פולקסווגן

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פולקסווגן
הלוגו של חברת פולקסווגן המורכב מהאותיות V ו-W
שנת הקמה: 1937
חברת אם: קבוצת פולקסווגן
משרד ראשי: וולפסבורג, גרמניה
מייסדים: התאחדות רכבים גרמנית
אנשי מפתח: ברנד פיצ'טסרידר
מוצרים עיקריים: מכוניות
הכנסות: 197 מיליארד ארו (2013)
רווח: 21.7 מיליארד אירו (2012)
www.volkswagen.com
דגם קארמאן גיאה
דגם הפאסאט משנת 2008
דגם החיפושית
דגם ה-פאסאט CC

פולקסווגן (גרמנית: Volkswagen) היא חברה גרמנית לייצור כלי רכב אשר מהווה את המותג העיקרי של קבוצת פולקסווגן, והיא יצרנית כלי הרכב השנייה בגודלה בעולם. החברה נוסדה בשנות ה-30 בוולפסבורג שבגרמניה על מנת לייצר מכוניות זולות למעמד הפועלים, לכן פירוש שם החברה הוא "מכונית העם".

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

עד שנת 1930 נעשו ניסיונות לייצר מכוניות שיהיו פשוטות, אמינות וזולות כדי להתאים לכיסו של האדם הפשוט. מכוניות אלו זכו להצלחה מועטת, בעיקר בגלל המצב הכלכלי הכמעט נואש של הגרמני הממוצע בשנים אלו. בשנת 1930 הקים פרדיננד פורשה סטודיו לעיצוב מכוניות על שמו. הוא פיתח דגם מיוחד וחדש של גלגלי מכוניות ורשם אותו כפטנט על שמו. עד מהרה פנתה אליו יצרנית האופנועים "זונדאפ" בהצעה למיזם משותף, ליצור מכונית שתשתמש במנוע 1.2 ליטר של אופנועיה. העיצוב היה דומה למדי לצורת החיפושית המפורסמת. המיזם לא הצליח. בהמשך עיצב פורשה פעם נוספת מכונית דומה מאוד לחיפושית בעבור יצרן המכוניות הגרמני NSU.

עם עלייתו של היטלר לשלטון הוא פנה לפרדיננד פורשה במפרט דרישות ליצור מכונית שתוכל להסיע 5 אנשים, להגיע למהירות של כ-100 קמ"ש, לצרוך לכל היותר 6 ליטר ל־100 ק"מ ובעיקר לעלות פחות מ־1,000 מארקים של הרייך. פרדיננד פורשה הרים את הכפפה, חבר לתעשיין הגרמני ד"ר פריץ נויימאייר וכך נוצרה ה"חיפושית" המפורסמת, במסגרת תוכנית "כוח באמצעות שמחה". קווי היצור של החיפושית מוקמו ב־Fallersleben סקסוניה. זוהי גם תחילתה של חברת פולקסווגן, שהוקמה כדי לייצר "מכונית עממית".

חברות מתחרות אחדות יצרו גם הן מכוניות לפי המפרט המבוקש, חברת "טטרה" וחברת "רוייטר", אך דגמיהן זכו להצלחה מועטה ביותר ואף לא קיבלו את ברכתו של הפיהרר. פורשה החל לעבוד על תכנון המכונית שסימנה היה V1. היטלר דרש גם מכונית פתוחת גג שסימנה נקבע ל־v2 . הסדנא התקשתה לעמוד בלוח הזמנים ועד 1935 יוצרו שלוש מכוניות מטיפוס v1 בלבד.

ב־1936 הושק דגם v3 שהוא הגרסה ששימשה לייצור מסיבי של החיפושית. לדגם זה נבחנו מנועים אחדים ולבסוף נבחר מנוע בוקסר מקורר אוויר בעל ארבעה צילינדרים, המבצע עבודה בארבע פעימות. המנוע הותקן מאחור, שלא כמקובל, כדי להפחית את העומס על המתלים והסרנים. הורכבו מיתלים נפרדים עצמאיים וסרן אחורי אינטגרלי. במתכונת הזו, יוצרה המכונית במיליוני יחידות, בגרמניה, ברזיל ומקסיקו, ואפילו בדרום אפריקה וניגריה וזכתה למעריצים ואהדה רבה, ונחשבת לאחד מסמלי המאה ה-20.

