קו קלוקס קלאן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Disambig RTL.svg המונח "KKK" מפנה לכאן. לערך העוסק בביטוי גרמני מיושן, ראו ילדים, מטבח, כנסייה.
סמל הארגון, צלב בתוך מעגל שבתוכו טיפת דם.
חברי קו קלוקס קלאן שורפים צלב
אנשי הקו קלוקס קלאן מבצעים לינץ' בעבד משוחרר, מתוך הסרט "הולדתה של אומה"
מצעד של חברי הארגון בשדרות פנסילבניה, בוושינגטון די. סי., 1928

קוּ קְלוּקְס קְלָאןאנגלית: Ku Klux Klan, שילוב של המילה היוונית קוקלוס (κυκλος, מעגל) ושל המילה האנגלית clan שפירושה שבט או קבוצה של אנשים, ובראשי תיבות: KKK), הוא שמם של ארגוני אחווה בארצות הברית התומכים בעליונות הגזע הלבן, בגזענות, בהומופוביה ובאנטישמיות, והחל במאה העשרים גם באנטי-קתוליות ובשנאה למהגרים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

"קו קלוקס קלאן" נוסד ב-24 בדצמבר 1865, זמן קצר לאחר תום מלחמת האזרחים האמריקאית, על–ידי קבוצה של פעילים מדרום ארצות הברית, תומכי המפלגה הדמוקרטית וותיקי צבא הדרום שהובס במלחמה. מייסדי הארגון, ובראשם מנהיגם נייתן בדפורד פורסט, שמו להם למטרה להתנגד למשטר השיקום ("Reconstruction"), שנכפה על הדרום על–ידי הצפון המנצח והשלטון הרפובליקני. בין האמצעים שנקטו לשם כך, היו הפחדת "ציקלונאים" (carpetbaggers) - אנשי עסקים ופוליטיקאים מן הצפון שעברו לדרום ותפשו בו עמדות מובילות; הפחדה גם של "scalawags" - לבנים מן הדרום ששיתפו פעולה עם כוחות הצפון; ומעל הכל ניסיון לדכא מחדש את העבדים המשוחררים. התנועה עברה עד מהרה לשימוש באלימות ורצח של אלפי רפובליקנים ושחורים[1]. בקבוקי תבערה היו נזרקים לתוך כנסיות של עבדים משוחררים או לבתיהם ללא הבחנה, מקרי אלימות ורצח של תקיפה באמצע הרחוב, לינץ' או תלייה היו שכיחים.

פעולותיו האלימות של הארגון חוללו תגובת נגד קשה בצפון, והובילו את האליטה הדרומית להסתייג מפעולותיו, בין השאר משום שראו בקיומן תירוץ המאפשר לצבאות הפדרליים להמשיך לפעול בדרום. כתוצאה מכך, החל הארגון לשקוע בין השנים 1868 ו-1870 עד היעלמותו המוחלטת בתחילת שנות השבעים של המאה התשע עשרה, בעקבות פעולתו הנמרצת של נשיא ארצות הברית יוליסס סימפסון גרנט במסגרת חוק זכויות האזרח משנת 1871 (הידוע גם בכינויו "חוק הקו קלוקס קלאן").

ארגון חדש שנשא את השם "קו קלוקס קלאן" נוסד בשנת 1915, בין השאר בהשראת הסרט "הולדתה של אומה" ודיווחים משלהבי רוחות בעיתונות סביב משפטו ומעשה הלינץ' שבוצע בליאו פרנק. בניגוד לארגון הראשון, היה הקו קלוקס קלאן השני ארגון רשמי, עם כוח פוליטי וסניפים ברחבי המדינה, ששילם סכומי כסף נכבדים לאנשים שסייעו בהקמת סניפים חדשים. בשיאו, במהלך שנות ה-20 של המאה העשרים, מנה הארגון מיליוני חברים, שהיוו כ-15 אחוז מכלל המצביעים במדינה[2].

גלגולו השני של הארגון הדגיש בעיקר את עקרונות עליונות הגזע הלבן, האנטי-קתוליות, האנטישמיות וההתנגדות למהגרים. בחלק מנושאים אלו, היה הארגון שותף גם לתנועה להחלת איסור על שתיית משקאות אלכוהוליים, שגם בה רווחה עוינות למהגרים ממדינות קתוליות כמו אירלנד, ואיטליה שזוהו עם מנהגי שתייה "זרים". כמו בגלגולו הקודם, נקט הארגון גם פעולות אלימות וביצע מספר מעשי לינץ' ומעשי אלימות אחרים ברחבי ארצות הברית.

הפופולריות של הארגון צנחה חדות בתקופת השפל הגדול. במהלך אותן השנים, מספר קבוצות התפצלו מהארגון וניסו לפעול באופן עצמאי למען הגשמת מטרותיהן. בין אותן הקבוצות ניתן לציין את הלגיון השחור. הפופולריות של הארגון צנחה משמעותית בעשורים שאחרי מלחמת העולם השנייה, בין השאר עקב שערוריות שנבעו מפשעיהם של חברים בארגון (זכורה במיוחד פרשת הרצח של פעילי זכויות האזרח ב-1964) ומתמיכתו של הארגון ברעיונות וסמלי הנאציזם.

כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

כיום, גלגולו השלישי של הארגון פועל באמצעות יחידות מקומיות נפרדות, ללא ארגון על כלשהו, ונחשב לאחת מ"קבוצות השנאה" הקיצוניות בארצות הברית. ישנם עשרות ארגונים וקבוצות הפועלים היום ברחבי ארצות הברית ועושים שימוש בשם קו קלוקס קלאן, במלואו או בחלקו ובחלק מסמליו, אך המספר הכולל של החברים בכל הארגונים אינו עולה לפי ההערכות על כמה אלפים. אחת מאותן הקבוצות, אשר הוקמה בשנת 1997, היא הקלאנים האימפריאליים של אמריקה.

בנובמבר 2014 הכריז ג'ון אבאר מנהיג הארגון, כי הארגון זונח את המצע הגזעי שלו, וכי מעתה יהיה פתוח גם לשחורים, היספנים ויהודים, שיקבלו על עצמם את יתר החוקה. גם האפליה על רקע זהות מינית תיפסק, ומעתה יתמקד הארגון בלאומנות אמריקנית במקום בעליונות הגזע הלבן[3]. ואמנם, בראדלי ג'נקינס, מנהיגם של כלל ארגוני קלאן בארצות הברית, טוען כי אבאר עושה זאת על מנת לזכות באהדה פוליטית, ודרש שלא ישתמש במותג הקלאן לקידום עמדותיו הפולטיות[דרוש מקור].

הנהגה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האשף הגדול (Grand Wizard) הוא התואר של המנהיג העליון של הקו קלוקס קלאן. ידוע שנייתן בדפורד פורסט, מייסד הקו קלוקס קלאן, נשא בתואר הזה. זהותם של האשפים הגדולים שבאו אחרי נתן ברדפורד אינה ידועה ולא ברור אם היו קיימים. התואר "האשף הגדול" חזר לשימוש פומבי רק בגרסה המודרנית של הקו קלוקס קלאן. הסופר והפוליטיקאי דיוויד דיוק (שנודע בין היתר כמכחיש השואה) נשא בתואר האשף הגדול משנת 1974 עד 1978 וכיום נושא אותו דון בלאק, מנהל האתר הבדלני הלבן "חזית הסופה" (stormfront). מנהיגים מקומיים (בעיקר מדינתיים) של הקו קלוקס קלאן מקבלים את הכינוי "הדרקון הגדול" (Grand Dragon).

הקו קלוקס קלאן והיהודים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגלגולו הראשון לא היה לקו קלוקס קלאן עניין מיוחד ביהודים. הגלגול השני של הקלאן, הוקם ב-1915 על רקע אנטישמי מובהק. בגילגולו הנוכחי, משתף הקו קלוקס קלאן פעולה עם ארגונים בעלי אוריינטציה אנטישמית ברורה כמו זהות נוצרית ותנועת היצירה. בסביבות 2007 כריס ג'ונסון, מנהיג הקו קלוקס קלאן בקנטקי, הצהיר כי התנועה מוכנה לקבל לשורותיה גם חברים ממוצא יהודי[4], אך לא ברור עד כמה התבטאות זו מבטאת מגמה כללית בקו קלוקס קלאן.

אוצר המילים של הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

חברות בקו קלוקס קלאן שמורה בסוד. כמו ארגוני אחווה רבים, לקו קלוקס קלאן יש סימנים וביטויים שחברי הארגון יכולים להשתמש בהם כדי לזהות זה את זה. עמית רשאי להשתמש בראשי התיבות AYAK (בתרגום מילולי: האם אתה איש קלאן? (?Are you a Klansman)) בשיחה כדי להזדהות בפני חבר פוטנציאל אחר בחשאי. התגובה AKIA (אני אכן איש קלאן) משלימה את הברכה.

לאורך כל תולדות הארגון, הקו קלוקס קלאן טבע מונחים רבים שמתחילים ב"Kl" כולל:

Klabee - גזברים

Klavern - ארגון מקומי

Imperial Kleagle - מגייס

Klecktoken - דמי הצטרפות

Kligrapp - מזכיר

Klonvocation - אספה

Kloran (חיבור של "קלאן" ו"קוראן")- ספר פולחנים

Kloreroe - נציג

Imperial Kludd - כומר

כל המינוח מעל נוצר על ידי ויליאם ג'וזף סימונס, כחלק מההתחדשות של הקו קלוקס קלאן ב-1915.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ כך, לדוגמה, טען מייקל ניוטון כי הארגון הרג למעלה מ-150 שחורים בפלורידה לבדה. The Invisible Empire: The Ku Klux Klan in Florida, by Michael Newton ISBN 0813021200
  2. ^ לפי מפקד האוכלוסין של שנת 1920 היו בארצות הברית 31 מיליון איש בעלי זכות הצבעה. מספר החברים בארגון היה בשיאו בערך 4–5 מיליון. בהתחשב בעובדה שיהודים, קתולים, שחורים ומהגרים לא הצטרפו לארגון, ניתן להניח כי חלק גדול יותר מהאוכלוסייה הרלוונטית היה חבר בארגון. [1]
  3. ^ יצחק בן חורין, מהפך: הקו קלוקס קלאן מקבל יהודים ושחורים, באתר ynet, ‏10/11/14.
  4. ^ תחקיר הטלוויזיה האוסטרלית 2007