שיחה:9 באפריל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

הפעם באמת עיצבנתם אותי!! מי נתן לכם לקבוע מי זו דמות איזוטרית?? ואגב יו הפנר הוא לא בדיוק דמות איזוטרית גם מבחינתכם מה שמראה על הבורות שלכם --חכם חנוכה 06:07, 14 ספט' 2004 (UTC)

בטח שהוא כן. אם אתה רוצה, תעלה את הנושא לדיון מסודר. גילגמש 06:12, 14 ספט' 2004 (UTC)
אתה בכלל יודע מי זה? --חכם חנוכה 06:29, 14 ספט' 2004 (UTC)
תתפלא, אך כן. גילגמש 06:35, 14 ספט' 2004 (UTC)
נו אז מי זה? --חכם חנוכה 06:35, 14 ספט' 2004 (UTC)
אני לא חייב לך בדין וחשבון. גילגמש 06:39, 14 ספט' 2004 (UTC)
חכם חנוכה - אני אפילו לא נכנס לשאלה על חשיבותו של אדם כיו הפנר. אבל יש משהו שאתה צריך להבין. אינך רצוי פה, ואנחנו לא מעוניינים בתרומות שלך. אמנם זו אנציקלופדיה חופשית, שכל אחד יכול לתרום לה, אבל המקרה שלך הוא מקרה קיצוני במיוחד. כל עריכה ועריכה שלך נועדה "לנסות" אותנו ולראות אם נתעצבן. כל אחד מ-30 הערכים שאתה כ"כ מתגאה בהם נועד להפריע במהלך התקין של עבודתנו. עוד לא היה מקרה אחד (אפילו בסכסוכים הכי קשים שהיו לנו עם בן הטבע), שבו בוטלה הודעת הברכה בדף המשתמש של מישהו ושהוא התבקש לעזוב.
אנחנו לא רוצים אותך פה. אנחנו כאן כדי לכתוב אנציקלופדיה, לא לריב עם ילדים קטנים. גם דוד שי עצמו אמר לך שהוא מבקש שתעוף מכאן.
אין כאן אחד שמעוניין בסיוע שלך. הרעיון לעבור על חוק זכויות היוצרים, הזלזול שלך, הפרובוקטיביות שלך ושל הדברים שאתה כותב, כולם הובילו לכך שאיש אינו רוצה אותך כאן. דברים דומים גם נאמרו לך ע"י אחת המפתחות. ויקיפדיה אינה אנרכיה, והרצון לסלק אותך קיים גם בדרגות הגבוהות ביותר. לכן, אינך יכול לטעון לזכות שווה לעריכה והצבעה כאן. אפילו העריכה שאתה וגילגמש מדברים עליה היא הוספת אזכור לבעל עיתון פרונוגרפי.
מכיוון שכך, אל תתפלא שעריכותיך מתבטלות. אני משער שאם אני הייתי מוסיף את התוכן שהעלאת, הוא לא היה נמחק. אני מורה לך לעזוב ומיד, כי אחרת מצבך יהיה בכי רע.--[[משתמש:Roybb95|רועי | (שיחה) |]] 06:44, 14 ספט' 2004 (UTC)
לא שואל אותך ולא סובל אותך ואני מפה לא עף (אין לי כנפיים). אגב הערכים מסר תת סיפי ותיקים באפלה מעצבנים אותך? --חכם חנוכה 06:57, 14 ספט' 2004 (UTC)
לא, אבל כל יתר הערכים כן. אתה יכול לשנוא אותי עד מחר, אבל עובדה אחת עומדת בעינה - אתה תסתלק לכאן ולא תחזור, אחרת אתה תסתבך. ראה בזאת הזהרה אחרונה לפני שאני מתחיל לפעול.--[[משתמש:Roybb95|רועי | (שיחה) |]] 07:02, 14 ספט' 2004 (UTC)

דיר יאסין[עריכת קוד מקור]

בערך מופיע פירוט מוגזם ולא מקובל של האירוע. את האירועים שבפרקי ההיסטוריה נהוג לכתוב במשפט אחד. לדוגמה:

  • מלחמת העולם השנייה: גרמניה הנאצית פולשת לדנמרק ונורבגיה - ולא "מלחמת העולם השנייה: גרמניה הנאצית פולשת לדנמרק ונורבגיה. לאחר קרבות עזים שנשמכים X ימים ו-X הרוגים המערכה נגמרת בניצחון הגרמנים.
  • "מבצע אביב נעורים: כוחות צה"ל תוקפים מחבלים בביירות" - ולא "מבצע אביב נעורים: כוחות צה"ל תוקפים מחבלים בביירות. המבצע נפתח בעקבות גל התקפות של מחבלים."

