לדלג לתוכן

9 (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
9
כרזת הסרט
כרזת הסרט
מבוסס על 9 (סרט, 2005) עריכת הנתון בוויקינתונים
בימוי שיין אקר
הופק בידי טים ברטון
טימור בקממבטוב
תסריט פאמלה פאטלר
שיין אקר
עריכה ניק קנוואי
מדבבים אלייז'ה ווד
ג'ון ס. ריילי
ג'ניפר קונלי
כריסטופר פלאמר
קריספין גלובר
מרטין לנדאו
פרד טטסקיור
אלן אופנהיימר
טום קיין
הלן ווילסון
מוזיקה דבורה לוריא
צילום קווין ר. אדמס
מדינה ארצות הבריתארצות הברית
חברת הפקה טים ברטון הפקות
Relativity Media
Arc Productions
Bazelevs Company
חברה מפיצה סרטי יוניברסל
שיטת הפצה וידאו על פי דרישה עריכת הנתון בוויקינתונים
הקרנת בכורה ארצות הבריתארצות הברית 9 בספטמבר 2009
משך הקרנה 79 דקות
שפת הסרט אנגלית
סוגה סרט מדע בדיוני, סרט פוסט-אפוקליפטי, סרט פעולה, מותחן, סרט פנטזיה, סרט הרפתקאות, סרט בלשי עריכת הנתון בוויקינתונים
תקציב $30,000,000[1]
הכנסות $48,428,063[1]
הכנסות באתר מוג'ו 9
9themovie.com
דף הסרט ב־IMDb
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

9 הוא סרט מדע בדיוני-פנטזיה סאטירי אמריקאי בהנפשה ממוחשבת מ-2009. את הסרט ביים שיין אקר בהפקתם של טים ברטון וטימור בקממבטוב.

מדען מאולץ על ידי השליט הדיקטטורי במדינתו לבנות רובוט במטרה לסייע למדינתו. המדען מכנה את הרובוט בשם "מ.ו.ח" (מאנגלית: B.R.A.I.N). השליט מספח לעצמו את הרובוט והופך אותו למכונה שתייצר עבורו צבא רובוטים אימתני שישמיד את אויביו. למרות זאת, הבינה המלאכותית של מ.ו.ח הופכת למושחתת מכיוון שחסרה לה נשמה והופכת לאיום על האנושות. רגעים ספורים לפני קץ האנושות, המדען נעזר באלכימיה ובקמע במטרה לפצל את נשמתו ולחלקה לתשע בובות במטרה שאלו יעצרו את המכונות. לאחר שיצר את הבובה האחרונה (בובה מס' 9), המדען מת.

זמן מה לאחר מכן, 9 מתעורר במעבדה של המדען ומגלה בחוץ עולם מושמד. 9 פוגש את 2, בובה ממציא שמעניק ל-9 קופסה קולית בעזרתה הוא מסוגל לתקשר. הרובוט האחרון שנשאר, רובוט בצורת חתול, תוקף את השניים וחוטף את 2 ואיתו את הקמע. 9 מאבד את הכרתו ומתעורר לאחר מכן במגדל של כנסיה נטושה, ביתן של שאר הבובות - 1 המנהיג, 8 שומר ראשו של 1, 5 בובה בעלת עין אחת ובובה מס' 6 שלה יש יכולות נבואיות. 9 מספר לבובות על מקום הימצאו של 2 ומחליט לצאת לחלצו. 9 ו-5 יוצאים לכיוון מקום הימצאו של הרובוט ומוצאים שם את 2. הרובוט מתקיף את שלושת הבובות, אך הן מחולצות בסיועה של בובה מס' 7, הנקבה היחידה בקרב הבובות. 9 הסקרן מחבר את הקמע למכונת שכפול הרובוטים (מ.ו.ח), המכונה מתעוררת לחיים והורגת את 2 לאחר ששאבה לתוכה את נשמתו. 9, 7 ו-5 מצליחים לברוח.