לאחר מלחמת העולם השנייה נתפסה חברת פולקסווגן על ידי בעלות הברית והושבה לגרמניה רק ב־1949. לאחר המלחמה המשיכה חברת פולקסווגן ליצר את ה"חיפושית" כמו גם מגוון דגמים חדשים. בשיתוף פעולה עם יצרן הכרכרות לשעבר "קארמאן" יוצרה מכונית הספורט "קארמאן גיאה", שהיא וריאציה על החיפושית. כשהתעורר הצורך במכונית מסחרית חזקה, אמינה ויעילה תוכנן ה"טרנספורטר" שהושק בשנת 1950. אחר כך הופיעו דגמים כדוגמת הוואריאנט.

בשנת 1965 רכשה פולקסווגן את יצרן כלי הרכב הגרמני "אוטו יוניון" וב-1969 רכשה את NSU. היא החייתה מותג בשם אאודי שהיה בבעלות אוטו יוניון וכך החלה לסלול את הדרך להקמת קבוצת פולקסווגן. רכישת יצרנים אלו סיפקה גם את הידע ההנדסי שהיה חסר לפולקסווגן בייצור מנועים מקוררי מים. עד אותה עת היו כל מנועי החברה מבוססים על גרסאות שונות של המנוע מקורר האוויר של החיפושית. תחילה הוצג דגם הפולו שהיה למעשה העתק של אאודי 50 ורק ב־1974 הוצג לראשונה דגם בעל מנוע מקורר מים שתוכנן כולו על ידי פולקסווגן. היה זה דגם הגולף.

פולקסווגן יעדה את הגולף כמחליף לחיפושית, שהיוותה את עיקר מכירותיה מאז היווסדה. הגולף הוצג בתערוכת פריז של 1974 ונועד להיות הרכב העממי החדש של המשפחה הגרמנית הממוצעת, בדומה לחיפושית. במהלך השנים הוא שינה את מראהו מספר פעמים והשיג נתוני מכירות מצוינים. עד היום נמכרו 23 מיליוני גולף והוא מהמכוניות הנמכרות בעולם. בשנת 1980 יוצרה החיפושית ה־20 מיליון במקסיקו והיצור נמשך ואף גבר. מאוחר יותר הושקו דגמי הפאסאט.

מאז העשור הראשון של המאה ה-21 פונה פולקסווגן גם לנישות ייחודיות ומייצרת רכבי פאר כפולקסווגן פייטון, ורכבי שטח ופנאי מדגם פולקסווגן טוארג. מכוניותיה ודאי אינן ראויות עוד לתואר "מכונית עממית" והן זוכות לתדמית של איכות גבוהה.

זיוף נתוני זיהום האוויר[עריכת קוד מקור | עריכה]

Postscript-viewer-shaded.png ערך מורחב – דיזלגייט

בספטמבר 2015 הורתה הסוכנות להגנת הסביבה בארצות הברית לפולקסווגן לבצע קריאה לתיקון לקרוב לחצי מיליון מכוניות, בטענה שבדגמי הדיזל של החברה מותקנת תוכנה המזייפת נתוני זיהום אוויר.

התוכנה מותקנת על גבי יחידת הבקרה האלקטרונית (ECU) של המנוע וכאשר מזוהה שהרכב נמצא בבדיקה תקופתית לזיהום אוויר, מקטינה את רמת הפליטה של הרכב ובכך מציגה תמונת שווא.[1] ממצאי החקירה העידו על רמת פליטה של פי 40 מרמת הזיהום המותרת בחוק. בעקבות זה החברה הודתה בקיום התוכנה, הקצתה צוות חקירה חיצוני לטיפול בבעיה, ומנכ"ל החברה, מרטין וינטרקורן, התפטר מתפקידו.[2] כתוצאה מהפרשה שווי השוק של החברה ירד בעשרות מיליארדי דולרים תוך ימים בודדים והחברה דיווחה על הפסד של 3.48 מיליארד אירו ברבעון השלישי של 2015[3].

