צבאות השם

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
סמל צבאות השם.PNG

צבאות השם או צבאות ה' הוא שמו של ארגון ילדים שנוסד בי"ט בתשרי תשמ"א (28 בספטמבר 1980) על ידי הרבי מנחם מנדל שניאורסון מחסידות חב"ד[1], אשר שימש גם כנשיאו הרוחני. שמו של הארגון לקוח מכינוי לעם ישראל המופיע בספר שמות: "ויהי בעצם היום הזה יצאו כל צבאות ה' מארץ מצרים"[2]. קהל היעד של התנועה הם ילדים וילדות יהודים עד גיל בר מצווה ובת מצווה. מוטו של הארגון הוא "אנו רוצים משיח עכשיו".

הארגון פעיל במדינות רבות. מרכזים בולטים שלו פועלים בישראל ובארצות הברית.

מלבד הארגונים שפועלים תחת השם 'צבאות השם' באופן רשמי, מקובל בחסידות חב"ד להשתמש בשם 'צבאות השם' (וכן ב"חיילי צבאות השם" וכדומה) בפעילות עם ילדים.

אופיו ומטרותיו של הארגון[עריכת קוד מקור | עריכה]

כרטיס רישום לארגון בשנותיו הראשונות
'פקודת מבצע', עלון שהופץ לקראת פסח תשמ"א (1981), בשנת הקמתו של הארגון

הארגון משתמש במושגים ומונחים שמקורם בעולם הצבאי. כל ילד החבר בארגון קרוי 'חייל', הקב"ה מזוהה כמפקד העליון. ההוראות לילדים החיילים מכונות 'פקודת היום' או פקודת מבצע. משימת 'צבא הילדים' היא זירוז ביאת המשיח. ההתגברות על יצר הרע מדומה ללחימה באויב, והתורה והמצוות מדומים לכלי נשק. מוטו של הארגון, המופיע בסמליל שלו, היא "אנו רוצים משיח עכשיו" (במקור We want Moshiach now).

סמלו של הארגון אוייר על ידי הצייר מיכל שוורץ והוגה ותוקן על ידי הרבי מליובאויטש עצמו[3].

פעילות עולמית[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם הכרזת הרבי על הקמת 'צבאות השם' בשנת תשמ"א, עסקו צא"ח במשך מספר חודשים בפעילות ענפה עם ילדים, בהוצאה לאור של חומר ובכינוסי ילדים בתאריכים שעליהם הורה הרבי[4].

צבאות השם שעל ידי ניידות חב"ד[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת תשמ"א החלה פעילות 'צבאות השם' על ידי ארגון ניידות חב"ד בישראל (בראשות הרב דוד נחשון) בצפון הארץ[5]. בשנת תשמ"ג, בעקבות פניית מנהלי רשת אהלי יוסף יצחק ומענה מהרבי, החלה התנועה לפעול באופן רשמי גם בשאר חלקי מדינת ישראל[6] . בשנת 1989 הוכרה פעילותו כתנועת נוער בשם 'תנועת נוער צבאות השם שעל ידי 'ניידות חב"ד - אה"ק' וקיבלה תקציב לשם כך ממשרד החינוך. התנועה הקימה מועדוני נוער פעילים בערים שונות[דרוש מקור], הנפיקה תעודות חייל נושאי דרגות שונות ובטאונה 'במחנה צבאות השם' פורסם בתפוצה ארצית. במהלך השנים התעוררו קשיים בתפקודה של התנועה, עד לשנת תשס"ה (2005), בה שלל משרד החינוך את המשך תקצובה.

בשנת תשס"ז (2007) החלה התעוררות מחודשת של הארגון: חודשה הוצאת העלון השבועי 'במחנה צבאות השם', וכן ההוצאה לאור של מוצרי צבאות השם[7].

הארגון הקים גם מערכת הוצאה לאור של ספרי לימוד, קריאה ומשחקים לילדים, והוא מפיק מגזין וידאו הנשלח מדי חודש לחברי הארגון.

הארגון מפעיל גם רשת המאגדת תחתיה עשרות קייטנות ומחנות קיץ ברחבי הארץ וכן מקיים כינוסים לקראת י"א בניסן, שבהם משתתפים אלפי ילדים מדי שנה.

הארגון מזוהה עם הזרם המשיחיסטי בחסידות חב"ד.

