COINTELPRO

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית

COINTELPRO (ראשי תיבות של Counter Intelligence Program; באנגלית: התוכנית לסיכול ריגול) הייתה סדרה של תוכניות חשאיות של ה-FBI, שכוונה להתחקות, לפקח ולסכל ארגונים פוליטיים אשר מתנגדים למשטר בתוככי ארצות הברית. תוכנית ה-COINTELPRO הרשמית התרחשה בשנים 1956–1971, ועקבה אחר מספר ארגונים נודעים כמו תנועת הפנתרים השחורים, הוועידה למנהיגות נוצרית דרומית (ארגונו של מרטין לותר קינג), הקו קלוקס קלאן, סטודנטים למען חברה דמוקרטית, כמעט כל הקבוצות שהפגינו נגד מלחמת וייטנאם ואף מפגינים בודדים שלא השתייכו לארגונים מסוימים. התוכנית נחשפה על ידי ועדת האזרחים לחקירת ה-FBI, אשר פרצה למשרד שדה של ה-FBI במדיה, פנסילבניה, לקחה מספר תיקים, וחשפה את התוכנית על ידי העברת החומר הזה לעיתונים ולסוכנויות הידיעות.

טכניקות[1][עריכת קוד מקור | עריכה]

לארגון הFBI היו כמה טקטיקות מרכזית אשר השתמשו בהם במבצעי COINTELPRO.

כוח בלתי חוקי: ארגון הFBI היה יוצר קשר עם תחנות המשטרה המקומיות מכמה סיבות: כדי לאיים על מתנגדים, לבצע פריצות לא חוקיות לבתים של מתנגדים ולבצע ונדליזם, תקיפות והתנקשויות. המטרה הייתה להפחיד מתנגדים, וכך לשבש את תנועותיהם.

ערעור של דעת הסובבים: הFBI ניסו לפגוע בארגונים על ידי קריאת תיגר על המוניטין שלהם בקהילה. הארגון תכנן תוכניות כדי לחסום מנהיגים מלהפיץ את הרעיונות שלהם בפומבי או דרך התקשורת. יתר על כן, הארגון יצר ושלט בתקשורת שלילית שנועדה לערער את ארגוני הכוח השחור. יכולתו של ה- FBI ליצור חוסר אמון בתוך ארגונים מהפכניים וביניהם, נגעה בתדמיתם הציבורית והחלישה את הסיכויים לאחדות ותמיכה ציבורית.

לוחמה פסיכולוגית: ה- FBI והמשטרה השתמשו במספר רב של שיטות כדי לערער תנועות מתקדמות. הם שתלו סיפורי תקשורת כוזבים ופרסמו עלונים מזויפים בשם קבוצות ממוקדות: הם זייפו התכתבויות, שלחו מכתבים אנונימיים וביצעו שיחות טלפון אנונימיות. הם הפיצו מידע מוטעה אודות פגישות ואירועים, הקימו קבוצות תנועה שקריות המנוהלות על ידי סוכני ממשלה, והורים, מעסיקים, בעלי בתים, פקידי בתי ספר ואחרים מניפולטיביים או חזקים, כדי לגרום לצרות לפעילים. הם השתמשו במידע כוזב כדי ליצור חשד לגבי פעילים ממוקדים, לפעמים עם השלכות קטלניות.

קורבנות[2][עריכת קוד מקור | עריכה]

הקורבנות הגדולים ביותר בתוכניות ההפרעה של ה- FBI היו חלק מקבוצות ה"לאומנים השחורים". כדי לבצע פעולות נגד הקבוצות השונות, הונחו סוכנים שתפקידם היה להכפיש את קבוצות ה"לאומנים השחורים". הסוכנים הכפישו את הקבוצות בקרב קהילות רבות. תזכיר מה- 4 במרץ 1968 מאת ג'י אדגר הובר, ראש ה -FBI לשעבר למשרדי ה - FBI הגדיר יעד מרכזי של COINTELPRO - תוכנית "קבוצת השנאה הלאומנית". מטרת הקבוצה הייתה "למנוע את הקואליציה של קבוצות לאומיות שחורות לוחמניות; " כדי למנוע את עלייתו של משיח שיכול לאחד את קבוצת השחורים הלוחמנית לאומנית... כדי למנוע אלימות מצד קבוצות לאומיות שחורות; ו"מניעת צמיחה ארוכת טווח של ארגונים לאומניים שחורים, במיוחד בקרב בני נוער."

ד"וח מיוחד משנת 1970 שיועד לנשיא ניקסון חושף את הרעיונות מאחורי הפעולות שביצעה הממשלה נגד קבוצת "הפנתרים השחורים". בדו"ח נכתב כי קבוצת הפנתרים השחורים היא הקבוצה המסוכנת והפעילה ביותר בקרב קבוצות הלאומנים השחורים. נכתב כי מספר משתתפי הקבוצה עמד על על כ-800, אך כי 25 אחוזים מהקהילה השחורה בארצות הברית רוחשת כבוד ואהדה לפנתרים השחורים. בגלל הנתונים הללו, הופעלו מבצעים רבים נגד קבוצת הפנתרים השחורים, כדי להבטיח שהפוטנציאל הגבוה של הקבוצה לא יתממש בקרב האוכלוסייה השחורה של ארצות הברית.

חשיפת COINTELPRO[3][עריכת קוד מקור | עריכה]

תוכנית COINTELPRO הייתה חשאית עד שנת 1971. בשנה זו, ועדת האזרחים לחקירת ה- FBI פרצה למשרד שדה של ה- FBI בפנסילבניה. הוועדה לקחה לקחה כמה תיקים אשר חשפו את התוכנית. החומר שהוועדה מצאה הועבר לסוכנויות הידיעות. האקטיביסטים מודעת האזרחים השתמשו בקרב אגרוף בין מוחמד עלי לג'ו פרייזר כמעין כיסוי למעשיהם. תחילה, ארגוני חדשות רבים סירבו לפרסם את המידע באופן מיידי, למעט העיתון "וושינגטון פוסט". העיתון אישר את מהימנות המסמכים, ופרסם אותם בעמוד הראשון (בניגוד לבקשת היועץ המשפטי לממשלה), מה שגרם לארגונים אחרים ללכת בעקבותיהם. בתוך השנה הכריז מפקד ה-FBI ג'יי אדגר הובר כי COINTELPRO הריכוזית הסתיימה, וכי כל פעולות האינטליגנציה הנגד בעתיד יטופלו ממקרה למקרה.


[1] מתוך” War at Home: Covert action against U.S. activists and what we can do about it (South End Press Pamphlet Series") by Brian Glick.

[2] מתוך: COINTELPRO: the untold american story by Paul wolf. COINTELPRO: The Untold American Story By Paul Wolf with contributions from Robert Boyle, Bob Brown, Tom Burghardt, Noam Chomsky,

[3] מתוך "A Short History of FBI COINTELPRO" by Mike Cassidy and Will Miller. https://web.archive.org/web/20070928104133/http://www.albionmonitor.net/9905a/jbcointelpro.html

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא COINTELPRO בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ Brian Glick, War at Home: Covert action against U.S. activists and what we can do about, England: South End Press, 1989
  2. ^ Noam Chomsky, Message from Noam Chomsky, Lingua 116, 2006-10, עמ' 1469 doi: 10.1016/j.lingua.2006.06.001
  3. ^ A Short History of FBI COINTELPRO, באתר web.archive.org, ‏2007-09-28