Windows XP

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Windows XP
Windows XP wordmark.svg
WindowsHebrew.PNG
צילום מסך של Windows XP בעברית
מפתח מיקרוסופט
משפחה Microsoft Windows
מודל קוד קוד סגור, Shared source‏[1]
גרסה אחרונה 5.1.2600.5512 Service Pack 3 (x86 SP3) ב־2008
סוג ליבה היברידית
סוג רישיון מיקרוסופט EULA
מצב עבודה התמיכה הופסקה באפריל 2014
דף בית Windows XP: Homepage
תרשים המציג את הגרסאות השונות של חלונות XP

חלונות XPאנגלית Windows XP, קיצור ל-eXPerience (חוויה)‏[2] ) היא מערכת הפעלה מתוצרת חברת מיקרוסופט לשימוש על גבי מחשבים אישיים, ובכללם מחשבים ניידים ומחשבי מדיה סלוניים. המוצר יצא לראשונה באוגוסט 2001 וכיום מערכת הפעלה זו היא מהפופולריות שבגרסאות Windows. נכון לאוגוסט 2011 נתח השוק של חלונות XP היה הגדול ביותר בעולם ועמד על 35.21%. בשיאה, בינואר 2007, הגיעה חלונות XP לנתח שוק של 76.1%‏[3]. ב-30 ביוני 2008 הפסיקה מיקרוסופט לשווק את Windows XP, והתמיכה הרשמית בה הופסקה על ידי מיקרוסופט ב-8 באפריל 2014 לטובת מערכות ההפעלה החדשות יותר של החברה.

גרסאות[עריכת קוד מקור | עריכה]

גרסה מיוחדת למחשבי מדיה סלוניים שווקה בשם Windows XP Media Center Edition. גרסה מיוחדת של חלונות XP בשם Windows XP Starter Edition נועדה לשיווק במדינות מתפתחות. זו גרסה זולה של מערכת ההפעלה בעלת הגבלות רבות לעומת הגרסאות האחרות, הבולטת מהן היא מספר מרבי של שלושה חלונות היכולים להיות פתוחים בעת ובעונה אחת. גרסה נוספת היא ה-Tablet, המיועדת למחשבי לוח. גרסה זו מכילה תמיכה מובנית במסכי מגע והמרת כתב יד לטקסט.

בגרסה זאת הפסיקה מיקרוסופט ללכת בשני מסלולים נפרדים לחלוטין של מערכת ההפעלה, ולראשונה הוציאה מערכות הפעלה לשוק העסקי ולשוק הפרטי שהתבססו שתיהן על אותה ליבה. הגרסה העסקית נקראה Professional Edition והגרסה הביתית נקראה Home Edition. הגרסה הביתית הייתה זולה יותר, ובוצעו בה מספר הגבלות מלאכותיות כדי למנוע מעסקים מלהשתמש בה. זאת הייתה הפעם הראשונה שמערכת ההפעלה לשוק הביתי הייתה מבוססת NT. בניגוד לגרסאות הקודמות של Windows NT, גירסת XP הגיעה כגירסת לקוח בלבד. גירסת השרת הופיעה כשנה מאוחר יותר תחת שם שונה (Windows Server 2003).

חידושים[עריכת קוד מקור | עריכה]

מערכת Windows XP מתבססת על היתרונות של Windows NT, ועל גרעין זה נוצרה מערכת הפעלה חדשה, יציבה יותר, המתאימה גם לשימוש ביתי. Windows XP נבנתה על בסיסה של Windows 2000 תוך שיפורה, הקלת ניהול הגדרות המשתמש והגברת אפשרויות האבטחה. מערכת זו נחשבת למערכת הפעלה אמינה יחסית, לעומת המערכות הקודמות.

למערכת נוספו תכונות רבות בהן: תוכנת התקנה קלה יותר, זיהוי אוטומטי של מנהלי התקנים, ממשק גרפי מלוטש יותר, יכולת שליטה מרחוק, פרופילים ליצירת שולחן עבודה ותפריטים שונים לפי משתמש, ו'שיחזור המערכת', תוכנה שמגבה את תצורת המערכת ויוצרת נקודות שיחזור, למקרה שמחשב נפגע מוירוסים, רוגלות ותקלות אחרות.

נתח שוק[עריכת קוד מקור | עריכה]

פילוח תפוצת מערכות ההפעלה למחשב, 2011 - 2013

מערכת הפעלה זו הינה מהפופולריות ביותר. בשיאה, בינואר 2007, הגיעה חלונות XP לנתח שוק של 76.1% מכלל מחשבי העולם. ועדיין במאי 2012 היא הפופולרית בעולם, אחרי מערכת ההפעלה חלונות 7 ואחוז המחשבים המריץ אותה עומד על 26.8%. בארצות הברית היא איבדה את הבכורה לטובת חלונות 7 בהפרש קטן ועמדה על 31.56% מכלל המחשבים במדינה‏[4].

ביקורת[עריכת קוד מקור | עריכה]

מיקרוסופט סבלה מביקורות שליליות רבות, בעיקר בתחומי אבטחת המידע. נטען כי Windows XP חשופה לנוזקה, לוירוסים, לתולעים ולסוסים טרויאנים. כברירת מחדל, המשתמש מקבל חשבון מנהל המערכת המאפשר גישה בלתי מוגבלת למערכת. פריצה לחשבון זה תאפשר השתלטות מוחלטת על המחשב. למערכת ההפעלה צורף אינטרנט אקספלורר בגרסה 6, אשר כיום הינה מיושנת ואינה בטוחה. בנוסף לבעיות האבטחה, ב-Windows XP לא ניתן להשתמש בתוכנות DOS רבות בניגוד למערכות ההפעלה ממשפחת Microsoft Windows 9x.

סיום התמיכה[עריכת קוד מקור | עריכה]

ב-8 באפריל 2014 הודיעה מיקרוסופט כי סיימה את התמיכה ב-Windows XP.‏[5] הפסקת התמיכה באה לידי ביטוי בולט כעבור שלושה שבועות, כאשר החברה הפיצה תיקון לפרצת אבטחה בדפדפן אינטרנט אקספלורר, והודיעה שתיקון זה לא יופץ ל-Windows XP‏[6] (אך לבסוף הפיצה אותו בכל זאת).‏[7]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא Windows XP בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]


Microsoft Windows

Windows 1.0 - Windows 2.0 - Microsoft Windows 3.x
Microsoft Windows 9x - Windows 95  •  Windows 98  •  Windows Me
Windows 2000 - Windows XP - Windows Vista - Windows 7
Windows 8 - Windows RT  •  Windows 8.1

Windows 10