שיחה:ליברטריאניזם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

למה כל הביקורות נכתבו מזווית תמיכה ואינן ביקורתיות, אלא מהוות תעמולה נוספת למען המטרה? איפה האובייקטיביות?

הצעת הוספה למומלצים[עריכת קוד מקור]

הועבר מויקיפדיה:ערכים מומלצים/הוספה למומלצים ערן 15:59, 20 בינואר 2007 (IST)

ערך ראוי לרשימת המומלצים. תומר ט 20:02, 12 בינואר 2007 (IST)

  • Symbol support vote.svg בעד אור 13:44, 13 בינואר 2007 (IST) ערך מפורט המקיף את הנושא בצורה טובה.
  • Symbol support vote.svg בעד - רק אפשר אולי להעשיר קצת בתמונות. נעה 15:38, 13 בינואר 2007 (IST)
  • Symbol oppose vote.svg נגד הערך ארוך מאוד ומפספס את הנקודה העיקרית שלשמה הוא קיים - לסכם בקצרה את הנושא עבור הקורא. סך הכל הערך טוב ואם חלקים ממנו יעברו למקומות אחרים או לערכים מורחבים אשמח לשנות את הצבעתי. גילגמש שיחה 17:30, 14 בינואר 2007 (IST)
במבט חטוף על ערכים מומלצים כאן ובאנציקלופדיות אחרות נראה שהם נוטים להיות ארוכים במיוחד. אישית אינני חושב שזאת בעיה כל עוד הערך בנוי באופן המאפשר לקרוא רק חלקים רלוונטים ממנו (פתיחה ופרקים המעניינים יותר את הקורא). קרני שיחהזה הזמן ל... 17:39, 14 בינואר 2007 (IST)
אני מסכים עם קרני. קח לדוגמא את הערכים רכבת העמק, מסע נפוליון בארץ ישראל או ארגון צבאי לאומי- כולם מאוד ארוכים, ולמרות זאת- מומלצים, וראויים להיות. תומר ט 14:23, 15 בינואר 2007 (IST)
  • Symbol oppose vote.svg נגד - ניסיתי לקרוא קטעים ממנו והם קשים מאוד לקריאה. הערך צריך לעבור הפשטה ומניעת כפילויות. יעקב בויקי 19:12, 18 בינואר 2007 (IST)

לא הוסף

ליברטריאניזם ואנרכיזם,[עריכת קוד מקור]

הגרסה הקיצונית של ליברטריאניזם הוא אנרכיזם, השולל כל הגבלה ממשלתית שהיא על בסיס ההנחה, שהכללים והחוקים אינם חיוניים, מאחר ובהיעדר ממשל, היחידים יעצבו קשרים חברתיים וכללים במסגרת של ממשל-עצמי.

זה פשוט לא נכון, האנרכיזם מגיע מן הקצה השמאלי של המפה הפוליטי, השאיפות הקהילתיות שלו הן במתווה מנוגד למתווה הרובינזון קרוזו הקלאסי של הזאב הבודד הלברטראני.

זו תפיסה עממית שאין לה שום קשר פילוסופי או מדיני, יש לתקן זאת.

ישנם אנרכיסטים משמאל אך למעשה ישנם גם אנרכיסטים מימין שמאמינים בכתוב לעיל שנמחק. ראו הערך אנרכו-קפיטליזם. אני חושב שצריך להחזיר את המשפט שלעיל כיוון שהוא אכן מתאר חלק מן הליברטריאנים. אני לא מחזיר כי אני חדש פה רוצה לשמוע דעות אחרות קודם. --Erez Arbell - שיחה 16:36, 25 בספטמבר 2011 (IDT)

המשפט מנוסח באופן עקלקל (..כללים וחוקים איניים חיוניים...היחידים יעצבו...כללים במסגרת "ממשל עצמי".) ובאי דיוקו אף מעיד על העדר ידע מתאים בנושא.--MeUser42 - שיחה 23:33, 25 בפברואר 2012 (IST)

הסכמה[עריכת קוד מקור]

אין לי שום כוונה להיכנס על זה למלחמת עריכה, אבל מסקרן אותי - מה בדיוק לא טוב במשפט "צריכים להתבסס על רצונם החופשי של בני-האדם ועל הסכמה ביניהם"? נראה לי שזה פשוט משפט יותר יפה ויותר ברור בעברית.

