שיחת קטגוריה:ראשי תיבות וקיצורים

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

הבהרת חשיבות[עריכת קוד מקור]

זו אחת מהקטגוריות ההזויות ביורת שנתקלתי בהן פה.

מה פתאום שה SS, האצ"ל וקל"ע יהיו באוהת קטגוריה? מה הקשר בינהם?!

הערכים הם על הגופים, לא על ראשי התיבות.

יש למחוק קטגוריה זו לאלתר, ולחשוב על תהליך שלא כל אחד יוכל לפתוח קטגוריות מטורפות ומזיקות כרצונו, ולהציף את הוויקיפדיה בהן. emanשיחה 02:21, 15 בספטמבר 2008 (IDT)

עמנואל, ראשית כל, יהיה נחמד אם תמתן את אופן ההתבטאות הארסי והמתלהם שלך ותחסוך לנו את העצבים על משתמשים שמתבטאים בצורה מטורפת ומזיקה. שנית, העף מבט במספר הבינוויקי שיש כאן. שלישית - טוב, לאור הטיעון הראשון, אין לי כ"כ חשק להגיב למי שמתבטא בצורה שבה אתה מתבטא. אביעדוס - שיחה 02:26, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
יהיה נחמד אם תגיב לגופו של עיניין ולא לגופו של אדם. כן אני כועס. ואני כועס כי הוויקיפדיה מוצפת בפעולות מיותרות עד מזיקות, וזו דוגמה מובהקת. emanשיחה 02:28, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
גזור ושמור: אני מסכים עם עמנואל. הופתעתי מאוד לגלות שקיים קשר בין NCIS לחיל הרגלים, ובין שניהם לשב"כ הבריטי. ובקיצור, זו עוד אחד מהקטגוריות המזיקות של האנגלים ולא קרה שום נזק. ייקח לי פחות מדקה לנקות את הקטגוריה. ברוקסשיחההמורשת העולמית. פשוט עולמית! 02:30, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
גם אני לא רואה מקום לקטגוריה זאת, קטגוריות נועדו לאפשר ניווט נוח לא למצוא כל פרט משותף בין ערכים. בנוסף בכניסה רנדומלית לחמישה ערכים מקבילים בויקיפדיה האנגלית הנמצאים בקטגוריה זו, אין לאף ערך קטגוריה מקבילה לזאת. גיל כ. (שיחה) • 02:32, 15/09/08
הקטגוריה כפי שהיא כרגע היא אכן מיותרת, אבל ניתן לרוקנה, ולמלאה מחדש בערכים כגון נ"ב, שה"י פה"י ו-RTFM. דניאל צבישיחה 02:35, ט"ו באלול ה'תשס"ח (15.09.08)
עמנואל - בהמשך למה שכבר כתבתי, זכותך כמובן לחשוב שהקטגוריה מיותרת - אבל קשה לי לראות איך היא "מטורפת" או "מזיקה". אתה כועס? זכותך. זכותך גם להביע את הכעס, אבל נסה שזה לא יהיה באופן פוגעני או אלים. קשה שלא להגיב לגופו של אדם כשהוא מתבטא בצורה מחפירה כזאת. אז כדאי, באופן כללי, שתירגע.
לעצם העניין: לדעתי כדאי שתהיה קטגוריה שתאחד את ראשי התיבות אצלנו. למשל, עניין אותי אילו גופים נושאים שם שהוא ראשי תיבות, או אילו אנשים מתכנים בראשי תיבות. זה בדיוק תפקידה של קטגוריה, וזו הדרך היחידה לדעת זאת. כיוון שאני מצאתי את זה מעניין, ניתן להניח שעוד קוראים ירצו לנווט לפי זה, ועל כן אני מוצא שיש צידוק לקיום הקטגוריה. זה אמנם קשר צורני ולא תוכני, אבל זו לא סיבה לייתור הקטגוריה.
גיל - ההערה השנייה לא רלוונטית, כי ר"ת בעברית לא זהים לאנגלית.
דניאל צבי - הדיון הוא על עצם קיום הקטגוריה.
