שיחה:שמאליות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

יש בערך סתירות פנימיות (לדוגמא בשאלה האם בקופי האדם יש שמאליות) ולכן הוא דורש עריכה ומקורות

למה הכוונה בפסקה האחרונה ל"קל" ו"קשה",במה זה מתבטא?

בהלכה היהודית[עריכת קוד מקור]

יש הבדל בין ימניים לשמאליים בנטילת לולב!
אמנם ההדסים והערבות יוצבו בצידי הלולב ככל אדם, אבל הלולב יינטל ביד הדומיננטית והאתרוג ביד הנגדית.

ולהפך?[עריכת קוד מקור]

"בקרב רוב האנשים אשר ידם השמאלית היא הדומיננטית, נצפית דומיננטיות דווקא ברגל הימנית, ולהפך". זוהי טענה שמעניינת והייתי רוצה לראות לה סימוכין. מכל מקום לא הבנתי את המילה האחרונה. האם אף לרוב האנשים שרגלם השמאלית דומיננטית יש יד ימנית דומיננטית? זה בכלל מפתיע אותי...

גנטיקה או השפעה סביבתית[עריכת קוד מקור]

"הסיכוי של אדם שנולד לשני הורים ימניים להיות שמאלי הוא 2%, ... והסיכוי של אדם שנולד לשני הורים שמאליים להיות שמאלי הוא 46%."

האם גילו את הגן המשפיע על כך? אם לא, הייתי מציע שההשפעה היא סביבתית - כלומר: בן הרואה ששני הוריו משתמשים ביד שמאל, גדלים הסיכויים שיחקה אותם וילמד להעדיף את יד שמאל על פני יד ימין. אני מפספס משהו? אוֹרי - שיחה 21:40, 2 בפברואר 2012 (IST)

המסקנות המדעיות שלך לא רלוונטיות. השאלה היא מה המומחים חושבים ולא מה אתה חושב. עִדּוֹ - שיחה 09:15, 29 באפריל 2013 (IDT)

יש בערך סתירות פנימויות...[עריכת קוד מקור]

הייתי מתקן רק שאני לא יודע מי מהגרסאות אמינה יותר.

למשל בפסקת המבוע כתוב "תופעת ההעדפה להפעלה דווקא של צד אחד של הגוף ייחודית כמעט ורק לאדם ברמת המין. דהיינו, במינים אחרים שבהם הפרטים מתחלקים לימנים ושמאליים, חלוקה זו היא של 50% ימניים ו-50% שמאליים" לעומת זאת בפסקה "סטטיסטיקה של שמאליות" נכתב כי "גם אצל בעלי-החיים ההתפלגות של השמאליים והימניים אינה זהה. לדוגמה, כשבעים אחוז מהכלבים הם ימניים ולהבדיל החתולים נוטים לשמאליות."

בנוסף תחת הכותרת "עיצוב" נרשם "במרבית הדגמים של רובה הסער קלצ'ניקוב ובמקלע מאג ידית הדריכה מכאיבה ופוצעת את צידי גופו של מי שהולך עם הנשק בהצלב תוך הצמדתו לצד גופו השמאלי."

אני דיי משוכנע שבשום צבא בעולם אף אחד לא מסתובב עם מקלע מאג בהצלב...

לגבי העניין הראשון, השאלה היא באיזו מהגרסאות תומכים המקורות והסימוכין. אם התשובה היא שלאף גרסה אין מקור, יש לסמן ליד כל אחת מהן שדרוש לה מקור.
לגבי העניין עם המאג, בצבא הגנה לישראל היו ואולי עוד יש, לוחמים שיוצאים למסעות עם מאג בהצלב. עִדּוֹ - שיחה 09:14, 29 באפריל 2013 (IDT)

תיאורית תאום המראה[עריכת קוד מקור]

אם איני טועה, זו תיאוריה שמתייחסת לאנשים, שלבם ואבי העורקים שלהם נוטים ימינה ולא לאנשים שידם המועדפת היא יד שמאל. עִדּוֹ - שיחה 08:01, 18 במאי 2013 (IDT)

מה זה חג האיטרים[עריכת קוד מקור]

שכתובה עליו פיסקה שלימה? מה עושים בו? מה זה יום של זכויות אדם? 95.86.127.60 02:17, 24 באוגוסט 2014 (IDT)

אישים[עריכת קוד מקור]

לפי דעתי צריך גם פסקה המדברת על אישים מפורסמים ששמאליים (ויש הרבה כאלה..). בברכה יעקב אֿן-שיחהט"ו בתמוז ה'תשע"ז • 17:55, 9 ביולי 2017 (IDT)

שמאליים מפורסמים[עריכת קוד מקור]

למה צריך פסקה כזאת? אחוז מסוים של אנשים הוא שמאליים ולכן מן הסתם שתהיה כמות דומה של שמאליים מפורסמים. Corvus‏,(Nevermore)‏ 14:06, 17 באוקטובר 2017 (IDT)

IQ[עריכת קוד מקור]

"במחקר שנעשה באוניברסיטת סנט לורנס שבניו יורק נמצא כי בקרב הגאונים שהם בעלי איי קיו של יותר מ-140, יש יותר שמאליים מאשר ימניים" + הפנייה למגזין מוצ"ש של מקור ראשון. אתם לא רציניים? הפנייה למגזין ירוד במקום למקור מדעי מהימן?

קטגוריה:שמאליים[עריכת קוד מקור]

האם זה לא מתבקש לפתוח כזו קטגוריה? קפדניקו - שיחה 22:27, 9 באוקטובר 2018 (IDT)

דומיננטיות מעורבת[עריכת קוד מקור]

הייתי שמח אם היו מעלים מחקרים בנוגע למציאות של "דומיננטיות מעורבת", שכותב ומצייר בימין ושאר פעולותיו בשמאל, [בהלכה נחלקו הפוסקים אם כשר לכתוב ספר תורה ותפילין], האם במחקרי המוח רואים הסבר לתופעה הזו? או שמא סבורים שזה פשוט הרגל מקטנות בצורה לא נכונה.
מייחל - שיחה 14:04, 14 ביוני 2019 (IDT)

דיווח שאורכב ב-14 באוגוסט 2019[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

בוב דילאן איננו שמאלי.

הדיווח כנראה נכון, ובכל מקרה הטענה שהוא שמאלי לא מבוססת. הסרתי את דילן מהרשימה. Politheory1983 - שיחה 19:23, 11 באוגוסט 2019 (IDT)

דיווח שאורכב ב-17 באוגוסט 2019[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

בוב דילאן איננו שמאלי.

הדיווח כנראה נכון, ובכל מקרה הטענה שהוא שמאלי לא מבוססת. הסרתי את דילן מהרשימה. Politheory1983 - שיחה 19:23, 11 באוגוסט 2019 (IDT)

הסטייפלר[עריכת קוד מקור]

מוזכר במפורש בספר על פועלו. ובתמונת הכריכה רואים אותו עם תפילין על יד ימין, רק שתדעו Shlomicatz - שיחה 19:51, 13 בפברואר 2020 (IST)

חוסר במקורות[עריכת קוד מקור]

היי, לא הבנתי מאיפה המידע על התיאוריות השונות? גם לא נראות לי מבוססות... אם אין מחקר שמציג את התיאוריה היא מידע מטעה לציבור ועדיף להוריד אותו. MoriCher - שיחה 17:18, 17 בפברואר 2020 (IST)

הוספתי תבנית מקורות לפסקה. Politheory1983 - שיחה 21:04, 17 בפברואר 2020 (IST)