שיחה:ניצוצות בחינוך

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Was nominated for deletion.png
הוחלט להשאיר ערך זה בעקבות הצבעת מחיקה שנפתחה ב־12 בדצמבר 2018

חשיבות?[עריכת קוד מקור]

חשיבותו האנציקלופדית של הערך אינה מובהרת בו, לדעתי. יוניון ג'ק - שיחה 21:42, 2 בדצמבר 2018 (IST)

תוכנית מוכרת מאוד שמונהגת גם בבית הספר שלי, יש חשיבות. אופק ~ מה שכיף כאן ~ חבל שאין יחבל! 22:49, 3 בדצמבר 2018 (IST)
מוכרת למי בדיוק? מדוע העובדה שהיא מונהגת בבית הספר שלך מקנה לה חשיבות? יוניון ג'ק - שיחה 22:52, 3 בדצמבר 2018 (IST)
היא מונהגת בכמה עשרות תיכונים בארץ... אני די בטוח שזה מקנה חשיבות. אופק ~ מה שכיף כאן ~ חבל שאין יחבל! 23:29, 4 בדצמבר 2018 (IST)
Ofek j, בישראל יש כ-40 אלף בתי ספר תיכוניים. אם התוכנית הזו מונהגת בכמה עשרות מהם - זה אומר שהיא מונהגת לכל היותר ב-0.25% מהם. ואני די בטוח שזה לא מקנה חשיבות. יוניון ג'ק - שיחה 19:32, 5 בדצמבר 2018 (IST)
לא היתי ממהר לדחות על הסף כל כך מהר. זה טיעון כבד משקל שצריך להתייחס אליו. יתכן שזה כן מקנה חשיבות. גילגמש שיחה 20:30, 5 בדצמבר 2018 (IST)
על פי האתר של העמותה - מדובר ב-30 בתי ספר בלבד בכל רחבי הארץ. שהם כ-0.075%. צר לי, אך אני לא רואה פה שום טיעון כבד משקל. יוניון ג'ק - שיחה 21:21, 5 בדצמבר 2018 (IST)
זאת רק עמותה, זה לא המשרד עצמו. 30 בתי ספר זה לא מעט. היא גם קיימת כמה שנים, אז זה לא משהו בר חלוף. יתכן שעם הזמן תגיע לבתי ספר נוספים. אני חושב שהיא מגיעה לרף הרגיל שלנו לעמותות. לא ראיתי באתר הבית פרטים על תקציב העמותה וזה פרט חסר אבל בסך הכל אני חושב שראוי להשאיר. גילגמש שיחה 21:31, 5 בדצמבר 2018 (IST)
בישראל קיימות עשרות אלפי עמותות, ורק על מאות בודדות מהן יש ערכים. כך שהטענה שהעמותה הזו מגיעה "לרף הרגיל" - היא טענה שאיננה מבוססת. יוניון ג'ק - שיחה 23:45, 5 בדצמבר 2018 (IST)
לא הבנתי מה לא מבוסס פה... הכוונה היא "מגיעה לרף הרגיל המקובל אצלנו לעמותות". אני לא מבין למה 30 בתי ספר זה מעט. אם זה היה בית ספר אחד או שניים, היתי מסכים שצריך למחוק. הינה ראה למשל כאן: האגודה למען הקשיש עכו - עמותה עירונית קטנה. כמה קשישים יש כבר בעכו? בכל העיר יש פחות מ-50,000 תושבים. כמה קשישים יכולים להיות? השיעור הארצי הוא משהו כמו 11%. אז כמה זה? 5-6 אלף בלחץ? או זה האגודה לקידום הלימודים הקלאסיים בישראל - מי שמע עליהם בכלל... או זה ההתאגדות הישראלית לברידג'. זאת סתם בחירה אקראית בקטגוריה. תראה בעצמך. יש שם שפע של עמותות