אות מלחמת לבנון השנייה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
אות מלחמת לבנון השנייה
Lebanon2ribon.svg
פרטים
מדינה ישראלישראל  ישראל
סוג אות מערכה
המעניק שר הביטחון
למען השתתפות במלחמת לבנון השנייה
זכאות חיילים ואזרחים על פי קריטריונים
הענקות
הוענק לראשונה 2 בספטמבר 2007
היררכיה
הבא אות מערכת צוק איתן
הקודם אות מערכת שלום הגליל
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

אות מלחמת לבנון השנייה הוא אות מערכה ישראלי המוענק על ידי צה"ל או משרד הביטחון למשתתפים במלחמת לבנון השנייה, מכוח החלטות ועדת השרים לענייני סמלים וטקסים. בגלל אופי המערכה, והמעורבות העמוקה של אזרחים בעורף, הוענק האות לאלפים רבים של אזרחים, בשונה מהענקת אותות מערכה אחרים של מדינת ישראל.

האות מוענק בהתאם לתקנות העיטורים בצבא הגנה לישראל (אות מלחמת לבנון השנייה - קביעת זכאים), התשס"ח-2007, ותקנות העיטורים בצבא הגנה לישראל (אות מלחמת לבנון השנייה - קביעת אזרחים זכאים), התשס"ח-2007.

חלוקת האות החלה ב-2 בספטמבר 2007 במסגרת טקס חלוקת עיטורים וצל"ש רמטכ"ל לחיילים מצטיינים במלחמה. מרבית חיילי הסדיר והקבע קיבלו את האות במהלך חודש דצמבר של אותה שנה.

משמעות הצבעים באות[עריכת קוד מקור | עריכה]

האות שואב השראה מעיצובו של אות מערכת שלום הגליל (מלחמת לבנון הראשונה)[דרוש מקור] אדום כדם הנופלים, כתום לסימול העורף שנפגע בלחימה (כתום הוא צבעו של פיקוד העורף), ירוק אדום ולבן לסימול דגל לבנון ועץ הארז, כחול ולבן כצבעי דגל המדינה.

עד להוצאת אות זה, היו האותות עשויים מבד. בעת חלוקת האות הוחלפו כלל האותות לסיכות עשויות מתכת בציפוי אמייל, קיימים חיילים רבים הטוענים שבשל כך האות לא אסתטי.[1]

זכאות לאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

תעודה הנלווית לאות מלחמת לבנון השנייה - מטעם צה"ל
תעודה הנלווית לאות מלחמת לבנון השנייה - מטעם צה"ל

אות מלחמת לבנון השנייה מוענק למי שעומד באחד מהתבחינים הבאים:

האות מוענק: לחייל ששירת בצה"ל בשירות סדיר או בשירות מילואים פעיל תקופה של 3 ימים רצופים לפחות בתקופה הקובעת שהיא, מיום ט"ז בתמוז ה'תשס"ו (12 ביולי 2006) עד יום כ' באב התשס"ו (14 באוגוסט 2006), ולאזרחים על פי הפירוט בהמשך.

  • לחייל אשר שירת בתקופה הקובעת פחות מ-3 ימים רצופים אולם הוא נעלם בתקופת שירותו ומאז לא נודעו עקבותיו, נפל, נשבה או נפצע בתקופת שירותו, נחבל או חלה בתקופת שירותו ועקב שירותו או מחלתו הוחמרה בתקופת שירותו ועקב שירותו.

כמו כן הוחלט שהאות יוענק ליישובים שנפגעו במהלך המלחמה.[2]

ב-14 בינואר 2009 אושר תיקון לתקנות, ולפיו אנשי מערך הכבאות ואנשי מגן דוד אדום יהיה זכאים לאות, ללא הגבלה לאזור הצפון.[3]

ביקורת על האות מצד לוחמים בצה"ל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בתקשורת הישראלית החלו להופיע דיווחים על רגשות מעורבים של לוחמים בצה"ל, ביחס לאות. גם בפורומים אינטרנטיים שונים ניתן ביטוי לסלידה של לוחמים מהאות, מטעמים הנעים בין ניהולה הכושל של המלחמה לאי הצדק שבחלוקה גורפת של האות לכלל חיילי צה"ל ללא קשר למעורבותם בלחימה.[4]

בתגובה רשויות הצבא הודיעו שיחייבו את מקבלי האות לענדו ואף יעמידו למשפט חיילים שיתפסו מהלכים עם מדי א' ללא האות.[1]

בשנת 2008 החזיר חבר הכנסת לשעבר מוסי רז את אות המלחמה שקיבל עם סיום שירות מילואים ביחידתו. רז כתב לראש הממשלה אהוד אולמרט כי זו הייתה מלחמה מיותרת שגרמה לפגיעה ולהרג בחיילים ובאזרחים, וכי החזרת האות אולי תזכיר לאולמרט למנוע את המלחמה הבאה .[5]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]הקודם:
אות מערכת שלום הגליל
אות מלחמת לבנון השנייה
12 ביולי 2006 - 14 באוגוסט 2006
הבא:
אות מערכת צוק איתן