שנה טובה (שיר)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
שָׁנָה טוֹבָה / לוין קיפניס
(בית ראשון)

שָׁנָה הָלְכָה, שָׁנָה בָּאָה
אֲנִי כַּפַּי אָרִימָה
שָׁנָה טוֹבָה לְךָ, אַבָּא,
שָׁנָה טוֹבָה לָךְ, אִמָּא

שָׁנָה טוֹבָה, שָׁנָה טוֹבָה!...

שָׁנָה טוֹבָה (ידוע גם במילותיו הראשונות: שָׁנָה הָלְכָה, שָׁנָה בָּאָה) הוא שיר ילדים עברי לראש השנה מאת המשורר הישראלי לוין קיפניס, שהלחין נחום נרדי. זהו אחד השירים המרכזיים של החג.

את השיר חיבר קיפניס בשנת 1925 או 1926, והוא נדפס לראשונה בשנת 1928 בספרו "חגינו", שעוטר בציוריו של זאב רבן ויצא לאור בניו יורק. בראשית שנת 1939 פרסם קיפניס נוסח חדש לשיר – שהולחן אז על ידי נחום נרדי – וזהו הנוסח המוכר והמושר מאז. בריאיון לבתיה באיאר וציפי פליישר בשנת 1963 סיפר נרדי שהלחין את השיר ביום אחד.[1]

בשנת 1953 נכלל השיר בספר שיריו של קיפניס "מַחֲרֹזֶת: זמירות ומשחקים לילדים".

השיר כולל שרשרת ברכות לשנה טובה, הנמסרות לפי הסדר: לאבא, לאמא ולדמויות הירואיות מהיישוב הציוני: לשומר (”דוֹד גִּבּוֹר”), לנוטר (”בִּרְכַּת "חֲזַק" נִמְסֶרֶת”), ולעמֵל (”בַּנִּיר וְגַם בַּמֶּלֶט”). השיר מסיים גם בברכה: ”שָׁנָה טוֹבָה וּמְתוּקָה לְכָל יַלְדָּה וָיֶלֶד!”.

בשנת 1960 פורסם נוסח שלישי לשיר בשירון "שירי סוכות", ובו נוסף בית ובו ברכות לטייס (”רוֹכֵב בִּמְרוֹם שָׁמַיִם”) ולמלח (”עוֹשֶׂה דַּרְכּוֹ בַּמַּיִם”).

הפזמון החוזר בשיר הוא המילים המברכות:

שָׁנָה טוֹבָה, שָׁנָה טוֹבָה!

לשיר לחנים נוספים על הלחן המוכר של נרדי. למשל, בספר שירי המשורר לוין קיפניס "מחרזת: זמירות ומשחקים לילדים" משנת 1953הוצאת טברסקי ובליווי ציורים מאת נחום גוטמן), בפרק הפותח "ראש השנה", מופיע השיר בשלושה לחנים שונים; לחניהם של נחום נרדי, יצחק אדל וניסן כהן מלמד. גרסה נוספת לשיר קיימת בדמות לחנו של המוזיקאי מרדכי אולרי-נוז'יק בחיבורו "חמישים שירים מובחרים: לילדים ולנוער".[2]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]