שיטת אלכסנדר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש

שיטת אלכסנדר (או טכניקת אלכסנדר) היא שיטה חינוכית שפותחה על ידי פרדריק מתיאס אלכסנדר (1869‏-1955) שמטרתה לעזור לאדם להיטיב את תפקודו ואת מצבו הבריאותי[1] על ידי שיפור יציבה ותנועה.

במהלך הוראת השיטה, המורה מקנה לתלמיד בעזרת ידיו התנסויות תחושתיות המלמדות אותו כיצד לשנות בעצמו הרגלים לקויים ביציבה ובתנועה[2]. באמצעות הידיים, המדריך מביא את התלמיד למצב בוא הוא עומד ישר, ללא לחצים על עמוד השדרה. המורה מזיז את התלמיד בעדינות, עם ידיו והתלמיד לומד כיצד לזוז בצורה שמטיבה על הגוף, ובפרט עמוד השדרה. לדברי העוסקים בתחום, השיטה היא מניעתית ושיקומית. לדידם, כשיטה שיקומית היא מסייעת לסובלים ממחושי גב[3] וגפיים, פריצות דיסק, מכאבי ראש, מקשיי נשימה ומצרידות. כמו כן, לפי העוסקים, השיטה גם עוזרת בשיקום נכים ובשיקום לאחר תאונות וניתוחים[4].

לטכניקת אלכסנדר יש גם יישומים לא-קליניים. משתמשים בשיטה מוזיקאים וספורטאים הרוצים להגיע לתפקוד מרבי.[דרוש מקור] השימוש בשיטה נפוץ באירופה, ובמיוחד באנגליה.[דרוש מקור]

השיטה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בישראל נפתח בירושלים בית הספר הראשון למורים בשנת 1978. בית הספר נוסד על ידי שמואל נלקן אשר ניהל אותו עד לפטירתו בינואר 2015, והיה לבית הספר הראשון מחוץ לגבולות אנגליה. מספר המורים בישראל, ביחס לאוכלוסייה, הוא מן הגבוהים בעולם, וישנם מספר מורים ישראלים בכירים המנהלים בתי ספר למורים באירופה ובצפון אמריקה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא שיטת אלכסנדר בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]