7 לוקחת את 9 ו-5 לספרייה נטושה בה מסתתרים בובות תאומות אילמות בשם 3 ו-4. התאומים מראים ל-9 את מקורה של מכונת השכפול. 5 מבין שהאיורים על הקמע זהים לאיורים ש-3 ו-4 ציירו וחוזר למגדל במטרה ללמוד עוד על הקמע. 1 מתנגד לרצונו של 5 וכועס עליו על שהפר פקודה ויצא ביחד עם 9. בנתיים, מכונת השכפול יוצרת רובוטים חדשים כשאחד מהם, רובוט בצורת ציפור תוקף את המגדל בכנסיה. 7 מצרפת לקרב ובעזרתה החבורה מביסה את רובוט הציפור.

הקבוצה עוזבת את המגדל ונסוגה אל הספרייה. 6, 3 ו-4 מנסים להסביר ל-1 על מקורו של הקמע, אך האחרון מגלה להם שהוא שלח את 2 לשממה בכדי שימצא את מותו לאחר שהאחרון הפר את פקודתו. 7 ההמומה תוקפת את 1, אך נסוגה כש-9 מתערב. מכונת השכפול משתלטת על גופתו של 2, מחברת אותה לגופו של רובוט חדש ונעזרת בה כדי לפתות את שאר הבובות אליה. הרובוט תוקף את הקבוצה ולוכד את 7 ו-8. השאר מצליחים להשיג בחזרה את גופתו של 2 ועורכים לו לוויה. הקבוצה עושה דרכה למפעל במטרה לעצור את הרובוטים. 9 נכנס לבדו, הורג את אחד הרובוטים ומצליח לשחרר את 7. אך נשמתו של 8 נספגת על ידי מכונת השכפול. 9 ו-7 נמלטים בזמן שהשאר הורסים את המפעל.

מכונת השכפול, ששרדה מתעוררת לחיים וסופגת את נשמתו של 5 ולאחר מכן לוכדת את 6. רגע לפני שנשמתו נספגת על ידי מכונת השכפול, 6 מפציר ב-9 לחזור למעבדה של המדען במטרה למצוא תשובות. 9 חוזר למעבדה ומוצא בה הודעה הולוגרפית מוקלטת בה המדען מסביר את מקורותיו של "מ.ו.ח" ושלכל בובה יש חלק מנשמתו, אותה הוא פיצל ונתן להן בעזרת הקמע בתקווה שאלו יהיו התקווה האחרונה של האנושות. 9 מבין לבסוף מה הקמע עושה וחוזר אל חבריו.

9 מתאחד עם שאר הבובות ומחליט להקריב את עצמו כדי שהשאר יוכלו להשיג מחדש את הקמע. לאחר שהבין את שגיאותיו, 1 מציל את 9 ברגע האחרון ומקריב את עצמו לטובת הקבוצה ונספג על ידי מכונת השכפול. בזכות הקרבתו של 1, 9 מצליח להשיג את הקמע. 9 מפעיל את הקמע ומשחרר את הנשמות שנספגו על ידי מכונת השכפול והמכונה מושמדת באופן סופי. מיד לאחר מכן, 9, 7, 3 ו-4, משחררים את נשמותיהן של 5, 1, 6, 2 ו-8 מהקמע והן עפות לשמיים וגשם מתחיל לרדת.

הסצינה האחרונה מציגה את טיפות הגשם המכילות בתוכן בקטריות שמחזירות את החיים לכדור הארץ.

