צבאות השם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל צבאות השם.PNG

צבאות השם או צבאות ה' הוא שמו של ארגון ילדים שנוסד בי"ט בתשרי תשמ"א (28 בספטמבר 1980) על ידי הרבי מנחם מנדל שניאורסון מחסידות חב"ד[1], אשר שימש גם כנשיאו הרוחני. שמו של הארגון לקוח משמו של העם היהודי בספר שמות: "ויהי בעצם היום הזה יצאו כל צבאות ה' מארץ מצרים"[2]. קהל היעד של התנועה הם ילדים וילדות עד גיל בר מצווה ובת מצווה. ססמת הארגון היא "אנו רוצים משיח עכשיו".

משרדי הארגון מצויים בברוקלין, ניו יורק והוא פועל כארגון בת של "מחנה ישראל", מארגוני העל של חב"ד.

אופיו ומטרותיו של הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרטיס רישום לארגון בשנותיו הראשונות
'פקודת מבצע', עלון שהופץ לקראת פסח תשמ"א (1981), בשנת הקמתו של הארגון

הארגון משתמש במושגים ומונחים שמקורם בעולם הצבאי. כל ילד החבר בארגון קרוי 'חייל', הקב"ה מזוהה כמפקד העליון. ההוראות לילדים החיילים מכונות 'פקודת היום' או פקודת מבצע. משימת 'צבא הילדים' היא זירוז ביאת המשיח. ההתגברות על יצר הרע מדומה ללחימה באויב, והתורה והמצוות מדומים לכלי נשק. סיסמת הארגון, המופיעה בסמליל שלו, היא "אנו רוצים משיח עכשיו" (במקור We want Moshiach now).

סמלו של הארגון אוייר על ידי הצייר מיכל שוורץ והוגה ותוקן על ידי הרבי מחב"ד עצמו[3].

פעילות עולמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנועה פועלת במדינות רבות בעולם. הרב ירחמיאל בנימינסון מנהל אותה מאז היווסדה, והרב שלום דובער בוימגרטן משמש כמנהל התפעול שלה.

התנועה מוציאה לאור עיתון היוצא לאור מזמן לזמן (לפני חגי ישראל) בשם "משיח טיימס". העיתון יוצא בחמש שפות ומופץ בעשרות אלפי עותקים. הרבי מליובאוויטש התייחס רבות לעיתון וליווה בו כל פרט, כולל האיורים על גבי דף השער.

לאחר תקופה, החלה התנועה להוציא גם ירחון חינמי בשם "קידס". כיום הוא מופץ בשבע שפות ומופיע במדינות רבות, כולל איראן[4].

פעילות נוספת שמבצעת התנועה היא "חידון ספר המצוות להרמב"ם", על פי תקנתו של הרבי לילדי ישראל להגות בספר זה באופן יום-יומי. ספר המצוות הודפס במהדורה מותאמת לילדים, ומדי שנה נערך עליו חידון עולמי בשכונת קראון הייטס בהשתתפות אלפי ילדים.

בשנים האחרונות החלה התנועה לפעול גם עם ילדי חב"ד, ומדפיסה מאז את שבועון "החייל", המופץ בכל קהילות חב"ד במדינות דוברות האנגלית.

התנועה מפעילה גם מערכת הוצאה לאור (בשם "הח"י", על שמה של הרבנית חיה מושקא שניאורסון, אשתו של הרבי), המוציאה לאור ספרים באיכות גבוהה ומפורסמת בקרב היהדות הדתית ברחבי ארצות הברית.

בשנת תשס"ד (2004) הקימה התנועה את מוזיאון הילדים היהודי בהשקעה של כ-40 מיליון דולר[5], והוא ממוקם בסמיכות למרכז חב"ד העולמי - 770. במוזיאון מבקרים מאות אלפי ילדים מכל הציבורים בארצות הברית, כולל ילדים לא יהודים.

התנועה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

צבאות השם שעל ידי ניידות חב"ד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תשמ"א הקים הרב דוד נחשון את 'תנועת נוער צבאות השם שעל ידי 'ניידות חב"ד - אה"ק'[6]. בשנת 1989 הוכרה פעילותו כתנועת נוער וקיבלה תקציב לשם כך ממשרד החינוך. התנועה הקימה מועדוני נוער פעילים בערים שונות[דרוש מקור], הנפיקה תעודות חייל נושאי דרגות שונות ובטאונה 'במחנה צבאות השם' פורסם בתפוצה ארצית. במהלך השנים התעוררו קשיים בתפקודה של התנועה, עד לשנת תשס"ה (2005), בה שלל משרד החינוך את המשך תקצובה.

בשנת תשס"ז (2007) החלה התעוררות מחודשת של הארגון: חודשה הוצאת העלון השבועי 'במחנה צבאות השם', ההוצאה לאור של מוצרי צבאות השם וכן החלה הפקה של מגזין וידאו הנשלח מדי חודש לחברי הארגון[7].

