שיחה:מלחמת הבורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הועבר מויקיפדיה:ערכים מומלצים/הוספה למומלצים/רשימת המתנה[עריכת קוד מקור]

תאור מקיף של אחד הפרקים החשובים בתולדות דרום אפריקה. מלמד כץ 17:07, 5 באפריל 2007 (IDT)

יש להוסיף קישורים חיצוניים, ראו גם וכדומה. תומר ~ הצטרפו למתקפת האיכות בנושא מזון 18:29, 5 באפריל 2007 (IDT)
הוספתי מקורות וקישורים חיצוניים. עם זאת, ככותבו העיקרי של הערך, ואף שעברתי עליו עכשיו פעם נוספת להשלמות, הגהות ותיקונים קלים, אינני סבור שהוא מקיף דיו לרמת מומלץ. הייתי רוצה לראות אותו בעתיד עם "הפניה לערך מורחב" לכל אחת משתי המלחמות. אבל אני בכל זאת ממליץ לפחות על קריאתו - אני חושב שהוא טוב וקריא, ועוסק בפרק היסטורי מעניין. מגיסטר 19:56, 6 באפריל 2007 (IDT)
רצונו של אדם -כבודו. אני מוריד את ההמלצה, אף שלדעתי הערך ראוי להיות מומלץ הן מבחינת תוכנו והן מבחינת סגנונו. מלמד כץ 20:02, 6 באפריל 2007 (IDT)
החזרתי, כי רק הבעתי דעה אישית שלי, שאינה מהווה וטו על הצעתך. אין לי זכויות יתר בהצבעה זו. אפשר בהחלט לשמוע דעות נוספות. אם עוד אנשים יחשבו כמוך, אקבל בהכנעה את הדין :) מגיסטר 20:30, 6 באפריל 2007 (IDT)
לשמחתי, מגיסטר שוקל להרחיב עוד יותר את הערך. מלמד כץ 00:19, 7 באפריל 2007 (IDT)

סיימתי הרחבה משמעותית מאוד של הערך מאז החל הדיון, וראיתי שבינתיים כבר נפתחה ההצבעה בעוד העבודה בעיצומה. בכל אופן, הערך מבחינתי כשיר כרגע להצגה לשיפוט הקהילה. הוספתי גם פרק של "כוחות, אמצעים וטקטיקה" בעקבות הערות של גילגמש שטען (בצדק) כי ערך על מלחמה צריך לכלול, בצד היסטוריה ופוליטיקה, גם היבטים צבאיים. מגיסטר 10:42, 14 באפריל 2007 (IDT)

המלחמה הראשונה והשנייה[עריכת קוד מקור]

אם היו שתי מלחמות לא יותר נכון לפצל לשני ערכים? מלחמת הבורים ה-I ו-מלחמת הבורים ה-II? Damzow - שיחה 14:10, 19 באוקטובר 2008 (IST)

לא נראה לי. יש קשר הדוק בין שתי המלחמות. אפשר לכתוב שני ערכים מורחבים לשתי המלחמות, אך הייתי משאיר את הערך הזה כמו שהוא. גילגמש שיחה 15:23, 19 באוקטובר 2008 (IST)
בקריאה מעמיקה - צודק עודד (Damzow)שיחה 14:21, 2 בנובמבר 2008 (IST)

מחנות ריכוז[עריכת קוד מקור]

מחנות הריכוז הראשונים היו בקובה, מספר שנים קודם למלחמת הבורים השנייה. Gbenny - שיחה 00:24, 13 במרץ 2010 (IST)

ביקורת עמיתים[עריכת קוד מקור]

בחלוף כמה שנים מדיון ההמלצה חזרתי לערך זה. לדעתי, לא עומד כיום בסטנדרטים לערכים מומלצים להלן מספר הערות:

