שיחת קטגוריה:יקבים ביהודה ושומרון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הערכים בקטגוריה היו תחת הקטגוריה קטגוריה:יקבים בישראל. העברתם לקטוגריה זו מוטה פוליטית, ואי אפשר כבר עם הפוליטיקה בוויקיפדיה. עד כמה שידוע לי, אלה שטחים בשליטת ישראל. אולי אני טועה ורואה את הדברים לא נכון, אבל לשם קיום דיון ולמען הסדר הטוב שיחזרתי את הקטגוריה ואת הערכים. איתיהקלפיות פתוחות-בואו להצביע 08:59, 7 באוגוסט 2008 (IDT)

אני חושבת שחשוב שתהיה לנו תת-קטגוריה נפרדת שבה יהיו היקבים האלה, שכולם נמצאים ביהודה ושומרון, בשטחים שהם רק בשליטת ישראל, להבדיל מכל שאר היקבים בקטגוריה, שהם בשטחים שבתוך השטח הריבוני של ישראל. אין לי עמדה חד-משמעית האם הקטגוריה הזו צריכה להיות תחת קטגוריה: יקבים או תחת קטגוריה: יקבים בישראל. לא מבינה ולא מקבלת את הטענה שהתת-קטגוריה החדשה הזו היא מוטה פוליטית. למה? לפי ההגיון הזה, גם הקטגוריה: התנחלויות ביהודה ושומרון הינה קטגוריה מוטה פוליטית. --קלודיה - שיחה 10:56, 7 באוגוסט 2008 (IDT)

במחשבה נוספת, וכדי להסיר את הספק שנתגנב בליבך לענין הטיה פוליטית, העברתי את הקטגוריה החדשה לתת-קטגוריה של קטגוריה:יקבים בישראל. למרות שבעיני זה לא מדוייק, כיון שיהודה ושומרון (עדיין?) אינם כלולים בשטח ישראל, נדמה לי שזה פותר את הבעיה, נכון? יש תת-קטגוריה של יקבים ביהודה ושומרון, והיא נמצאת הן בקטגוריה הרחבה קטגוריה: יהודה ושומרון והן בקטגוריה: יקבים בישראל. קלודיה - שיחה 11:00, 7 באוגוסט 2008 (IDT)

ראי, אני מאוד מאוד מאוד מאוד מעריך את תרומתך לוויקיפדיה, בשיא הרצינות וללא טיפת ציניות, אך לאחר שהייתי עד להתעקשותך לכלול את ברוך מרזל בקטגוריה:פושעים, בלי להתייחס לאודי אדיב‎, למרדכי ואנונו או לטלי פחימה - העברת ערכי היקבים לבידוד בקטגוריה:יקבים ביהודה ושומרון נראית לי "לא טוב" עם ניחוח פוליטי. יכול להיות שאת צודקת ושאני טועה, נהיה חכמים יותר לאחר דיון והבעת דעות נוספות. (אני מקווה שלא נפגעת מדבריי, אין בהם כוונה כזו - הכל לטובת ויקיפדיה נייטרלית, בסופו של דבר). איתיהקלפיות פתוחות-בואו להצביע 11:08, 7 באוגוסט 2008 (IDT)
וכן, עכשיו זה נראה לי טוב יותר - אבל ברור שאם לאחר הבעת דעות נוספות יווצר קונצנזוס לגבי חזרה למצב הקודם שבו הקטגוריה לא הייתה כלולה בקטגוריה: יקבים בישראל, לא אתנגד. איתיהקלפיות פתוחות-בואו להצביע 11:08, 7 באוגוסט 2008 (IDT)

אני עדיין מתעקשת שברוך מרזל שייך לקטגוריה הזו, ומשהפנית את תשומת ליבי לשלושת החברים הנכבדים האחרים, שאכן הורשעו אף הם בעבירות פליליות חמורות, והכנסתי הרגע גם אותם לקטגוריה: פושעים. מקווה שעכשיו אני נראית לך יותר טוב, פוליטית ובכלל :) קלודיה - שיחה 11:15, 7 באוגוסט 2008 (IDT)