לאחר חידוש הפעילות, מקיים הארגון כינוסים לקראת י"א בניסן, שבהם משתתפים אלפי ילדים מדי שנה. הארגון הקים גם מערכת הוצאה לאור של ספרי לימוד, קריאה ומשחקים לילדים.

הארגון מפעיל רשת המאגדת תחתיה עשרות קייטנות וקעמפים ברחבי הארץ.

הארגון מזוהה עם הזרם המשיחיסטי בחסידות חב"ד.

במחנה צבאות השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

"במחנה צבאות השם" הוא עיתון ילדים של תנועת הנוער, שיצא לאור בישראל בתקופות שונות ובפורמטים שנים ויו"ל גם כיום.

העיתון החל לצאת לאור בשנת תשמ"ט, כהמשך לדפי המשימות שהופצו בין ילדי התנועה. לאחר פטירת הרבנית חיה מושקא שניאורסון ביקש בעלה, הרבי מליובאוויטש, להקים מוסדות וארגונים על שמה. ארגון צבאות השם החליט להוציא לאור ירחון לעילוי נשמתה. ההצעה קיבלה את אישורו של הרבי, שאף הגיה לעתים את העיתון וחיווה את דעתו על תוכנו ואף על עיצובו.

מקימי העיתון היו הרב נפתלי ליפסקר ובלומה נחשון. את העיתון ניהל הרב שניאור חברון נחשון. במהלך השנים השתנתה תדירות ההוצאה והעיתון הפך מירחון לדו-שבועון. בשנת תשנ"ו הפסיק העיתון לצאת בצורה סדירה. העיתון הודפס על דפי כרומו צבעונים. בשנים תשס"ז - תשע"ז (2007 - 2017) יצאה גרסה נוספת (מוקטנת) של עלון בשם זה, שיועדה גם לילדים מרקע שאינו דתי.

בשנת ה'תשס"ה (2005) החלה התנועה להוציא לאור עיתון בשם זה, בתוך השבועון "בית משיח" המזוהה עם הזרם המשיחיסטי בחב"ד. בשנת ה'תשס"ז 2017 החל לצאת - במקביל לעיתון המודפס כמדור בבית משיח - גם עלון דו-חודשי בשם זה. אחת לחודש יוצא לאור העיתון כמגזין כרומו (68 עמודים), ובפעם השנייה כעיתון (16 עמודים). העיתון מחולק למנויים בתוכנית המשפחתית של תנועת צבאות השם בישראל[8].

הפנסאים - צבאות השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוגו הפנסאים.jpg

בשנת תש"ע (2010) הוקם ארגון 'הפנסאים' המכונה גם 'הפנסאים - צבאות השם' הפועל בשיתוף פעולה עם ארגון צבאות השם העולמי, 'מועדוניות נוער חב"ד', ה־The Shluchim Office וצעירי חב"ד. שמו של הארגון לקוח מדברי הרבי בעת התוועדות בשנת תשכ"ב, בה אמר שכל חסיד הוא פנסאי (נושא פנס) שתפקידו להאיר את העולם.

משרדי הארגון ממוקמים סמוך למרכז חב"ד העולמי - 770 בבניין "The Shluchim Office", ובישראל בכפר חב"ד סמוך לבניין צא"ח. בשנת תשע"ו חנך הארגון מבנה קבע במרכז כפר חב"ד[9]. יושב ראש הוועדה החינוכית של הארגון הוא המשפיע הרב זלמן גופין[10].

הארגון מפעיל כ-30 סניפים בישראל, בהם לומדים כאלף ילדים. הילדים מקבלים לביתם מגזין וידאו דו-חודשי ועלון שבועי[11]. הארגון גם מארגן כנסים ושבתות עבור הילדים החברים בו.

הארגון מפעיל מדי שנה, רשת מחנות קיץ ברחבי הארץ, המונה עשרות קייטנות ומחנות קיץ, בשם "גן ישראל ארץ הקודש".

לאחר מספר שנים, החלה גם תנועת הנוער בת מלך, הפועלת במסגרת דומה עם בנות חב"ד, לעבוד בשיתוף פעולה עם הארגון, ויחד עם 'מועדוניות נוער חב"ד' הם הוכרו כתנועת נוער (בשם 'ארגון נוער חב"ד') ומקבלים תקצוב ממשרד החינוך.

'ארגון נוער חב"ד', ארגון הפנסאים והתנועה בת מלך מזוהים עם הפלג המתון בחב"ד.

לקריאה נוספת[עריכת קוד מקור | עריכה]

  • שלמה ברמן, ילדי חב"ד מוכיחים לעולם כולו: זרעו בחיים!, כפר חב"ד כ"ט סיוון תשע"ד
  • מנחם מענדל ברונפמן, חייל בשירות קבע, סקירה על ארגון צבאות השם העולמי, כפר חב"ד חג הפסח תשע"ז

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרבי מנחם מנדל שניאורסון על הארגון
היסטוריה

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]