פורטל:אמנות ישראלית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

Gnome-colors-view-refresh.svg רענון הפורטל Netvibes.svg כיצד אוכל לעזור?    

P-icon-israeli-art.pngפורטל אמנות ישראלית
Struck 002.jpg

הרמן שטרוּק (6 במרץ 1876, ברלין11 בינואר 1944, חיפה), צייר ואמן הדפסים יהודי וציוני. מחשובי האמנים היהודים בגרמניה, שעלה לארץ ישראל בשנת 1922 והתיישב בחיפה.

שטרוק נודע בחייו כמומחה בתחום ההדפס ואף שימש כמורה וכמדריך לרבים מן האמנים בגרמניה באותה עת. ספרו "אמנות התחריט" היווה מדריך בסיסי לתחום זה במשך שנים רבות. שטרוק הרבה ליצור הדפסים בהשראת מסעותיו בעולם ובהם תיאר בעיקר את הנוף. קבוצה גדולה של עבודות הוקדשה לתיאור נושאים יהודיים וציוניים. מבין יצירותיו בנושא זה התפרסם "דיוקן תיאודור הרצל" (1903), שהפך לאחד מן הדימויים הקאנונים של המנהיג הציוני בתחילת המאה ה-20. בנוסף, שימש שטרוק כפעיל ציוני במסגרת תנועת המזרחי, השתתף במספר כינוסים של הקונגרס הציוני העולמי, היה חבר הוועד הפועל הציוני וכיהן כחבר הדירקטוריון של הקרן הקיימת לישראל.
פורטל-אמנות-ישראלית2.png

 • 1860: נפתח בית המלאכה שנלר בירושלים על ידי יוהאן שנלר


 • 1909: הקמת מחלקה להדפס אבן בבצלאל שבראשה עמד אברהם גרשוביץ (גרשוני)


 • 1977: יונה פישר ודני קרוון זוכים בפרס ישראל • "עשרה אמנים מישראל" – תערוכה קבוצתית במוזיאון לואיזיאנה, דנמרק. • 1993: תערוכת "אנטיפאתוס: הומור אפל, אירוניה וציניות באמנות ישראלית" במוזיאון ישראל • רחל סוקמן מקימה את "גלריה משרד בתל אביב" ואת כתב העת טרמינל"

 • 1998: תערוכות "הבטים באמנות הישראלית של שנות ה-70" במוזיאון תל אביב לאמנות • תערוכת אוסף יוסף חכמי וחברת הפניקס במוזיאון תל אביב לאמנות • תערוכת "קדימה – המזרח באמנות ישראל" במוזיאון ישראלארטורו שוורץ תורם את אוסף הדאדא והסוריאליזם שלו למוזיאון ישראל • רטרוספקטיבה משותפת לאביגדור אריכא נערכת במוזיאון תל אביב ובמוזיאון ישראל תערוכת • תערוכת "עבודה עברית: אמנות ישראלית משנות ה-20 עד שנות ה-90" במשכן לאמנות בעין חרוד • תערוכת "ריאליזם חברתי בשנות החמישים" במוזיאון חיפה לאמנות
אבי לובין התמנה לאוצר גלריה הירוקן 17שרון פוליאקין התמנתה לתפקיד ראש החוג לאמנות ובראש בית-הספר לאמנויות באוניברסיטת חיפה • גלריה גורדון וגלריה אלון שגב עוברות למבנה משותף בדרום תל אביב-יפו • בית הגפן חונך חלל תצוגה חדש • • •Article1 B.svg
"אמנות חזותית בישראל" או "אמנות ישראלית" היא אמנות שנוצרה בארץ ישראל ובמדינת ישראל, החל משלהי המאה ה-19. האמנות החזותית בישראל נעה בין מגוון של אוּמנויות מסורתיות מקומיות, לבין אמנות גבוהה, אשר מושפעת מן האמנות המערבית באירופה ובארצות הברית. האמנות הישראלית עשירה בטכניקות ובנושאים מגוונים המשקפים את הניסיונות לגיבוש זהות מקומית. מחקר תולדות האמנות הרבה לעסוק ביחס המורכב בין האמנות לבין סממנים מקומיים ובינלאומיים, ובקשריה עם האמנות היהודית, ובשנים האחרונות אף ביחסה אל התרבות הערבית בישראל.
פורטל אמנות ישראלית בצלאל.gif

