה חופשית, תומרקין הסתבך משמעותית עם רשויות החוק, זה לא סוד, ואין שום סיבה שאמת זו לא תכתב כאן, יש רק סיבות שכן. Duduyat - שיחה 04:56, 14 באוקטובר 2008 (IST)

דור תומרקין הוא סטודנט למדעי המחשב, ולא במאי.

שאריות[עריכת קוד מקור]

בפברואר 1970 התבקש תומרקין על ידי גרשום שוקן לצקת מסכת מוות של שמואל יוסף עגנון.[1]

העברת פסקה מגוף הערך[עריכת קוד מקור]

יצירתו של תומרקין, שבמרכזה רעיון היצירה כחיבור בין חומרים ורעיונות, שינה במשך השנים גלגולים שונים, תוך שהוא מאמץ חומרים ומוטיבים חדשים. טכניקת האסמבלאז', בה הרבה להשתמש תומרקין, החל מפסליו המוקדמים, קשורה להשפעות הדאדא והפופ ארט ומהווה ביטוי לרעיון זה. מבחינה צורנית מופיעים ביצירותיו דרך קבע חיבורים מודגשים בין צבעוניות דרמאטית, גאומטריה נוקשה, שימוש במתכות לצד חומריות רכה ואורגנית.[2] - מדובר בפסקה לא רלוונטית לחלוקת הפרקים החדשה שעשיתי, יש להעביר את המידע לפתיח. יואב נכטיילרשיחה 09:32, 16 במאי 2014 (IDT)

הערות שוליים[עריכת קוד מקור]

  1. ^ ראו: קסלר, עדי, "נגעתי במוות כמה פעמים", העיר - תל אביב, 24 בינואר 2002
  2. ^ ראו: גליה להבמיהו יגאל תומרקין - אמן מקורי ונועז או קלגס תרבות?, באתר הארץ, 27 בספטמבר 2011

הערות מרשימת ההמתנה[עריכת קוד מקור]

ערך נפלא שכתב יאיר טלמור. הערך מכיל תיאור ביוגרפי מפורט מאוד שכולל גם את תולדות מבחינה אומנותית, סיכום תמציתי וטוב של יצירתו והשפעתו, ומלבד זאת - רשימות מהוקצעות של תערוכותיו, יצירותיו, הפרסים שקיבל ועוד. כל הערך ממוסמך בצורה אקדמית ומסתמך על מקורות איכותיים. אני חושב שהערך דורש שיוף מבחינת עריכה ואשתדל גם אני לעשות זאת בזמן הקרוב. יואב נכטיילרשיחה 17:41, 15 במאי 2014 (IDT)