ברוקס - אנא אל תמחק בינתיים, נשאיר את הערכים שכבר הוספתי לקטגוריה ע"מ שמשתתפי הדיון יראו במה מדובר. אביעדוס - שיחה 02:37, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
בנוסף לנימוק של אימן וברוקס הבעיה שראשי התיבות הם החלטה של העורכים כאן, הרי באותה מידה הערכים יכלו להיקרא שוטצשטפל, ארגון צבאי לאומי, לוחמי חרות ישראל וכו'. אני גם חושב שהגזמת בדבריך לאימן.אינגסוק 02:41, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
אני חושב שהוא התבטא בצורה שהיא מתחת לכל ביקורת. אבל בוא נשים את זה בצד ונדון בעיקר. שים לב ששני הערכים האחרונים לדוגמה אכן נקראים בשמם המלא. אתה צודק, כמובן - זה שרירותי; ומסיבה זו צירפתי את ראשי התיבות עצמם לקטגוריה, ולא את הערך העיקרי. אמנם זה לא מקובל, אבל כאמור, זוהי קטגוריה מורפולוגית ולא תכנית. אביעדוס - שיחה 02:45, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
כתבתי לפני התנגשות עריכה: אביעד, הקטגוריה שיצרת שגויה, משום שהערך צה"ל, לדוגמא אינו ערך על ראשי תיבות אלא ערך על צבא, כך שהוא בכל מקרה לא יכול להיות בקטגוריה הזו, אלא לכל היותר בקטגוריה:ארגונים ששמם נכתב כראשי תיבות - קטגוריה שבינתיים אתה היחיד שלא סבור שהיא מיותרת בעליל. דניאל צבישיחה 02:47, ט"ו באלול ה'תשס"ח (15.09.08)
האמת היא שחשבתי ליצור תת-קטגוריות: בעיקר קטגוריה:ראשי תיבות: ארגונים וקטגוריה:ראשי תיבות: אישים; לא עשיתי זאת רק מפני שנתבקשתי להפסיק ולדון. יודע מה, ניתן לעשות זאת לצורך הדיון. אביעדוס - שיחה 02:50, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
אביעד ההערה שלי רלוונטית, ראה: NATO, FBI, BMW, MI5. ודבר נוסף ממתי שמים קטגוריה על הפניות? גיל כ. (שיחה) • 02:53, 15/09/08
בסדר. הקטגוריה על הפניות היא חריג שבחריג, ונובעת כאמור מאופייה השונה של הקטגוריה, שהיא מורפולוגית ולא תכנית. אביעדוס - שיחה 02:55, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
אין סיבה לעשות קטגוריה מורפולוגית, אלא על ערכי מורפולוגיה, כשם שלא היית חולם לעשות "קטגוריה:מילים המתחילות באות כ'". דניאל צבישיחה 02:57, ט"ו באלול ה'תשס"ח (15.09.08)
ושוב אנחנו חוזרים לבעיה שאין שום קשר בין הערכים בקטגוריה, הרי כמעט לכל ארגון ביוקרטי שקיים בעולם יש ראשי תיבות או קיצורים ואם נלך לפי ההיגיון שלך נצטרך לקטלג את כל הערכים על ארגונים כאלו בקטגוריה הזאת.אינגסוק 02:59, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
ראשי תיבות מקובלים וידועים, ולא במקרים שבהם השם הרשמי הוא לא השם העיקרי שנמצא בשימוש. לדוגמה, לא טרחתי לקטלג את המוסד כאן אע"פ ששמו הרשמי הוא "המוסד ל..". אביעדוס - שיחה 03:02, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
חזרתי ממקלחת קרה בשביל להרגע, ואני מצטער אם פגעתי במישהו, אבל לראות את האצ"ל והSS באותה קטגוריה, זה נראה לי די מטורף.
