מיקרוסופט אקסס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
(הופנה מהדף Microsoft Access)
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
מיקרוסופט אקסס
MicrosoftAccess icon.png
MS Access Form.png
צילום מסך של אקסס (חלק מחבילת האופיס) בגרסה 14.0 (2010)
מפתח מיקרוסופט
גרסה אחרונה 2013 (15.0) ב־2 אוקטובר 2013
מערכת הפעלה חלונות, Mac OS, Mac OS X
רישיון קנייני
קטגוריה מחולל יישומים
[1]

אקסס הוא בסיס נתונים טבלאי ומחולל יישומים חזותי, שמיועד לסביבת עבודה קטנה ובינונית ומאופיין בקלות הפעלתו ובידידותו הרבה. מיוצר על ידי חברת מיקרוסופט, החל משנת 1992, ומשודרג מאז אחת לשנתיים וחצי - שלוש לגרסה חדשה.

מבואעריכה

תוכנת אקסס מהוה מחסן של נתונים לאחסון ותיוק מידע, אחזורו ועיבודו, גם בדרך ידנית וגם באוטומציות שונות. ניתן בעזרתה ליצור יישומים מגוונים לאחסון ולניהול מידע. במטפורה מהעולם הממשי, הוא מומשל לארונית אחסון לצורך תיוק מידע ואחזורו באופן מיטבי, באופן שניתן לאתר "מחט בערמת שחת".

התפיסה העומדת בבסיס הפיתוח של אקסס היא להנגיש את מיטב הטכנולוגיה התכנותית העכשווית באופן שיהיה צורך במעט ידע תכנותי ובמינימום של כתיבת קוד. יחודו של האקסס בכך שפישט מאוד את ההליך של יצירת בסיס נתונים והעלים מהמפתח היבטים טכניים של התוכנה, באופן שהמפתח יוכל להתרכז בארכיטקטורה של בסיס הנתונים ובפונקציונליות שלו, ולא בהיבטים טכניים ותכנותיים. מסד הנתונים של האקסס מתייחד בכך שהוא מסד הטרוגני, המאפשר להכליל במסד אחד (ואף בקובץ אחד) אובייקטים מסוגים שונים, ובכך לפשט את כל הפיתוח והאחזקה של המסד.

באופן כללי מחולל יישומים זה מורכב משני חלקים:

ממשק משתמש (צד לקוח)
יש ביכולתו ליצור טבלאות, שאילתות, טפסים ודוחות ולהשתמש במקרו ובשגרות VB, לצורך קליטת נתונים, יצירת פלט שלהם ואף אוטומציות עיבוד שונות.
מנוע בסיס נתונים (צד שרת) מבוסס על מנוע ה-JET
יש בו מחסן של נתונים לאחסון ותיוק אינפורמציה, אחזורו ועיבודו, גם בדרך ידנית וגם באוטומציות שונות. וניתן בעזרתה ליצור יישומים מגוונים לאחסון ולניהול מידע.

תצורתו הזו מאפשרת להשתמש רק באחד בחלקיו, תוך שימוש בתוכנה אחרת, אשר תמלא את הפונקציה השנייה. אפשר לתאר את האקסס כשילוב של בסיס נתונים ומחולל יישומים, שמשולבים ביחד לתוכנה אינטגרלית אחת.

