ששת

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חברי הלהקה כפי שמופיעים בגב התקליט. מימין לשמאל: עדי רנרט, שם טוב לוי, יהודית רביץ, שמוליק בודגוב, איקי לוי ושמוליק ארוך. צלם: ז'ראר אלון

"ששת" היה הרכב רוק מתקדם ישראלי, אשר פעל במשך תקופה קצרה ב-1977. עם חבריו נמנו, בין השאר, שם-טוב לוי ויהודית רביץ, אז בתחילת דרכה.

"ששת" היה גם שם אלבומו היחיד של ההרכב, אשר למרות כישלונו המסחרי עם צאתו, זכה עם השנים להכרה ולהערכה על איכותו ומקוריותו. משירי האלבום היותר ידועים, נמנים: "סמבה ברגל שמאל" ו"בלילות הסתיו".

ההרכב[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרכב "ששת" הוקם בתל אביב, בתחילת 1977, על ידי שם-טוב לוי. לוי כבר היה אז מוזיקאי בעל שם, אך פרט לשמוליק ארוך, נגן בס מנוסה אף הוא, היו שאר חברי ההרכב צעירים בני 20–21, משוחררים טריים מלהקות צבאיות. ההרכב במלואו כלל את יהודית רביץ (שירה וגיטרות), שם-טוב לוי (שירה, חליל צד וחליליות), עדי רנרט (קלידים), שמוליק בודגוב (גיטרה), שמוליק ארוך (בס), ואיקי לוי (תופים).

מיד עם הקמתו השתתף ההרכב בהקלטת הפסקול לסרטו של ג'אד נאמן, "מסע אלונקות" (באותו שם: מסע אלונקות), אשר הולחן ועובד כולו על ידי שם-טוב לוי והיווה למעשה את הקלטת הבכורה שלהם. באלבום הפסקול שולבו גם קטעים בעיבוד יתר חברי ההרכב, אליהם הצטרפו בין השאר מתי כספי בכלי הקשה וגידי גוב כסולן שיר הנושא.

לאחר שישה חודשי עבודה גיבשו חברי "ששת" תוכנית מופע, אך ניתקלו בקושי שיווקי עקב טענת האמרגנים כי החומר המוזיקלי אינו מסחרי, בהכירם את קהל המאזינים באותה תקופה אשר לא היה פתוח לחידושים. היחיד שעמד לרשותם ונתן בהם אמון היה שאול גרוסברג, מפיק ההופעות במועדון הרוק האלטרנטיבי בבית ליסין, אשר איפשר להם להופיע במקום.

הרכב "ששת" הופיע פעמים ספורות בלבד לפני שהתפרק עוד באותה שנה וחבריו פנו איש לדרכו המוזיקלית העצמאית.

האלבום[עריכת קוד מקור | עריכה]

ששת
ששת.jpg
אלבום אולפן מאת ששת
יצא לאור 22 בנובמבר 1977
הוקלט אולפני טריטון, אוגוסט-אוקטובר 1977
סוגה רוק מתקדם
אורך 46:25
חברת תקליטים NMC
הפקה שם טוב לוי
דורית לנץ

רק לאחר פיזורם קיבלו חברי "ששת" הצעה מחברת תקליטי "סי-בי-אס" להפיק אלבום המתעד את פעילותם. התקליט, הנושא את שם ההרכב, הוקלט בתקציב נמוך בשלושה ימי הקלטה חיה באולפן בלבד.

ייחודו של האלבום טמון בשילוב יוצא דופן בין סגנונות מוזיקליים מגוונים. הוא אינו תקליט רוק "כסאחיסטי", אך חידושו בשילוב מוזיקה בלקנית ומזרחית וניחוח ישראלי עממי, במוטיבים קלאסיים של רוק מתקדם, ג'אז וסמבה - תערובת בלתי אפשרית לכאורה שמוזגה יחדיו באופן קולח, זורם ובלתי מאולץ. דוגמאות לכך הן למשל הקטע "דבקה" המתחיל ברוח הריקוד המזרחי הידוע אך מסתיים כקטע רוק מובהק, או בקטע "ענבלים" הפותח את האלבום, אשר נעימתו בעלת גוון מלודי וקצבי ישראלי-מזרחי, אולם היא עטופה בעיבוד ג'אז רוק. תערובת זו נותנת את הטון בכל קטעי האלבום.

ארבעה מקטעי האלבום הם קטעים אינסטרומנטליים, ובחמישה הנותרים הסולנים הם רביץ ולוי. ברוח התקופה, שלושה מקטעי האלבום הולחנו לשירי משוררים: "ענבלים" למילותיו של נתן אלתרמן, "לו באת" למילים של יונתן רטוש ו"בלילות הסתיו", מהמושמעים בשירי האלבום, למילים של דוד פוגל. השיר "דבקה" מבוסס על "שיר לאדמה" (עודד אבישר/דוד זהבי) אשר לא הוקלט מעולם[1].

טכנאי ההקלטה באלבום היו לואי להב וטומי פרידמן, דמויות מפתח בתעשיית המוזיקה, ועיצוב העטיפה נעשה בידי דוד טרטקובר, לימים חתן פרס ישראל.

למרות ייחודו ואיכותו, לא נחל האלבום הצלחה מסחרית בזמן הוצאתו. עם השנים זכה להכרה ולהערכה, שירים ממנו הפכו לקלאסיקה וזכו להשמעות תכופות ברדיו, ומוזיקאים רבים מציינים אותו כאחד מאלבומי המופת שהופקו בארץ. בשנת 1993 יצא האלבום במהדורת תקליטור, ובשנת 2007 יצאה מהדורה מחודשת הכוללת גם את פסקול "מסע אלונקות".

השיר המצליח באלבום, "בלילות הסתיו", זכה לביצוע נוסף, מצליח אף הוא, של שם-טוב לוי עם שלמה גרוניך באלבומם "אלבום משפחתי" בשנת 1983.

רשימת השירים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ששת (SHESHET)
מס' שםמיליםלחן משך
1. ענבלים נתן אלתרמןשם טוב לוי 05:05
2. צבעים שם טוב לוישם טוב לוי 06:52
3. סמבה ברגל שמאל יעקב גלעדיהודית רביץ 03:31
4. 7/8 שם טוב לוישם טוב לוי 04:08
5. לו באת יונתן רטוששם טוב לוי 02:42
6. בלילות הסתיו דוד פוגלשם טוב לוי 04:42
7. דבקה עממישם טוב לוי (ע"פ לחן של דוד זהבי) 06:17
8. דינוזאורוס הבן שמוליק ארוךשמוליק ארוך 06:38
9. פה מינור שם טוב לוישם טוב לוי 06:24
משך כולל:
46:25

חברי ההרכב[עריכת קוד מקור | עריכה]

קרדיטים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ על פי מחקר אישי של מירב מירון http://www.mitkadem.co.il/files/sheshet/sheshet.html