אפשר להביא אין סוף דוגמאות. אין שום סיבה לכתוב כי בהרוגים בדיר יאסין היו נשים וילדים ולא לכתוב את אותו הדבר על פלישת גרמניה לדנמרק ונורבגיה למשל. ואם כבר מזכירים את ההורגים של צד אחד אולי כדי להזכיר גם את הרוגי האצ"ל ולהוסיף משפט על הרקע של המבצע והשלכותיו. יורי - שיחה 18:56, 1 ביוני 2010 (IDT)

מסכים בסך הכל בצורך בתמצות.
מצד שני, עיקר המשמעות ההיסטורית של הפרשה היתה בהרוגים הרבים מקרב תושבי הכפר, ובעובדה שהיו בינהם נשים וילדים, ולא בעצם כיבוש הכפר (הרי נכבשו עוד כפרים רבים באותה מלחמה). לפיכך אפשר לחשוב על ניסוח מתאים יותר - נגיד:
"במהלך כיבוש הכפר דיר יאסין על ידי האצ"ל נהרגים כ-110 מתושבי הכפר, בהם נשים וילדים".
יוסאריאן מחוץ לחשבון - שיחה 22:45, 1 ביוני 2010 (IDT)
אני מציע לגשת לבוררות בעניין. יוסאריאן מחוץ לחשבון - שיחה 11:52, 11 ביולי 2010 (IDT)
אני עדיין ממתין לבוררות. יוסאריאןשיחה 15:12, 3 באוגוסט 2010 (IDT)
מסכים עם יורי. האירועים בערך מנוסחים בקיצור נמרץ, אין שום סיבה להאריך כאן. נרו יאירשיחה • כ"ג באב ה'תש"ע • 20:07, 3 באוגוסט 2010 (IDT)
ולמען הסר ספק - גם אני מסכים. הפירוט ארכני והפירוט מיותר/לא נייטרלי לאור הנסיבות השנויות במחלוקת עד מאוד. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 20:12, 3 באוגוסט 2010 (IDT)
נימוקיו של יוסאריאן משכנעים ביותר. במהלך מלחמת העצמאות נכבשו עשרות או מאות יישובים ערביים, ללא כל אזכור בדפי התאריכים. כפר זה זכה לאזכור דווקא בגלל המשפט השנוי במחלוקת כאן "בהרוגים הערבים בקרב דיר יאסין גם נשים וילדים רבים", ולכן חשוב שהמשפט יופיע. דוד שי - שיחה 20:17, 3 באוגוסט 2010 (IDT)
המשפט הזה שנוי במחלוקת כפי שהערך מסביר היטב. אין שום בעיה באזכור הלקוני במידת מה שהתרחשה פרשת דיר יאסין, כמו שבפרשיות אחרות לא נפרט. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 20:19, 3 באוגוסט 2010 (IDT)

כפי שכבר כתבתי למעלה, אני מסכים שהגרסא שמופיעה כעת (יותר מדוייק - הופיעה ב-14 באפריל) בערך היא לא אופטימלית, ומעט ארוכה מדי, ולכן הצעתי גרסא חלופית. בקשר למחלוקת - נדמה לי כי אין ולא היתה מחלוקת של ממש באשר לעובדה שבהרוגים שבכפר נמנו נשים וילדים רבים. המחלוקת נסובה בעיקר על הנסיבות שהובילו למותם. יוסאריאןשיחה 20:29, 3 באוגוסט 2010 (IDT)

