ת'אבת מרדאווי

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אין תמונה חופשית
אין תמונה חופשית

ת'אבת עזמי סליימאן מרדאוויערבית: ثابت عزمي سليمان مرداوي) הוא איש הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני באזור ג'נין, טרוריסט אשר חימש וצייד 9 מחבלים מתאבדים, שלח אותם אל מותם וגרם לרציחתם של 20 ישראלים ופציעתם של 150. הוא נעצר במבצע חומת מגן, נשפט ומאז יושב בכלא בישראל.

קורות חייו[עריכת קוד מקור | עריכה]

ת'אבת מרדאווי, תושב הכפר עראבה שבאזור ג'נין, החל בפעילותו הטרוריסטית ב-1994. הוא נעצר על ידי ישראל וישב בכלא בשנים 1994 - 1998. לאחר שחרורו הצטרף לג'יהאד האסלאמי והשתלב בהנהגת הארגון בג'נין. בנובמבר 1998 הוא נעצר על ידי המודיעין המסכל הפלסטיני, והיה כלוא באופן חלקי בג'נין עד לשחרורו במאי 2000.

לאחר פרוץ האינתיפאדה השנייה בספטמבר 2000 חידש קשריו עם פעילי הג'יהאד האסלאמי. במהלך האירועים בלט כטרוריסט אשר פעילות הטרור שיזם גרמה להריגת 20 ישראלים ולפציעת 150. היה סגנו (ביחד עם עלי ספורי) של מחמוד טוואלבה, הידוע בכינויו "נורסי", שהיה ראש הזרוע הצבאית של הג'יהאד האסלאמי בשומרון.

במסגרת מבצע חומת מגן הסגיר עצמו מרדאווי לידי כוחות צה"ל ב-11 באפריל 2002. בחקירתו סיפר כי במהלך הקרב עם חיילי צה"ל במחנה הפליטים ג'נין הוא עשה שימוש בפיצוץ בלוני גז ובכך גרם להרס בתים שבהם התגוררו אזרחים תמימים. כמו כן הודה מרדאווי שהוא וחבריו החליטו להיכנע מאחר שלא יכלו לעשות דבר כדי לעצור את הדחפורים המשוריינים של צה"ל שהחלו לפעול באופן מסיבי במחנה.

פעילות כטרוריסט[עריכת קוד מקור | עריכה]

במהלך חקירתו הודה מרדאווי כי הוא עומד מאחורי תכנון וביצוע הפיגועים הבאים:

2001[עריכת קוד מקור | עריכה]

2002[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • 26 בפברואר - תכנון פיגוע התאבדות בחיפה אשר לא יצא אל הפועל. המחבל נתפס על ידי המשטרה, סיכול פיגוע ההתאבדות בכיכר פריז בחיפה.
  • 5 במרץ - פיגוע באוטובוס בתחנה המרכזית בעפולה, מחבל מתאבד פוצץ עצמו באוטובוס "אגד" 823 בעפולה. אזרח נהרג ו-19 אזרחים נפצעו.
  • 20 במרץ - פיגוע באוטובוס בוואדי עארה בצומת מוצמוץ, מחבל מתאבד פוצץ עצמו באוטובוס "אגד" 823 שנסע מתל אביב לנצרת. 5 אזרחים נהרגו ו-28 נפצעו.

בכל תקופת פעילותו הופעל מרדאווי על ידי מפקדת הארגון בסוריה, עמה עמד בקשר. על-פי אחד ממסמכי השלל, הועברו סכומי כסף גדולים מהנהגת הארגון בדמשק אל תשתית הטרור של הג'יהאד האסלאמי בג'נין.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]