תריס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
חלון עם וילון, תריס גלילה, תריס דו-כנפי ואדנית

תריס הוא התקן הבנוי מחומר קשיח או מפיסות חומר קשיח (רפפות) המושם על פתח החלון או על דלת זכוכית במטרה להגביל כניסת אור. התריס מותקן על פי רוב מחוץ לשמשת החלון.

הבחנה בין תריס לוילון[עריכת קוד מקור | עריכה]

התריס שונה מהווילון בכך שהווילון עשוי על פי רוב מבד, ובכך שהוא לרוב קל יותר, חוסם פחות אור ומותקן על פי רוב בין חלל החדר לבין שמשת החלון. עם זאת ישנם תריסים, כמו תריסים ונציאניים (בעלי רפפות פח דק) ותריסי קש, הדומים לווילונות משום שפיסות החומר שלהם מחוברות בחוטים, משום שהם מורכבים בין חלל החדר לבין שמשת החלון ומשום שביחס לשאר התריסים הם חוסמים מעט אור. תריסים הדומים לווילונות מקובלים בחלקים של העולם שבהם, מלבד בווילונות אלה, מקובל להשתמש בווילונות עבים במקום בתריסים, כמו בחלקים מארצות הברית.

מעצור תריס (מנשלך) ממתחם שרונה ישראל

סוגי תריסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קטע מתריס ונציאני

תריסי גלילה הם תריסים בהם הרפפות מושחלות זו בקצה של זו במעין ציר וכשהתריס פתוח הוא מגולגל סביב מוט המצוי בחלל שמעל החלון וקרוי "ארגז תריס". לתריסי גלילה יש על פי רוב מסילות שבהן נע התריס פנימה והחוצה מארגז התריס כשהוא מכסה את שטח החלון. הנעת התריס בעת פתיחתו וסגירתו נעשית בידי אדם המושך ברצועת התריס או בידי מנוע. רפפות תריס גלילה עשויות להיות מפלסטיק או מאלומיניום. רפפות אלומיניום כבדות יותר, אך הן יעילות יותר להגנה נגד פריצה. תריסי גלילה מקובלים מאוד בישראל ובחלקים מאירופה.

סוג תריסים אחר הוא תריסים דו-כנפיים המחוברים בצירים לקיר, מחוץ לשמשת החלון. על מנת להגיף או לפתוח תריסים אלה, יש צורך לפתוח את החלון ולהושיט את היד החוצה ממנו.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]