תוכנית 863

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
סמליל תוכנית 863

תוכנית 863[1]סינית: 863计划) היא תוכנית שנוסדה ומנוהלת על ידי ממשלת הרפובליקה העממית של סין, ומיועדת להמריץ את הפיתוח של טכנולוגיות מתקדמות, בקשת רחבה של תחומים. מטרת התוכנית היא להפוך את סין עצמאית ובלתי מחויבת לטכנולוגיות זרות.

בין התוצרים הידועים שיצאו מהתוכנית, הם משפחת מעבדי המחשב לונגסון[2], תוכנית החלל שנג'ואו, ומערכת ההפעלה קילין.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

שם התוכנית ניתן לה על שם תאריך היווסדה על פי לוח השנה הסיני 86/3[3]. התוכנית הוצעה במכתב לממשלת סין, על ידי המהנדסים וונג וונצ'ן, וונג דאהנג, יאנג ג'יאשי, וצ'ן פנג'יון, ואושרה על ידי דנג שיאופינג. לאחר יישומה במשך תוכנית החומש השביעית, המשיכה התוכנית להתבצע בשתי תוכניות החומש שבאו אחרי השביעית. תקציב התוכנית מטעם המדינה עמד על כ-11 מיליארד רנמינבי, ותפוקתה הסתכמה בכ-2,000 פטנטים, חלקים מקומיים וחלקם בינלאומיים.

תחת התוכנית 200 מיליארד דולרים אמריקאיים הושקעו בטכנולוגיות מידע ותקשורת, מתוכם שוריינו כ-150 לטכנולוגיות טלקומוניקציה. ב-1996 הוסף הנושא של טכנולוגיות ספנות. יישום התוכנית ארך זמן, במשך תוכנית החומש השביעית, ועדכון התבצע לה בתוכנית העשירית, שהייתה בין השנים 2001 -2005.

ב-2011 בית משפט בארצות הברית האשים מדען יליד סין בשם הואנג קשואה, בגנבת סודות מסחריים מתאגידים אמריקאיים, ולפחות את חלקם העביר לתוכנית 863.

שטחי פעולה[עריכת קוד מקור | עריכה]

התוכנית בתחילתה התמקדה בשבעה שדות מחקר שונים:

מ-1986 נוספו שני תחומים חדשים

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בשמה המלא תוכנית המדינה לפיתוח ההיי-טק בסינית 国家高技术研究发展计划
  2. ^ Loongson, נקרא במקור גודסון - Godson
  3. ^ מקביל למרץ 1986