תוכנית פסגות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
תוכנית פסגות
סמל תוכנית פסגות
פרטים
מדינה ישראלישראל ישראל
שיוך צה"לצה"ל צה"ל
סוג תוכניות עילית בצה"ל
אירועים ותאריכים
תקופת הפעילות 1998–הווה (כ־24 שנים)
פיקוד
יחידת אם מפא"ת

תוכנית פסגות היא תוכנית העילית של העתודה האקדמית, שבמסגרתה מוכשרים בוגרי תיכון בעלי יכולות אקדמיות ובינאישיות גבוהות לתפקידים בליבת מערכי המחקר והפיתוח של צה“ל ושל מערכת הביטחון[1][2]. התוכנית מכילה פרק של לימודים אקדמיים באורך ארבע שנים במהלכו נמצאים החניכים בסטטוס של דחיית שירות. בנוסף, בחופשות בקיץ עוברים החניכים סדרות חינוך בנושאי חברה ומדינה, וסדרות מקצועיות בנושא צה"ל המבצעי וטכנולוגיות. בסיום פרק הלימודים, חוזרים החניכים לשירות. השירות מורכב מ־32 חודשי שירות סדיר (גם לגברים וגם לנשים) ו־36 חודשי קבע (בדומה לשאר תוכניות העתודה). חלק מההכשרה של חניכי התוכנית הוא קורס הקצינים אליו הם יוצאים עם החזרה לשירות.

תוכנית פסגות נחשבת לאחת התוכניות היוקרתיות ביותר שמציע צה"ל[3].

המיונים והקבלה לתוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התאמה ראשונית לתוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

חניכי התוכנית מיועדים להיות קצינים ולכן הם נדרשים לנתונים צבאיים שמתאימים ליציאה לקצונה. בנוסף, יש לקבל בבחינה הפסיכומטרית ציון של 675 ומעלה, בדגש הרב תחומי. מועמדים שלא הספיקו לעשות בחינה פסיכומטרית עד לתחילת ההרשמה לתוכנית, יכולים להציג אישור הרשמה לבחינה (למועד אפריל לכל המאוחר). בסופו של דבר, גם הם צרכים לעמוד ברף.

במהלך השנה נערך כנס חשיפה לתוכנית, אליו מקבלים הזמנה מועמדים מתאימים ואשר אליו מגיעים גם בוגרי התוכנית כדי להציג את התוכנית ולענות על השאלות של המועמדים. בנוסף, נציגים של התוכנית (כולל חניכים ובוגרים בשירות), נמצאים בכנסי העתודה השונים.

המיונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

המיונים לתוכנית מורכבים ממספר שלבים:

 1. הרשמה יש להירשם לתוכנית העתודה ולבחור לפחות אחד ממסלולי התוכנית (פירוט בהמשך) בתור תואר אותו רוצים ללמוד. בנוסף, יש למלא ולהגיש למנהלת פסגות טופס הרשמה לתוכנית, בתוספת ציון הפסיכומטרי (או אישור הרשמה).
 2. ועדת מיון שלב א' – מתכנסת לאחר סגירת הרישום לעתודה ולמוסדות הלימוד. הוועדה מנפה את כל המועמדים שלא עומדים בדרישות הסף (ציון פסיכומטרי ונתונים צבאיים).
 3. מבחני אישיות – מבחנים אישיותיים, כולל דינמיקה קבוצתית ושיחה עם פסיכולוג, במכון אזרחי.
 4. ראיון אישי – ראיון אישי עם ראש התוכנית. נועד כדי להכיר בצורה טובה יותר את המועמדים ולהתרשם מהם.
 5. ועדת מיון שלב ב' – מסננת את המועמדים בהתאם לתוצאות מבחני האישיות והראיון תוך בחינת התאמת המועמד להכשרה הקשה ולתפקיד המאתגר.
 6. קבלת תשובות ממוסדות הלימוד – חלק מרכזי מההכשרה של החניכים הוא התואר האקדמי ולכן, יש להתקבל גם למוסד הלימודים.
 7. ועדת מיון סופית – מתכנסת לאחר שהתקבלו התשובות מהמוסדות. בוחנת את כל הנתונים שנאספו על כל אחד מהמועמדים, לכל אורך תהליך המיון וקובעת מי התקבל ומי לא.

לאחר הוועדה הסופית מקבלים כל המועמדים שהגיעו לשלב זה הודעה האם הם התקבלו לתוכנית או לא. מועמדים שהתקבלו לתוכנית יוזמנו לכנס קבלה לתוכנית בו ינכחו חניכים ובוגרים של התוכנית.

