תוכנית חבצלות

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
תוכנית חבצלות
Havatzalot.jpg
פרטים
מדינה ישראלישראל  ישראל
שיוך צה"לצה"ל  צה"ל
סוג תוכניות מצוינות בצה"ל
אירועים ותאריכים
הקמה 2004
נתוני היחידה
כוח אדם

כ-35 חניכים וחניכות במחזור גיוס המתקיים אחת לשנה

יעוד הבוגרים: חטיבת המחקר, יחידה 504, 8200, 9900, מד"ן, למד"ן, מערך המבצעים המיוחדים, שירות הביטחון הכללי, המוסד למודיעין ולתפקידים מיוחדים, משרד החוץ ועוד.
פיקוד
יחידת אם AmanLogo.svg  אגף המודיעין
דרגת המפקד תת אלוף  תת אלוף במיל'

תוכנית חבצלות היא תוכנית מצוינות צבאית-אקדמית, להכשרת קציני מודיעין בתפקידי הליבה באגף המודיעין של צה"ל.

המסלול כולל הכשרה בת שלוש שנים הכוללת לימודים לתואר ראשון באוניברסיטת חיפה, הכשרה מודיעינית רחבה, הכשרה פיקודית-מנהיגותית והכשרות צבאיות שונות, ביניהן טירונות קרבית וקורס קצינים. כל זאת, בנוסף לביקורים בתרגילים, כנסים והשלמות של אוגדות וחטיבות שונות, והיכרות עם כלל המערכים באגף המודיעין. תוכנית חבצלות נחשבת לאחת התוכניות היוקרתיות ביותר שמציע צה"ל ואמ"ן[1].

הקמת התוכנית והתפתחותה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעקבות דו"ח ועדת שטייניץ לחקירת הכשל המודיעיני במלחמת המפרץ השנייה, נעשתה עבודת מטה באמ"ן אשר בעקבותיה הוחלט על הקמת התוכנית, על בסיס מבנה ההכשרה של תוכנית תלפיות.

המחזור הראשון של התוכנית התגייס באוגוסט 2005 והחל את שירות הקבע בנובמבר 2008.

בסוף שנת 2012 עברה התוכנית שינוי ארגוני ובמסגרתו הוכפפה להכוונתה המקצועית של חטיבת המחקר.

בינואר 2013 החליט ראש אמ"ן דאז, האלוף אביב כוכבי, למנות לראשות התוכנית את תת-אלוף במיל' מוטי דימיטשטיין, ובהמשך אותה שנה הוגדל מספר החניכים במחזור מ-25 ל-35.

המיונים והקבלה לתוכנית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התאמה לחבצלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

המועמדים לתוכנית חבצלות, נדרשים להיות בעלי קב"א (קבוצת איכות) 54 ומעלה ודפ"ר (דירוג פסיכוטכני ראשוני) 80 ומעלה. כמו כן, על המועמד להצטיין בלימודי בתיכון ולקבל ציון 650 בפסיכומטרי לפחות. על המועמד להיות מעורב חברתית. כל זאת בנוסף על מעבר בהצלחה של כל שלבי המיון.

המיונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מסלול המיונים כולל מבדקי ידע בתחומי אקטואליה ומדעים, יכולות בין-אישיות, עבודת צוות ויכולות ניתוח אנליטי.

המיונים כוללים:

  1. שאלון אינטרנטי - לסינון רחב של מועמדים
  2. מבחן קוגניטיבי - לבדיקת יכולות אנליטיות
  3. מבחן דינמיקה קבוצתית - לבדיקת יכולות עבודה בצוות, עבודה תחת לחץ ויכולת ניתוח מצבים והסקת מסקנות
  4. ראיון אישי עם קצינים נציגי התוכנית
  5. ראיון עם פסיכולוג
  6. מבדקי קצונה - לבדיקת התאמתם לקורס קצינים
  7. תחקיר ביטחוני - הבוחן התאמה לשירות בחשיפה לתכנים מסווגים

מסלול ההכשרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

הכשרת תכנית חבצלות היא מהארוכות והיוקרתיות בצה"ל, והיא מקנה לחניכי וחניכות התוכנית את בסיס הידע, החשיבה והערכים הדרושים לבוגרי התוכנית בתפקידיהם. בכל שנה מתחילים את דרכם כ-35 חניכים וחניכות. ההכשרה אורכת 36 חודשים ומתקיימת ברובה בתנאי בסיס סגור, במתחם התוכנית באוניברסיטת חיפה. כל תנאי השירות ותכני ההכשרה, לרבות שכר הלימוד של התואר האקדמי, הם במימון מלא של צה"ל.

חניכי התוכנית עוברים הכשרה בתחומי האקדמיה, המודיעין והצבא. החניכים לומדים לתואר ראשון במסלול דו-חוגי מורחב באוניברסיטת חיפה. החוג הראשון, חוג רב תחומי בסך 60 נ"ז המשלב מדעי המדינה, סוציולוגיה ומזרח תיכון, זהה ואחיד לכל החניכים, ובמסגרתו מוקנה לחניכים בסיס ידע רחב בנושאי ההיסטוריה של המזרח התיכון, ערבית, מחקר החברה ומערכות פוליטיות. החוג השני (גם הוא בסך 60 נ"ז) נבחר על ידי כל חניך וחניכה בנפרד מבין האפשרויות הבאות: כלכלה, מתמטיקה, פילוסופיה ומדעי המחשב.