לא מאוד גדולות. אני מסכים שעמותה פיצית שיש לה מחזור פעילות קטן והוקמה לפני זמן קצר לא זכאית לערך, אבל כאן יש עמותה שפועלת כבר כמה שנים והגיעה לקהל די נרחב. אם בבית ספר ממוצע יש 500 תלמידים 30 בתי ספר פירושו 15,000 אנשים. זה לא מעט. בוודאי יותר מהקהל שהגיע לשמוע את דבריה של האגודה לקידום הלימודים הקלאסיים. הרף הקבוע אצלנו לעמותות הוא לא מאוד גבוה. אני מודה שהיה נסיון לשפוך לפה טקסט יחצ"ני אבל נראה שהם הפסיקו עם זה. תקרא את הערך פעם נוספת והשווה לכמה ערכים על עמותות לא גדולות (יש כ-400 ערכים על עמותות בוויקי). אני חושב שזה מספיק כדי לאשר את הערך. גילגמש שיחה 00:03, 6 בדצמבר 2018 (IST)
ראשית, העובדה שיש ערכים נוספים שחשיבותם האנקציקלופדית מוטלת בספק - לא מהווים הצדקה לקיומו של ערך נוסף שכזה. שנית, הטענה שמדובר ב-15,000 אנשים היא טענה לא מבוססת. ניכר שלא קראת את הערך. יוניון ג'ק - שיחה 06:39, 6 בדצמבר 2018 (IST)
אתה צודק, פספסתי את המספר האמיתי. הם טוענים למספר קטן בהרבה, אבל נותרתי בדעתי, בעיקר כי יש להם כמה שנות פעילות ובבוא היום יגיעו לעוד בתי ספר. גילגמש שיחה 06:48, 6 בדצמבר 2018 (IST)
רק להשלים כמה עובדות שעלו כאן, לדעתי יש מספר פרמטרים שצריך לבחון. 1) כמות התלמידים - 6000 השנה, קהל היעד של התכנית הם כ- 400,000 תלמידים (כיתות ז' עד י' ללא חרדים) מה שאומר שמדובר על 1.5 אחוז מהתלמידים 2) גידול - העמותה גדלה ב-50% שנה על שנה, שנה שעברה היו 4,000 תלמידים בתכנית והכוונה ששנה הבאה יהיו 8,000, 3) כמות המתנדבים - יש לעמותה מעל ל-3,000 מתנדבים , יש מעט מאד עמותות עם כמות מתנדבים שכזאת. 4) כמות השעות שנתרמו למערכת החינוך - שנה שעברה נתרמו 12,000 שעות. ולמי ששאל, מחזור העמותה השנה הוא קצת יותר משני מיליון שקלים, 40% מתוכו ממומן על ידי משרד החינוך במסגרת מיזם משותף והיתרה מתרומות.ניצוצות בחינוך - שיחה 07:01, 6 בדצמבר 2018 (IST)
Gilgamesh, "כמה שנות פעילות" זו לא הצדקת חשיבות אנצקילופדית. ובבוא היום, אם וכאשר יגיעו לעוד בתי ספר, ניתן יהיה לדון בשיחזור הערך. נכון לעכשיו - אין לו חשיבות אנציקלופדית. יוניון ג'ק - שיחה 14:05, 7 בדצמבר 2018 (IST)
