תריס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
חלון עם וילון, תריס גלילה, תריס דו-כנפי ואדנית
מעצור תריס (מנשלך) ממתחם שרונה

תריס הוא התקן הבנוי מחומר קשיח או מפיסות חומר קשיח (רפפות או שלבים) המושם על פתח החלון או על דלת זכוכית במטרה לוסת כניסת אור. התריס מותקן על פי רוב מחוץ לשמשת החלון ומשמש פתרון להצללה.

המילה תריס מגיעה מהשפה היוונית הקדומה thyreos - כך כונה מגנו של הלוחם היווני.

הבחנה בין תריס לווילון[עריכת קוד מקור | עריכה]

התריס שונה מהווילון בכך שהווילון עשוי על פי רוב מבד, ובכך שהוא לרוב קל יותר, חוסם פחות אור ומותקן על פי רוב בין חלל החדר לבין שמשת החלון. עם זאת ישנם תריסים, כמו תריסים ונציאניים (בעלי רפפות פח דק) ותריסי קש, הדומים לווילונות משום שפיסות החומר שלהם מחוברות בחוטים, משום שהם מורכבים בין חלל החדר לבין שמשת החלון ומשום שביחס לשאר התריסים הם חוסמים מעט אור. תריסים הדומים לווילונות מקובלים בחלקים של העולם שבהם, מלבד בווילונות אלה, מקובל להשתמש בווילונות עבים במקום בתריסים, כמו בחלקים מארצות הברית.

סוגי תריסים[עריכת קוד מקור | עריכה]

תריסי כנפיים

תריסי כנף או תריס ציר חד או דו-כנפיים המחוברים בצירים לקיר, מחוץ לשמשת החלון. תריסים מסוג זה מאוד וותיקים ולרוב נבנו מעץ. כדי למנוע מהתריס להיטרק בזמן רוח חזקה היו מתקינים מנשלך בקיר החיצוני של הבית שעגנו את כנף התריס הפתוח לקיר.

קטע מתריס ונציאני

תריס גלילה הם תריסים בהם השלבים מושחלים זה בקצה של זה במעין ציר וכשהתריס פתוח הוא מגולגל סביב מוט[1] המצוי בחלל שמעל החלון הקרוי "ארגז תריס". לתריסי גלילה יש על פי רוב מסילות שמותקנות בצידי החלון שבהן נע התריס למטה ולמעלה מארגז התריס עד שהוא מכסה את שטח החלון. הנעת התריס בעת פתיחתו וסגירתו נעשית בידי אדם המושך ברצועת התריס או על ידי הפעלה חשמלית במפסק או בשעון. המנגנון הידני מבוסס על רצועה וקפיץ והמנגנון החשמלי מבוסס על מנוע או בשילוב שניהם[2]. רפפות תריס גלילה עשויות להיות מפלסטיק או מאלומיניום או מפח אלומיניום בתוספת פוליאוריתן מוקצף. רפפות אלומיניום כבדות וחזקות יותר, אך הן יעילות יותר להגנה נגד פריצה. תריסי גלילה מקובלים מאוד בישראל ובחלקים מאירופה.

תריס הזזה עם רפפות

תריס רפפה תריס זה הוא תריס שכל שלב בו נמצא על ציר כך שהוא יכול לרפרף, כלומר השלב עצמו מסתובב על ציר ומאפשר הכנסת אור ואוויר מבלי להזיז את כל מסגרת התריס. לרוב תריסי רפפה משולבים עם אפשרות של הזזה כך שכל התריס יכול לנוע על מסילה או לרפרף.

תריס גלילה אור תריס גלילה בעל מצב ביניים למעבר אור במצב חצי סגור. מעבר האור מתאפשר בעקבות יצירת חריצים רחבים בין שלבי התריס.

תריס הזזה תריס אשר נפתח הצידה ובנוי על מסילה. בפתחים גדולים לרוב קיימות כמה מסילות כשעל כל מסילה תריס אחד. כאשר רוצים לפתוח את הפתח מסיטים את כל התריסים לאותה נקודה. למשל כאשר יש שלוש מסילות ניתן לפתוח רק שני שליש מהפתח מכיוון שהשליש האחרון חסום על ידי שלושת התריסים. במקרה של חלונות קטנים יותר קיימת לעיתים מסילה המובילה את התריס כוך בקיר.

תריס אנכי תריס הבנוי רפפות אנכיות המסתובבות על ציר, ניתן למצוא אותם בעיקר בבתים ישנים.

גלריית תמונות[עריכת קוד מקור | עריכה]

מנגנון הקפיץ והרצועה לתריס גלילה ידני
תריס גלילה - רחוב הברוש בנופים

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ בפי אנשי המקצוע מכונה ״וואל״
  2. ^ השילוב נועד לשומרי שבת.