 • ניכרים בחסרונם הערכים המורחבים למלחמת הבורים הראשונה והשנייה.
 • אין פרק שיתאר את הגאוגרפיה של האזור. המפה היחידה היא מפת אילוסטרציה כללית הכוללת את כל אפריקה. זה בפירוש לא מספיק.
 • פרק הרקע קצר ביחס לנושא. יש לחלקו לשלושה או ארבעה חלקים:
  • רקע כללי לנוכחות בריטית בדרום אפריקה והתפשטות הבריטית באזור זה
  • פרק אודות האימפריה הבריטית (יתכן שכדאי לאחד עם הפרק הקודם)
  • פרק אודות הבורים
  • פרק אודות האפריקאים הילידים שיסביר מה הם עשו שם.
 • בהקשר להערה הקודמת - חסר מידע אודות אוכלוסיה ילידית והשפעת המלחמה עליה. אחרי הכל, מדובר באוכלוסיה גדולה מאוד והעדר הפירוט בהקשר זה בולט עד מאד
 • פרק הטקטיקה, כוחות ואסטרטגיה מערבב נושאים רבים. יש להפרידו למספר פרקים, כמקובל
  • פרק צבאות ופיקוד (המורכב למעשה משני פרקים - אחד לכל צד במלחמה)
  • פרק אסטרטגיה
  • פרק טקטקיה ואמצעי לחימה
 • חסרה התייחסות למצב הבינלאומי. יש לכתוב פרק יעודי לכך
 • חסר פרק שיתייחס לאבדות במלחמה
 • חסרה תבנית מלחמה

יש לטפל בליקויים האלה בהקדם האפשרי. גילגמש שיחה גם אני משתתף במיזם העשור! 11:39, 28 במאי 2012 (IDT)

אני לוקח על עצמי לנסות לשפר את מבנה הערך והוספת תוכן. אני אשתדל בשבועות הקרובים להרחיב ולסדר אותו. Jakednb - שיחה 01:13, 30 במאי 2012 (IDT)

פיצול הערך[עריכת קוד מקור]

אני מעלה לדיון את האופציה לקשר את "מלחמת הבורים" לערך "מלחמת הבורים השנייה", ליצור "מלחמת הבורים (פירושונים)" ולהעביר את הפרק על המלחמה הראשונה לערך; "מלחמת הבורים הראשונה". האם ישנה הסתייגות עקרונית ממהלך כזה ? Jakednb - שיחה 16:21, 2 ביוני 2012 (IDT)

ראית את הדיון למעלה? גילגמש שיחה גם אני משתתף במיזם העשור! 22:40, 2 ביוני 2012 (IDT)
מסכים עם Jakednb. למרות קיום קשר סיבתי בין שתי המלחמות, לא נראה לי נכון לכלול אותם במסגרת ערך אחד (אגב, עם כבר יש לקרוא לערך "מלחמות הבורים" ולא "מלחמת הבורים"). מדובר בשני עימותים צבאיים בין הבורים לבין האמפריה הבריטית (שמפרידים ביניהם כ-20 שנה) שהיוו חלק ממאבק מתמשך בין הצדדים היריבים, שנפתח בהשתלטות בריטניה על השטח הקרוי "מושבת הכף" זמן רב לפני כן. אני לא בטוח אם העימות הצבאי המוגבל הראשון בין שני הצדדים ראוי לתואר "מלחמה". לעומת זאת, מקובל להתייחס אל "מלחמת הבורים השנייה" בשם "מלחמת הבורים", כשם שמקובל להתייחס אל קרב אל עלמיין השלישי בשם קרב אל עלמיין. היקף הכוחות שהשתתפו במלחמה זו ומשך הזמן שלה היו ללא כל השוואה למה שמכונה "מלחמת הבורים הראשונה", והיא הייתה הפעם הראשונה בה התנהל עימות צבאי בקנה מידה מלא בין האמפריה הבריטית (על כל משאביה) לבין הרפובליקות הבוריות. לכן אני חושב, שהיא יותר מראויה לערך נפרד. לצערי, מקריאת הערך עולה שהוא רחוק מלהיות ראוי למעמדו כערך מומלץ. מלחמה בסדר גודל כזה (למעשה המלחמה המודרנית הראשונה של המאה ה-20) ראויה לערך הרבה יותר מורחב ומושקע, ואם ימצא ויקיפד שיהיה מוכן לעסוק בכך, אני אשמח לסייע לו בשיפור הערך. איש שלום - שיחה 23:50, 7 ביוני 2012 (IDT)
הדיון למעלה הוא מלפני שלוש וחצי שנים, אני חושב שויקיפדיה היא מקום שונה ויותר רחב היום. בכל מקרה, המגמה לאיחוד ערכים שונים כל כך היא לדעתי מוגזמת ואני נתקל בה ברחבי ויקיפדיה. אם להתייחס ל-"מלחמת הבורים" בתור המלחמה השנייה, מה גם שבתור ערך מומלץ, לדעתי יותר מראוי שיהיה לערך השם האינציקלופדי הנכון שלו ומלחמת הבורים תקשר עליו (כי זו אכן המלחמה המוכרת יותר בשם זה).
אגב לשיפור הערך, אני צריך באמת זמן קריאה והעמקה ואני אשמח לשיתוף פעולה בעניין זה. Jakednb - שיחה 00:17, 8 ביוני 2012 (IDT)
אני בעד עמדתו של איש שלום: להשאיר תחת השם "מלחמת הבורים" את מלחמת הבורים השנייה ורק לפצל מפה את הראשונה. להפנות לראשונה דרך תבנית "פירוש נוסף" בראש הערך. גילגמש שיחה גם אני משתתף במיזם העשור! 00:33, 8 ביוני 2012 (IDT)