רכיבי האקססעריכה

תמונת מסך של מסכים באקסס: בכיוון השעון מימין לשמאל: מסך ראשי, מסך מחולל טפסים, מסך מחולל מקרויים, ומסך מחולל שאילתות
 • מחולל טבלאות ואינדקסים שמאפשר להגדיר טבלאות ושדות באופן חזותי.
 • מנגנון ליצירת קשרי גומלין ולבקרת ואימות יחוסי טבלאות.
 • מחולל טפסים שמאפשר תצוגות שונות: טופס, טבלאי, משולב. ניתן לשלב בו אובייקטי משנה להצגת רשומות ביחסי אב-בן. ניתן להטמיע בטופס פקדי ActiveX.
 • בטפסים: מבטי טבלת-ציר ותרשים-ציר המאפשרים להציג ולנתח את הנתונים באופנים שונים
 • מחולל דפי אינטרנט דינמיים שמאפשרים יצירת דפי עדכון בסיס נתונים בסביבת דפדפן אינטרנטי (עד גרסת 2007).
 • מחולל שאילתות SQL ויזואלי (QBE), שמאפשר ליצור שאילתות שליפה ופעולה.
 • מחולל דוחות שמאפשר לשלב אובייקטי משנה בו.
 • מנגנון סינון חזק וגמיש בטבלאות/שאילתות/טפסים.
 • מחולל פקודות מקרו ויזואלי לביצוע פקודות תכנותיות באקסס ברצף ובאוטומציה, שלא דורש ידע תכנותי.
 • שפת ויזואל בייסיק לאפליקציות (VBA) שמאפשרת כתיבת פונקציות ושגרות אינטגרליות. ניתן בשפה זו גם להשתמש בDLL-לים חיצוניים, בOCX-ים ובAPI של חלונות.
 • מחולל תפריטים, המאפשר ליצור תפריטים רגילים, תפריטים מוקפצים וסרגלי כלים
 • יכולת של יבוא ויצוא נתונים בפורמטים שונים ומגוונים כולל XML.
 • קישוריות מובנת אל קבצים שונים כדוגמת בסיסי נתונים קטנים וגדולים, קובצי אקסל ואף קובצי טקסט ו-HTML.
 • יכולת קישוריות מובנת ופיתוח לSQL Server ולשרת SharePoint.
 • יכולת קישוריות לתוכנות אחרות, במיוחד תוכנות אופיס כמו וורד ואקסל.
 • מנהל אבטחה מובנה עם הרשאות קבוצות ומשתמשים עד רמת האובייקט הבודד (עד גרסת 2007). הגנת ססמה לפי מסד והצפנת נתונים (בכל הגרסאות).
 • כלי לניתוח ארכיטקטורה של המסד ולתיעודו.
 • מנגנון לביצוע שיכפול וסינכרון במסדים מנותקים, כולל אפשרות של הפצת הפיתוח (עד גרסת 2007).
 • מנגנון לפיצול הנתונים לקובץ עורפי ולניהול טבלאות מקושרות.
 • אשפים רבים להקלת תהליך הפיתוח, קיצורו ופישוטו, כמו אשף טופס, שאילתה ודוח, וכמו למשל אשף אבטחה שמיישם את ההרשאה במספר צעדים בודדים.
 • יכולת הרחבה למסדי ספריה, ותוספים כבנאים ואשפי משתמש, כמעט בכל היבט של התוכנה בידי מתכנתים חיצוניים. דבר שמרחיב את היכולות של התוכנה.
 • מנתח יחסי תלות של אובייקטים, המאפשר לראות את האובייקטים שמשתמשים באובייקטים במסד.
 • אפשרות לעבוד בתקנים שונים של SQL.
 • מסייע שגיאות עיצוב, שמסייע להתגבר על תקלות טכניות בעיצוב ופיתוח המסד.
 • שימוש ושילוב תגיות חכמות, ואפשרות לשלב תגיות חכמות מצד המפתח.
 • אפשרות להידור של השגרות הנמצאות במסד הנתונים ויצירת קובץ מהודר להגבלת היעילות ולהסתרה של הקוד.

מאפיינים ייחודייםעריכה

טבלאות באקסס

יחודו של האקסס הוא בעיקר בידידותו הרבה: קלות ומהירות הפיתוח בו (נחשב לאחד מכלי הפיתוח המהירים), יכולות חזקות שמוגשות בפשטות רבה, והפתיחות שלו שמתבטאת ביכולת ההתממשקות שלו אל נתונים ותוכנות שונות והחלפת מידע ביניהם. דבר המאפשר פיתוח בו לאנשים חסרי רקע טכני כמזכירות ומנהלים, וגם מתכנתים כבדים שמבקשים ליצור יישום מורכב.

לאקסס אפשרות להתממשק אל בסיס הנתונים SQL Server ככלי פיתוח אינטגרלי (קיים פרויקט מיוחד באקס לשם כך), ולהיות כלי הפיתוח של צד הלקוח שלו. דבר שמביא את יכולותיו של בסיס נתונים גדול אל שולחן העבודה, ומרחיב את יכולותיו של האקסס בפיתוח באופן רב.

