ת.מ.י.ר - תאגיד מחזור יצרנים בישראל

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה לניווט קפיצה לחיפוש
ת.מ.י.ר - תאגיד מחזור יצרן/יבואן בישראל
Logotmir.jpg
סוג חברה לתועלת הציבור
תאריך הקמה 2011
משרד ראשי רחוב יגיע כפיים 21, פתח תקווה, ישראל
אנשי מפתח רני איידלר – מנכ"ל
 
www.tmir.org.il
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית OOjs UI icon info big.svg

ת.מ.י.ר - תאגיד מחזור יצרנים בישראל בע"מ (חל"צ) (נקראת גם "תְּמיר") מיסודה של התאחדות התעשיינים בישראל, היא התאגיד היחיד למיחזור אריזות בישראל.[1][2]

התאגיד הוקם כחברה לתועלת הציבור על מנת לאפשר ליצרנים וליבואנים של מוצרים ארוזים ואריזות שירות לקיים את כל חובותיהם על פי החוק להסדרת הטיפול באריזות, התשע"א-2011 ("חוק האריזות"). התאגיד מממן את הצבת פחים כתומים ברחבי הארץ, פינויים ומיחזור האריזות המושלכות אליהן.

בעלי המניות בתמיר[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעלי המניות בחברה הם תנובה, אׂסם, שטראוס גרופ, החברה המרכזית לייצור משקאות קלים, יוניליוור ישראל מזון, חוגלה-קימברלי, מאפיות אנג'ל, שופרסל, גן שמואל מזון, יפאורה תבורי, סנו מפעלי ברונוס וטמפו משקאות.

חוק האריזות[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – חוק להסדרת הטיפול באריזות

חוק להסדרת הטיפול באריזות התשע"א-2011 ("חוק האריזות") מטיל, בין היתר, על יצרנים ויבואנים של מוצרים ארוזים או אריזות שירות, למחזר פסולת אריזות של המוצרים הארוזים או אריזות השירות שייצרו או ייבאו בהתאם ליעדי מיחזור הקבועים בחוק האריזות (יעדים שונים לחומרי אריזות שונים).

כמו כן נדרשים היצרנים והיבואנים לדווח דיווחים חצי שנתיים ושנתיים על המוצרים הארוזים או אריזות השירות שנמכרו על ידם בישראל בכל שנה, בהתאם לדרישות שנקבעו בחוק האריזות והמשרד להגנת הסביבה.

חוק האריזות אף קובע כי לשם קיום חובותיהם הנ"ל, נדרשים יצרנים ויבואנים להתקשר בהסכם עם חברה אשר קיבלה "הכרה" (רישיון) מהמשרד להגנת הסביבה כ"גוף מוכר", שתפעל לקיום חובותיהם הנ"ל של היצרנים והיבואנים.

אי ביצוע התקשרות עם גוף מוכר מהווה עבירה על חוק האריזות ועלול לגרור קנסות. מטרת החוק להביא לצמצום כמות הפסולת הנוצרת מאריזות, למנוע את הטמנתה ולעודד שימוש חוזר באריזות המועברת להטמנה.

גוף מוכר הוא חברה לתועלת הציבור (חל"צ), אשר הוכרה על ידי המשרד להגנת הסביבה כ"גוף מוכר", ושמטרתה היחידה היא ביצוע חובות היצרנים והיבואנים על פי חוק האריזות.

תמיר הוכרה על ידי המשרד להגנת הסביבה כ"גוף מוכר" ב-1 בינואר 2011 לתקופה של חמש שנים.

בשנת 2015, אבי גבאי השר להגנת הסביבה באותה עת הודיע שינסה לצור תחרותיות בתחום, ולמנוע את מצב השליטה הבלעדית של החברה כגורם יחידי בשוק.[2]

ב-22 במאי 2016 תמיר הגישה למשרד להגנת הסביבה בקשה לתקופת הכרה של חמש שנים נוספות אשר התקבלה.[3]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]