שיחה:יתוש הטיגריס האסייתי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הצורה התיקנית בעברית אינה "אסיאתי", אלא "אסיאני", לכן אני מציע לשנות את שם הערך בהתאם. ליש - שיחה 19:17, 24 ביוני 2009 (IDT)

אני שזוהי טעות. אם כבר אז אסייתי כמקובל. אני לא מכיר את המונח אסייני. ראה את ההתפתחות בנושא בייעוץ הלשוני
^ שכחתי לחתום MT0 - שיחה 07:17, 26 ביוני 2009 (IDT)

מספר טעויות בערך[עריכת קוד מקור]

שמו הנכון של היתוש המדובר הוא יתוש הטיגריס האסייני (לפי המשרד להגנת הסביבה) או אדס מפוספס. בכל מקרה לא יתוש הנמר האסיאתי. יתושי הטיגריס האסייני עוקצים ביום כמו כל המינים מהסוג Aedes . יתושות מהסוג Aedes מטילות את ביציהן כשהן מדביקות אותן לדופן מקווה המים. ברוב מיני היתושים מטילות הנקבות את הביצים על פני המים. מאיפה לקחתם את הידיעה שיתושים מטילים ביצים לתוך המים? זו טעות חמורה!!!

הביצים של יתושי הטיגריס האסייני יכולים לעבור תקופת יובש קצרה (לא יותר מ 4 חודשים). כך כשמעבירים כלים (צמיגים, תחתיות של עציצים וכו') עם ביצים, הביצים לא מתות (גם אם הכלי מתייבש) והן יכולות לבקוע כאשר הכלי יוצף מחדש במקום החדש. אלה יתושים שכמעט ולא מפיצים את עצמם. הם עוברים מרחקים גדולים רק בעזרת בני אדם שמעבירים את ביציהם ממקום למקום.

גיל סתיו ד"ר לביולוגיה מומחה ליתושים

הנזק העיקרי הידוע כרגע[עריכת קוד מקור]

העקיצה יוצרת אצלי נפיחות בגודל של מטבע 2 שקלים , כואבת ומגרדת בטירוף. הדבר היחיד שמרגיע זו משחת הטראומיל. 109.186.39.217 20:59, 23 ביולי 2013 (IDT)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 14:56, 24 בספטמבר 2013 (IDT)

שינוי שם הערך[עריכת קוד מקור]

נשם המקובל ליתוש הוא "יתוש הנמר האסיאתי" או יתוש הטיגריס האסיאתי וזה היה גם שמו עד שמישהו העביר אותו ללא דיון.

שם ערך לא צריך להיות לפי השם המדעי אלא לפי השם המקובל. אני פותח כאן דיון. איתן - שיחה 16:39, 10 ביולי 2016 (IDT)

Symbol support vote.svg בעד כך הוא מוכר בפרסומים. למשל [1] שם הוא נקרא יתוש הטיגריס האסייני. אינג. יונה ב. - שיחה - הבה נכחילה 10:46, 13 ביולי 2016 (IDT)
תשובת האקדמיה: "שתי הצורות – אסייתי ואסייני (כך בכתיב חסר הניקוד) – כשרות, ושתיהן מובאות במאגר המונחים של האקדמיה ללשון העברית. [הכותבת גם הציגה דוגמאות מהמאגר: פַּהֲקָן אַסְיָנִי, יָקָנָה אַסְיָתִית, טַפִּיר אַסְיָתִי]. יש העדפה לצורה אסייני על פי צורות ייחוס דומות בלשון המקורות: גילוני, חיפני, טברני וכדומה. לפיכך זו הצורה המעודכנת במילוני האקדמיה. [הדגשות במקור]

אפשר להוסיף שאין בידול צורה בין שם העצם לשם התואר. כך גם בצורות אמריקני (ומותר גם אמריקַאי), מרוקני (ומותר גם מרוקַאי)."

מאחר שאסייתי מקובל ואסיאני כמעט ואינו בשימוש, תריך להעדיף אסייתי. איתן - שיחה 10:49, 15 ביולי 2016 (IDT)