לאקסס יכולת לעבודה מבוזרת ברשת בתצורת שרת לקוח. בעבודה מקומית מושגת מהירות תגובה אפקטיבית (שעולה על שרתי בסיס נתונים), גם בטבלה בעלת מאות אלפי רשומות. כמו כן, ישנן אפליקציות שמכילות עשרות מיליונים ומאות מיליוני רשומות בנפחים של גיגות-בתים שלמות שעובדות באופן תקין. ישנם אתרי אינטרנט רבים מבוססי מסד אקסס. ישנה דרך פיתוח נוספת של ממשק ויז'ואל בייסיק למול טבלאות אקסס, ושימוש במנוע מסד הנתונים שלו.

קלות הפיתוח שלו והכללתו בחבילת האופיס המקצועית, גרמו שהוא נחשב למחולל היישומים ולמסד נתונים פופולרי ביותר שמתופעל באתרים רבים. גיורו לעברית באופן מלא הנגישו בישראל לאוכלוסיות רחבות. דבר שהביא למספר הרב של ספרי הדרכה (לפחות בעברית) בתחום מסדי הנתונים, כמו גם למספר רב של תוספי אקסס של צד שלישי.

קיימות שתי צורות עבודה עם אקסס:

 1. אקסס עצמו הינו מנהל מסד הנתונים (DBMS) דהינו כל הטבלאות והשאילתות נשמרות עם קובץ האקסס שנוצר, אופן עבודה זה מתאים לפרויקטים קטנים לצורך אישי או של צוות עובדים קטן. שמירה של קובץ כזה בסביבת רשת אינה מומלצת, שכן צורה זו עלולה להעמיס על תעבורת הרשת. כמו כן, קיימת מגבלת נפח לקובץ אקסס (2GB), ומגבלות נוספות כמו מספר שדות בטבלה.
 2. האקסס משמש כ-Front End בלבד דהינו ככלי לבניית הממשק בלבד, כאשר במקרה זה אנו נהנים מכל היתרונות של מסד נתונים מוכר כגון SQL server ,MySQl ,oracle וכן מכל יתרונות הפיתוח בסביבת אקסס. באופן זה אין שום מגבלת שימוש לאקסס, שכן ניתן להשתמש בכלים תכנותיים מתקדמים כגון Trigger-ים ו-Stored Procedures בסביבת המסד הנתונים, כמו כן התעבורה ברשת הינה נמוכה שכן המידע היחיד שעובר הינו תוצאות השאילתות שבוצעה בשרת מסד הנתונים עצמו, בדיוק כפי שמתבצע באפליקציות דומות של Client Server.

חסרונו הבולט (הנובע מיתרונו המובהק) הינו שהוא נגיש למשתמשים רבים, וככזה נעשה בו רבות שימוש לא מתאים, אשר פוגע בשמו ככלי פיתוח חזק.

תצורות פיתוח שונותעריכה

אפשר לעבוד באקסס במגוון גדול של תצורות שונות:

 • ממשק ובסיס נתונים כולו באקסס. יעיל ליישומים קטנים ול"לקוח עשיר".
 • ממשק בVB או שפת תכנות אחרת, ובסיס נתונים במנוע ה-JET של אקסס. יעיל לישומי מדף קטנים, או לשמש כבסיס נתונים של תוכנה שזקוקה לו כפונקציה משנית.
 • ממשק באקסס ובסיס נתונים בשרת SQL דרך ODBC. יעיל לעבודה ברשת.
 • ממשק באקסס ובסיס נתונים ב-SQL Server דרך ADO באמצעות פרויקט אקסס. יעיל לעבודה ברשת מרובה לקוחות בתצורות מורכבות במיוחד. באופן הזה גם נחשפות יכולות פיתוח חזותיות, שאינן קיימות בתצורה הרגילה של פיתוח באקסס.
 • ממשק באקסס לבסיס נתונים בשרת SharePoint, לעבודה מבוזרת ברשת האינטרנט, דבר המאפשר עבודה של לקוחות מרוחקים על בסיס נתונים מרכזי באמצעות האינטרנט.

לאקסס מצורפת בגרסה מיוחדת (גרסת פיתוח - Development) תוכנת זמן ריצה שלו (RunTime), כפי שמקובל במספר מחוללי יישומים, הואיל ואין אפשרות להדר את המסד לקובץ ריצה עצמאי, יכולת שקיימת למשל במחולל יישומים כדוגמת פאואר בילדר. בגרסה זו של האקסס ישנם כלים נוספים כמו אשף ליצירת אריזה והפצה של פרויקט בקובץ התקנה, אשף להחלפת שמות אובייקטים, אוסף של קטעי קוד ועוד.

