לדלג לתוכן

NSU

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
NSU
נתונים כלליים
תקופת הפעילות 1873 – 21 באוגוסט 1969 (כ־96 שנים) עריכת הנתון בוויקינתונים
חברת אם פולקסווגן עריכת הנתון בוויקינתונים
חברות בנות Neckar עריכת הנתון בוויקינתונים
מיקום המטה נקרזולם עריכת הנתון בוויקינתונים
ענפי תעשייה Manufacture of motorcycles, תעשיית הרכב, בניית כלי רכב עריכת הנתון בוויקינתונים
מוצרים עיקריים מכונית, אופנוע עריכת הנתון בוויקינתונים
לעריכה בוויקינתונים שמשמש מקור לחלק מהמידע בתבנית

NSU הייתה חברה גרמנית לייצור אופניים, אופנועים וכלי רכב ממונעים מסוגים שונים.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

החברה נוסדה בשנת 1886 כיצרנית אופניים והמשיכה לייצור אופנועים משנת 1900 ואילך. חברה גרמנית זו החלה בייצור מכוניות בשנת 1906 ובהמשך דרכה ייצרה מגוון סוגי כלי רכב ממונעים עד ייצור הדגם האחרון והמפורסם, ה-Ro80, אשר היווה מרכיב משמעותי בנפילתה וסגירת מפעליה בשנת 1977.

המכוניות יוצרו בנקרסולם, עיר קטנה יחסית מצפון לשטוטגרט בגרמניה. עסקי הקונצרן היו מתונים יחסית עד שנות ה-30 של המאה ה-20. התרחבות למפעל גדול יותר הייתה משגה אשר כמעט הביא לנפילת NSU. עקב כך, המפעל החדש נמכר ליצרנית המכוניות האיטלקית פיאט, ו-NSU המשיכה בייצור כלי הרכב במפעלה המקורי.

לאחר שהחברה קצרה מעט מפירות הצמיחה הכלכלית בשנת 1930, הופסק ייצור המכוניות בשנת 1931 וייצור האופנועים המשיך בקצב איטי. עם זאת, בשנת 1955 דורגה NSU כיצרנית האופנועים הגדולה בעולם. היא אף זכתה באליפות היצרנים של מרוצי אופנועי גרנד פרי בקטגוריית ה-250 ו-125 סמ"ק ב-1953 ו-1954.

המכוניות הראשונות לאחר מלחמת העולם השנייה רק משנת 1957, ואלו, כמו רכבי NSU אשר יוצרו לפני המלחמה, היו כלי רכב קטנים המצוידים במנועים חלשים כדי להוזיל את מחיר השוק וצריכת הדלק. כלי הרכב של החברה משנות ה-60 התאפיינו במבנה קצר ורחב יחסית, בהשפעת דגם הקורבייר של חברת שברולט. כלי הרכב היו בעלי מנועים הממוקמים באחורי הרכב ומקוררי אוויר.

ההשראה שהובילה לפיתוחם של דגמים חדשים נבעה מיצירת הקשר בין NSU לבין המהנדס פליקס ונקל, שהביא לפיתוחו של מנוע רוטארי חדש המכונה כיום מנוע ונקל. גם אז הצליחה חברת NSU לייצר רק שני דגמים אשר צוידו במנועי ונקל, הספיידר ונקל וה-Ro80, לפני שנקלעה שוב לקשיים ונמכרה בסופו של דבר לחברת פולקסווגן הגרמנית בשנת 1969. פולקסווגן החליטה למזג את NSU עם חברה אחרת שרכשה בשם 'אוטו יוניון' ולבסוף למכור את המכוניות תחת מותג של אחד מתתי החברות של 'אוטו יוניון' ששמו היה אאודי. מפעל נקרסולם המקורי של NSU משמש כיום את אאודי בייצור מכוניות היוקרה שלה.

בישראל NSU

דגמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

טוס טוס[עריכת קוד מקור | עריכה]

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

אתר עם כל הפרטים הטכניים אודות דגמי ה-NSU