יוניון-ג'ק - כתבתה למעלה שיש בישראל 40,000 תיכונים - המספר הנכון הוא 1,800 (על פי פרסום משרד החינוך), מתוכם כ 1,200 בממלכתי וממלכתי דתי. אבל אני לא חושב שחשיבות נגזרת רק ממספרים אלא מרעיון וכיוון. מהבחינה הזאת ניצוצות חדשנית ומביאה למערכת החינוך משמעות הרבה יותר גדולה מכל מספר. למשל בתי הספר הדמוקרטיים מופעלים ב- 20 בתי ספר בישראל אך המשמעות שלהם לחינוך בישראל הרבה יותר גדולה מכך, באופן דומה בתי ספר אנטרופוסופיים יש 30 במדינת ישראל, גם כאן המשמעות שלהם היא מעל ומעבר למספר התלמידים החשופים אליו. לכן לדעתי לבחון משמעות דרך מספרים בלבד היא טעות. מטרתה של ניצוצות הוא לעשות שינוי שדומה לשינויים של החינוך הפרוגרסיבי אך במקום לעשות זאת בבתי ספר יחודיים לעשות את זה בתוך בתי הספר הקונבנציונאליים, זהו תהליך מורכב ואיטי אבל בהחלט משמעותי. ניצוצות בחינוך - שיחה 18:26, 7 בדצמבר 2018 (IST)
אני עומד על טעותי. אינני זוכר מה המקור עליו הסתמכתי, אבל ככל הנראה היה מדובר ב-40 אלף כיתות, ולא ב-40 אלף בתי ספר. בכל אופן, על פי מקור זה, במערכת החינוך יש כ-2.2 מיליון תלמידים. ו-6,000 מתוך 2.2 מיליון הם 0.27%, שזה די קרוב להערכה המקורית שלי (0.25%), שאיננה מצדיקה חשיבות אנציקלופדית. אבל בלי קשר לכך, אני לחלוטין מסכים שחשיבות לא נגזרת אך ורק ממספרים (שזה היה הטיעון המקורי של אופק, לא שלי). חשיבות נגזרת, קודם כל, ממקורות איכותיים. האם יש כאלו, המעידים על חשיבות אנציקלופדית לערך זה? התשובה היא: לא. יוניון ג'ק - שיחה 00:04, 8 בדצמבר 2018 (IST)
כאשר בוחנים את הכמויות יש להסתכל על קהל היעד. בישראל יש 1.2 מיליון תלמידים ביסודי, חטיבה ותיכון (ראה למשל מקור זה מתוכם רק 400,000 הם קהל היעד של ניצוצות (כיתות ז' עד י' ללא חרדים). לגבי מקור איכותי אנא תגדיר מה זה מקור איכותי. אני ד"ר לחינוך שחוקר את נושא המוטיבציה כבר שנים, אוכל לתת כל מקור שצריך, בנוסף בדירקטוריון של ניצוצות מצויים ארבעה פרופסורים מהרציניים בתחום החינוך, כך שללא ספק אנשי חינוך לפחות חושבים שיש כאן משהו בעל חשיבות. עוד נושא שכדאי לחשוב עליו הוא העובדה שמשרד החינוך חושב שהתכנית חשובה (לא רק באמירה אלא ממש במימון חלק נכבד מהתכנית). ולבסוף כשניסיתי להכניס קצת חומר תיאורתי לדף שמסביר את המטרות והחזון, מחקו אותו בפראות (תוך כ- 20 שניות מהרגע שהעלתי את החומר ואיימו עלי בהשבתה לתקופה ארוכה).אינני מעוניין להכנס לקרב אני באמת ובתמים חושב שניצוצות חשובה ושיש מקום לערך עליה בויקיפדיה ואם צריך לעבוד על הערך אשמח, פניתי לשני עוזרים בחממה כבר לפני כמה ימים וטרם קיבלתי מענה. ניצוצות בחינוך - שיחה 09:44, 8 בדצמבר 2018 (IST)
(א) זה לא נכון שיש להסתכל על קהל היעד. אני יכול להמציא מוצר עם קהל יעד של 2 מיליון איש, ואף אחד לא יקנה אותו. אז מה זה משנה מה גודל קהל היעד? (ב) לגבי מקור איכותי - הוא מוגדר בקישור זה. יוניון ג'ק - שיחה 12:07, 8 בדצמבר 2018 (IST)

