אאופוליס

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש

אֶאוּפּוֹלִיסיוונית: Εύπολις,‏ נולד בשנת 446 לפנה"ס בקירוב, נפטר בשנת 411 לפנה"ס) היה משורר ומחזאי אתונאי בסוגת הקומדיה היוונית העתיקה, שפרחה ושגשגה בימי המלחמה הפלופונזית.

דבר אינו ידוע לנו על תולדות חייו האישיים. באשר למותו, נאמר שהוא הושלך הימה על ידי אלקיביאדס, אותו הוא תקף באחד ממחזותיו, אך סביר יותר להניח שהוא מצא את מותו בעודו לוחם בעבור מדינתו.

הוא מתואר על ידי הורטיוס, יחד עם קראטינוס ואריסטופאנס, בתור הכותב הגדול ביותר בתחומו. בסגנונו השופע ומלא-החיים, הפגין אאופוליס שיקול-דעת מעשי וראוי. הוא זכה למוניטין כשקול לאריסטופאנס במידת האלגנטיות והטוהר של הדיקציה שלו, ולקראטינוס במידת שליטתו באירוניה ובסארקזם.

הגם שלכתחילה היו יחסיו עם אריטופאנס טובים למדי, הרי שיחסיהם הורעו בהמשך הדרך, והם הטיחו אחד בשני האשמות הדדיות, בניסוחים ארסיים ביותר, על חיקויים וגניבות ספרותיות.

מבין שבעה-עשר המחזות שיוחסו לאאופוליס, שהקנו לו את המוניטין המשובחים, רק רסיסים נותרו. מבין אלה, הנודעים ביותר הם:

  • הקולאקס, ובו הוא הוקיע את קאליאס הפזרן, שהשחית את משאביו לריק על סופיסטים וטפילים למיניהם.
  • מאריצאס, מתקפה על היפרבולוס, יורשו של קליאון, תחת שם בדוי.
  • הבפטאי, נגד אלקיביאדס ומועדוניו, בהם הונהגו מעשי הפקרות והוללות.

מושאים אחרים של מתקפותיו היו סוקרטס וקימון. הדמוי והפולאיס היו מחזות פוליטיים, שעסקו במצבה הנואש של המדינה ובערי-המדינה המסונפות לה.

ברומן ההיסטורי של טום הולט "The Walled Orchard", משמש אאופוליס בתור הגיבור והמספר.


ערך זה כולל קטעים מתורגמים מהערך Eupolis מהמהדורה האחת-עשרה של אנציקלופדיה בריטניקה, הנמצאת כיום בנחלת הכללP La Liberte.png ערך זה הוא קצרמר בנושא היסטוריה. אתם מוזמנים לתרום לוויקיפדיה ולהרחיב אותו.