שיחה:יורם ארבל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שידור ההודעה הראשונה על ההתנקשות ביצחק רבין[עריכת קוד מקור]

לא מובן למה גילגמש בחר לשחזר עדכון חשוב על רגע הטלויזיוני הכי משמעותי של יורם ארבל, לפי דבריו בראיון לערוץ הספורט. אגב, טוב שהוא לא שיחזר את הרגע הרדיופוני הכי חשוב שלו- ההודעה ברדיו על פתיחת מלחמת ששת הימים. החומוסיה שארבל פתח יותר חשובה כנראה. בשל חשיבות ההודעה של ארבל- זה מופיע בערך חברת החדשות עם התמונה הזו ותחתיה הכיתוב: "ארבל. "שלום לכם מאולפני טלעד, בידינו הודעה"" קובץ:בידינו הודעה.png. אגסי - שיחה 23:55, 12 באוקטובר 2011 (IST)

מי אנחנו שנקבע מה הרגע בחשוב בחייו של ארבל? מספיק לציין מה הוא כן הודיע (מלחמת ששת הימים, "ככה לא בונים חומה", רצח רבין או משחק השרוכים) ולא צריך לשפוט (השיפוט הנ"ל יהווה מחקר ראשוני). בברכה, MathKnight הגותי (שיחה) 00:19, 13 באוקטובר 2011 (IST)
הויכוח הוא על השחזור התמוה של גילגמש, שהשמיט לחלוטין את דבר ההודעה שלו על רצח רבין. גילגמש כתב שזה מיותר. אולי הוא חושב שפתיחת חומוסיה זה יותר חשוב. רק בדף השיחה ציינתי שארבל סבור שזה הרגע הטלוזיוני הכי חשוב שלו. אני כמובן מסכים איתו, כי לשדר ידיעה דרמטית ומזעזעת כזו, שהופכת את כל המדינה, זה קצת יותר חשוב משידור ספורט. אבל את זה לא הכנסתי לערך, כי אני יודע שיש מחקנים כבדים שעוקבים אחרי, ומנסים לשים לי רגלים. אגסי - שיחה 00:31, 13 באוקטובר 2011 (IST)
אני מסכים עם אגסי שבקריירה של שדרן, אם היה הראשון לשדר ידיעה מסוג זה זו נקודת מפתח, ובהחלט ראויה לאזכור בערך עליו. ראו למשל בערך באנגלית על וולטר קרונקייט (אנ'), שם העובדה שסיקר את רצח קנדי מופיעה בפתיח, ובנוסף מוקדש לה שם סעיף שלם (באופן תמוה, גם אצלנו העובדה שהיה הראשון לדווח על רצח קנדי מוזכרת בערך עליו). קיפודנחש - שיחה 01:44, 13 באוקטובר 2011 (IST)
אני לא מתכוון להגיב בדיון בגלל הערתו המכוערת של אגסי. פתחתי דיון בבירורים אודות התבטאויותיו. גילגמש שיחה 01:51, 13 באוקטובר 2011 (IST)
אלה תרוצים. אין לך מה לענות לגופו של עניין. לא באמת עניין אותך לשפר את הערך. אגסי - שיחה 01:53, 13 באוקטובר 2011 (IST)
ארבל עצמו ענה בתשובה לשאלה בראיון שההודעה על ההתנקשות ברבין היה הרגע הטלויזיוני החשוב שלו. לדעתי חשוב לציין את זה בערך.--ניצן - שיחה 03:42, 14 באוקטובר 2011 (IST)
מסכים...אבל שוב כל הנושא נמחק מהערך, בנימוק מפתיע שזה לא דיווח ראשון. הרי כל הסיפור שזה מבזק מיוחד ודיווח ראשון. שאם לא כן, לא הייתה כאן התמונה הזו של יורם ארבל מדווח על ההתנקשות: קובץ:בידינו הודעה.png. אם זה לא היה דיווח ראשון היה צריך למחוק את התמונה. אגסי - שיחה 02:20, 15 באוקטובר 2011 (IST)