"בצלאל, בית מדרש לאמנות ולמלאכות-אמנות" הוא בית הספר לאמנות שנוסד בשנת 1906 בירושלים. הקמתו נחשבת בעיני רבים לראשיתה של האמנות הישראלית. האמנות שנוצרה בבית הספר שילבה בין השפעות האמנות האירופית לבין מוטיבים יהודיים וציוניים, בסגנון אוריאנטאלי. חלק גדול מהיצירות שנוצרו בבצלאל נוצרו כאמנות שימושית, והן מעוטרות במוטיבים ודגמים סמליים.
פורטל אמנות ישראלית מגדל דוד.gif

"תקופת מגדל דוד" הוא כינוי המתאר את האמנות הישראלית במהלך שנות העשרים של המאה ה-20. הכינוי נטבע בעקבות תערוכות שנערכו במגדל דוד. במקום סגנון אמנותי אחיד, ניתן למצוא בתקופה זו יצירות אמנות בסגנונות מנוגדים, המשקפות את תפיסת העולם של האמנים ביחס למציאות החברתית, הפוליטית והאמנותית בארץ-ישראל ומחוץ לה.


פורטל אמנות ישראלית כנענים.gif

"הכנענים" היא תנועה אידאולוגית ותרבותית, שנוסדה בשנת 1939 והגיעה לשיאה בשנות הארבעים של המאה ה-20. התנועה השפיעה על המחשבה הפוליטית, האמנות, הספרות וחיי הרוח בארץ ישראל ובמדינת ישראל. היא ביקשה ליצור קו ישיר בין העמים שחיו בארץ ישראל בעת העתיקה ובין העם העברי בארץ ישראל במאה העשרים, תוך ניסיון לניתוק מהמסורת היהודית-גלותית.
פורטל אמנות ישראלית אופקים חדשים copy.gif

"אופקים חדשים" הייתה קבוצת אמנים שפעלה בישראל בין השנים 1948-1963 וביקשה לעודד את השפעת האמנות הבינלאומית על האמנות החזותית בישראל. תרומתה העיקרית הייתה בגיבוש סגנון ציור ופיסול לירי, בעל סממנים של הפשטה. הקבוצה, בראשות יוסף זריצקי, היוותה את ההגמוניה האמנותית השולטת בשנותיה הראשונות של המדינה, והשפעתה ניכרת על האמנות הישראלית שאחריה.
פורטל אמנות ישראלית דלות החומר copy.gif

Article1 B.svg
"דלות החומר" היא סגנון אמנות ישראלי שהתקיים בשנות השישים, השבעים והשמונים של המאה ה-20. מאפייניו של סגנון זה כללו שימוש בחומרי יצירה "דלים", ברישול אמנותי, וביחס ביקורתי אל המציאות החברתית ואל המיתוסים של החברה הישראלית. בין האמנים המזוהים עם "דלות החומר" ניתן למנות את רפי לביא, יאיר גרבוז, מיכל נאמן, תמר גטר, יהודית לוין, נחום טבת, הנרי שלזניאק, מיכאל דרוקס ואחרים.


פורטל אמנות ישראלית פיסול copy.gif

Article1 B.svg
"פיסול ישראלי" הוא שם כולל ליצירות פיסול שנוצרו בארץ ישראל החל משנת 1906, שנת ייסוד "בצלאל". תהליך התגבשותו של הפיסול הישראלי לווה בהשפעה מתמדת של האמנות הבינלאומית. בראשית ימיה של האמנות הישראלית עלו לארץ ישראל מרבית הפסלים המרכזיים, ואמנותם היוותה סינתזה של השפעת הפיסול האירופי עם האופן שבו עוצבה התודעה הלאומית והאמנותית בארץ ישראל.
פורטל אמנות ישראלית וידאו.jpg

"וידאו ארט ישראלי" היא סוגה אמנותית שהתפתחה בישראל החל משנות השישים של המאה ה-20, במקביל להתפתחות מדיום זה בארצות הברית ובאירופה. כבר מראשיתו של המדיום בישראל בלטה הקרבה של הסרטים אל האמנות המושגית. במהלך שנות התשעים של המאה ה-20 החל מדיום זה להתפתח בישראל והפך למדיום פופולרי בקרב שדה האמנות המקומי.
פורטל אמנות ישראלית קומיקס.jpg