בכיבוש דיר יאסין נהרגו ערבים רבים, ובהם נשים וילדים. יש מחלוקת האם נהרגו 100 או 200, יש מחלוקת על חלקה של "ההגנה", יש מחלוקת על מידת הזדון, אבל אין מחלוקת על העובדה בתוספת שהוסרה "תוך גרימת הרוגים רבים, ובהם נשים וילדים". תוספת זו, היא ורק היא, מסבירה מדוע כיבוש דיר יאסין בולט בהיסטוריה של מלחמת העצמאות. הסרת התוספת היא הטיה פוליטית של ויקיפדיה, שנועדה להצניע מידע לא נעים. אין להתיר הטיה פוליטית. התוספת "נהרגים 5 לוחמים יהודים" מיותרת, כי לא בגלל 5 הרוגים אלה טרחנו לציין את כיבוש דיר יאסין בדף זה. דוד שי - שיחה 08:05, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
בפעם השלישית, אני מבקש לגשת לבוררות. מגיסטר, הראל, מוטי, דורית, אלמוג, דיגיטל, אנדר-ויק, זהר דרוקמן, ואורי רדלר (הייתשלדוס) מקובלים עלי. יוסאריאןשיחה 17:07, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
לא כל כך מהר רצים לבוררות, כידוע. הדיון רק התחיל. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 17:09, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
לבקשת יוסאריאן הגנתי על הערך בגרסה שנראה לי שאין עליה מחלוקת. למותר לציין שאתם גם לא מסכימים על מהי הגרסה היציבה, אז כך אני רואה לעשות. כרגע למשך שבוע. אני מציע שתמשיכו את הדיון כאן ו/או שתגשו כבר לבוררות ו/או שתעזבו את העניין אולטוגד'ר (הכי עדיף). ‏Ori‏ • PTT‏ 17:09, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: חושב שכבר ביקשתי בעבר גם ממך - אני לא מעוניין להיות בורר בעניינים שכאלה. אמנם אני זה שניסח את המדיניות לגבי דפי התאריכים, אבל עקב הרקע האישי שלי אני לא מרגיש עצמי נייטרלי מספיק. אם תרצו אחווה דעתי על נושאים עליהם אגבש דעה, אבל לא כבורר. זהר דרוקמן - תמנון בזכות עצמו! 17:10, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
אורי - יש מחלוקת על הגרסא. זהר - אין בעיה, ראה עצמך מחוץ לרשימה. יוסאריאןשיחה 17:28, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
לא הבנתי מדוע יש להרחיב דווקא לגבי דיר יאסין ולא לגבי פרשיות אחרות שבהן נהרגו נשים וילדים, דוגמת הטרגדיה של 9 באפריל שמופיעה בדף זה ממש. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 17:21, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
אני לא מבקש להרחיב. אני מבקש לצמצם את הכיתוב שהיה בערך:
"מלחמת העצמאות: הכפר דיר יאסין נכבש על ידי כוחות האצ"ל והלח"י. בהרוגים הפלסטינים בקרב דיר יאסין גם נשים וילדים רבים"
לעיקרי הדברים, משמע:
"במהלך פרשת דיר יאסין, נהרגים כ-110 מתושבי הכפר, בהם נשים וילדים"
יוסאריאןשיחה 17:25, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
יש יותר טוב: "פרשת דיר יאסין - כוחות האצ"ל כובשים את הכפר הערבי דיר יאסין לאחר קרב שנסיבותיו שנויות במחלוקת"
שכחת לענות על השאלה שלי. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 17:29, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
מה שלא שנוי במחלוקת הוא העובדה שבסופו של ה-9 באפריל 1948 שכבו בדיר יאסין כ-110 נפשות, חלק ניכר מהן של נשים וילדים מתושבי הכפר. אין כל מחלוקת על העניין הזה, ולא ידוע לי שמעולם היתה. כתבתי זאת כבר פעם אחת פה, וגם דוד שי כתב זאת. זו הסיבה לפרסום הגדול של הפרשה, זו הסיבה לכך שיש לכך איזכור בדף התאריך (בניגוד למאות כפרים אחרים שנכבשו במהלך 1948), וזו הסיבה שלערך אצלנו לא קוראים "קרב דיר יאסין", או "כיבוש דיר יאסין", אלא פרשת דיר יאסין. גם אם תתעלם, הפרשה לא תיעלם. יוסאריאןשיחה 17:34, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
יפה, אם כך האזכור הפשוט והטריוויאלי ביותר הוא: "פרשת דיר יאסין - כוחות האצ"ל כובשים את הכפר הערבי דיר יאסין לאחר קרב שבו נהרגו 110 תושבים". מכיוון שהנסיבות שנויות במחלוקת אין הצדקה לציין את הנשים והילדים. ומעולם לא ניסיתי להעלים את המילים "פרשת דיר יאסין". קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 17:36, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
השאלה אם ההרוגים נהרגו במהלך "קרב" - שנויה במחלוקת. עובדת היותם של חלק גדול מההרוגים נשים וילדים - משמעותית. יוסאריאןשיחה 17:41, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
לא משמעותית בכלל. אזרחים נהרגים כמעט בכל קרב, ונהרגו גם גברים לא לוחמים וזקנים בלי שיניים. יותר מזה, דיר יאסין כנראה לא היה המקרה היחיד, הוא פשוט זכה לפרסום בגלל אינטרסים של שני הצדדים. אפשר להסתפק בכך שנהרגו 110 איש, בהם גם אזרחים. ‏Ori‏ • PTT‏ 18:08, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
לא יותר ממקומות אחרים שבהם אין מזכירים זאת. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 17:41, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
לא הבנתי את ההערה האחרונה. אני עדיין מציע בוררות (הדיון התחיל ב-1 ביוני, וביקשתי בוררות כבר לפני חודש). יוסאריאןשיחה 17:46, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
גם בהטרגדיה של תשעה באפריל לא מוזכר שנהרגו נשים, למרות שזה בוודאי אירוע משמעותי מאוד. דיון זה כשכמה משתמשים מגיבים זה לזה. קוריצהלול התרנגולותאהמהמורשת העולמית. פשוט עולמית! 17:47, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
אני לא מוצא מקום להתדיינות מסובכת כל כך ביחס לערך כזה. צריך להשאיר את הוויכוחים לערכים מלאים, ולהסתפק כאן בניסוח שאין עליו מחלוקת רחבה כזאת. נרו יאירשיחה • כ"ד באב ה'תש"ע • 18:09, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
אם אתה לא חושב שצריך לדון, אתה לא חייב להוסיף פה הערות. יוסאריאןשיחה 19:09, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
יוסאריאן, לא הולכת להיות בוררות. בקשתך לכתוב כי נהרגו נשים וילדים סותרת את המדיניות של הדפים האלה והיא ניסיון להעצים את האירוע מעל לאירועים האחרים המוזכרים בדף הזה ובדפים האחרים. נתחיל מזה שלא ניתן לכתוב דבר כזה בלי לפרט את כל הנסיבות השנויות במחלוקת של הקרב הזה ואת הגרסאות השונות שקיימות לאירוע שהביאו למותם של רבים מתושבי הכפר. למשל קיימות עדויות שחלק מהנשים ובני הנוער לקחו חלק בלחימה. הגרסה של הצד השני לעומת זאת גורסת כי זה לא נכון. במידה ואתה כותב כי נהרגו תושבי הכפר ביניהם נשים וילדים בלי להזכיר שייתכן וחלק ניכר מהם היו לוחמים אתה למעשה מקבל את גרסת הצד השני. דבר שני, בערכים 1 ביוני, ו-30 במרץ, ימי הפיגועים בדולפינריום ובמלון פארק, לא רשומנו שנהרגו נשים וילדים וכך גם בשאר הערכים. אפילו ב-16 בספטמבר שם מוזכר האירוע של טבח סברה ושתילה לא רשמנו דבר כזה. כניסיון פשרה ניסיתי לרשום בערך הזה משהו שהוא פחות או יותר דומה למה שרשום בפתיח של הערך "פרשת דיר יאסין" אבל שוחזרתי על ידך. מבחינתי הגסה היציבה (שהיא גם המועדפת עליי) יכולה להישאר על כנה. יורי - שיחה 20:57, 4 באוגוסט 2010 (IDT)

