שערוריית סוסורלוק

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

שערוריית סוסורלוק (טורקית Susurluk Skandalı) הייתה פרשה שזיעזעה את טורקיה בשנים 1996 ו-1997, והצביעה על קשר בין רשויות השלטון, כוחות הביטחון והפשע המאורגן במדינה.

תחילתה של הפרשה בתאונת דרכים מקרית שארעה ב-3 בנובמבר 1996 בשעה 19:25 ליד סוסורלוק בנפת בלקסר במערב טורקיה, בין רכב מסוג מרצדס לבין משאית. בתאונה נהרגו שלושה מנוסעי המרצדס:

אם לא היה די בצירוף המטריד של נוסעי הרכב - חבר פרלמנט, שוטר בכיר לשעבר, אשת ארגון פשע ומנהיג ארגון טרור - על גופו של צ'טלי נמצאו בין היתר 2,900 דולר, 44.5 מיליון לירות טורקיות ישנות, רישיון נהיגה על שם אחד מהמט אזבאי ואישור חתום בידי מהמט איאר (Mehmet Ağar), שר המשפטים עד מרץ 1996 ולאחר מכן שר הפנים, על שם אותו מהמט אזבאי. במכונית עצמה נמצאו 7 אקדחים, 10 מחסניות, כ-300 כדורי אקדח ושתי לוחיות זיהוי לרכב הרשום באיסטנבול.

הפרשה התפתחה עד מהרה לשערורייה הגדולה ביותר בהיסטוריה של טורקיה, וגל של מחאה ציבורית שטף את המדינה. ב-8 בנובמבר 1996 הודיע שר הפנים איאר על התפטרותו מהממשלה, ומספר בכירים במשטרה, כולל מפקד משטרת איסטנבול, הושעו מתפקידם. הפרשה איימה גם על משרתם של מספר אנשי ציבור ופקידים בכירים נוספים. אחד מצעדי המחאה המתוקשרים ביותר לאחר המקרה, כונה "דקת חשיכה למען אור תמיד" (Sürekli Aydınlık İçin Bir Dakika Karanlık), ובמסגרתו כובו האורות ברחבי המדינה בכל ערב בשעה 21:00 למשך דקה, החל ב-1 בפברואר 1997 ועד ה-28 בפברואר 1997. ביום זה התחוללה בטורקיה המהפכה הצבאית הרביעית שזכתה לשם ה"מהפכה הפוסט-מודרנית" (Postmodern darbe), וראש המטות המשולבים של טורקיה אילץ את ראש הממשלה נג'מטין ארבקן, מנהיג מפלגת הרווחה המסורתית-מוסלמית, להתפטר. התפטרותו של ארבקן נבעה לכאורה מכך שהמדיניות שנקטה ממשלתו לא עלתה בקנה אחד עם עקרונות המדינה החילונית, אולם ברי ששערוריית סוסורלוק וגלי המחאה וחוסר הפופולריות של הממשלה ניצבו ברקע להתרחשות.

הפרשה הובילה להכנת מספר דוחות חקירה בענינה. הדוח הראשון היה של ארגון הביון הלאומי של טורקיה (Millî İstihbarat Teşkilatı או MİT), אך זה נחשד כדוח מניפולטיבי ו"מטעם" אשר נועד לטייח את הפרשה, והוא רק העצים את גלי ההתנגדות והמחאה. דוח חקירה נוסף הוכן על ידי פקידים במשרד ראש הממשלה, ולבסוף נערך בחודש אפריל 1997 דוח של ועדת חקירה פרלמנטרית מטעם האספה הלאומית הגדולה של טורקיה. הדוח קבע כי גופים רשמיים של המדינה פעלו בשיתוף פעולה עם ארגון הזאבים האפורים וגרמו למסכת המאבקים והטרור בין הימין והשמאל, אשר שטפו את המדינה בשנות ה-70.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]