יתרונות וחסרונותעריכה

לאקסס יש יתרונות וחסרונות לעומת כלים דומים:

 • ישנן מגבלות שונות בתחום הנתונים, בגודל קובץ, במספר אוביקטים ובמספר חיבורים. במהדורות החדשות של אקסס מגבלות אלו שופרו מעט, הוספו טיפוסי נתונים חדשים. יתרון חשוב שלו שהוא מאפשר לאחסן את כל האובייקטים בקובץ אחד.
 • בתחום השאילתות תכונה מעניינת של האקסס היא שאפשר לבסס שאילתות על פקד בטופס פתוח כמו על שדה מטבלה כלשהי, אך מאידך התצוגה של מסך השאילתות מפוצל לכמה מסכים, ולא מאפשר תצוגה בו זמנית של מסך הQBE ומסך הפקודות של הSQL, כמו כן המסך הטקסטואלי של הSQL מאוד בסיסי ואף פרמיטיבי ולא כולל אינטנליסנס למשל.
 • בתחום האוטומציה יש לו שפת מקרו שאפשר לתרגמה לפקודות VBA שמפצה מעט על כך שאין לו הקלטת מקשים למקרו כפי שיש בוורד ובאקסל.
 • לא ניתן לקמפל את האקסס לקובץ ריצה קטן, וחייבים להתקין את הסביבה המליאה של האופיס או גרסת הרצה תואמת לקובץ. התקנה של קובץ הרצה זו עלולה להסתבך מעט, כאשר כבר מותקנות במחשב גרסאות אופיס אחרות.
 • מחולל הטפסים של האקסס מאפשר מצבים שונים של הצגת נתונים בקלות רבה, גם בתצורה של רבים ליחיד וגם בטופס מול רשומות טבלאיות, ואפשרות העיצוב מחוזקת באמצעות תכונת "עיצוב מותנה", אך עדיין יש לו מגבלות מסויימות שקשה לעקוף אותן, כמו חוסר אבחנה בשינוי תכונות של פקדים בטפסים רציפים, כך שיהיו קונקרטים לרשומה נוכחית ולא יחולו על כל הרשומות המוצגות בטופס, או החלת עיצוב מותנה על יותר תכונות של פקדים.
 • לאקסס מחולל דוחות גמיש וחזק שמאפשר לקבץ נתונים ולהציגם באזורים שונים. לבצע סיכומים ומניפולציות על הנתונים. ולהציג תתי דוחות בדוח הראשי. ואירועים רבים במהלך יצירת והצגת הדוח שאפשר לבצע בהן פעולות מגוונות.
 • לאקסס בונה ביטויים משוכלל שקיים אליו קישור כמעט בכל מקום שניתן לכתוב בו ביטוי הקשור לפונקציות ושדות או פקדים אם בטבלאות, שאילתות, טפסים ודוחות, וניתן באמצעותו להעזר בכתיבה של פונקציות ובהתייחסות מאובייקט אחד לאובייקט אחר, כמו למשל מטופס אחד למישהו, או לשליפה של נתון או נתונים מטבלה ללא שימוש בשאילתא.
 • בתחום התכנותי השפה המובנת שהאקסס משתמש בה היא VBA שהיא עגה של VB. הבעיה העיקרית בשפה זו שהיא שפה מיושנת שסבלה ממגבלות טכניות רבות לעומת הג'אוה סקריפט למשל, שאין לה קישור טבעי עם סביבת הדוט נט ושהיא איננה משופרת ומשוכללת מגרסה לגרסה אלא תקועה בסטגנציה קשה. אמנם לעניני בסיסי נתונים וממשק שפה זו משרתת די טוב ואף ביעילות, אבל כאן גם גבולות הגזרה שלה. ניתן להרחיב את היכולות שלה באמצעות API של חלונות, אבל היא נעדרת הרבה מהתכונות המוכרות בג'אוה ובC#. כמו כן, הIDE של הVBA מיושן ולא עבר במשך כעשור וחצי שדרוג משמעותי, ובהשוואה לסביבות פיתוח מודרניות, היכולות שלו סבירות, אבל לא הרבה יותר מכך.