עבודה על הערך[עריכת קוד מקור]

אני כותב כאן קווים כלליים מבחינתי לגבי המשך העבודה על הערך, בעיקר ביני לבין חגי (איש שלום). אני עוזב כרגע את העריכה המהותית לחגי, אני אתעסק בערכים סובבים; בעיקר אישים חשובים, קרבות ויחידות. ככל הנראה בשבועות הבאים, אשתלב גם אני בכתיבת הערך עצמו. Jakednb - שיחה 01:38, 15 ביוני 2012 (IDT)

כפי שאולי שמת לב, עד עתה לא עסקתי כמעט בהרחבת הערך, אלא בעיקר בשיפורו על בסיס הידע האישי שלי. חשוב לי בעיקר לשים דגש על הלקחים הצבאיים שניתן ללמוד מהמלחמה, ולשתף את הקוראים בתובנות שלי לגביה. קוצר הזמן לא מאפשר לי להרחיב את הערך במידה ניכרת (למשל, להרחיב את התיאור של שלב לוחמת הגרילה בשנים 1900-1902), כדי שיוכל לשמור על מעמדו כערך מומלץ. חלוקת העבודה שאני מציע היא, שג'ק ירחיב את הערך בזמנו החופשי, על בסיס מקורות נוספים, ואילו אני אתמקד בעיקר בשיפור הערך ובהגהה של עבודתו ועבודת העורכים שקדמו לו. בברכה. איש שלום - שיחה 02:05, 15 ביוני 2012 (IDT)
בסדר גמור. אני אשתדל אם כן בשבועות הקרובים להוסיף לערך תוכן. שבת שלום. Jakednb - שיחה 02:11, 15 ביוני 2012 (IDT)

תחילת הקומנדו[עריכת קוד מקור]

למטייב ידיעתי, הקומנדו הופיע רק במלחמת העולם הראשונה(בניגוד לערך שבוא כתוב שהקומנדו נוסד במלחמת הבורים) 79.180.116.91 16:50, 16 באפריל 2014 (IDT)

למה להזדקק למיטב ידיעתך, כשיש לפניך את ויקיפדיה. פתח בערך קומנדו ותגלה שזו מילה מאפריקאנס. אביהושיחה 19:48, 16 באפריל 2014 (IDT)

הצעת הסרה מהמומלצים[עריכת קוד מקור]

Article blue.svg ערך זה מועמד להמלצה או להסרת המלצה. מומלץ להיעזר בקריטריונים כדי לבחון את הערך. הנכם מוזמנים להעיר ולהגיב בדיון זה ולבקר מועמדים נוספים.

דיון[עריכת קוד מקור]

הערך סובל מכמה ליקויים שמונעים את המשך הכללתו ברשימת הערכים המומלצים. המידע על הצבאות חלקי - חסרים פרטי החימוש, אין מידע על הפיקוד הבכיר; אין הערות שוליים; תיאור המלחמה נקודתי ולא רציף. גילגמש שיחה 11:42, 7 באוקטובר 2015 (IDT)

לפני מספר שנים Jakednb ואנוכי התחלנו לעבוד על הערך ולהרחיב אותו, אך לא התמדנו בכך. לצערי דרושה עדיין הרבה מאוד עבודה כדי שהערך יהיה ראוי למעמדו כערך מומלץ. לכן אין מנוס מהוצאתו מרשימת המומלצים. איש שלום - שיחה 11:24, 30 באוקטובר 2015 (IST)