תטא הילינג

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
Incomplete-document-purple.svg
יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי. וכן לא מסביר מהי השיטה וכיצד היא מיושמת. ייתכן שתמצאו פירוט בדף השיחה.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
סמל ארגון תטא הילינג

תטא הילינג (Theta Healing) היא שיטת ריפוי אלטרנטיבי פסאודו-מדעית המתבססת על הרעיון שלאדם יש שליטה רצונית בגלי מוח מסוג תטא, ובעזרת השליטה הזו ניתן לחזק את הגוף והנפש.

רקע[עריכת קוד מקור | עריכה]

השיטה פותחה על ידי הנטורופתית ויאנה סטייבל, שטוענת שהבורא נגלה אליה על ידי תקשור וגילה לה את השיטה, ובעזרתה ריפאה עצמה מסרטן בשנת 1995. לטענת סטייבל, בכוחה של השיטה גם לשנות דנ"א[1]. לדבריה:

טכניקת תטא הילינג היא טכניקת מדיטציה ופילוסופיה רוחנית שאינה קשורה לדת אחת מסוימת, אלא מקבלת את כולן – במטרה להתקרב לבורא. זוהי שיטת אימון למוח, הגוף והנשמה של המתרגל, שיטה המאפשרת למתרגל להתנקות מאמונות מגבילות, לחיות חיים מלאי מחשבות חיוביות ולפתח את המידות הטובות בכל מה שאנו עושים, דרך מדיטציה ותפילה.

גופים המקדמים את השיטה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סטייבל עומדת בראש ארגון המלמד את השיטה ובסיסו נמצא במונטנה, ארצות הברית. לארגון יש קבוצות-לימוד מקומיות הפעילות ברחבי העולם המערבי, עם תלמידים ומורים.

יש לארגון מספר ארגוני-בת, ובכלל זה מוסד תטא הילינג בשם "חשוֹב!" (Think), ומוסד שני בשם "מדע" (Science). לארגון אתר אינטרנט פעיל שבו מוצגת השיטה ונמכרים ספרים, תקליטורים ופריטי לבוש הנושאים את סמלי הארגון ומסריו. גם בישראל פועלים אנשים המלמדים את השיטה ומטפלים בעזרתה.[2].

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

לטענות מבקרי השיטה והמטפלים בעזרתה אין כל סימוכין ולא נערכו מחקרים שמוכיחים ריפוי בעזרת השיטה. לכן יש הרואים בתטא הילינג פסאודו-מדע.

בשנת 2013 תבע אחד מתלמידי הארגון את מקימת הארגון לדין על הונאה. פסק הדין, שניתן פה אחד, קבע שהוא צודק, ושעליה לשלם לו פיצוי של $100,000[3].

עיתונאים שחקרו את נושא התטא הילינג בבריטניה ראיינו מטופלים לשעבר שסיפרו שהשיטה לא שיפרה את מצבם כלל, ואת פרופ' אדוארד ארנסט מאוניברסיטת אקסטר שהגדיר את השיטה כ"אוסף מסוכן של שטויות, נוכלות שהיא על גבול הפלילית"[4].

לעומת זאת, עיתונאי רשת FOX News ראיינו מטופלים לשעבר שסיפרו שתטא הילינג עזר להם להחלים ממגוון בעיות רפואיות. העיתונאים הגדירו את תטא הילינג ככלי לרפואה משלימה, אשר אינו מחליף את הרפואה הקונבנציונלית [5].


[6].

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]