גרסת 2000עריכה

גרסה זו שודרגה מבחינת היכולות שלו לתקשור אינטרנט ועבודה מבוזרת. שיפורים עיקריים שהוכנסו בגרסת 2000 של המחולל:

 • גרסה חדשה של שפת התכנות הפנימית VBA של המחולל ותחביר SQL מורחב.
 • מעבר לטכנולוגיית COM ושימוש באובייקטי ADO לעומת DAO הישן.
 • הוספת מסד פרויקט לעבודה אינטגרלית בין האקסס לשרת SQLSever ואף הוספת שרת SQLSever קל לחבילת האופיס, לעבודה מבוזרת באקסס.
 • הוספת אובייקט דף HTML, שהוא טופס דינמי המתקשר לטבלאות אקסס היכול לרוץ גם בסביבת אקסס וגם באמצעות דפדפן האינטרנט.
 • הוספת נעילה ברמת הרשומה בטבלה, עיצוב מותנה לפקדי טופס ודוח, סיווג אובייקטי מסד בקבוצות חופשיות.
 • הוספת יצוא דוחות בפורמט SNP למי שאין לו אקסס
 • קישוריות ל-Microsoft Outlook ול-Microsoft Exchange ושיתוף פעולה באקסס באינטרנט דרך NetMeeting.

גרסת 2003עריכה

שיפורים עיקריים שהוכנסו בגרסת 2003 של המחולל:

 • הצגת מידע באופן סכימתי אודות יחסי תלות של אובייקט, שבאמצעותו ניתן לבדוק הקשרים ותלויות בין אובייקטים במסד.
 • בדיקת שגיאות תכנותיות אוטומטית בטפסים ובדוחות, והצגתן באמצעות תגיות חכמות.
 • הפצת מאפייני שדה ששונו בתוך הפרויקט לאובייקטים אחרים שמשתמשים בו.
 • שימוש בתגיות חכמות, גיבוי, ירושת ערכות נושא של Windows XP.
 • ייבוא, ייצוא וקישור טבלאות למסד אינטרנטי באמצעות Windows SharePoint Services
 • אבטחת מקרו. אפשרות לחסימת קובצי מקרו ולשימוש בחתימות דיגיטליות במסדי אקסס.

גרסת 2007עריכה

בין השיפורים שהוכנסו בגרסה זו ניתן למנות את:

 • מסד נתונים חדש (Microsoft Access Engine) שמאפשר:
  • שדות מרובי ערכים,
  • שדה לאחסון קבצים דחוסים (בהם קובצי תמונות),
  • מעקב אחרי היסטוריית השינויים בשדה תזכיר,
  • שיפור אבטחה והצפנה.
 • שיפורים בתצוגה כמו טפסים מפוצלים מובנים, תצוגת "זברה" של טבלאות, וסיכומי חישובים בתחתית טבלות.
 • שיפורים בממשק כמו ממשק משתמש חדש מונחה תוצאות.
 • תבניות למסדי נתונים ותבניות לפקדים.
 • אפשרויות חדשות לסינון ומיון נתונים.
 • עריכת טפסים ודוחות במצב אינטראקטיבי (עם נתונים "חיים").
 • אפשרות להקלדת טקסט עשיר בשדות.
 • שיפור תאימות עם שרת SharePoint
 • תמיכה בפורמטי קבצים PDF וXPS, לשם הצגת נתונים.

בגרסה זו הוסרו היכולות הבאות:

 • תמיכה בדפים (DAP).
 • שכפול. האפשרות לסנכרן בין כמה עותקים של בסיס הנתונים שנמצאים במקומות שונים.
 • מנגנון ההרשאות והססמאות של האקסס.

גרסת 2010עריכה

 • עורך פקודות מקרו הוחלף, והפך להיות חזותי וידידותי יותר.
 • בטבלה הוסף שדה מסוג נתונים מחושב.
 • הוספו לטבלה פקודות מקרו של נתונים, בדומה לtriggers בבסיסי נתונים גדולים.
 • הוספו מסדי נתונים בשרת SharePoint של מיקרוסופט.
 • קישוריות שירותי נתונים עסקית (BCS) באמצעות XML.
 • הוסף פקד ניווט המציג ממשק כרטיסיות לניווט אל טפסים ודוחות.
 • הוספו אפשרויות לסוגי הצפנה חדשים של הנתונים
 • נוספה סיומת קובץ מסד בשם ‎.accdr שמדמה מסד נתונים מקומפל במצב זמן ריצה (accde).
 • ניתן לשמור תבניות של מסדים, טפסים, דוחות ושדות לשימוש חוזר.