חשיבות הדף[עריכת קוד מקור]

בעולם בו משמעות החיים איננה ברורה (בעבר היא היתה מוגדרת על ידי אידיאולוגיה, דת, תרבות או מדע), חינוך למשמעות הוא בעל חשיבות גבוהה מאד. בשדה החינוך כיום קמים יותר ויותר בתי ספר שמנסים למצוא משמעות עבור התלמידים שלהם (דמוקראטי, אנטרופוסופי, טבע...), ניצוצות יחודית בתחום החינוך בכך שהיא פועלת בתוך מערכת החינוך המסורתית דהיינו בתוך בתי הספר כחלק ממערכת השעות של התלמידים. הערכים שהתכנית מחנכת אליהם כוללים בין היתר: חינוך לחיים מתוך משמעות (ניצוץ), בחירה, התנדבות, דוגמא אישית, שילוב הקהילה בחינוך, ושילוב המגזרים השונים במדינה.

מה שכתבת איננו רלוונטי. עליך להתמקד בחשיבות האנציקלופדית של הדבר. השפעה, גודל וכו'. אין משמעות לדיון ערכי היות שזה לא קריטריון שמקובל אצלנו. לא חשוב לצורך העניין אם זאת עמותה שמקדמת משהו טוב או שמדובר בערך על פושע נאלח. שניהם נשפטים לפי קריטיונים זהים. גילגמש שיחה 12:59, 4 בדצמבר 2018 (IST)

גירסא לא נכונה[עריכת קוד מקור]

משום מה פורסמה גירסא לא נכונה כעת הדף עודכן. ואני מקווה שהוא עונה על הקריטריונים ניצוצות בחינוך (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה

ביטלתי את העריכה שכן היא טקסט רב המועתק מכאן. אם אתם אכן בעלי זכויות היוצרים על הטקסט יש לדאוג קודם כל להעביר אישור על כך לפי ההנחיות המדויקות שבדף ויקיפדיה:OTRS.‏ Dovno - שיחה 23:26, 4 בדצמבר 2018 (IST)
אני מצטער אבל רוב הטקסט שנמחק הוא טקסט מקורי שנכתב על ידי (ד"ר יואב ארמוני), החלק המועתק הוא רק המטרות והוספתי כעת מקור, וכיצד זה עובד (ששיניתי כעת והוא רחב יותר ממה שמופיע באתר). ניצוצות בחינוך (שיחה | תרומות | מונה) לא חתמ/ה
מצויין. אם כך, אנא העבר קודם כל אישור על השימוש בטקסט לפי ההנחיות בדף אליו קישרתי. כשמתנדבי OTRS יעברו על הדיווח שלך ויאשרו אותו אפשר יהיה להשתמש בחומר בבערך (תוך עריכה כדי להסיר פירוט יתר לא אנציקלופדי). ללא אישור זה, פשוט אסור להעתיק לאף ערך טקסט ממקור אחר.
בנוסף, בדפי שיחה נהוג לחתום באמצעות הקלדת ~~~~ (ארבעה סימני ~) שהופכים לחתימה עם שמירת הדף. לחלופין, ניתן להשתמש בכפתור חתימה: חתימה.
נוסף על כך, נהוג להזיח תגובה באמצעות נקודתיים (הסימן :) בתחילת התגובה. כך נשמר הסדר בשיחה. אם כבר יש נקודתיים בתגובה הקודמת – נהוג להוסיף זוג אחד נוסף. באופן זה, נשמר הסדר בדיון ויודעים אילו דברים נכתבו כתגובה לדברים שהופיעו קודם. בברכה, Dovno - שיחה 11:14, 5 בדצמבר 2018 (IST)
הערך חייב לעמוד בכללים של נייטרליות. אני לא חושב שיש טעם להעתיק את פרסום העצמי של העמותה. זה בוודאי טקסט לא נייטרלי ובלאו הכי לא ישאר. עדיף לערוך מחדש, בהתאם למדיניות שלנו. גילגמש שיחה 11:31, 5 בדצמבר 2018 (IST)

ניצוצות בחינוך - שיחה 11:33, 5 בדצמבר 2018 (IST) כתבתי גם את המטרות מחדש ואף הרחבתי אותו, כעת למיטב ידיעתי אין טקסט מועתק (שאגב גם את המקור אני כתבתי :) ), בנוסף אתה כל פעם מחזיר למשהו שמכיל אי דיוקים במקום למחוק את הקטע הרלוונטי