לגבי הנזק, כבר כתבתי במזנון לפני יומיים, למה עודף הפעילות הזו היא מזיקה.
אני מוצא טעם בדבריו של דניאל צבי, שיש מקום לקטגוריה כזו שתכלול ערכים כמו נ"ב, שה"י פה"י ו-RTFM, בהם הערכים עצמם מדברים על הביטוי הלשוני וראשי התיבות. מהמ שהתרשמתי ברפרוף, גם בוויקיפדיה האנגלית יש יותר משקל לערכים כאלה, ובוודאי ערכים על ארגונים ששמם הוא ראשי תיבות אל מופיעים. לא CIA, לא KGB, לא להבדיל SS. emanשיחה 03:00, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
כן, קצת פגעת בי. מקבל את ההתנצלות. טוב, אם כך, אין זה דיון על חשיבות הקטגוריה אלא על מה יש להכניס אליה. אביעדוס - שיחה 03:02, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
אני בהחלט יכול לחשוב על כמה וכמה קטגוריות שבהן יכולים להיכנס האצ"ל והאס אס יחד, אבל זה לא רלוונטי. בטוח יש מקום לקטגוריה, כפי שאמר דניאל, אבל אני מאמין שכל אירגון שנודע בעיקר בראשי התיבות שלו צריך להיות בקטגוריה. נינצ'ה - שיחה - פתרו את החידה, אם תוכלו. 03:06, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
אני לא אמרתי שום דבר כזה. קטגוריה שמאגדת ארגונים שידועים בראשי תיבות מיותרת בדיוק כמו קטגוריה שמאגדת ארגונים ששמם מתחיל באות מסויימת, וכל קטגוריות המשנה שנוצרו כאן צריכות להימחק. קטגוריה על ערכים שדנים בראשי תיבות, לעומת זאת היא רצויה, אבל זה לא מה שלפננו. לעצם העניין, אפשר להתייחס לזה כאל מחיקת קטגוריה מיותרת, ויצירת קטגוריה חדשה, שבמקרה נושאת את אותו השם. דניאל צבישיחה 03:26, ט"ו באלול ה'תשס"ח (15.09.08)
קטגוריה שמאגדת ארגונים ששמם מתחיל באות מסוימת מיותרת, בין היתר מאחר שהארגונים ממילא ממוינים בסדר אלפביתי. אבל ר"ת הם סוג מסוים של מורפולוגיה לשונית - שאין דינה כסידור אלפביתי. אביעדוס - שיחה 03:31, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
אם מעניין את הקורא לדעת אילו ארגוני ביון מתחילים באות אל"ף, כל שיש לעשות הוא ללכת לקטגוריה הרגילה ולראות מה מופיע תחת א'. לעומת זאת, אילו מתעניין את הקורא לדעת אילו ארגונים ידועים בר"ת (כפי שלמשל עניין אותי) - אין דרך לעשות זאת, מלבד הקטגוריה. כנ"ל לגבי אישים: מעניין אילו אישים ידועים בעיקר בראשי התיבות של שמם. אביעדוס - שיחה 03:33, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
בסדר, אתה לא אוהב את הדוגמא? אז הקטגוריות שיצרת מיותרת בדיוק כמו קטגוריה שתאגד את כל ארגוני הביון שמסתיימים באות א'. אם מישהו רוצה רשימה כזו, שיבושם לו, וכל הכבוד לך שאתה מנסה לעזור, אבל אין בזה בדל אנציקלופדיות, והוא לא צריך למצוא את זה בוויקיפדיה. דניאל צבישיחה 08:58, ט"ו באלול ה'תשס"ח (15.09.08)
לענ"ד, הערך היחיד שצ"ל בקט' הזו הוא WTF. ע'שיחה 11:23, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
ר' דבריו של אלדד למטה. אביעדוס - שיחה 18:03, 16 בספטמבר 2008 (IDT)