במה הוא פחות טוב מ"צריכים להתבסס על רצונם החופשי של בני-האדם ועל קונצנזוס ביניהם"?

ההצבעה המצחיקה שהייתה על שם הערך קונצנזוס קבעה מה יהיה שם אותו הערך. --אמיר א. אהרוניבואו לתקן קישורי בינוויקי! • י"ד באדר א' ה'תשס"ח • 10:23, 20 בפברואר 2008 (IST)

נסיון להשיב לך[עריכת קוד מקור]

אני לא יודע על מה היה הוויכוח שם (אפשר לקבל קישור?) אבל נראה לי שההסבר הוא שבשפת היום-יום קונצנזוס קיבל את המשמעות של "הסכמה רחבה בקרב הציבור" כך שמי שיקרא את המשפט "צריכים להתבסס על רצונם החופשי של בני-האדם ועל קונצזוס ביניהם" עלול לחשוב בטעות שליבטריאניזם דורש הסכמה ציבורית רחבה לצורך החלטה על נושאים. ולכן המילה "הסכמה" עדיפה כי היא מכילה את המשמעות הרצוייה אך אינה דו משמעית, וגם היא בעברית. --Erez Arbell - שיחה 16:57, 25 בספטמבר 2011 (IDT)

חד הערכים הטובים בוויקיפדיה[עריכת קוד מקור]

אחד הערכים הטובים בוויקיפדיה. צריך להיות ערך מומלץ. 77.127.129.57 10:48, 19 בנובמבר 2011 (IST)

Request for translation[עריכת קוד מקור]

After seeing the file 2d_political_spectrum.png, which has several derivative works translated to other languages, created a SVG image without any text and the code to make it an annotated image with overlay text so the file could be used in any language and is also more accessible. Need translations of the code so it can be used in all languages. --Id4abel - שיחה 03:32, 22 ביוני 2012 (IDT)


קישור שבור[עריכת קוד מקור]

במהלך מספר ריצות אוטומטיות של הבוט, נמצא שהקישור החיצוני הבא אינו זמין. אנא בדקו אם הקישור אכן שבור, ותקנו אותו או הסירו אותו במקרה זה!

--Matanyabot - שיחה 11:59, 17 ביוני 2013 (IDT)


שינוי הפתיחה[עריכת קוד מקור]

ביטלתי את המחיקה שנעשתה לתיקון העריכה שלי. הבהרת הגבולות של העמדה הליברטריאנית אינה "פוליטיקה" תנועה אידיאולוגית מובחנת על פי מה שהיא אומרת, ומה שאינה אומרת. גם האמירה שהליברטריאניזם "רואה את עצמו ממשיך" אינו פוליטיקה. אלא להפך טיעון ניטרלי. ישנם רבים שטוענים אחרת, ולכן העובדה הנכונה היא שזו ראייתם העצמית.

חדקרן - שיחה 05:43, 6 בנובמבר 2015 (IST)

אני תומך בתיקונך. המשתמש ששינה זאת לא יוכל להחזירה אלא אם ימצא רוב לעמדתו. ‏Archway שיחה 05:51, 6 בנובמבר 2015 (IST)
משום מה יש פה מישהו שמחליט להנהג בבריונות ולהכנס למלחמת מחיקות. החזרתי למה שהיה גרסה יציבה עד שמישהו חיבל בה והתעלם מהשיחה פה. בכל מקרה, אין בכוונתי להמשיך את המלחמה המגוחכת הזו. חדקרן - שיחה 15:56, 6 בנובמבר 2015 (IST)

לאלמוני שחוזר ועורך את הפתיחה[עריכת קוד מקור]

העריכות האחרונות שלך הם מסורבלות שלא לצורך. פסקת פתיחה צריכה להיות תמציתית. בנוסף, אתה (בהנחה שמדובר באדם אחד) מכניס עמדות. כך למשל הגדרת המדינה כ"תוקפן" זו עמדה ולא עובדה. ערך בויקיפדיה צריך להיות ניטרלי ולא שיווק לעמדה מסוימת. אני חוזר ומציע לערוך דיון מסודר פה ולא פינג פונג של עריכות. חדקרן - שיחה 19:18, 12 בנובמבר 2015 (IST)