המיונים לתוכנית לא חוסמים מיונים לתוכניות ומסלולים אחרים בצבא, בדומה למיונים לעתודה האקדמית.

ההכשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכשרה אקדמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

חלק משמעותי של ההכשרה הוא לימודים אקדמיים.

בתוכנית ”פסגות“ שתי מגמות לימוד:

 1. מסלול ארבע שנתי לתואר ראשון (.BSc) משולב בהנדסת חשמל ובפיזיקה בטכניון או באוניברסיטת תל אביב, אשר קיים מאז 1999.
 2. מסלול לימוד ארבע שנתי לתואר ראשון (.BSc) בהנדסת תכנה, בטכניון או באונ‘ בן-גוריון, הכוללת גם את כל הקורסים והלימודים הנדרשים לתואר שני במדעי המחשב (למעט עבודת התזה), הקיים החל מ־2007.

החל משנת 2017 מחויבים חניכי התוכנית במסלול באוניברסיטת בן-גוריון להגיש הצעת מחקר במקום פרויקט גמר כחלק מדרישת האוניברסיטה.

הלימודים אורכים ארבע שנים בשני המסלולים. לאורך כל תקופת הלימודים, חניכי התוכנית נמצאים במעמד של דחיית שירות, כמו בכל שאר מסלולי העתודה האקדמית.

במהלך הלימודים, יש לעמוד ברף גבוה של ציונים על מנת להישאר בה – כיום הרף התחתון להישארות בתוכנית עומד על ממוצע ציונים הגבוה מ־85.

הכשרה צבאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

כותפת תוכנית פסגות. רקע ירוק זית, ושני פסים דקים בצבע אדום וכחול בחלקה החיצוני.
כותפת תוכנית פסגות, הנענדת על ידי החניכים במהלך סדרות הקיץ של התוכנית, בהן לובשים החניכים מדים. צבעי הכותפת, כחול ואדום, מסמלים את צבעי סמל מפא"ת, שם נמצאת מנהלת התוכנית. במהלך הלימודים החניכים אינם לובשים מדים, בניגוד לתוכניות כמו תלפיות וחבצלות.

בנוסף להכשרה האקדמית, החניכים עוברים גם הכשרה צבאית בחופשות הקיץ שבין שנות הלימוד.

 • סדרת מורשת וערכים – סדרה חווייתית המחברת בין מדינת ישראל והחברה הישראלית. הסדרה מועברת לאחר השנה הראשונה. אורך הסדרה הוא כעשרה ימים והיא נערכת במתכונת של בסיס סגור.
 • טירונות – לאחר השנה הראשונה, עוברים חניכי התוכנית טירונות בסיסית ברמת 02.
 • סדרת צה"ל ואתגריו – סדרה שנועדה להכיר לחניכים את צה"ל המבצעי. במהלך הסדרה מבקרים בבסיסים של חיילות צה"ל השונים (חיל הים, אוויר, מודיעין, שריון, תותחנים ועוד) כשבמהלך הביקורים שומעים על היכולות של החיילות השונים והאתגרים שלהם. הסדרה מועברת לאחר השנה השנייה ללימודים, אורכה כשלושה שבועות. מכיוון שבמהלך הסדרה נחשפים החניכים לתכנים רגישים, הם עוברים תהליך של סיווג ביטחוני במהלך השנה השנייה ללימודים.
 • סדרת חיילות – בניגוד לסדרות הקודמות, סדרה זו מיועדת רק לחניכים במסלול חשמל–פיזיקה. בסדרה זו מבקרים החניכים בחיילות השונים בהם ישרתו ושומעים על העשייה הטכנולוגית בהם ועל תפקידים השונים המוצעים להם. בנוסף, מבקרים החניכים בתעשיות הביטחוניות ונחשפים לנעשה בהן. הסדרה מועברת לאחר השנה השלישית ולפני תהליך השיבוצים ואורכה הוא כארבעה שבועות.
 • סדרת הת"מ (הכשרת תוכנה מתקדמת) – סדרה זו מיועדת לחניכי מסלול תוכנה בלבד. במהלך הסדרה לומדים החניכים תכנים מקצועיים הקשורים ליחידות השונות בהם ישרתו, יוצאים לסיורים בחלק מהיחידות ומתנסים בתרגילים שונים. את הסדרה מעבירים בוגרי התוכנית שנמצאים ביחידות השונות ובמהלכה הם מכירים ומתרשמים מחניכי התוכנית לקראת תהליך השיבוצים. הסדרה מתקיימת לאחר השנה השלישית ללימודים ואורכה כחמישה שבועות.

את כל הסדרות מלווים בוגרי התוכנית אשר נמצאים בשירות ואחריו.

