תלמי האחד עשר

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

תלמי האחד עשר השם המלא תלמי אלכסנדר השנייוונית: (Πτολεμαῖος Ἀλέξανδρος, Ptolemaĩos Aléxandros; נולד בשנת 105 לפנה"ס - נרצח בשנת 80 לפנה"ס), היה מלך מצרים מבית תלמי לתקופה קצרה מאד בשנת 80 לפנה"ס. הוא היה אחרון המלכים החוקיים של מצריים התלמיית.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

תלמי האחד עשר היה בנו של תלמי העשירי שהיה מלך בקפריסין ובמצרים. אמו הייתה קלאופטרה סלנה הראשונה אחותו של אביו. הוא בילה את רוב חייו בגלות ממצרים. בעת המאבק שניהלה סבתו קלאופטרה השלישית ביחד עם אביו כנגד בית סלאוקוס וכן בסיוע לאלכסנדר ינאי בארץ ישראל כנגד תלמי התשיעי שבא לסייע לתושבי עכו. הוא נשלח בשנת 103 לפנה"ס על ידי סבתו יחד עם בני דודו תלמי השנים עשר ואחיו שהפך לאחר מכן לתלמי מלך קפריסין לאי קוס בים האגאי לשם הגנתם. יחד אתם הם העבירו לאי סכום כסף גדול.[1]

בשנת 88 לפנה"ס לערך, בעת מותו של אביו הוא נשבה על ידי מלך פונטוס מיתרידטס השישי שכבש את אסיה הקטנה וחלקים נרחבים ביוון כולל האי קוס בו התגורר תלמי האחד עשר. הוא קיבל יחס טוב ממיתרידטס שגם דאג לחינוכו כיאה לנסיך הלניסטי. למרות זאת בשנת 84 לפנה"ס ניצל את הקרב בין מיתרידטס לרפובליקה הרומית בהנהגתו של לוקיוס קורנליוס סולה שיצאה לקרב כדי לעצור את מסע כיבושיו של מיתרדטס ולהחזיר את השטחים שנכבשו, וברח למחנהו של סולה ושב איתו לרומא כבן חסותו. סולה שהפך לאחר חזרתו לדיקטטור של רומא, השאיר אותו בעיר כבן ערובה פוליטי יקר ערך.

בשנת 81 לפנה"ס מת דודו תלמי התשיעי ללא יורשים חוקיים. את השלטון הוא השאיר לבתו ברניקי השלישית ששלטה שלטון יחיד. על פי קיקרו תושבי אלכסנדריה לא התנגדו לשלטון היחיד שלה בגלל אהבתם הרבה אליה. סולה החליט על דעתו ללא כל התייעצות עם ברניקי או עם אנשי שלטון אחרים במצרים לשלוח את תלמי האחד עשר למצרים כדי לשאת את ברניקי השלישית לאישה ולמלוך יחד אתה ובכך להשיג לעצמו בן חסות בכתר המצרי. ברניקי נישאה לו בשנת 80 לפנה"ס, אבל לא שיתפה פעולה וסירבה לחלוק אתו את השלטון. תלמי האחד עשר רצח אותה 19 ימים לאחר נישואיהם והכריז על עצמו כשליט יחיד במצרים. כתגובה על כך אנשי אלכסנדריה שאהבו את המלכה גררו אותו ממקום למקום עד לבית הגימנסיון הגדול שם רצחו אותו כנקמה על מעשיו.

מאחר שלא נותרו עוד יורשים חוקיים לבית תלמי, את תלמי האחד עשר ירש בן דודו תלמי השנים עשר שהיה בנו הלא חוקי של תלמי התשיעי.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]