לדלג לתוכן

CES

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לוגו התערוכה

Consumer Electronics Showראשי תיבות: CES; או International Consumer Electronics Show - התערוכה הבינלאומית של אלקטרוניקה ביתית) היא תערוכה מסחרית בתחום הטכנולוגיה שמתקיימת מדי שנה בחודש ינואר במרכז הכנסים בלאס וגאס, נבדה, ארצות הברית. לצד התערוכה המרכזית מתקיימת תערוכה שאינה פתוחה לציבור, במימון איגוד מוצרי הטכנולוגיה לצרכנים (Consumer Technology Association) (לשעבר, איגוד מוצרי האלקטרוניקה לצרכנים (Consumer Electronics Association)), שבה ניתנת למשל הצצה מוקדמת על מוצרים מתוכננים וניתנות הכרזות רשמיות על מוצרים חדשים. כוכבה של תערוכת CES דרך לאחר ביטולה של תערוכת COMDEX.

תולדות התערוכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מבקרים משוטטים בין מוצגיה של חברת LG אלקטרוניקה בתערוכת CES 2010

תערוכת CES הראשונה התקיימה ביוני 1967 בניו יורק. היא היוותה תחליף לאירוע Chicago Music Show (אירוע המוזיקה של שיקגו), שעד אז שימש כאירוע המרכזי שבו הוצגו מוצרי אלקטרוניקה לשימוש צרכני. באירוע הציגו מעל 100 חברות וביקרו בו כ-17,500 מבקרים. הנאום הפותח של התערוכה ניתן על ידי יו"ר מוטורולה בוב גלווין (Bob Galvin)‏.[1] מ-1978 עד 1994 נערכה תערוכת CES פעמיים בשנה, כאשר בינואר מתקיים אירוע ה-Winter Consumer Electorincs Show‏ (WCES; תערוכת החורף לאלקטרוניקה לצרכנים) בלאס וגאס, וביוני מתקיים אירוע ה-Summer Consumer Electronics Show ‏(SCES; תערוכת הקיץ לאלקטרוניקה לצרכנים) בשיקגו.

בשנת 1995 התקיימה תערוכת הקיץ בלאס וגאס, כמתוכנן. אך, בעקבות דעיכת הפופולריות של תערוכות הקיץ בשיקגו, החליטו המארגנים לנסות להפוך את התערוכה לתערוכה נודדת שתבקר בכמה ערים שונות, החל מ-1995, כאשר התערוכה הראשונה במסע התערוכות תוכננה להתקיים במרכז הכנסים של פנסילבניה (Pennsylvania Convention Center) בפילדלפיה. אולם, תערוכת המשחקים E3 שהתקיימה בשנה זו בפעם הראשונה, תוכננה להתקיים בחוף המערבי באותו סוף-שבוע ורבים מהמציגים בתערוכת ה-CES הביעו את מחאתם בפני מארגני תערוכת הקיץ בפילדלפיה, מה שהביא לביטולה. תערוכת החורף של 1996 התקיימה שוב בלאס וגאס בחודש ינואר, ולאחריה התקיימה תערוכת קיץ באורלנדו, פלורידה, אולם בתערוכת קיץ זו רק חלק קטן מהמציגים הקבועים בתערוכה לקחו בה חלק. ב-1997 נחלה שוב תערוכת החורף בלאס וגאס הצלחה רבה. תערוכת ה"קיץ" הבא תוכננה יחד עם תערוכת האביב של COMDEX באטלנטה, אך כאשר רק כעשרים חברות התכוונו להשתתף בתצוגה של CES, חלקה של CES בתערוכה משותפת זו בוטל.

ב-1998 התערוכה החלה להתקיים על בסיס שנתי, בלאס וגאס בלבד. הקמת מבנה התערוכה בלאס וגאס ופירוקו אורכים 18 ימים לערך.[2]

בתאריך 7.10.2013 התערוכה הגיעה לישראל, בפעם הראשונה.

ב-2015 הציגה חברת ZUtA Labs מישראל את המדפסת רובוטית הניידת הראשונה בעולם וזכתה בתואר ה־Best of Innovation בקטגוריית ה־Computer Accessories.[3]

כמה מהמוצרים שהוצגו בתערוכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מכשיר הווידאו טייפ הוצג לציבור בתערוכה בשנת 1970
ב-1981 הוצג לציבור בתערוכה נגן התקליטורים
טכנולוגיית ה-DVD הוצגה לציבור בתערוכה בשנת 1996
מכשיר ה-Xbox הוצג לציבור בתערוכה בשנת 2001

להלן כמה מהמוצרים החשובים שהוצגו בתערוכה:[4]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא CES בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ First CES Goes Broadway in June 1967, Bob Gerson, TWICE, August 28, 2006
  2. ^ "Grandest Gadgets", Las Vegas Review-Journal, Page A1, January 6, 2007.
  3. ^ https://www.cesweb.org/News/Press-Releases/CES-Press-Release.aspx?NodeID=0a3de20d-decc-4aff-b809-5a10f0798d71
  4. ^ "About CES". cesweb.org. אורכב מ-המקור ב-2008-12-08. נבדק ב-2012-01-09.