בנוסף, מארגנת מנהלת התוכנית הרצאות העשרה במהלך שנת הלימודים. הרצאות אלו לאו דווקא נוגעות לתחומי הלימוד של חניכי התוכנית ונועדו להעשיר אותם בתחומים שונים.

לאחר החזרה לשירות, נדרשים החניכים לעבור קורס קצינים. חניך שלא עובר את הקורס, לא נחשב לבוגר התוכנית ולא זכאי לענוד את סיכת התוכנית.

תהליך השיבוצים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תהליך השיבוצים של בוגרי התוכנית הוא מ"יהלומי הכתר" של התוכנית.

התהליך מתבצע במהלך השנה הרביעית ללימודים, לאחר שהחניכים נחשפו לתפקידים השונים המוצעים להם. תהליך השיבוצים שונה מתהליך השיבוצים של שאר מסלולי העתודה, והוא אישי ומבוצע בליווי צמוד של מנהלת פסגות.

לאחר סדרות הקיץ שלאחר השנה השלישית, מוזמנים החניכים לעיון בספר התפקידים ובו פירוט על התפקידים השונים המוצעים להם ועליהם הם שמעו בסדרות. לאחר מכן, מוזמן כל חניך לראיון אישי עם ראשי התוכנית במהלכו מגובשת רשימה של תפקידים אליהם הוא הולך להתראיין, בהתאם לתחומי העניין ולרצונות שלו. החניכים עוברים ראיונות למקומות השונים אליהם הם בחרו להתראיין, ובסוף סבב המיונים, מתקבלת רשימה של התפקידים אליהם התקבל כל חניך. בשלב זה, מוזמן כל חניך שוב לראיון אישי עם ראשי התוכנית. בראיון זה עליו לבחור שלושה תפקידים, מתוך התפקידים אליהם התקבל, ולדרג אותם בהתאם לרצון שלו לשרת בהם. לאחר שלב זה, עובדים ראשי התוכנית על שיבוץ החניכים לתפקידים השונים בהתאם להעדפותיהם, ומשהסתיים התהליך, מקבלים החניכים הודעה של התפקיד אותו קיבלו.

השירות הצבאי[עריכת קוד מקור | עריכה]

סיכת בוגר פסגות. בסיכה משולבים סמל מפא"ת (שאחראית על התוכנית), סיכת המ"מ (החרב ועלה הזית) שמסמלת את הקצונה ואלמנטים שקשורים לעולמות התוכן בהם עוסקת התוכנית (מעגל חשמלי – הנדסת חשמל, וירח/גרם שמימי – פיזיקה).

לאחר סיום הלימודים חוזרים החניכים לשירות סדיר ויוצאים לקורס קצינים.

החניכים מחויבים לשירות של 32 חודשי שירות סדיר (גברים ונשים כאחד) ו־36 חודשי קבע. במהלך השירות הבוגרים עדיין נמצאים בקשר עם המנהלת. הם מלווים ומפקדים על הסדרות השונות של החניכים ומגיעים לכנסי חשיפה לתוכנית. כמו כן, המנהלת מסייעת לבוגרים בשירות בבעיות שעלולות לצוץ במהלך תקופת השירות. למשל, המנהלת יכולה לסייע לבוגר שלא מרוצה מהתפקיד שלו לעבור לתפקיד אחר.

במהלך השירות הצבאי, רשאים חניכי התוכנית ללמוד לתואר שני (או להשלים את התזה, עבור מסלול תוכנה) ורבים מהם אכן לומדים לתואר שני במהלך השירות.

תנאים והטבות[עריכת קוד מקור | עריכה]

חניכי התוכנית זוכים לתנאים והטבות מסוימים.

 • כל החניכים בתוכנית נהנים ממענק פסגות בגובה של ₪5000 בשנה, וזאת בנוסף למענק העתודה הרגיל.
 • חניכים בתוכנית הלומדים בטכניון ובאוניברסיטת בן-גוריון זכאים אוטומטית למעונות, ללא קשר למצב הסוציו־אקונומי, מקום המגורים וכו' (יש זכאות למעונות, אבל הצבא לא משתתף בתשלום שכר הדירה, אותו על החניכים לשלם בעצמם).
 • לחניכים יש ליווי אישי של מנהלת פסגות לאורך כל תקופת הלימודים. המנהלת מסייעת בבעיות שונות שעלולות לצוץ לאורך התקופה.
 • מנהלת פסגות דואגת לארגן כל שנה יום ספורט לחניכי התוכנית כדי לדאוג לאווירה ולגיבוש של חניכי התוכנית.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא תוכנית פסגות בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]