יש פה רק שני ערכים. זה לא מצדיק קט' נפרדת. כמו כן, אני לא רואה בעיה גדולה מדי אם הערכים האלה יהיו בקט' "יקבים בישראל". גם אם יש חוסר דיוק מסוים בטענה זו, הרי שהוא מתבטל נוכח נוחות הקורא. גילגמש שיחה 11:20, 7 באוגוסט 2008 (IDT)

לאחר התנגשות עריכה, ובנוסף לדבריו הנכונים של גלגמש - כאשר מדובר בשטח, רלוונטי לדון בריבונות עליו, אך כאשר מדובר ביישות כלכלית, כגון יקב, גם השאלה המשפטית קובעת. מכיוון שיקבים אלו כפופים מכל בחינה משפטית וכלכלית למערכות השלטון בישראל, הרי הם יקבים ישראלים. במידה ויהיה עומס בקטגוריה 'יקבים בישראל', ניתן לפצל על רקע השינוי המסויים במעמדם, אבל לא זה המצב. כמובן, קטגוריה מיוחדת ליהודה ושומרון יכולה להיות שימושית, הן לאוהדי ההתנחלות והן למתנגדיה, אך זאת רק בנוסף לקטגוריה הראשית. אריה א - שיחה 11:23, 7 באוגוסט 2008 (IDT)
מה שאתם אומרים היה נכון לו שם הקטגוריה היה יקבים ישראלים, ואפשר אולי לשנות את שם הקטגוריה לשם הזה. אך לא נכון, עובדתית, לתאר אותם כיקבים בישראל, ואין לזה שום קשר לשאלת התמיכה או ההתנגדות למפעל ההתנחלויות. קלודיה - שיחה 11:31, 7 באוגוסט 2008 (IDT)
אני סבור כי אם רוצים לכלול את שני היקבים הללו בקטגוריה זו אין זה רע (לא אתנגד לקטגוריה יקבים בשרון) אבל אם בגלל זה הם יצאו מהקטגוריה יקבים בישראל יצא שכרנו בהפסדנו ולא כדאי להשתמש בקטגוריה זו. טום בומבדיל - שיחה 14:36, 7 באוגוסט 2008 (IDT)
מצטרף לאריה א. נת- ה- - שיחה 14:39, 7 באוגוסט 2008 (IDT)
אין חשיבות גדולה לבעלות על השטח לפי החוק הבינלאומי. מטרת הקטגוריה היא לקבוע סידור נח לקורא ולא להתעמת עם דעות כאלה או אחרות. אם יהיו ערכים רבים בנושא של יקבים ביהודה ושומרון אפשר יהיה להוציא את זה לערך נפדר. אין טעם להוציא 2 ערכים כאשר יש ספק רב אם יכתבו ערכים רבים נוספים בעתיד (אני מניח שאין הרבה יקבים ביהודה ושומרון). גילגמש שיחה 17:00, 7 באוגוסט 2008 (IDT)
הפרדה מלאכותית ומיותרת. מסכימה עם דברי גילגמש. ליאהשיחה 19:58, 7 באוגוסט 2008 (IDT)
גם אני מסכים עם גילגמש. דוד שי - שיחה 20:03, 7 באוגוסט 2008 (IDT)
כיוון שיש רוב ברור של מתנגדים לקטגוריה זו, ביטלתי אותה. דוד שי - שיחה 20:06, 7 באוגוסט 2008 (IDT)
בלי קשר לשאר הדיון, בהתייחס לסוגריים של גילגמש - דווקא יש לא מעט יקבים ביהודה ושומרון, וראוי לכתוב על רבים מהם. אריה א - שיחה 23:53, 7 באוגוסט 2008 (IDT)