שבירה[עריכת קוד מקור]

לצורך הדיון וכהטמעת ההערה על ה(לא-)משותף לרמב"ם ולאס אס, יצרתי קטגוריות משנה. אביעדוס - שיחה 03:31, 15 בספטמבר 2008 (IDT)

אותה גברת בשינוי אדרת. כל הקטגוריות משנה עדיין לא צריכות להכלל. גיל כ. (שיחה) • 03:33, 15/09/08
ברור שזו אותה הגברת.. זה רק מסודר טוב יותר. אביעדוס - שיחה 03:34, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
לא. זו אותה הגברת, עם עוד קטגוריות שפתחת, למרות שידעת במפורש שיש התנגדות עזה להם. זה חמור ביותר.
בכל מקרה אני מתנגד נחרצות להכללת ערכים שלא מדברים על ראשי התיבות עצמם, אלא על מה שאחריהם בקטגוריות כאלה. זה מופרך כמו לעשות קטגוריה לאנשים שבשם משפחתם יש 6 אותיות. emanשיחה 04:02, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
אמרת. ידידי, יצרתי אותן כחלק מן הדיון כאן. ולמען הסר ספק (והיה לי ספק אם יהיה ספק, אבל מתברר שלך יש), כתבתי במפורש בתקציר העריכה כי קיומן מותנה בקיום הקטגוריה הראשית. "חמור ביותר"? אנא ממך, אל תחלק לי ציונים. אם כבר, מה שחמור ביותר הוא שאתה פשוט לא יודע (או לא רוצה) להתבטא כמו בן אדם. הייתי רוצה לדון על הנושא העיקרי, אבל צורת ההתבטאות שלך לא מסייעת לזה. ושוב, לעניין: זה לא מופרך כמו קטגוריה לאנשים שבשם משפחתם יש 6 אותיות, כיוון שר"ת הם אלמנט שונה ממספר אותיות בשם. אביעדוס - שיחה 04:09, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
לא יוצרים קטגוריות כחלק מדיון. פשוט לא עושים דבר כזה. אחרי זה זה יגרור את כולנו להצבעות מיותרות. ותפסיק עם ההשמצות האישיות המכוערות שלך. אמרתי שהקטגוריה היא מטורפת ומזיקה. מזה לעשות כאילו אני רוצח המונים זו במקרה הטוב בכיינות, ובמקרה הרע ניפוח מכוון. emanשיחה 10:13, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
עמנואל צודק לגמרי: יצירת קטגוריות נוספות לאחר שיש השגות חמורות על הצורך בזו, וריצה לקטלג המוני ערכים בקטגוריה שיש עוררין חמורים על זכות קיומה, היא פעולה לא רצויה, כיוון שהיא גורמת להגברה מיותרת של מהומה. קטגוריות צריכות לקטלג ערכים על פי מהותם ותוכנם, לא על פי שמם. ברור שלא תהיינה קטגוריות לערכים שמסתיימים (או מתחילים) ב-א', או שאורך שמם שש אותיות. לכן אין מקום גם לקטגוריה שכזו. ‏odedee שיחה 10:37, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
עמנואל, אתה חסר תקנה. לא עשיתי ממך רוצח המונים, בסה"כ אמרתי שאתה מתבטא בצורה פוגענית ומתלהמת שהיא פשוט מתחת לכל ביקורת, מה שלי אישית מעלה את הסעיף ומקשה עליי לדון בעיקר. עודדי - לאחר שעמנואל ביקש לדון על חשיבות הקטגוריה חדלתי מלקטלג ערכים נוספים בה, הוספתי אותה לעוד שישה ערכים בלבד, המהווים דוגמאות רלוונטיות נוספות. אני לא רץ לשום מקום. אביעדוס - שיחה 18:02, 15 בספטמבר 2008 (IDT)

בהמשך לדיון על חשיבות הקטגוריה, אני מוצא תועלת בקִטלוג הקיצורים וראשי התיבות, הן כמשהו מעשיר ביחס לערכים עצמם (באשר למהות שמם) וגם משום שאפשר למצוא כאן ערכים דומים/קשורים, שמורכבים מקיצורים. אני העשרתי את השכלתי על ידי כניסה לקטגוריות המשנה שתחת הקטגוריה הזאת. מצד אחד אני לא רואה נזק בקטגוריה, ומצד שני - נראה לי שהיא מוסיפה מידע על הערכים שתחתיה. אני בעד השארתה. אלדדשיחה 18:49, 15 בספטמבר 2008 (IDT)