גרסת 2013עריכה

 • אפליקצית Web לעבודה כיישום בדפדפן אינטרנט ב-SharePoint Server או באתר Office 365.
 • פקדי פריטים קשורים, והשלמה אוטומטית
 • קישורים מסתעפים להצגה מידית של פרטים אודות פריט קשור

סיומת קבציםעריכה

תוכנת אקסס שומר את המידע תחת סוגי הקבצים הבאים:

תבנית קובץ סיומת
פרויקט אקסס .adp
תבנית ריקה של פרויקט אקסס .adn
בסיס נתונים אקסס (2007) .accdb
בסיס נתונים אקסס - זמן ריצה (2007) .accdr
תבנית בסיס נתונים אקסס (2007) .accdt
בסיס נתונים אקסס (2003 וקודם) .mdb
תוספים ואשפים של אקסס .mda
קובץ קבוצות עבודה, נועד לאבטחת מידע בעיקר .mdw
בסיס נתונים אקסס (SQL Server) מנותק (2000) .mdf
בסיס נתונים אקסס מוגן עם VBA מהודר (2003 וקודם) .mde
בסיס נתונים אקסס מוגן עם VBA מהודר (2007) .accde
חלונות קיצור דרך: מקרו אקסס .mam
חלונות קיצור דרך: שאילתא אקסס .maq
חלונות קיצור דרך: דוח אקסס .mar
חלונות קיצור דרך: טבלת אקסס .mat
חלונות קיצור דרך: טופס אקסס .maf

גרסאותעריכה

תאריך גרסה מספר גרסה מנוע מערכת הפעלה תומכת כלול בגרסת חבילת אופיס
1992 אקסס 1.1
1
Windows 3.1
1993 אקסס 2.0
2.0
JET 2 Windows 3.1 אופיס 4.3 פרו
1995 אקסס 95
7.0
JET 3 Windows 95 אופיס 95 פרו
1997 אקסס 97
8.0
JET 3 Windows 9x, NT 3.5/4.0 אופיס 97 פרו ומפתחים
1999 אקסס 2000
9.0
JET 4 Windows 9x, NT 4.0, 2000 אופיס 97 פרו, פרימיום ומפתחים
2001 אקסס 2002
10
JET 4 Windows 98, Me, 2000, XP אופיס XP פרו ומפתחים
2003 אקסס 2003
11
JET 4 Windows 2000, XP אופיס 2003 פרו ואנטרפרייז
2007 אקסס 2007
12
Windows XP SP2 windows 7, Vista אופיס 2007 פרופשונל, אולטימייט ואנטרפרייז
2010 אקסס 2010
14
Windows XP SP2 windows 7, Vista אופיס 2010 פרופשונל ופרופשונל פלוס 32 ו-64 BIT
2013 אקסס 2013
15
Windows 7, Windows 8 אופיס 2013 פרופשונל ופרופשונל פלוס 32 ו-64 BIT, וכן כחלק מהתוכניות השונות של שירות אופיס 365

ראו גםעריכה

לקריאה נוספתעריכה

 • מליסה דן, המדריך השלם להקמת יישומים Access 2, פוקוס מחשבים, 1995, 495 עמ'.
 • פיטר נורטון, המדריך המלא של פיטר נורטון לתכנות ב-97 Access, אופוס מחשבים, 682 עמ'.
 • ג'ון ויסקאס, המדריך השלם של מיקרוסופט-פרס לאקסס 2000, פוקוס מחשבים, 990 עמ'.
 • למד עצמך Access 2000 ב-24 שיעורים, אופוס מחשבים, 401 עמ'.
 • איתן שטמר, Access 2000 סדנת לימוד, הוצאת הוד עמי, 384 עמ'.
 • יאנג והלוורסון, פוקוס על אקסס 2003, הוצאת פוקוס, 176 עמ'.
 • סטפן ל. נלסון וג'וליה קלי, המדריך ל-Access ביישומי Office XP, הוצאת אופוס, 252 עמ'.
 • וירג'יניה אנדרסון, פתרון בעיות באקסס, פוקוס מחשבים, 325 עמ'.

קישורים חיצונייםעריכה