אני מבין מזה שאתה מציע הצבעה. יוסאריאןשיחה

לא, אני מציע שפשוט תוותר. יורי - שיחה 21:29, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
אני סבור שאני צודק ואין לי כוונה לוותר. אתה מוזמן לבחור בורר או להכין הצעה עבור הצבעה. יוסאריאןשיחה 21:33, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
סבבה, לך על הצבעה. אתה יודע את עמדתי בעניין בורריות. כאשר יש דיון בין שני משתמשים אז מילא. כאשר הדיון מדובר בדיון בו לקחו חלק משתמשים רבים זה סיפור אחר. במקרה כזה אין מקום לבוררות. יורי - שיחה 21:36, 4 באוגוסט 2010 (IDT)
דבריו של יוסאריאן הם פרובוקציה. אבל אם אין בררה אז תלכו להצבעה. • קוני למל •כ"ה באב ה'תש"ע• 11:18, 5 באוגוסט 2010 (IDT)

דיווח שאורכב ב-10 באפריל 2019[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

מצב טיפול: לא טעות

יום חדי-הקרן הבין-לאומי!!!!

דיווח שאורכב ב-10 במאי 2019[עריכת קוד מקור]

דיווח מהדף ויקיפדיה:דיווח על טעויות

יום הקוסמונאוטיקה נחגג ב 12 לאפריל ולא ב9 לאפריל כפי שצויין