צבאות השם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל צבאות השם. סיסמת הארגון היא "אנו רוצים משיח עכשיו".
כרטיס רישום לארגון בשנותיו הראשונות
'פקודת מבצע', עלון שהופץ לקראת פסח תשמ"א (1981), בשנת הקמתו של הארגון

צבאות השם או צבאות ה' הוא שמו של ארגון ילדים שנוסד בי"ט בתשרי תשמ"א (28 בספטמבר 1980) על ידי הרבי מנחם מנדל שניאורסון מחסידות חב"ד[1], אשר שימש גם כנשיאו הרוחני. שמו של הארגון לקוח משמו של העם היהודי בספר שמות: "ויהי בעצם היום הזה יצאו כל צבאות ה' מארץ מצרים"[2]. קהל היעד של התנועה הם ילדים וילדות עד גיל בר מצווה ובת מצווה.

משרדי הארגון מצויים בברוקלין, ניו יורק והוא פועל כארגון בת של "מחנה ישראל", מארגוני העל של חב"ד.

אופיו ומטרותיו של הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

הארגון משתמש במושגים ומונחים שמקורם בעולם הצבאי. כל ילד החבר בארגון קרוי 'חייל', הקב"ה מזוהה כמפקד העליון. ההוראות לילדים החיילים מכונות 'פקודת היום' או פקודת מבצע. משימת 'צבא הילדים' היא זירוז ביאת המשיח. ההתגברות על יצר הרע מדומה ללחימה באויב, והתורה והמצוות מדומים לכלי נשק. סיסמת הארגון, המופיעה בסמליל שלו, היא "אנו רוצים משיח עכשיו" (במקור We want Moshiach now).

סמלו של הארגון אוייר על ידי הצייר מיכל שוורץ והוגה ותוקן על ידי הרבי מחב"ד עצמו[3].

התנועה בישראל[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תשמ"א הקים הרב דוד נחשון את 'תנועת נוער צבאות השם שעל יד ניידות חב"ד - אה"ק'[4]. בשנת 1989 הוכרה פעילותו כתנועת נוער וקיבלה תקציב לשם כך ממשרד החינוך. התנועה הקימה מועדוני נוער פעילים בערים שונות[דרוש מקור], הנפיקה תעודות חייל נושאי דרגות שונות ובטאונה 'במחנה צבאות השם' פורסם בתפוצה ארצית. במהלך השנים התעוררו קשיים בתפקודה של התנועה, עד לשנת תשס"ה (2005), בה שלל משרד החינוך את המשך תקצובה.

בשנת תשס"ז (2007) החלה התעוררות מחודשת של הארגון: חודשה הוצאת העלון השבועי 'במחנה צבאות השם', ההוצאה לאור של מוצרי צבאות השם וכן החלה הפקה של מגזין וידאו הנשלח מדי חודש לחברי הארגון[5].

לאחר חידוש הפעילות, מקיים הארגון כינוסים לקראת י"א בניסן, שבהם משתתפים כשבעת אלפי ילדים מדי שנה. הארגון הקים גם מערכת הוצאה לאור של ספרי לימוד, קריאה ומשחקים לילדים.

הארגון מזוהה עם הזרם המשיחיסטי בחסידות חב"ד.

הפנסאים[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוגו ארגון הפנסאים

במקביל פועל ארגון דומה, "הפנסאים", המזוהה עם הפלג המתון בחב"ד. הארגון נוסד בשנת תש"ע (2010), ופועל תחת צעירי אגודת חב"ד בישראל ובשיתוף פעולה עם 'מועדוניות נוער חב"ד' וה־The Shluchim Office. שמו של הארגון לקוח מסיפור של הרבי מליובאוויטש בהתוועדות בתשכ"ב, שבה אמר שכל חסיד הוא פנסאי שתפקידו להאיר את העולם.

משרדי הארגון ממוקמים סמוך למרכז חב"ד העולמי - 770 בבניין "The Shluchim Office", ובישראל בבניין צא"ח שבכפר חב"ד. בשנת תשע"ו חנך הארגון מבנה קבע במרכז כפר חב"ד[6]. יושב ראש הוועדה החינוכית של הארגון הוא המשפיע הרב זלמן גופין[7].

הארגון משתמש גפ בשם, בסמל ובססמאות של 'צבאות השם' בנימוק שהמושג 'צבאות השם' הוא נחלת הכלל[8].

הארגון מפעיל כ-30 סניפים בישראל, בהם לומדים כמאלף ילדים. הילדים מקבלים לביתם מגזין וידאו חודשי ועלון שבועי. הארגון מארגן כנסים ושבתות עבור הילדים החברים בו.

פעילות עולמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

התנועה פועלת במדינות רבות בעולם. בארצות הברית, קנדה ומדינות חבר העמים לשעבר, מנהל אותה הרב ירחמיאל בנימינסון מאז היווסדה. התנועה פועלת כארגון בת של אחד מארגוני העל של חב"ד מחנה ישראל.

בשנת תשס"ד (2004) הקים הארגון את מוזיאון הילדים היהודי בהשקעה של כ-40 מיליון דולר[9]. משרדי הארגון ממוקמים בסמיכות למרכז חב"ד העולמי - 770.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרבי מנחם מנדל שניאורסון על הארגון
היסטוריה

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]