שיחה:מספן המודיעין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שם הערך[עריכת קוד מקור]

קודקוד צהוב אני חושב שהיה ראוי שלפחות תפתח דיון על שינוי שם הערך לפני שאתה מעביר. יש לזה לא מעט השלכות על הרבה ערכים אחרים. צריך לקיים דיון על איך ולאן בדיוק להעביר, ולהבין איך משאירים את הערך על "מספן המודיעין" שחשוב שיהיה בשם זה. כך או כך, פשוט להעביר ערך כזה בלי לפתוח דיון זה לא לעניין לדעתי אוּרי - שיחה 13:14, 21 באוגוסט 2015 (IDT)

ההחלטה על שינוי שם הערך נראית לי נכונה והגיונית. מספן מודיעין קיים רק מאז סוף שנות השבעים. לפני כן היו למודיעין הימי שמות שונים שנבעו מהמסגרות הארגוניות השונות (ענף מודיעין, ענף ים/4, מחלקת מודיעין). המונח "המודיעין הימי" יכול להיות משותף לכולן. שינוי שם הערך לא פוגע בכלום בהפניות אליו מערכים אחרים, ולכן לדעתי לא נוצרת בעיה. Leono - שיחה 19:26, 21 באוגוסט 2015 (IDT)
יחידות צבאיות רבות, כגון אט"ל, שינו את שמן במהלך השנים, ובכל זאת הערך העוסק בכל אחת מהן קרוי בשמה הנוכחי של היחידה. למעשה אף אחת מיחידות מטה חיל הים לא נקראה כך מראשיתה, האם נשנה גם את שם הערך מספן הציוד ל"הלוגיסטיקה הימית"?
עניין נוסף: גם אם נחליט ללכת בגישתו של השם הנוכחי, ראוי לקרוא לערך מודיעין ימי (צה"ל), ולא "המודיעין הימי", שם שמיועד לערך שיעסוק בהיסטוריה של המודיעין הימי מראשיתו בעת העתיקה, ובמקומו הנוכחי בכל חילות הים בעולם.
החזרתי את הערך לשמו הקודם, עד להחלטה מסודרת על שינוי שמו. דוד שי - שיחה 10:02, 22 באוגוסט 2015 (IDT)
מדובר במודיעין הימי כתחום עבודה בכל הערכים הנוגעים לזירה הימית השתמשנו במושג המודיעין הימי. כאשר הכוונה היייתה למודיעין ימי שאינו ישראלי מתווסף שם הלאום כמו המודיעין הימי הבריטי. לדוגמא הערכים חיל הים, חיל האוויר זהים לחיל הים הישראלי וחיל האוויר הישראלי בהתאמה. סקירה הממצה את היחוד של מודיעין ימי בכלל לעומת מודיעין בזירות לחימה אחרות צריכה להיות חלק מהערך ואנו עובדים עליה.

קודקוד צהוב - שיחה 10:57, 29 באוגוסט 2015 (IDT)

לארגונים יש שם, ואין זה מתפקידנו לקבוע האם השם טוב או מוזר. שמו הנוכחי (כבר 40 שנה) של גוף המודיעין של חיל הים הוא מספן המודיעין, שקודם לכן נקרא מחלקת מודיעין ים. הופתעתי לראות בערך רמי לונץ שלונץ עמד בראש המודיעין הימי, בזמן שהעובדה היא שהוא היה ראש מחלקת מודיעין ים (תיקנתי זאת). ראוי שניצמד לשמות הרשמיים של היחידות, ולא שנמציא שמות בעצמנו. דוד שי - שיחה 12:37, 29 באוגוסט 2015 (IDT)

יש נחמה פורתא בכך שבניגוד לדעתי הוחזר השם למספן המודיעין. עכשיו יראו זאת המספנים האחרים ויתקנאו. וניתן יהיה לקבל תפוקה של ערכים כמו מספן הציוד ומספן כוח האדם ברמה דומה.קודקוד צהוב - שיחה 17:13, 22 בספטמבר 2015 (IDT)

דיווח על טעות[עריכת קוד מקור]

פרטי הדיווח[עריכת קוד מקור]

בסוף הערך נכתב על קהיליית (ריפובליקת) המודיעין... צ״ל קהילת המודיעין. דווח על ידי: מייק 93.173.60.30 23:55, 21 באוגוסט 2015 (IDT)

השאלה היא למעשה על הערך קהיליית המודיעין הישראלית שממנו נגזר שם התבנית שבערך.
התשובה היא שהשימוש קיים ולא מאושר על ידי האקדמיה ובוויקיפדיה עושים שימוש במושגים מהעברית המדוברת אף שאינם מאושרים על ידי האקדמיה. ‏ Uziel302שיחהאמצו ערך יתום! 09:04, 22 באוגוסט 2015 (IDT)
דבר האקדמיה קובע שבהקשר זה יש לומר קהילה ולא קהילייה. אין סיבה שנפעל אחרת - אין שום קדושה במילה "קהילייה". תיקנתי. דוד שי - שיחה 10:05, 22 באוגוסט 2015 (IDT)


הערות[עריכת קוד מקור]

הערך מושקע ומרתק אבל בחלקים גדולים ממנו הוא סוטה מהנושא-מספן המודיעין:

  1. הערך כולל מידע רב ומפורט על פעולות של חיל הים. מן הסתם למספן המודעין הייתה מעורבות בכל פעולה בהיסטוריה של חיל הים, אין זה אומר שיש מקום לפרט זאת בערך. זהו מידע שמקומו בערכים אחרים על חיל הים. הייתי מציין רק מידע מיוחד שהגיע למספן ולא את כל הפעולה/המבצע. אפשר לעשות זאת תחת סעיף הצלחות וכשלונות כמו למשל בחטיבת המחקר.
  2. לא ברורה לי תרומת הסעיף "אבירי המודיעין הימי". אני חושב שכדאי להסירו.