נראה לי שאין מחלוקת על כך שיורם ארבל הודיע בערוץ 2 על ההתנקשות ברבין בעיצומו של משדר הכדורגל לסיכום המחזור. לעניות דעתי די בכך כדי לציין עובדה זאת בערך, כמו שמצוין שהוא היה קריין החדשות שהודיע על פתיחת מלחמת ששת הימים. מה שנתון במחלוקת הוא נושא הראשוניות, ותצלום המסך אינו מהווה כל ראיה לענין זה.--ניצן - שיחה 05:14, 15 באוקטובר 2011 (IST)
לא צריכה להיות שום מחלוקת. כתוב בערך חברת החדשות שבו יש את התמונה- "יורם ארבל עלה בהודעה דרמטית ראשונה על האירוע באולפני טלעד. כאן כתוב: כרונולוגיה של האירועים: רבין ז"ל נורה בשעה 21:42 (לפי ועדת שמגר, ב-21:45), וב-21.52 דיווח גלעד עדין בערוץ 1 על "יריות שהיו לפני שעה קלה בכיכר". רק ב-22:00 דיווח יורם ארבל מאולפן 'טלעד' בערוץ 2 כי "לפני כחצי שעה בכיכר היה ניסיון לפגוע ברבין. היורה נתפס. רה"מ הועבר לאיכילוב, מצבו אינו ידוע לנו בשלב הזה". במילים אחרות, ערוץ 1 דיווח על יריות כלשהם, ואילו ארבל דיווח ראשון על ההתנקשות. (ערוץ 10 לא היה קיים אז), ויש גם את הראיון עם ארבל, כאמור לעיל. אגסי - שיחה 10:54, 15 באוקטובר 2011 (IST)
אז למה לא צירפת את המקור הזה?--ניצן - שיחה 20:16, 15 באוקטובר 2011 (IST)
העדכון שלי נמחק ע"י גילגמש בנימוק "מיותר", ולא בגלל שזה לא נכון או חסר מקור. חשבתי שזו עובדה ידועה שלא זקוקה למקור, אבל כאשר מישהו מבקש מקור, או טוען שזו עובדה לא נכונה, אז יש הצדקה מלאה לטרוח לחפש מקור טוב. סוף טוב הכל טוב, תודה לך על החזרת העדכון. אגסי - שיחה 20:58, 15 באוקטובר 2011 (IST)
הויקיפד השני שמחק את המשפט טען שהוא לא בטוח בראשוניות ולדעתו אם זה לא ראשון זה לא חשוב. אח"כ אני החזרתי את המשפט בטענה שזה פרט חשוב בביוגרפיה של השדר נשוא הערך גם אם הוא לא היה הראשון, וזה פרט שהוא ציין אותו בעצמו בראיון טלויזיוני. אז נוספה ע"י אותו ויקיפד (תומר אם אני לא טועה, תוכל לראות את ההודעה שהוא השאיר בדף השיחה שלי והתשובה שלי בדף שיחתו) דרישה לציון מקור לטענה שהוא היה הראשון. במקור שלך טוען מרואיין אחר (שמעון וילנאי) שהוא היה הראשון, אבל מציין שבשידור של ארבל צויין שהנפגע היה רבין, בעוד שבשידור של ערוץ 1 שקדם לו נמסר על יריות ללא פירוט.--ניצן - שיחה 21:41, 15 באוקטובר 2011 (IST)
הנה כתבה חדשה שכדאי להוסיף לערך. הללויה! חוגגים 70 ליורם ארבל. (כתוב בה לגבי ההודעה שלו על רצח רבין: "לימים יספר ארבל כי היה זה הרגע הטלוויזיוני החשוב ביותר בקריירה שלו".)

הנה לינק לודיאו המצמרר של הודעה של ארבל על רצח רבין. מי שצפה אז בערוץ 2 לא ישכח את השידור הזה. נראה לי שזה לינק שראוי להוסיף לערך. אגסי - שיחה - עדכונים אקטואליים נחוצים! 16:26, 28 ביולי 2012 (IDT)