"קומיקס ישראלי" הוא סוגה שהחלה להתפתח בארץ ישראל החל משנות ה-30 של המאה ה-20. למרות שבמשך שנים קהל היעד היה בעיקר ילדים ובני נוער, החל משנות ה-90 של המאה ה-20 החלה להתפתח בישראל תרבות קומיקס המתבטאת בפרסומים בכתבי עת המיועדים לילדים ונוער, לצד בעיתונים ובכתבי עת הפונים למבוגרים. כמו כן מתפרסמים, במידה מצומצמת, ספרי קומיקס ורומנים גרפיים, מקוריים ומתורגמים.


Israeli ceramic.jpg

Article1 B.svg
"קרמיקה ישראלית" היא קרמיקה שעוצבה בארץ ישראל ובמדינת ישראל החל מראשית המאה ה-20. לצד קדרות מסורתית, פעלו בארץ אמנים שיצירותיהם נוצרו במסגרת תעשייתית. עד לשלהי שנות ה-70 של המאה ה-20 התקיימה בישראל מסורת מקומית שהדגישה את ערכי הטבע והמקומיות כביטוי לזהות הציונית. החל משנות ה-80 של המאה ה-20 החלו להופיע ביצירות האמנים הישראלים ביטויים שביקשו לערער על מסורת זו על ידי שילוב הקרמיקה במדיה אמנותיות נוספות ובשימוש בתכנים אישיים וביקורתיים.
Israeli print.jpg

Article1 B.svg
ראשיתו של ה"הדפס הישראלי" הוא בדפוס העברי הארץ-ישראלי מן המחצית השנייה של המאה ה-19. התחום כולל שימוש בטכניקות הדפס שונות כגון חיתוך עץ, תצריב, הדפס אבן ועוד. יחד עם זאת התפתחות ההדפס האמנותי בארץ ישראל ואחר כך במדינת ישראל איננה יכולה להיתרגם לציר התפתחותי רציף, כי אם למסורות המקיימות ביניהן יחסים של השפעות הדדיות לצד ביטויים של ניתוק והתעלמות, שנגרמו הן על ידי השפעות אמנותיות שונות והן על ידי התפתחות האמצעים הטכנולוגיים.


יוסף קריספל
ישראלי, נולד ב-1974
תרזה, 2009
שמן על בד
אוסף פרטי

ציורו של יוסף קריספל מבוסס על תצלום של אחת הדמויות מן הפסל "האקסטזה של תרזה הקדושה" (1647-1652) מאת ג'ובאני לורנצו ברניני. בציור זה, כמו בציורים אחרים שלו, מדגיש קריספל את הפיכת האמנות לכדי סחורה תרבותית.

Jossef Krispel19.jpgכאן תמצאו רשימה של מבחר ספרים בנושא תולדות האמנות ישראלית, המסודרים ע"פ סדר כרונולוגי. ספרי ילדים על אמנות ישראלית מצויים בסוף הרשימה


אוצרות עכשווית בישראל.gif
 • "אוצרות עכשווית בישראל: 2010-1965" מאת אסנת צוקרמן רכטר, הוצאת רסלינג, 2020. תולדות האוצרות בישראל וסקירות ביוגרפיות של שבעה אוצרים מרכזיים.

Dor gilat (1).jpg
 • "דור המפנה: אמנות צעירה בשנות השמונים בישראל" מאת יעל גילעת, הוצאת אוניברסיטת בן-גוריון, 2019. ספר הסוקר את האמנות הישראלית בשנות ה-80 של המאה ה-20.

Dalia Manor.jpg
 • "אמנות בציון: צמיחתה של אמנות לאומית מודרנית בארץ-ישראל" מאת דליה מנור, הוצאת מוסד ביאליק, 2018. "הספר 'אמנות בציון' בוחן את היחסים בין אמנות ללאומיות באמצעות הפעילות האמנותית ביישוב היהודי בארץ ישראל בשלושת העשורים הראשונים של המאה העשרים על רקע ההתיישבות הציונית".

Image ffac08ba-5070-4db5-ad50-8c6a6de5649d grande.jpg
 • "מאה שנות אמנות ישראלית באוסף בנק דיסקונט" מאת יונה פישר, הוצאת בנק דיסקונט, תל אביב, 2018. מאמרים על נושאים באמנות ישראלית מאוסף הבנק.