יתכן שהכללים שלנו לא נהירים לך. אתה לא מורשה לערוך את הערך אם יש התנגדות לעריכה שלך ולא חשובה הסיבה להתנגדות זו. אתה רשאי לערוך רק אם אין התנגדות לעריכה שלך או יש תמיכה בעריכה שלך ובנוסח שלה. בשום פנים ואופן אין להכנס למלחמת עריכה שכן הדבר גורר חסימה מידית מעריכה בוויקיפדיה. עליך להשתמש בדף שיחה כדי לדון על העריכה שלך. גילגמש שיחה 11:39, 5 בדצמבר 2018 (IST)
ניצוצות בחינוך - שיחה 11:44, 5 בדצמבר 2018 (IST) אני כנראה אכן לא מבין את החוקים, הגירסא האחרונה נכתבה כולה על ידי, החלק שהועתק היה של 4 שורות שאותו כתבתי מחדש והרחבתי. מה אני צריך לעשות כעת. כל הטקסט הוא מקורי, ואובייקטיבי (עד כמה שאפשר להיות אוביקטיבי)
לפי דעתי, גם לאחר הסדרת זכויות היוצרים, אין לטקסט החדש שהתווסף מקום בערך, למעט הפרק "המספרים". כל היתר - מטרות העמותה, מערכת השעות של העמותה, וחברי הדירקטוריון - מהווים פירוט יתר. הפרקים "הצדקת המטרות", "הצדקה פסיכולוגית של התהליך", ו-"הסביבה ההכרחית לצורך קיום התהליכים" - לא אמורים להיות בערך על העמותה אלא, אם בכלל, בערך שקשור לתיאוריות המוטיבציה של האדם. Amiroשיחה 11:57, 5 בדצמבר 2018 (IST)
עמותת ניצוצות מביאה רעיון פדגוגי יותר מכל דבר אחר, ולכן המטרות והצדקת המטרות הן הדבר העקרוני ביותר שהייתי מצפה מעמוד אינצקלופדי שמסביר עליה. רעיון העמותה מתבסס על תיאוריות מוטיבציה אך היא פיתחה אותו למודל עובד ולכן הסבר של המודל מאד רלוונטי כאן לטעמי. ולא מתואר כאן מערכת שעות אלא המודל שכולל לימוד חווייתי סיורים בשטח והצגת הלימוד לשאר השיכבה שמבוצע על ידי אנשים שפועלים בחיי היום יום שלהם מתוך מוטיבציה פנימית.ניצוצות בחינוך - שיחה 14:41, 5 בדצמבר 2018 (IST)
תחתום בבקשה בסוף התגובה ולא בתחילת התגובה. בדקתי פעם נוספת את הטקסט. יש דמיון רב בינו לבין הטקסט שהוסר. כמו כן, הוא כתוב באופן לא אנציקלופדי. ערך אנציקלופדי הוא לא דף "אודות" שכותבים באתר הבית. ראה ערכים אחרים בנושא דומה. גילגמש שיחה 12:41, 5 בדצמבר 2018 (IST)
אני קצת מבולבל - הערך הראשוני הועתק מעמותה דומה בשם אתגרים, רק אחר כך הוספתי פרקים כי הטענה היתה שזה לא אינציקלופדי (אשמח אם תפנו אותי לדף של עמותה שלדעתכם כתוב בצורה אינציקלופדית).ניצוצות בחינוך - שיחה 14:41, 5 בדצמבר 2018 (IST)
בחר דף אקראי שדן בעמותות. ככה זה צריך להיראות. זה צריך להיות ערך אנציקלופדי לא דף יח"צ. דפי יח"צ אינם מקובלים ואין להם מקום. לא חשוב לצורך העניין אם הייתה הפרת זכויות יוצרים או לא. ככה פשוט לא כותבים פה. ראה ערך אחר כלשהו ותראה איך זה אמור להיראות. גילגמש שיחה 17:39, 5 בדצמבר 2018 (IST)
אוקי אני מעוניין לשנות מספר עובדות בדף הקיים (שהם פשוט לא נכונות ולא ברור לי איך הן השתרבבו לערך - למשל אין לעמותה 28 סניפים), ולהוסיף את הפרק ניצוצות במספרים והסבר קצר כיצד העמותה עובדת - כיצד אני עושה את זה - כי כרגע אני מבין שאסור לי לשנות
אוקי, רק בלי תוכן יחצ"ני בבקשה. לא להעתיק מדף העמותה. ראה איך זה כתוב בערך על עמותה אחרת - ככה צריך להיראות גם הדף הזה. גילגמש שיחה 09:17, 6 בדצמבר 2018 (IST)
זה 28 בתי ספר, לא 28 סניפים. בתאר של העמותה תחת הלשונית "בתי ספר" מפורטים רשימה של 28 בתי ספר. Amiroשיחה 09:19, 6 בדצמבר 2018 (IST)