כמו כן, חניכי חבצלות מקבלים הכשרה צבאית ומודיעינית המותאמת לתפקידם העתידי כקציני מודיעין - טירונות קרבית בסיסית (רובאי 03), קורס קצינים בבה"ד 1, סדרות ניווטים וכן סדרות צבא שונות וקורסים בכלל מקצועות המודיעין, הנפרשים על פני שלוש שנות ההכשרה. בנוסף הם עוברים סיורים וסיפוחים לדרגי השטח, תרגילים וסדרות מודיעין ביחידות שונות.

הכשרה צבאית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההכשרה הצבאית של חבצלות מתחילה בטירונות 03 וממשיכה בקורס קצינים וסדרות צבא, שבמהלכן לומדים חניכי התכנית את פעילות הצבא, מהדרג הטקטי ועד לדרג המטכ"ל.

הכשרת חבצלות מתחילה בטירונות קרבית במתכונת של רובאי 03 בבסיס ניצנים, מתוך תפיסה שעל חניכי וחניכות התכנית להכיר את הצבא והמערכת ולהיפגש עם חווית השטח. גם לאחר תום הטירונות ממשיכה ההכשרה הצבאית, הן בקורסים צבאיים תיאורטיים והן ביציאה ל"סדרות צבא" שנערכות בין הסמסטרים, שבמהלכן מודרכים החניכים ביחידות הצבא השונות. בנוסף, במהלך השנה הראשונה יוצאים החניכים לסדרת ניווטים במטרה להקנות להם הבנה מעמיקה יותר של השטח.

בסוף שנת ההכשרה הראשונה ולפני תחילת שנת הלימודים השנייה, חניכי התכנית עוברים את קורס הקצינים בבה"ד 1. חניכי התוכנית מקבלים את דרגות הקצונה בתום שלוש שנות ההכשרה, ונכנסים לתפקידם בדרגת סגן.

הכשרה מודיעינית[עריכת קוד מקור | עריכה]

ההכשרה המודיעינית מטרתה להקנות לבוגרי התכנית יסודות מכל המערכים באמ"ן.

החניכים לומדים את מקצוע המודיעין במקביל ללימודים האקדמיים. ההכשרה המודיעינית כוללת העמקה בדיסציפלינות המחקר שבהן עוסק אמ"ן ושאר גופי המודיעין בישראל, לצד עיסוק במידע מודיעיני עדכני ובהכרת היחידות השונות באמ"ן.

שירות[עריכת קוד מקור | עריכה]

טקס חשיפת הדרגות במעמד ראמ"ן האלוף הרצל (הרצי) הלוי, במלאת שלוש שנות הכשרה

במסגרת שירות קבע בן 6 שנים, הבוגרים משובצים לתפקידי קצונה בגופי המודיעין השונים בצה"ל, ביניהם חטיבת המחקר באמ"ן, גופי המודיעין בפיקודים המרחביים ובאוגדות, להק המודיעין (למד"ן) בחיל האוויר, מספן מודיעין (מד"ן) בחיל הים ויחידות האיסוף השונות בחיל (8200, 9900, 504 ועוד).

סיכת בוגר חבצלות [דרוש מקור][עריכת קוד מקור | עריכה]

סיכת בוגר ההכשרה מורכבת מפרח החבצלת אשר מייצג את אמ"ן, עוגן וכנפיים אשר מסמלים את פריסת הבוגרים בכלל הזרועות (חיל האוויר וחיל הים בהתאמה) והמערכים המודיעיניים בצה"ל, עט נובע דמוי חרב המדגיש את הצד האקדמי של בוגרי התוכנית, ומשני אנשים אשר מייצגים את ההון האנושי ממנו מורכבת התוכנית. כל זאת על רקע מגן דוד - סמל לביטחון ישראל.

לבוגרי התוכנית החוזרים לפקד בהכשרה מוענקת סיכה מוזהבת.

עמותת בוגרי חבצלות[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרמטכ"ל לשעבר, רב- אלוף (במיל'), בני גנץ בהרצאה בכנס בוגרי תוכנית חבצלות

בינואר 2017 הוקמה עמותת בוגרי חבצלות אשר מטרותיה העיקריות הן גיבוש הבוגרים, חיזוק הקשרים ביניהם ושמירה על גאוות יחידה, מורשת התוכנית וערכיה. סיוע לבוגרי התוכנית, הכוונה לאחר שחרורם וכן פיתוח וקידום עתידם באמצעות כנסים, אירועים חברתיים, מלגות, מענקים. שימוש בבוגרים לטובת קידום החברה הישראלית וסיוע לקהילה באמצעות יוזמות, עשייה חברתית וחינוך. חיזוק הקשר בין תוכנית חבצלות לבוגריה[2].

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]