Solid white.png
 • "אוסף בנק לאומי – אמנות ישראלית / עבודות נבחרות" מאת גדעון עפרת, בנק לאומי לישראל, תל אביב 2018. מאמרים על מבחר יצירות ישראליות מאוסף הבנק.

Solid white.png
 • "מ"אופקים חדשים" ל"רוח אחרת", אמנות ישראלית 1988-1948" מאת אליק מישורי, האוניברסיטה הפתוחה, רעננה 2017. ספר לימוד של האוניברסיטה הפתוחה הפורש באופן כרונולוגי את האירועים המכוננים בשדה האמנות המקומי.

טקסטורות-מילה-וספר-באמנות-הישראלית-–-גדעון-עפרת-231x300.jpg
 • "טקסטורות: מילה וספר באמנות הישראלית" מאת גדעון עפרת, הαקדמיה הוצאת ספרים, ירושלים, 2017. אסופת מאמרים בנושא הקשר בין דימוי טקסטואלי לאמנות.

זה האיש ישו באמנות הישראלית.png
 • "זה האיש: ישו באמנות הישראלית" מאת אמיתי מנדלסון, מוזיאון ישראל, ירושלים, 2017. סקירה איקונוגרפית של דמותו של ישו בתולדות האמנות הישראלית.

ירושלים תל אביב.jpg
 • "ירושלים – תל אביב: אמנות בקונפליקט אורבני" מאת גדעון עפרת, קרן לוין לאומנות – עופר לוין, 2016. מבחר רשימות ומאמרים אודות יחסה של הפנימי של האמנות הישראלית לעצמה, לתרבותה וליחס שבין שתי הערים המרכזיות בה.

Hazalamim-Cover-Heb.-245x155.jpg

ניו יורק תל אביב.jpg
 • "ניו יורק – תל אביב: הקשר האמריקאי של האמנות הישראלית" מאת גדעון עפרת, קרן לוין לאומנות – עופר לוין, 2016. מבחר רשימות ומאמרים אודות יחסה של האמנות הישראלית לארצות הברית ולתרבותה.

אוריינטליזם טרום-ישראלי.jpg
 • "אוריינטליזם טרום-ישראלי: דיוקן מצולם" מאת דור גז, הוצאת רסלינג, 2015. דיון פוסטקולוניאליסטי בתצלומים של אברהם סוסקין ואחרים, המציגים את מציגים את המהגרים היהודים עם פרטי לבוש ואביזרים אוריינטליים.

Book 861 big.gif

פריז תא.jpg
 • "פאריז-תל אביב: הקשר הצרפתי של האמנות הישראלית" מאת גדעון עפרת, קרן לוין לאומנות – עופר לוין, 2015. מבחר רשימות ומאמרים אודות יחסה של האמנות הישראלית לצרפת ותרבותה.

גילה בלס.jpg

הירושה.jpg
 • "הירושה: השואה ביצירותיהם של אמנים ישראלים בני הדור השני" מאת בתיה ברוטין, הוצאת מאגנס, 2015. מחקר אודות זיכרון השואה ביצירותיהם של אמנים ישראלים.

חינסקי 2015.jpg
 • "מלכות ענווי ארץ: הדקדוק החברתי של שדה האמנות הישראלי" מאת שרה חינסקי, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2015. מחקר ביקורתי על שיח תולדות האמנות הישראלית לאורך המאה ה-20.

100 שנות הדפס.jpg

המוזיאון מציג את עצמו II.jpg
 • "המוזיאון מציג את עצמו II: אמנות ישראלית מאוסף המוזיאון", הוצאת מוזיאון תל אביב לאמנות, 2015. מבחר מאמרים קצרים אודות יצירות מאוסף המוזיאון.

ברלין-ירושלים-אמנות-העלייה-מגרמניה YQ9.jpg
 • "ברלין – ירושלים, אמנות העלייה מגרמניה" מאת גדעון עפרת, קרן לוין לאומנות – עופר לוין, 2015. מבחר רשימות ומאמרים אודות אמנים ישראלים ילידי גרמניה.