שלום חדקרן, אני האלמוני. לא אערוך שוב את המשפט הנ"ל, רק אכתוב כאן את דעתי. מצטער אם הרגזתי אותך, אני לא מנוסה כאן, ופחות מכיר את הפרוטוקול.
אני מקבל את הערתך על אריכות-יתר בגרסה האחרונה. במלה "תוקפן" התכוונתי ליוזם האלימות, שהרי העיקרון נקרא "עקרון האי-תוקפנות". אולי, כפי שאתה אומר, זה עלול להישמע כנימה לא נייטרלית.
הניסוח הנוכחי בעייתי בעיני. ("ליברטריאניזם אינו רואה במגבלות המופעלות על אדם כתוצאה ממיקומו במבנה החברתי ככפיה. ומתמקד בכפיה המושגת על ידי אלימות של יחיד או של המדינה"). אני חושב שהניסוח הזה מרחיב מדי במה שליברטריאניזם לא מתנגד לו, ומצמצם מדי במה שכן, ובנוסף, הניסוח אינו נייטרלי.
"מגבלות המופעלות על" -- זה ניסוח פעיל מדי, שעלול ליצור רושם כאילו מישהו מטיל/מפעיל מגבלות על מישהו. והרי ליברטריאניזם דוגל בחירות שלילית, כלומר מתנגד לכך שאדם יטיל מגבלות על רעהו. (בגרסה קודמת ניסיתי לתקן ל"הבדלים במרחב הפעולה").
"מבנה חברתי" -- בערך הויקיפדי בשם זה לא מופיעות המלים כפיה, מגבלות, חופש. האם למונח רב-ההגדרות "מבנה חברתי" יש ערך הסברי, בהקשר הזה? אני חושש שבהעדר הסבר או דוגמה, השימוש בו יותר מערפל מאשר מבהיר.
"ומתמקד בכפיה המושגת על ידי" -- ויקיפדיה צריכה להישאר נייטרלית. היות שיש מחלוקת על מה נחשב כפיה, אז זה בעייתי שהניסוח הנוכחי נוקט עמדה: "אפשר להשיג כפיה במספר דרכים, ומחלקן הליברטריאניזם מתעלם".
"אלימות של יחיד או של המדינה" -- זה ניסוח מצמצם מדי. הרי בהקשר של אלימות מצד המדינה, לא מדובר רק על מקרים חריגים של אלימות שוטרים, אלא גם על סתם חקיקה שגרתית שנאכפת באמצעות קנס או כליאה, ומגבילה את החופש.
אני מציע שבמקום שני המשפטים הנ"ל, פשוט נציין שליברטריאניזם עוסק בחירות שלילית ולא בחיובית, תוך קישור לערכים הרלוונטיים. 109.64.56.117 17:50, 13 בנובמבר 2015 (IST)
טוב חדקרן - שיחה 13:40, 15 בנובמבר 2015 (IST)
אם כך, הנה ניסוח אפשרי: "ליברטריאניזם מתמקד במה שאדם מורשה לעשות (חירות שלילית), ולא במה שאדם יכול לעשות (חירות חיובית)". 79.180.96.72 22:23, 16 בנובמבר 2015 (IST)
חדקרן, אני מחכה להתייחסותך. אשמח לשמוע האם יש לך הערות, התנגדויות או שיפורים לעריכה שהצעתי לעיל. כלומר, אני מציע להחליף את הטקסט "ליברטריאניזם אינו רואה במגבלות המופעלות על אדם כתוצאה ממיקומו במבנה החברתי ככפיה. ומתמקד בכפיה המושגת על ידי אלימות של יחיד או של המדינה" בטקסט "ליברטריאניזם מתמקד במה שאדם מורשה לעשות (חירות שלילית), ולא במה שאדם יכול לעשות (חירות חיובית)", ומחכה לאישורך או התייחסותך. תודה. 109.65.74.120 01:12, 20 בנובמבר 2015 (IST)
אני חושב שחסרה הנקודה של המבנה החברתי. יחודו של הליברטריאניזם הוא בעובדה שהוא מתמקד בשתי רמות, ובהן בלבד. הראשונה היא האדם היחיד הפועל, והשניה היא המדינה, או רשויות מדינתיות. כל שאר האלמנטים החברתיים לא קיימים. ענין זה חסר בניסוח שלך. חדקרן - שיחה 15:49, 20 בנובמבר 2015 (IST)
נקודה זו נותנת משקל יתר לביקורת המרקסיסטית ואין מקומה בהקדמה. תפקיד ההקדמה לספק הגדרה ברורה ולא להתייחס להתנגדויות. --MeUser42 - שיחה 19:12, 20 בנובמבר 2015 (IST)
חדקרן, בנוסף לבעיות שציינתי לעיל, ולמשקל היתר שציין MeUser42, צמד המשפטים שלך מבטא אי-הבנה: משתמע ממנו שליברטריאניזם מתנגד לאלימות של יחיד או של המדינה, אך לא מתנגד לאלימות של גורמים אחרים: ארגונים, קבוצות, מעמדות וכו', וספציפית, לא מתנגד לאלימות במסגרת "המבנה החברתי". זה כמובן לא נכון: ליברטריאניזם מתנגד לאלימות יזומה על ידי כל גורם שהוא. ליברטריאניזם מגדיר את הכפיה על ידי האמצעי (אלימות יזומה) ולא על ידי זהות הגורם המפעיל אותה. אני חוזר על הצעתי להחליף את צמד המשפטים הללו במשפט על חירות שלילית וחיובית, או לחלופין, פשוט למחוק אותם. תודה. 109.67.62.12 03:27, 23 בנובמבר 2015 (IST)