צוות המדבבים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
  • כריסטופר פלאמר - 1: מנהיג הקבוצה. קיבל מהמדען את הצד הפחדני והעיקש באישיותו. 1 מתפקד כמנהיג הקבוצה ודורש מהם צייתנות מוחלטת. במהלך הסרט, 1 נכנס תדיר לויכוחים עם 9 מכיוון שהאחרון מסרב להקשיב לו. 1 הוא חבר הקבוצה החמישי והאחרון שמת בסרט.
  • מרטין לנדאו - 2: קיבל מהמדען את הצד היצירתי באישיותו. 2 הוא נחמד, אדיב ובעל אופי של ממציא זקן. 2 מתלהב מכל הפסולת שהוא מוצא סביבו ונהנה לחקור את העולם בו הוא חי. 2 הוא החבר הראשון בקבוצה שמוצא את מותו.
  • 3 ו-4 (לא מדובבים מאחר והן דמויות אילמות): תאומים שקיבלו מהמדען את הצד החוקר שבו ומשמשים כהיסטוריונים של הקבוצה. השניים לא מסוגלים לדבר, אך נעזרים באורות מהבהבים במטרה לתקשר אחד עם השני. במטרה לתקשר עם חברי הקבוצה, 3 ו-4 מקרינים תמונות מעיניהם. השניים הם מאוד אנרגטיים וחכמים. טרם עלילת הסרט, הם נמצאו ביחד עם 5 על ידי 7 במהלך קרב נגד אחת המכונות. לאורך הסרט המגדר שלהם לא נחשף והם שתיים מתוך ארבעת חברי הקבוצה שלא מצאו את מותם בסרט.
  • ג'ון ס. ריילי - 5: קיבל מהמדען את החלק שמתמקד בדאגה ורפואה באישיותו. 5 הוא הרופא של הקבוצה ובעל אופי מטפל, נאמן והאחד שתמיד מנסה להרגיע את הריבים בין חברי הקבוצה. 5 הוא החוליה הפחדנית בקבוצה, אך למרות זאת מיומן בשימוש בנשק. 5 איבד את עינו לאחר קרב עם אחת המכונות והשלישי בקבוצה שמצא את מותו.
  • קריספין גלובר - 6: קיבל מהמדען את החלק האמנותי באישיותו. 6 מתפקד כמעין נביא לחברי הקבוצה וביכולתו לראות דברים ששאר חברי הקבוצה לא יכולים לראות. אצבעותיו של 6 עשויות מעטי דיו בעזרתן הוא מצייר את נבואותיו. עיניו של 6 אינן שוות בגודלן, ככל הנראה על מנת להמחיש את מצבו הנפשי המעורער. 6 הוא החבר הרביעי בקבוצה שמוצא את מותו.
  • ג'ניפר קונלי - 7: הנקבה היחידה בקבוצה. קיבלה מהמדען את רוח הלחימה באשיותו. 7 היא מורדת ונוטה להתבודד, אך מוכנה לקחת סיכונים במטרה לדאוג לשלום חבריה. 7 מגוננת תדיר על 3 ו-4 ומתפקדת כמעין דמות אם עבורם. 7 היא אחת מחברי הקבוצה שלא מצאו את מותם בסרט.
  • פרד טטסקיור - 8: קיבל מהמדען את הצד האגרסיבי והבריוני באישיותו. 8 מתפקד כשומר ראשו של 1. 8 מיומן בשימוש בנשק והבובה הכי גדולה בקבוצה, אך גם חסרת אינטליגנציה בניגוד לשאר. 8 הוא חבר הקבוצה השני שמוצא את מותו בסרט.
  • אלייז'ה ווד - 9: קיבל מהמדען את הצד האנושי שבו ואת לבו הגדול. הצעיר מבין חברי הקבוצה (בהתחשב בעובדה שהוא הבובה האחרונה שנוצרה). 9 הוא אינטליגנט מאוד, אך גם נוהג לפשל רבות בגלל סקרנותו. לאורך הסרט, 9 מנסה להבין את הסיבה להיווצרותו ואת משמעות החיים. 9 הוא אחד מארבעת חברי הקבוצה שלא מצאו את מותם בסרט.
  • אלן אופנהיימר - המדען: מדען שעבד בשירותו של הקנצלר ויצר עבורו את מ.ו.ח. לאחר שהבין את טעותו, המדען פיצל את נשמתו לתשעה חלקים ושם כל חלק בתוך בובה בעזרת הקמע, בכך הוא מקווה שהבובות יצליחו להציל את האנושות.
  • טום קיין - הקנצלר: השליט הדיקטטורי במדינה. סיפח לרשותו את מ.ו.ח והפך אותו לרובוט שיוצר רובוטים אחרים, מה שמביא לקץ האנושות.