במחנה צבאות השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

'תנועת הנוער שעל ידי 'ניידות חב"ד' - אה"ק' מפיקה את העיתון "במחנה צבאות השם". במשך השנים יצא העיתון לאור בתקופות שונות ובפורמטים משתנים.

העיתון החל לצאת לאור בשנת תשמ"ח, כהמשך לדפי המשימות שהופצו בין ילדי התנועה. לאחר פטירת הרבנית חיה מושקא שניאורסון ביקש בעלה, הרבי מליובאוויטש, להקים מוסדות וארגונים על שמה. ארגון צבאות השם החליט להוציא לאור ירחון לעילוי נשמתה. ההצעה קיבלה את אישורו של הרבי, שאף חיווה את דעתו לעיתים על תוכנו ואף על עיצובו.

מקימי העיתון היו הרב נפתלי ליפסקר ובלומה נחשון. את העיתון ניהל הרב שניאור חברון נחשון. במהלך השנים העיתון הפך מירחון לדו-שבועון. בשנת תשנ"ו הפסיק העיתון לצאת בצורה סדירה. הוא הודפס על דפי כרומו צבעונים. בשנים תשס"ז - תשע"ז (2007 - 2017) יצאה גרסה נוספת (מוקטנת) של עלון בשם זה, שיועדה גם לילדים מרקע שאינו דתי.

בשנת ה'תשס"ה (2005) החלה התנועה להוציא לאור עיתון בשם זה, בתוך השבועון "בית משיח" המזוהה עם הזרם המשיחיסטי בחב"ד. בשנת ה'תשע"ז (2017) החל לצאת - במקביל לעיתון המודפס כמדור בבית משיח - גם עלון חודשי בשם זה, המודפס כמגזין כרומו (68 עמודים). העיתון מחולק למנויים בתוכנית המשפחתית של תנועת צבאות השם בישראל[8].

הפנסאים - צבאות השם[עריכת קוד מקור | עריכה]

לוגו "הפנסאים"

בשנת תש"ע (2010) הוקם ארגון 'הפנסאים' המכונה גם 'הפנסאים - צבאות השם', כחלק מ'ארגון נוער חב"ד'[9]. שמו של הארגון לקוח מדברי הרבי בעת התוועדות בשנת תשכ"ב, בה אמר שכל חסיד הוא פנסאי (נושא פנס) שתפקידו להאיר את העולם.

משרדי הארגון ממוקמים סמוך למרכז חב"ד העולמי - 770 בבניין "The Shluchim Office", ובישראל בכפר חב"ד סמוך לבניין צא"ח. בשנת תשע"ו חנך הארגון מבנה קבע במרכז כפר חב"ד[10]. יושב ראש הוועדה החינוכית של הארגון הוא המשפיע הרב זלמן גופין[11]. הארגון פועל בשיתוף עם ארגון צבאות השם בניו יורק, צעירי חב"ד וה־The Shluchim Office .

הארגון מפעיל כ-30 סניפים בישראל, בהם לומדים כאלף ילדים. הילדים מקבלים לביתם מגזין וידאו דו-חודשי ועלון שבועי[12]. הארגון גם מארגן כנסים, טיולים[13] ושבתות עבור הילדים החברים בו. לראשונה בשנת התשע"ז יצאו קבוצה של ילדים מטעם הארגון לניו יורק למסע הפנסאים לרבי, הילדים שהשתתפו במסע היו הזוכים בגורל בסיום מבצע החורף של ילדי הפנסאים, כשנה לאחר מכן בשנת התשע"ח יצאה קבוצה נוספת לניו יורק של כ-60 ילדים בגיל בר מצווה למסע ילדי הבר מצווה של הפנסאים לרבי, שאליהם הצטרפו כעשרה ילדים שזכו בגורל לאחר שסיימו את מבצע החורף. לקבוצה זו התלוו מהארץ כחמישה עשר אנשי צוות.

הארגון מפעיל מדי שנה, רשת מחנות קיץ ברחבי הארץ, המונה עשרות קייטנות ומחנות קיץ, בשם "גן ישראל ארץ הקודש".

הארגון מזוהה עם הזרם המתון בחב"ד.

ארצות הברית[עריכת קוד מקור | עריכה]

בארצות הברית פועל ארגון 'צבאות השם העולמי', שמרכזו בניו יורק. הארגון מנוהל מאז היווסדו על ידי ירחמיאל בנימינסון. שלום דובער בוימגרטן הוא מנהל התפעול.