המשתמש משתמש:Archwayh פתח ב-8 בנובמבר מלחמת עריכה, כנגד הגרסה היציבה, בשביל להוסיף את המשפט (המבולבל ולא ברור) שהוסיף - עתה הוא מוחק גרסאות המשקפות את הגרסא היציבה מבלי לדון בדף באופן התואם את הכללים. אני אמתין בכדי שיצטברו דעות - אם לא יתפתח דיון - אשיב לגרסא היציבה מה-8 בנובמבר. --MeUser42 - שיחה 11:09, 23 בנובמבר 2015 (IST)

לא הוספתי משפט. החזרתי לגרסה היציבה טרם הוספת המשפטים שלך, שלא ברור במה הם תורמים. שינית לחלוטין את נוסח הפתיח. אתה לא מכיר כ"כ את הנהלים, אז אסביר -- ברגע שיש גרסה הנתנוה למחלוקת ולא נתפרת, יש לשחזר לגרסה שלפניה. לאחר מכן ניתן לנסות להסכים בדף שיחה. אם יהיה מועמד בעל זכות הצבעה שתומך בעמדתך, אסכים. כרגע זה לא המצב. ‏Archway שיחה 11:22, 23 בנובמבר 2015 (IST)
Archwayh, אם תבדוק היטב תראה שבתחילת החודש (12:54, 2 בנובמבר 2015‏), חדקרן הוסיף להקדמה טקסט שלא היה שם קודם, ונתון במחלוקת מאז, וגלגולו הנוכחי הוא: "ליברטריאניזם אינו רואה במגבלות המופעלות על אדם כתוצאה ממיקומו במבנה החברתי ככפיה. ומתמקד בכפיה המושגת על ידי אלימות של יחיד או של המדינה". -- להחזיר לגרסה יציבה פירושו למחוק את הטקסט הזה. 79.178.200.203 06:08, 24 בנובמבר 2015 (IST)
אכן כך, הניסוח הנוכחי נוגד את הגרסא היציבה (לצערי לא היה לי זמן להתעסק במלחמת העריכה שפתח חדקרן כנגד הגרסא היציבה תוך הפרה של כללי העריכה בויקיפדיה). --MeUser42 - שיחה 21:42, 24 בנובמבר 2015 (IST)

בעניין הביקורת[עריכת קוד מקור]

בפרקי המשנה "ביקורת" צריכה להיות ביקורת. לא נסיון להציג ביקורת ולסתור אותה. חדקרן - שיחה 04:48, 11 בפברואר 2019 (IST)

חדקרן, לכל לראש - צריך לדון על מחיקה בגודל כזה לפני המחיקה, ולא אחריה. שנית - בפיסקה ביקורת זהו בדיוק המקום לשמוע את הביקורת ואת שתי הדעות בשווה. התו השמיניהבה נשוחחתובנות 04:55, 11 בפברואר 2019 (IST)
נגיד. אז למה מחקת את העריכה הלשונית שלי לפסקה הראשונה שלא נגעה בתוכן? חדקרן - שיחה 19:31, 11 בפברואר 2019 (IST)

חינוך ליברטריאניזם[עריכת קוד מקור]

~ חסר