הערך מורכב משלושה חלקים עיקריים:
פרק המבוא שהוא קצר יחסית
פרק הביוגרפיה שהוא טוב ומלא
והפרק החשוב "תומרקין - יצירה והשפעה" שאמור להסביר לקורא למה הטומרקין הזה חשוב. ויש פה בעיה ראשית יש שימוש במילים קשות לאורך הטקסט טכניקת האסמבלאז', "...קשורה להשפעות הדאדא והפופ ארט.." מה זה.? הערך שותק יש קישור אך לדעתי זה לא מספיק.
לדעתי, חסר פרק רקע שיסביר את האווירה האמנותית שבה פעל טומרקין. הפרק המרכזי "תומרקין - יצירה והשפעה" לא מצליח להסביר את הרקע האמנותי שבו פעל תומרקין. לא מסביר כיצד יצא מגבולות הרקע הזה וכיצד יצר סגנון משלו. זהו ערך ביוגרפי בראש ובראשונה וזה לא מספיק לערך מומלץ. זה לא רק המונחים המקצועיים, שהשימוש בהם סביר וטוב, אלא העדר ההסבר המתאים לדברים האלה הוא שמפריע לי.
לא נהוג לכתוב פרקי רקע בערכי אישים, אז אפשר לפזר את המידע במקומות הרלוונטיים בטקסט או לחלופין לרכז את זה בפרק כלשהו בעל שם נייטרלי או לדחוף לאחד הפרקים הביוגרפיים כמו שעושים אצלנו פעמים רבות.
כמו כן, הביבליוגרפיה כתובה בצורה שגויה. קודם שם משפחה אחר כך שם פרטי. זה לא מקובל אצלנו. יש לכתוב את השם הפרטי לפני שם המשפחה. גילגמש שיחה 07:53, 16 במאי 2014 (IDT)
ראשית, אני מקווה שיאיר ישתתף בדיון. שנית, תגובותיי והצעות לשיפור:
  1. להרחיב את פרק המבוא - להסביר שם את הרקע האומנותי ואת סגנונו ביתר פירוט
  2. הפרדתי את פרק יצירה והשפעה ל"השפעה" ו"דעותיו" כפי שבאמת היה התוכן - יש מקום להרחבת שני הפרקים האלה קצת, בעיקר בהשפעה לציין אומנים שהוא השפיע אליהם וכד'
  3. אני לא מסכים איתך - דאדא פופ-ארט זה זרמים מאוד ידועים באומנות, אולי אסמבלז' בעייתי אבל בהחלט אפשר להבין בקלות את משמעו משמו - מלשון אסמבל (assemble) אני מניח.
  4. לגבי הביבליוגרפיה אני לא חושב שזה קריטי, כרגע יש אנרכיה בנושא ואין כללים ברורים. ראה ערכים שהומלצו לאחרונה וכמעט אף אחד לא לפי הכללים. כרגע זה לא בגדר חובה.
יואב נכטיילרשיחה 09:21, 16 במאי 2014 (IDT)
דאדא, פופ ארט ואסמבלאז' הם כולם מושגים שמוסברים בערך נפרד. אין אפשרות להסביר את זה כל פעם מחדש בכל ערך. מי שלא יודע, שילחץ על הקישור. בעניין סיכום היצירה, הביוגרפיה של תומרקין היא ביוגרפיה של היצירה והיא עוקבת אחרי השונויים ביצירתו ופחות אחרי חייו האישיים. אפשר להוסיף פסקה או שתיים בנושא, אבל אין אפשרות לכתוב את הכול מחדש ושוב.Talmor Yair - שיחה 09:49, 19 במאי 2014 (IDT)
Talmor Yair, כנראה שלא היתי מובן די הצורך. אני לא חושב שצריך להסביר בהרחבה את המושגים שציינת. התכוונתי שצריך לכתוב על "האווירה האמנותית" שבה פעל תומרקין. לדעתי, זה חשוב להבנת היצירה שלו. זה גם יעזור להבין את ההשפעה שלו על האמנות הישראלית. גילגמש שיחה 10:49, 20 במאי 2014 (IDT)
שום מילה על הבן שלו יון תומרקין? • צִבְיָהשיחה • כ"ב באייר ה'תשע"ד 16:24, 22 במאי 2014 (IDT)
לבן שלו יש ערך משלו. למה להרחיב על הבן? זה לא מקובל. גילגמש שיחה 20:06, 22 במאי 2014 (IDT)
חחח יואב נכטיילרשיחה 20:18, 22 במאי 2014 (IDT)

────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────────

שיפצתי טיפה את הפסקה על יצירתו. מקווה שזה יותר ברור עכשיו. Talmor Yair - שיחה 17:17, 29 במאי 2014 (IDT)
יאיר, העבודה שעשית נפלאה, אבל אני חושב שיש עוד מקום להרחבה בפתיח. יואב נכטיילרשיחה 00:15, 3 ביוני 2014 (IDT)

ערך מצוין המקיף את כל הנדרש, כמו ש[[יואב אמר - יש להרחיב מעט את הפתיח. מו סיזלאקהטברנה של מו • תאריך ושעה - 13:06, 5 ביוני 2014 (IDT)

פסל בהר הצופים[עריכת קוד מקור]

בפקולטה למדעי החברה נמצאת על הקיר עבודה של תומרקין בשם "ירושלים", 1972-1985. איפה היא משתלבת בין העבודות של תומרקין? האם היא מופיעה בערך? תודה מראש, נדב ס.שיחה 13:40, 2 ביולי 2018 (IDT)

לתומרקין יש מאות עבודות במקומות ציבוריים ועוד אלפי עבודות אחרות, כך שלשלב את כולן זה בלתי הגיוני. אם זה ממש חשוב לך אתה יכול לצרף את העבודה לרשימת האנדרטאות ופסלי החוץ בחלק של ירושלים. מתישהו אולי אהפוך את זה לרשימת עבודות במרחב ציבורי. Talmor Yair - שיחה 22:32, 2 ביולי 2018 (IDT)
Talmor Yair, אין צורך. התשובה שלך סיפקה לחלוטין את הסקרנות שלי. תודה רבה! נדב ס.שיחה 23:29, 2 ביולי 2018 (IDT)