דגמים[עריכת קוד מקור | עריכה]

פרטיות

 • אפ! - מכונית מיני, מוכרת כאחות תאומה של סיאט מי וסקודה סיטיגו
 • פולו - סופרמיני. בעבר הייתה קיימת בגרסת סדאן אשר כונתה "פולו קלאסיק" אשר שווקה בדור השלישי בישראל וכיום אינה משווקת בישראל, וכיום בגרסת GTI ספורטיבית.
 • גולף - משפחתית 5 דלתות. קיימת גם בגרסת GTI ספורטיבית ובגרסת R קיצונית.
 • גולף פלוס - גרסה מוגדלת לגולף, כיום גרסה זו של הגולף נקראת "ספורטסוואן"
 • ג'טה - משפחתית סדאן - גירסת הסדאן המקסיקנית של הגולף.
 • פאסאט - מכונית מנהלים. קיימת גם בגירסת סטיישן.
 • פייטון - מכונית פאר. מתחרה במרצדס S קלאס וב-ב.מ.וו סדרה 7.
 • טוראן - מיניוואן קומפקטי.
 • שאראן - מיניוואן בגודל מלא, מוכר בארץ כאחות תאומה של סיאט אלהמברה
 • פאסאט CC - משפחתית גדולה המעוצבת כצורת קופה.
 • בורה - מכונית משפחתית 4 דלתות רגילה, התחרתה בסוזוקי בלנו ומאזדה 323 (הייצור הופסק בשנת 2003, במקומה מיוצרת הג׳טה)
 • חיפושית חדשה - גרסה חדשה לחיפושית של פולקסווגן בשתי גרסאות קבריולה וקופה, מתחרה בפיאט 500 החדשה ובמיני קופר (שמיוצרת על ידי [BMW|ב.מ.וו]., נחשבת למכונית המזוהת ביותר עם חברת פולקסווגן ואחד הרכבים הכי יוקרתיים שלה.

קופה\קבריולה

 • איוס - מכונית קבריולה 2 דלתות קומפקטית המבוססת על הגולף.
 • שירוקו - מכונית בתצורת קופה 2 דלתות, ספורטיבית, מבוססת על השלדה של הגולף GTI, קיימת גם גרסת R קיצונית

פנאי שטח

 • טיגואן - רכב פנאי המתאים לנסיעה בשבילים.
 • טוארג - רכב הכביש שטח הגדול והמפואר של החברה. חולק פלטפורמה עם קאיין של פורשה ובאופן חלקי עם אאודי Q7.

מסחריות

 • קאדי - מסחרית קטנה כדוגמת הסיטרואן ברלינגו ופורד טורנאו. קיימת גרסה מוגדלת עם 7 מקומות ישיבה העונה לשם "מקסי".
 • טרנספורטר - הוואן הוותיק של החברה.
 • קראוול - גרסה מפוארת של הטרנספורטר. קיים בגירסת מולטיוואן ופאן אמריקנה (גירסת שטח למולטיוואן)
 • קרפטר- מסחרית גדולה. מתחרה במרצדס ספרינטר וחולקת את אותה הפלטפורמה עימה. בנוסף מתחרה היא בפורד טרנזיט.
 • אמארוק - טנדר מסחרי.

פולקסווגן בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

היבואן הרשמי של החברה בישראל הוא "צ'מפיון מוטורס", שהוא היבואן גם של עוד שלוש חברות אירופאיות: סקודה, סיאט, ואאודי.

עצם היותה חברה גרמנית, בכלל, ומקורותיה הנאצים, בפרט, העיבו על מכירותיה במדינת ישראל.

אמנם, יש לה מספר לקוחות רשמיים קבועים במדינה, ובכללם צה"ל, שמעניק מכונית חדשה מדגם החברה לכל אלוף בצבא. בשנת 2011, המפקד הנכנס של חיל האוויר, האלוף אמיר אשל, סירב לקבל מכונית מתוצרת החברה היות שמקורה גרמני. כיום מכוניות פולקסווגן נמכרות בתדירות גבוהה בארץ בגלל היותן מכוניות במחיר סביר, אמינות ובאיכות דומה למותגי מכוניות גרמניות אחרות שנמכרות בארץ כמו מרצדס, BMW ואופל.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

ויקישיתוף מדיה וקבצים בנושא פולקסווגן בוויקישיתוף

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]