Solid white.png
 • "אוסף שמואל ותמרה גבעון", הוצאת גלריה גבעון, 2014. תיעוד של אוסף שמואל גבעון, מקים גלריה גבעון בתל אביב-יפו

Book 771 big.gif

אופקים רחבים יותר.jpg
 • "אופקים רחבים יותר: 120 שנות אמנות ישראלית" מאת גדעון עפרת, הוצאת קרן וינה-ירושלים לאמנות ישראלית, 2014. הספר מכיל מאמרים על יצירות אמנות ישראלית שהיו באוסף המחבר.

Mishory001.jpg
 • "סביב למדורה בסלון, שדה האמנות בישראל, 1949-1948" מאת אליק מישורי, הוצאת מכון בן-גוריון, 2013. הספר מתאר את כינונו של שדה האמנות בתקופת הקמתה של מדינת ישראל.

אופקים רחבים.jpg
 • "אופקים רחבים: 120 שנות אמנות ישראלית" מאת גדעון עפרת, הוצאת קרן וינה-ירושלים לאמנות ישראלית, 2012. הספר מכיל מאמרים על יצירות אמנות ישראלית שהיו באוסף המחבר.

זהות זכרון תרבות.jpg
 • "זהות, זיכרון, תרבות" מאת גדעון עפרת, כרמל, ירושלים, 2012. אסופת מאמרים בנושא מאת גדעון עפרת.

השיבה אל השטטל.jpg
 • "השיבה אל השטעטל, היהדות כדימוי באמנות ישראל" מאת גדעון עפרת, הוצאת מוסד ביאליק, 2011. הספר מכיל מבחר מאמרים בנושא היהדות והאמנות הישראלית.

Solid white.png
 • "המוזיאון מציג את עצמו: אמנות ישראלית מאוסף המוזיאון", הוצאת מוזיאון תל אביב לאמנות, 2011. מבחר מאמרים קצרים אודות יצירות מאוסף המוזיאון.

ספר ררל שוורץ.jpg
 • "קרל שווארץ וראשיתו של מוזיאון תל אביב, 1933-1947", הוצאת מוזיאון תל אביב לאמנות ובית הכנסת החדש ברלין, צנטרום יודאיקום, 2010. ספר הסוקר את פעילותו של קרל שווארץ ואת פעילותו כמנהל מוזיאון תל אביב.

553guyrazcover1(4).jpg
 • "היסטוריה קצרה של צילום מקומי" מאת גיא רז, הוצאת סל תרבות ארצי, 2010. חוברת המציגה סקירה תמציתית של תולדות הצילום בישראל, עד לשנות התשעים של המאה ה-20.

100 שנות אמנות ישראלית.jpg
 • "100 שנות אמנות ישראלית" מאת יגאל צלמונה, הוצאת מוזיאון ישראל, 2010. הספר מציג סקירה היסטורית של האמנות הישראלית, ונכתב לרגל חנוכת הקמפוס החדש של המוזיאון וכינון תצוגת קבע של אמנות ישראלית בו. הספר דן באופנים שבהם האמנות שואבת את משמעותה מן המציאות החברתית והפוליטית הארץ-ישראלית והישראלית.

חיינו מחייבים אמנות.jpg

אמנות מינורית - אמנות בישראל בשחר שנות האלפיים.jpg
 • "אמנות מינורית – אמנות בישראל בשחר שנות האלפיים" מאת גדעון עפרת, הוצאת אמנות ישראל, 2010. הספר מציג תזה המאבחנת את האמנות של ראשית המאה ה-21 באמנות הישראלית כפועלת במצב של ריבוי ובינוניות "מינורית".

אמנות ישראלית עכשיו.jpg
 • "אמנות ישראלית עכשיו" בעריכת איריס ריבקינד בן-צור ורויטל אלקלעי, מודן, 2009. סקירה תמציתית של 94 אמנים ישראלים הפעילים מאז שנת 1990.

Solid white.png
 • "DIY* – אוסף מיכאל אדלר ופוסט מינימליזם ישראלי בשנות השבעים ובאמנות העכשווית" בעריכת [[עדי אנגלמן], הוצאת מוזיאון הרצליה לאמנות עכשווית, 2008. סקירה של האמנות הפוסט מנימליסטית הישראלית בלווי מאמרים וטקסטים מאת עדי אנגלמן, יעקב מישורי ו-יגאל צלמונה.

