OK (גוף כשרות)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
לוגו הארגון

OK הוא אחד מהארגוני הכשרות למוצרי מזון הגדולים בעולם, הפרוס בכל העולם החל במדינות המערב, אירופה וארצות הברית וכלה בעולם הערבי ומדינות העולם השלישי.

היסטוריה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1935, ייסד אברהם גולדשטיין את מעבדת אישור כשרות (OK labs) במטרה לענות על הדרישה של הציבור היהודי-אמריקאי למוצרי מזון כשרים. בשנת 1968 רכש את הארגון הרב דובער ליווי (אנ'), חסיד חב"ד שהיה מעורב במתן אישורי כשרות. באותו זמן פיקח הארגון על מספר קטן יחסית של חברות, אך תחת הנהגתו של ליווי, החל הארגון לגדול ולפקח על חברות בינלאומיות. ליווי יישם מספר שיפורים בשיטות ההשגחה המיושמות על ידי הארגון כדי לוודא את טיב המוצרים. עד אז, אושרו רבים מחומרי הגלם של המוצרים מתוך הנחה כי הם כשרים, מבלי לפקח על החברה המייצרת של כל אחד מהם. המדיניות של הרב ליווי הייתה לנסוע לכל חברה כדי לראות איך הייצור נעשה במו עיניו. בהתאם לגידול הארגון גדל גם עומס העבודה, בנו הרב דן יואל ליווי, הצטרף גם הוא כדי לסייע להרחיב את הארגון.

הארגון אינו משתייך באופן רשמי לחסידות חב"ד. כשנשאל האדמו"ר מחב"ד הרב מנחם מנדל שניאורסון מדוע אינו מקים מערכת כשרות, כמו שעשו זרמים אורתודוקסיים אחרים, השיב: "הם דואגים שליהודים יהיה אוכל כשר - ואני דואג שיהיו יהודים שידרשו אוכל כשר"[1]. עם זאת, הרבי מחב"ד עודד את פיתוח הארגון והעניק עצות רבות לרב דובער ליווי כיצד לשפר את הארגון. בנו, הרב דן יואל ליווי, כתב טור קבוע בענייני כשרות בעיתון כפר חב"ד[דרושה הבהרה], והארגון נעזר רבות בפריסה הבינלאומית של שלוחי חב"ד ברחבי העולם.

כיום[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר פטירתו של הרב דובער ליווי בשנת 1987, נטל בנו הרב דן יואל את הנהגת הארגון. עם יותר מ-10 מיליון צרכנים המבקשים מוצרי מזון כשר בארצות הברית לבדה, תעשיית המזון הכשר חוותה צמיחה מהירה בעשורים האחרונים עם מחזור מכירות העומד על 165 מיליארד דולר בשנת 2002[2]. במקביל להתפשטותו הפיזית של הארגון, התמקצע הארגון בהבנה לעומק של תעשיות המזון, ובשימוש בטכנולוגיות מתקדמות, ובהן מערכות מיחשוב מתקדמות המנצחות על מערכת הכשרות העולמית, תוך הקפדה על כל ההידורים ההלכתיים.

בשנת 2006 החל הארגון להעניק תעודות כשרות לדוכני מכירת המזון 'היברו נשיונל' של חברת ConAgra באצטדיוני ספורט. השוק העיקרי הוא יהודים מסורתיים אך גם לקוחות לא יהודים הטוענים כי מזון כשר בריא יותר.

בשנת 2017 מינה הארגון לראשונה שתי משגיחות כשרות לפקח במאפייה בשכונת קראון הייטס שבברוקלין.[3]

לאחר פטירתו של הרב דן יואל ליווי ב-2020, מינה הארגון ועד של 4 רבנים, כדי לפקח על המשך מפעל הכשרות ולהמשיך את פועלו. הוועד כולל את הרב חיים פוגלמן, הרב קלמן וינפלד, הרב שלום דובער הנדל והרב שלמה וינפלד[4].

כיום מעניק הארגון תעודות כשרות ללמעלה מ-300,000 מוצרים, המיוצרים על ידי למעלה מ-1,500 חברות ברחבי העולם, לרבות חברות ענק ליצור מזון כגון קראפט, קרוגר. והיא מעסיקה למעלה מ-350 רבנים בעולם[5]. הארגון גם מתהדר בהסברת פנים לקהל הצרכנים, והוא מפיק מדי חודש עלון צבעוני מרהיב, הנותן מידע אודות החידושים החלים בארגון, ומידע כשרותי בנושאים שונים.

מטה הארגון נמצא בשכונת קראון הייטס שבברוקלין, ניו יורק. בישראל קיים משרד גדול בעיר אלעד[1], לארגון גם משרדים באירופה, והוא מעניק חסות למוזיאון הילדים היהודי של ארגון צבאות השם בניו יורק.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

  1. ^ 1 2 הרב יוסי שטיינברגר, לא רק כשרות, גם פרנסה, י"ד באלול תשס"ו, שטורעם
  2. ^ Sherri Day - The New York Times,‏ You Don't Have to Be Jewish to Eat Kosher, באתר OK Kosher Certification,‏ 28 ביוני 2003
  3. ^ נתן פרל, חדש: ארגון הכשרות OK מינה שתי משגיחות לפקח במאפייה בברוקלין, באתר חרדים10, 17 ביולי 2017
  4. ^ צבי סופר, ועד 4 רבנים ימלא תפקידו של הרב ליווי בארגון OK העולמי אתר col‏, 22 במאי 2020
  5. ^ OK In Brief, באתר OK Kosher Certification