אבנר - שיחה 10:04, 20 ביולי 2016 (IDT)

הסרתי את הפרק "אבירי המודיעין הימי". דוד שי - שיחה 23:14, 6 באוגוסט 2016 (IDT)
קודקוד צהוב, אשמח לשמוע את התייחסותך לדברים שכתבתי כאן ולדברים בפסקה למטה. אבנר - שיחה 19:53, 20 באוגוסט 2016 (IDT)

בטחון מידע[עריכת קוד מקור]

נכון שעל פי תנאי ויקיפדיה חוקיה כפופים לחוק האמריקאי אבל כותב הערך צריך לצנזר דברים. אני לא רואה נכון לציין אורגניגרמה כלשהי בשום ערך שקשור לצה"ל כמו כן לא ראוי לפרסם את כל המלל שנראה כמו דוח מאוד מפורט שעלול לשרת את אויבנו. מקווה שהכותב יתעשת ויצנזר. Galascam - שיחה 21:51, 6 באוגוסט 2016 (IDT)

ישראלים הכותבים בוויקיפדיה כפופים לחוק הישראלי. יש לקוות שמחלקת ביטחון מידע בצה"ל יודעת את הדרך לתקשר עם ויקיפדיה בכלל ועם כותב הערך בפרט, ואם יש בעיה בערך המחלקה תפעל בהתאם לסמכותה. דוד שי - שיחה 23:10, 6 באוגוסט 2016 (IDT)
מקווה שכך יהיה, בכל אופן הכותב פה הרחיב מעל ומעבר, תמוהה בעיניי הסיבה אבל נו שוין... על זה נאמר "כל המוסיף גורע".Galascam - שיחה 23:22, 7 באוגוסט 2016 (IDT)
למשתמשים המודאגים. הערך עבר בדיקה של מי שצריך וירד ממנו מה שלא צריך. תפוקות המודיעין הימי רלבנטיות לערך הנושא את השם מספן המודיעין. אני מחזיק בדעה שערך צריך להיות מלא ומענין ולא רק עברית צחה ואמת כואבת. קודקוד צהוב - שיחה 16:37, 22 באוגוסט 2016 (IDT)

שום ערך של גוף מודיעיני לא מפורט כמו הערך הזה ומצטער, לא יודע מי אישר לך את זה בענף ב"מ אבל זה מפורט ברמת סמו"ד...אוגניגרמה, פירוט מידע לא הגיוני, מישהו נרדם שם במטה. מי ייתן והערך על המספן יהיה משעמם ונטול מידע מיותר. ~

סיבוב נוסף[עריכת קוד מקור]

הערה מהותית לסעיף 21.1 - סיכול מתקפת סירות נשק בחג השבועות מכובדי כותבי הערך "מספן מודיעין : בפרק על פיגוע חג השבועות חבר משפט אחד קצר , אבל הכי מהותי בפיגוע זה - העובדה החד משמעית לפיה ב-'29 מאי 1990 בשעות לפנה"צ פרסם מספן מודיעין ביחד עם זירת טרור באמ"ן , התרעת פח"ע לפיה הפיגוע עומד להתרחש החל מטווח הזמן המיידי'. אני מדגיש - 'התרעה מיידית' כבר כיממה לפני גילוי סירת המחבלים הראשונה. ראיתי את המגמה של ניסיון העלמת עובדה זו גם בערך "מבצע אבק דרכים" - ואני מפנה אתכם לשיחות ערך זה. מכובדי ! מזמין את כותבי הערך לפנות למדור הסטוריה - ליאת לרר עמוד 33-34 ולבדוק עובדה מהותית זו. ביממה שקדמה לגילוי הסירה הראשונה בבוקרו של חג השבועות , פרסם למעשה מספן מודיעין שתי התרעות : האחת , כאמור , 24 שעות לפני הגילוי והיא כללה את המילה מיידי. והשנייה - כ-6 שעות לפני הגילוי והיא הייתה "התרעת בזק". לא יעלה על הדעת שבערך כל כך חשוב לחיל הים , תושמט עובדה כל כך מהותית שכזו !! הטעות המהותית השניה בערך זה , מופיעה כבר במשפט הראשון. לא הערנות של מערך הגילוי החופי היא שהובילה לסיכול הפיגוע ! כלי השייט של חיל הים לא גילו ולא עצרו אף לא אחת מ-4 סירות המחבלים שהגיעו לקרבת החוף. זאת ועוד - מכ"מ אשדוד לא השתתף כלל באירוע למרות שעיקר הפעילות התרחש "מתחת לאפו" ! הוא לא גילה אף מטרה - בדגש ל זו שהצליחה להגיע למרחק של 4.5 מייל מאשדוד , ולנחות בסופו של דבר בניצנים. חיל הים כשל בסיכול הפיגוע , ולולא נתקעו סירות המחבלים ללא דלק - היה נגרם אסון גדול בישראל. אלת המזל שיחקה לטובת חיל הים. ללא שני תיקונים מהותיים אלה - פרק זה מהווה עיוות היסטורי ויפה שעה אחת קודם לתקנו !! משה גלוסקא - שיחה 18:31, 7 בינואר 2019 (IST)

תמונות המחזור מתאימות לאתר 'חברה' ולא לערך אנציקלופדי[עריכת קוד מקור]

37.26.147.197 18:45, 1 בדצמבר 2019 (IST)