נשים יוצרות בישראל.jpeg

גדעון עפרת וושינגטון.jpg
 • "וושינגטון חוצה את הירדן, מבחר מאמרים 1984-2008" מאת גדעון עפרת, הוצאת הספרייה הציונית, 2008. אוסף מאמרים המתמקדים בהיסטוריוגרפיה של האמנות הישראלית, במיתוסים ובאידאות של התרבות העברית ועוד.

Omanut israelit(1).jpg

Art in Zion.jpg
 • Art in Zion: The Genesis of Modern National Art in Jewish Palestine, מאת דליה מנור, הוצאת Routledge, לונדון, 2005. סקירה היסטורית באנגלית של תולדות האמנות הישראלית.

Srvrutil getImg.jpg
 • "בין לאומיות לאמנות: כינון שדה האמנות בתקופת היישוב ובראשית שנות המדינה", מאת גרסיאלה טרכטנברג, מאגנס, ירושלים, 2005. היווצרותו של שדה האמנות הפלסטית בישראל על רקע התהליכים הפוליטיים של בניית האומה הישראלית.

ביקורי אמנות גדעון עפרת.jpg
 • "ביקורי אמנות: פרקים על אמנים ישראלים", מאת גדעון עפרת, ההוצאה לאור של ההסתדרות הציונית העולמית, 2005. קובץ מאמרים ומחקרים של המחבר הדן באיקונוגרפיה של אמנים ישראלים ויצירותיהם.

יואב בראל בין פיקחון לתמימות.jpg

ספר צלמי הארץ - מראשית ימי הצילום ועד היום.jpg

 • "צלמי הארץ, מראשית ימי הצילום ועד ימינו" מאת גיא רז, הוצאת הקיבוץ המאוחד, 2003. ספר המציג ביוגרפיות תמציתיות של מבחר צלמים שפעלו בארץ ישראל ובמדינת ישראל.

שורו הביטו וראו.jpg
 • "שורו הביטו וראו, איקונות וסמלים חזותיים ציוניים בתרבות הישראלית" מאת אליק מישורי, הוצאת עם עובד, 2000. מבחר מאמרים על התפתחות האיקונוגרפיה הציונית בתרבות הציונית מראשית המאה ה-20 ועד להקמת המדינה.

35092.jpg

אמנות בשירות רעיון כרזות השומר הצעיר.jpg

גמזו ביקורות אמנות.jpg

מראות, התבוננות באמנות ישראלית.gif
 • "מראות, התבוננות באמנות ישראלית", משרד החינוך, התרבות והספורט ומוזיאון ישראל, ירושלים, 1997. חוברת פעילויות חינוכיות בעקבות יצירות אמנות ישראליות. כולל ביוגרפיה קצרה של האמן, רפרודוקציות ומערך שיעור.

Solid white.png
 • "מי ומי באמנות הישראלית", אמנות ישראל – מרכז מידע ע"ש גבריאל שרובר, מוזיאון ישראל, ירושלים, 1996. לקסיקון המכיל מידע ביוגרפי בסיסי על כ-4,000 אמנים ישראלים. הלקסיקון שימש כבסיסו של מאגר המידע של מרכז המידע לאמנות ישראלית.

לצייר ארץ.jpg
 • "לצייר ארץ כמולדת: סיפורו של דור האמנים הראשון" מאת שלמה שבא, הוצאת משרד הביטחן, 1992. ביוגרפיות על אמנים ישראלים הכתובות בסגנון סיפורי.

Solid white.png

Solid white.png
 • "גנים תלויים: עוד פרקים בארכיטיפולוגיה של תרבות" מאת גדעון עפרת, הוצאת אמנות ישראל, 1991. מבחר מאמרים באיקונוגרפיה של האמנות הישראלית.

Solid white.png

Solid white.png
 • "עם הגב לים" מאת גדעון עפרת, הוצאת אמנות ישראל, 1990. מבחר מאמרים איקונוגרפיים בתולדות האמנות הישראלית.

פרקים באמנות ישראלית.jpg
 • "פרקים באמנות ישראלית" מאת רחל סבג, הוצאת משרד החינוך והתרבות, 1988. סקירה היסטורית המיועדת ללוות את תוכנית הלימודים בתולדות האמנות בתיכונים.

Solid white.png
 • "לגעת: אמנות ישראלית בשלהי שנות ה-80" מאת גדעון עפרת, הוצאת אמנות ישראל, 1988. מבחר מאמרים בנושא אמנות ישראלית ופוסמודרניזם.

