שרלוט, הנסיכה המלכותית

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
שרלוט, הנסיכה המלכותית
(29 בספטמבר 1766; ארמון בקינגהאם, לונדון, אנגליה - 5 באוקטובר 1828; ארמון לודוויגסבורג, שטוטגרט, וירטמברג) (בגיל 62)
Charlottebritain.jpg
שם בשפת המקור Charlotte, Princess Royal
שם מלא שרלוט אוגוסטה מתילדה
מדינה הממלכה המאוחדת
מקום קבורה ארמון לודוויגסבורג, שטוטגרט, וירטמברג
בן-זוג
שושלת בית הנובר
תואר מלכת וירטמברג
אב ג'ורג' השלישי, מלך הממלכה המאוחדת
אם שרלוט, דוכסית מקלנבורג-סטרליץ
מלכת וירטמברג
תקופת כהונה 1 בינואר 1806 - 30 באוקטובר 1816 (10 שנים)
שרלוט, הנסיכה המלכותית ומלכת וירטמברג

'שרלוט, הנסיכה המלכותית (Charlotte, Princess Royal, ‏29 בספטמבר 1766 - 5 באוקטובר 1828), מאוחר יותר שרלוט, מלכת וירטמברג, הייתה בתו הבכורה של ג'ורג' השלישי, מלך הממלכה המאוחדת והמחזיקה השלישית בתואר נסיכה מלכותית. הנסיכה שרלוט נישאה לפרידריך הראשון, מלך וירטמברג.

ילדותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הנסיכה שרלוט אוגוסטה מתילדה נולדה בארמון בקינגהאם, ילדתם השלישית ובתם הבכורה של ג'ורג' השלישי, מלך הממלכה המאוחדת ורעייתו שרלוט, דוכסית מקלנבורג-סטרליץ. כחודש לאחר היוולדה היא קיבלה את התואר נסיכה מלכותית, השמור לבת הבכורה של מונרך בריטי מכהן. כשאר אחיה ואחיותיה, הנסיכה שרלוט חונכה על ידי מורים פרטיים ובילתה את רוב ילדותה בארמון בקינגהאם, בארמון קיו ובטירת וינדזור.

נישואים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-18 במאי 1797 נישאה הנסיכה המלכותית בארמון סנט ג'יימס לפרידריך, יורש העצר לדוכסות וירטמברג. אלו היו נישואיו השניים של פרידריך, שהיה נשוי לפני כן לאוגוסטה, דוכסית בראונשוויג-וולפנביטל, בת דודתה של שרלוט (אמה של אוגוסטה הייתה אוגוסטה פרדריקה, נסיכת וויילס, אחותו של ג'ורג' השלישי).

מספר חודשים לאחר החתונה נפטר אביו של פרידריך, פרידריך השני יוג'ן, דוכס וירטמברג, ופרידריך הפך לדוכס וירטמברג. הנישואים בין בני הזוג הולידו רק בת אחת שנולדה מתה ב-27 באפריל 1798. לפרידריך היו שלושה ילדים מנישואיו הקודמים.

וירטמברג[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1800 כבש הצבא הצרפתי של נפוליאון את דוכסות וירטמברג ושרלוט ופרידריך נמלטו לווינה. שנה לאחר מכן חתם פרידריך על הסכם שלום עם צרפת בה הוא ויתר על מחוז מונבליאר (כיום בחבל פראנש-קומטה שבמזרח צרפת) וקיבל בתמורה את העיר אלבאנגן (כיום במדינת באדן-וירטמברג שבגרמניה). כחלק מתהליך המדיאטיזציה הגרמנית, שהתרחש לפני קריסתה הסופית של האימפריה הרומית הקדושה, הועלה פרידריך ב-25 בפברואר 1803 לתואר הנסיך הבוחר של וירטמברג.

ב-26 בדצמבר 1805, בתמורה לתמיכתו הצבאית בצרפת, העניק נפוליאון לפרידריך את התואר מלך וירטמברג. פרידריך ושרלוט הוכתרו כמלכים בשטוטגרט, ווירטמברג פרשה סופית מהאימפריה הרומית הקדושה והצטרפה לקונפדרציית הריין של נפוליאון. אולם הברית החדשה בין וירטמברג לצרפת הכעיסה מאוד את אביה של שרלוט, המלך ג'ורג' השלישי. אפילו רעייתו, המלכה שרלוט, סירבה לפנות לבתה במכתביה אליה בתואר "מלכת וירטמברג". בשנת 1813 שינה פרידריך את נאמנותו והחל לתמוך בבנות הברית. לאחר נפילתו של נפוליאון השתתף פרידריך בקונגרס וינה, שם אישרו הנציגים את מעמדו כמלך וירטמברג.

אלמנותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

המלך פרידריך נפטר בשנת 1816 והמלכה שרלוט המשיכה להתגורר בארמון לודוויגסבורג המלכותי שבשטוטגרט, שם אירחה לעתים קרובות את אחיה ואחיותיה. בשנת 1819 היא שימשה כסנדקית לאחייניתה, ויקטוריה (בתו של אחיה, הנסיך אדוארד אוגוסטוס, דוכס קנט וסטרת'רן). בשנת 1827 חזרה שרלוט לבריטניה בפעם הראשונה מאז נישואיה, שלושים שנים קודם לכן, על מנת לעבור ניתוח לריפוי הבצקת ממנה סבלה.

המלכה שרלוט נפטרה ב-5 באוקטובר 1828 בארמון לודוויגסבורג, שם גם נקברה.

אילן יוחסין[עריכת קוד מקור | עריכה]

שרלוט, הנסיכה המלכותית ג'ורג' השלישי, מלך בריטניה פרדריק, נסיך ויילס
אוגוסטה, נסיכת סקסה-גותה
שרלוט, דוכסית מקלנבורג-סטרליץ קארל לודוויג, דוכס מקלנבורג-סטרליץ
אליזבת, נסיכת סקסה-הילדבורגהאוזן
הקודמת:
אן, הנסיכה המלכותית
הנסיכה המלכותית
השלישית
הבאה:
ויקטוריה, הנסיכה המלכותית
נסיכות מלכותיות

מרי (1631 - 1660)אן (1709 - 1759)שרלוט (1766 - 1828)ויקטוריה (1840 - 1901)לואיז (1905 - 1931)מרי (1932 - 1965)אן (1950)