טטסקיור מדבב בנוסף ל-8 גם שדרן רדיו אשר מציג את הקנצלר ואת תוכניתו ליצירת "מכונות של שלום" ובראשם מ.ו.ח, ולפיכך הוא היחיד בסרט שמדבב יותר מדמות אחת.

בנוסף, בסרט ישנה הופעת אורח של מעצבת התפאורה הלן ווילסון בתפקיד מגישת חדשות אשר קוראת למדינה להקשיב לדברי הקנצלר לאחר שהמכונות החלו להחריב את האנושות.

הסרט בוים על ידי שיין אקר, שגם ביים ויצר את הסרטון הקצר שעליו מבוסס הסרט. הסרט הופק על ידי טים ברטון וטימור בקממבטוב. תאריך יצאתו של הסרט, 9 בספטמבר 2009, נבחר בשל שם הסרט.

הסרט זכה לביקורות מעורבות באופן כללי. באתר Rotten Tomatoes קיבל הסרט ציון של 54% המבוסס על 180 חוות דעת[2]. באתר Metacritic קיבל הסרט ציון של 60 מתוך 100[3]. רוג'ר איברט נתן לסרט שלושה כוכבים מתוך ארבעה וכתב כי "אנימציה יפה ומסקרנת... שווה לראות"[4]. טוד מקארתי ממגזין וראייטי שיבח את הסרט[5].

בסוף השבוע הראשון להקרנותיו דורג הסרט במקום השני בקופות עם $10,740,446[6]. הכנסות הסרט לא סוכמו מעולם ונכון ל-29 בנובמבר 2009 גרף הסרט $48,428,063[1].

מועמדויות לפרסים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
פרס קטגוריה מועמד תוצאה
פרס אנני
האפקטים המונפשים הטובים ביותר בסרט אלכסנדר פייגין מועמדות
העיצוב הטוב ביותר בסרט מונפש כריסטוף וצ'ר מועמדות
פרס Producers Guild of America הסרט המונפש הטוב ביותר מועמדות
פרסי אגודת האפקטים החזותיים הסרט המונפש הטוב ביותר קן דאנקן, ג'ינקו גוטו, דארלי גרהם, ג'ו קסנדר מועמדות
פרסי איגוד מבקרי הקולנוע של וושינגטון הסרט המונפש הטוב ביותר מועמדות
פרסי עריכת הסאונד
עריכת הסאונד הטובה ביותר בסרט מונפש - אפקטים קוליים, פולי, ADR ודיאלוג שי רוזוו, פסקל גרנו, דניס טורפ, ג'אנה ואנס, וויל פילס, ג'רמי בווקר, לוק דאן גילדמה, ג'יל פורדי מועמדות
9
פסקול מאת דבורה לוריא ודני אלפמן
יצא לאור 9 בספטמבר 2009
סוגה סרט מדע בדיוני, סרט פוסט-אפוקליפטי, סרט פעולה, מותחן, סרט פנטזיה, סרט הרפתקאות, סרט בלשי עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת תקליטים Reprise
הפקה טים ברטון, טימור בקממבטוב, ג'ים לימלי עריכת הנתון בוויקינתונים
כרונולוגיית אלבומים של דבורה לוריא ודני אלפמן
שליחות קטלנית: התעוררות
(2009)
9
(2009)
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

פסקול הסרט נכתב על ידי דבורה לוריא ודני אלפמן.

9
מס' שם משך
1. Introduction 1:42
2. Finding Answers 1:48
3. Sanctuary 2:12
4. Winged Beast 4:28
5. Reunion/Searching For Two 2:12
6. The Machines 0:58
7. Out There 2:42
8. Twins 1:36
9. Slaying the Beast 1:21
10. Return of the Machines 2:47
11. Burial 1:24
12. Reawakening 3:10
13. The Aftermath 1:41
14. Confrontation 1:53
15. The Seamstress 2:05
16. Return to the Workshop 1:54
17. The Purpose 5:20
18. Release 4:00
19. Welcome Home 6:15

קישורים חיצוניים

[עריכת קוד מקור | עריכה]
ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא 9 בוויקישיתוף

הערות שוליים

[עריכת קוד מקור | עריכה]