Solid white.png
 • "Art in Israel" מאת אמנון ברזל, הוצאת Giancarlo Politi Editore, ‏1988. סקירה היסטורית בשפה האנגלית של תולדות האמנות הישראלית עד לשנות השמונים של המאה ה-20.

Stinazki1 israeli art.jpg
 • "ציור ישראלי, מפוסט-אימפרסיוניזם לפוסט-ציונות" מאת רוני פורר, 1988. הספר מציג את ההיסטוריה של הציור הישראלי מימי "בצלאל" ועד לאמנות הפוסט מודרנית בישראל.

סיפורה של אמנות ישראל.jpg
 • "סיפורה של אמנות ישראל" בעריכת בנימין תמוז, מסדה, 1980. סקירה כרונולוגית של האמנות הישראלית מאת גדעון עפרת, דורית לויטה ובנימין תמוז.

290377 1 det.jpg

Solid white.png
 • "אמנות ואומנות בארץ ישראל במאה התשע-עשרה" בעריכת יונה פישר, מוזיאון ישראל, ירושלים, 1979.‏

Solid white.png
 • "Art in Israel" מאת רן שחורי, הוצאת Sadan Publishing House, ‏1974. סקירה כרונולוגית של תולדות האמנות הישראלית מלווה בתצלומים של ישראל צפריר.

תמוז אמנות ישראל.jpg
 • "אמנות ישראל" בעריכת בנימין תמוז, מסדה, 1963. סקירה של האמנות הישראלית לפי מדיה עם מאמרים מאת יונה פישר, מירה פרידמן, אביה השמשוני וג’ון צ’יני.

Solid white.png

Solid white.png
 • "ציור ופיסול בישראל: האמנות הפלסטית מתקופת "בצלאל" ועד עתה" מאת חיים גמזו, הוצאת אשכול, 1951. סקירה מקיפה של תולדות האמנות הישראלית עד לשנות החמישים של המאה ה-20.

Solid white.png


כאן תמצאו רשימה של ספרים בנושא תולדות האמנות ישראלית לילדים


נחום-גוטמן BYC.jpg

אבירמה גולן אנה טיכו הוצאת צלטנר.jpg

מלכה בירושלים.jpg

לאה נאור צייד הצבעים.jpgכאן תמצאו רשימה של מבחר כתבי עת אינטרנטיים, מאגרי מידע ובלוגים בנושא אמנות ישראלית:

כתבי עת
 • artoday כתב עת אינטרנטי בנושא אמנות ישראלית (רמת עדכון: שבועית)
 • ערב-רב – כתב עת אינטרנטי בנושא אמנות ואמנות ישראלית (רמת עדכון: שבועית)
 • תוהו - כתב עת אינטרנטי תלת-לשוני (עברית-ערבית-אנגלית) בנושא אמנות ואמנות ישראלית (רמת עדכון: חודשית)
 • פורטפוליו – מגזין בענייני עיצוב ואיור הכולל סקירה של תערוכות בישראל (רמת עדכון: חודשית)
בלוגים
מאגרי מידע ולקסיקונים


אֶכְרַע לַחַיִּים, לַגְּבוּרָה וְלַיֹּפִי, / אֶכְרַע לְכָל שְׂכִיּוֹת-הַחֶמְדָּה, שֶׁשָּׁדְדוּ / פִּגְרֵי אֲנָשִׁים וּרְקַב זֶרַע אָדָם, / מוֹרְדֵי הַחַיִּים מִיַּד צוּרִי שַׁדַּי, / אֵל אֱלֹהֵי מִדְבְּרוֹת הַפֶּלִי, / אֵל אֱלֹהֵי כּוֹבְשֵׁי כְּנַעַן בְּסוּפָה, - / וַיַאַסְרוּהוּ בִרְצוּעוֹת שֶׁל תְּפִילִין...

מתוך "לְנֹכַח פֶּסֶל אַפּוֹלוֹ" (1899), מאת שאול טשרניחובסקי
כל כך הרבה ערכים דורשים שכתוב והרחבה מהותיים. תוכלו למצוא רשימת ערכים לכתיבה והרחבה כאן:
פורטל:אמנות ישראלית/מיזם כתיבה ושכתוב