לי נראה שקטלוג כל ראשי התיבות זה קצת מיותר. עדיף לייחד קטגוריה זו לערכים שנכתבו בגלל היות המילה ראשי תיבות, כפי שהוצע בראש הדיון. צה"ל למשל לא יקוטלג כאן מאחר שהערך לא עוסק במילה צה"ל כראשי תיבות, אלא בגוף עצמו. בנוסף, צה"ל זה רק הפניה. רשימה נבובית כזו לא תעזור הרבה לקוראים. אם כבר, רשימה של ראשי תיבות שלצידם הפירוש - זה יותר מועיל. אבל זה בשביל ויקימילון. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 02:09, 20 בספטמבר 2008 (IDT)
נראה לי שכאשר יש קטגוריה עבור ארגונים ששמם הוא ראשי תיבות, אפשר ללמוד על הארגונים השונים. ראשית, אם שכחת את שמו של ארגון מסוים - תאתר אותו תחת הקטגוריה הזאת. שנית, אם לא ידעת ששם מסוים מורכב מראשי תיבות - תוכל למצוא אותו שם. אולי לא לכולם ברור מה זה "SWAT" - אז אפשר להיוודע מן הקטגוריה שמדובר בראשי תיבות. הקטגוריה החדשה הזאת מרחיבה עבור המעיינים בוויקי את יכולת הלמידה גם באשר למונחים דומים או קרובים, שאולי הם לא היו מגיעים אליהם לולא היו נתקלים בקטגוריה.
אני חוזר על עמדתי שהקטגוריה רק מוסיפה - היא אינה גורעת ובוודאי שאינה מזיקה, ויש בה ערך מוסף עבור המעיינים. אלדדשיחה 11:23, 20 בספטמבר 2008 (IDT)
מי שאינו יודע ששם מסוים מורכב בר"ת, למה שיחפס אותה בקטגוריה זו? מי שלא ברור לו מה זה SWAT - קטגוריה זו גם לא תעזור. פירוש הוא ימצא בערך באמצעות חיפוש רגיל. הדבר היחיד שאפשר יהיה לעשות זה "ללמוד על הארגונים השונים". לא ברור לי מה לומדים. הקטגוריה הזו לא באה ללמד, אלא להיום כלי עזר לניווט. לדעתי, אם יהיו בה ערכים שאינם עוסקים בראשי תיבות, הרי שזה לא יעזור לקוראים. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 19:59, 27 בספטמבר 2008 (IDT)

קט:ר"ת וק'[עריכת קוד מקור]

הועבר מ-שיחת משתמש:Yonidebest:

תגיד, יש דרך למצוא את כל הערכים שיש בהם גרשיים? :) אביעדוס - שיחה 01:58, 15 בספטמבר 2008 (IDT)

בעיקרון, כן. אבל אני חושש שמרבית הדפים הללו הם הפניות, כמו ארה"ב וצה"ל. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 10:54, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
מהחיפוש הראשוני של גרשיים (") וגרשים (') (4,439 תוצאות), הסרתי את כל התוצאות עם הגרשים מאחר שרק חלק קטן מהם היו קיצורים, אם בכלל. הסרתי גם דפי פורטלים, דפי תמונה, תבניות. קטגוריות השארתי כדי שאפשר יהיה לעבור עליהם ולראות מה לא תקין (כלומר, לדעתי אין סיבה לקצר בשם הקטגוריה, בעיקר אם הערך עצמו אינו בראשי תיבות). הסרתי גם שנים עבריות ותאריכים עבריים. הרשימה בדף משתמש:Yonidebest/תוצאות חיפוש שונות (982 תוצאות). ‏Yonidebest Ω Talk‏ 11:53, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
נ.ב. לא כללתי בחיפוש הפניות. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 11:54, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
האם אפשר לכלול הפניות + להסיר שמות שיש בהם -ד"ר- ? אביעדוס - שיחה 18:06, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
לכלול הפניות? לשם מה? את השני אפשר. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 18:07, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
כי לעתים שם הערך נקבע בר"ת, ולעתים הוא נקבע בשם המלא (די שרירותי). לכן, מעניין לראות גם הפניות. אביעדוס - שיחה 18:13, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
אבל אם הערך הוא על ר"ת, הוא מן הסתם בר"ת גם בכותרת. לא ברור לי בשביל מה לך הפניות כאלו. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 20:46, 15 בספטמבר 2008 (IDT)
לאו דווקא.. בדיוק כמו שציינתי קודם. מעניין אותי בהקשר לקטגוריה השנויה-במחלוקת שפתחתי. אפשרי? אביעדוס - שיחה 20:21, 16 בספטמבר 2008 (IDT)
אה... לא נהוג לקטלג הפניות. קודם נראה אם הקט' שלך תישאר כפי שהיא עכשיו ואם כן אריץ חיפוש נוסף. ‏Yonidebest Ω Talk‏ 20:29, 16 בספטמבר 2008 (IDT)
אני יודע, אבל זה בדיוק העניין.. טוב, בסדר. אביעדוס - שיחה 20:39, 16 בספטמבר 2008 (IDT)