מטמנה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
דחיסת אשפה במטמנה באוסטרליה
מטמנת נען

מטמנה (או "מטמנת אשפה" או "מזבלה") היא אתר המשמש להטמנת פסולת לאחר שסולקה מהמקום שבו נוצרה. קיימים מספר סוגים מטמנות אשפה:

הכשרת אתר הטמנה לפסולת מעורבת כולל עבודות איטום הקרקע למניעת חלחול נוזלים למי התהום, ניקוז נוזלים ושאיבתם מתחתית המטמנה באופן סדיר, הנחת צינורות לשחרור מבוקר של "גז מטמנה" המורכב ברובו מגז מתאן (בדרך כלל בין 55%-60%) הנוצר עקב פירוק הפסולת האורגנית על ידי חיידקים (תסיסה). שחרור גז המטמנה נמשך שנים רבות ובמהלך השנים הראשונות הפקת חשמל מפליטתו באמצעות גנרטור ייחודי היא כלכלית.

החשמל המופק נמכר לחברת החשמל אשר מחויבת לרכוש אותו על פי חוק החשמל. בדרך כלל כעבור 5 עד 7 שנים פוחתת פליטת הגז כך שייצור החשמל ממנו אינו פעולה כלכלית ואז מוחלף הגנרטור בלפיד.

פעולת ההטמנה כוללת פיזור הפסולת בשטח המטמנה, דחיסתו באמצעות מכבש עפר ייחודי, וכיסויו בעפר. לאחר מילוי המטמנה מבוצעות פעולות שיקום לאתר הכוללות כיסוי בשכבת עפר עבה נטיעת עצים ושתילים.

כל תכנון מטמנה בישראל מבוסס על הקטנת הסיכוי האפשרי לזיהום והפחתת הסיכונים לציבור ע"פ עקרונות irbca

הטמנה סניטרית[עריכת קוד מקור | עריכה]

הטמנה סניטרית היא דרך לטיפול בפסולת מוצקה. הפסולת מוטמנת באדמה בצורה מבוקרת על מנת למנוע חלחול מזהמים, לכידת גזים ופליטת ריחות.

זוהי דרך הכרוכה בעלויות גבוהות, אך בעלת יתרונות סביבתיים. באתר ההטמנה ניתן לבנות גני שעשועים.

אתרי פסולת בלתי חוקיים[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתרי פסולת בלתי חוקיים הם כל אתר הטמנה נטול אישורים של הרשות המקומית ונטול תשתית שבו הושלכה פסולת בצורה בלתי חוקית. גובה הפסולת הבלתי חוקית שמושלכת באתר שכזה יכולה להיערם לכמה מטרים . מקור הפסולת הבלתי חוקית באתרים אלו הן בדרך כלל פסולות בניין שלא מועברות בצורה מסודרת לאתרי ההטמנה.

למשל באתר פסולת בלתי חוקי בעכו סמוך לגנים הבאהיים, עומק הפסולת הגיע ל17 מטרים. תהליך ניקוי של אתר פסולת בלתי חוקית שכזה כולל בדרך כלל ניסיון להפריד ולמיין את הפסולת לפי סוגים על מנת למחזר את הבטון למשל לאגרגטים לבניה, איסוף ושליחת המתכות לגריטה ,וטיפול ביולוגי לחומרים האורגניים על מנת שהנפח המועבר להטמנה יהיה מינימלי. בישראל ישנם לא מעט אתרי פסולת בלתי חוקיים שיוצרים זיהומי קרקע , אחד מהם היה ליד המתחם של הגנים הבאהיים בעכו. פינוי ומיון הפסולות והעברתם למיחזור וגם שיקום הקרקע המזוהמת לקח כ3 חודשים. נפח הזיהום היה 40,000 מ"ק.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]