התנועה מפעילה מערכת הוצאה לאור (בשם "הח"י", על שמה של הרבנית חיה מושקא שניאורסון, אשתו של הרבי). מלבד ספרים מוציאה התנועה מספר עיתונים המותאמים לילדים יהודים שאינם משתייכים לקהילה החב"דית. הוותיק מביניהם הוא דו שבועון בשם "משיח טיימס". הרבי מליובאוויטש התייחס לפרטי העלון, כולל האיורים על גבי דף השער. מאוחר יותר החלה התנועה להוציא גם ירחון בשם "קידס". כיום הוא מופץ בשבע שפות ומופיע גם באיראן[14]. בשנים האחרונות החלה התנועה להדפיס את שבועון "החייל", המיועד לילדי החסידים ומופץ בקהילות חב"ד במדינות דוברות אנגלית.

התנועה מפעילה את "חידון ספר המצוות להרמב"ם", על פי תקנתו של הרבי לילדי ישראל להגות בספר זה באופן יום-יומי. ספר המצוות הודפס במהדורה מותאמת לילדים, ומדי שנה נערך עליו חידון עולמי בקראון הייטס בהשתתפות אלפי ילדים.

בשנת תשס"ד (2004) הקימה התנועה את מוזיאון הילדים היהודי בהשקעה של כ-40 מיליון דולר[15], והוא ממוקם בסמיכות למרכז חב"ד העולמי - 770. במוזיאון מבקרים מאות אלפי ילדים מכל הציבורים בארצות הברית, כולל ילדים לא יהודים.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הרבי מנחם מנדל שניאורסון על הארגון
היסטוריה

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]

 1. ^ קטע וידאו משיחת היסוד של צבאות ה'.
 2. ^ ספר שמות, פרק י"ב, פסוק מ"א
 3. ^ מתי הוקם "צבאות השם" ומי צייר את הלוגו? ● סקירה מרתקת COL, ב' אדר א' תשע"ו.
 4. ^ ראו צעירי אגודת חב"ד עמוד 67
 5. ^ ראו לדוגמה מסמך שהפיק הארגון בשנת תשמ"א צד א', צד ב'. ראו גם מכתבי הרבי מליובאוויטש לרב נחשון העוסקים בצבאות ה' משנת תשמ"ב
 6. ^ זלמן צרפתי, כך הקים הרבי את ארגון צבאות השם באה"ק, שבועון בית משיח, צוטט באתר חב"ד אינפו
 7. ^ דוגמאות לפעילויות חדשות של הארגון עלון שבועי 1 החל מתשס"ז, מבצעי לימוד ארציים החל מתש"ע, עזרים למדריכי הפעילויות של התנועה תשע"ב, מגזין וידאו חודשי לילדים 1 תשע"ב, משחקים שונים 1 2(הקישור אינו פעיל, 11 בינואר 2018)
 8. ^ להורדה: המגזין החדש של חיילי צבאות ה' באתר חב"ד אינפו
 9. ^ לאחר מספר שנים החלה גם תנועת הנוער בת מלך, הפועלת במסגרת דומה עם בנות חב"ד, לעבוד בשיתוף פעולה עם הארגון, ויחד עם 'מועדוניות נוער חב"ד' הם הוכרו כתנועת נוער (בשם 'ארגון נוער חב"ד') ומקבלים תקצוב ממשרד החינוך
 10. ^ באירוע מיוחד נחנך 'מרכז צבאות השם' של ארגון הילדים הרשמי של חב"ד - "צבאות השם" shturem.net
 11. ^ 'הפנסאים' - מתאחדים לע"נ הרב רייטשיק שטורעם.נט
 12. ^ עלוני הפנסאים באתר col
 13. ^ הארגון שלא מפסיק להפתיע: ילדי 'הפנסאים' בטיול יומיים ■ גלריית ענק - שטורעם.נט כל חב"ד יודעת, www.shturem.net
 14. ^ ראו כפר חב"ד חג הפסח תשע"ז, ראיון עם הרב בנימינסון
 15. ^ אודות מקורות המימון של המוזיאון (באנגלית): NY Times article. Carnegie Corporation Article(הקישור אינו פעיל, 11 בינואר 2018)