אביב גדג'

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אביב גדג'
LALA TAL AVIV.jpeg
אביב גדג' (מימין) בהופעה
מידע כללי
מקום לידה Flag of Israel.svg תלמי אליהו, ישראל
שנות פעילות 1995— היום
סוגה רוק

אביב גדג' הוא זמר ומוזיקאי ישראלי. ידוע בעיקר כסולן להקת אלג'יר.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

גדג' נולד וגדל במושב תלמי אליהו אשר בנגב, להורים עולי אלג'יריה.

בתחילת שנות ה-90 ייסד יחד עם חבריו למושב גבריאל בלחסן ודביר לביא את להקת אלג'יר. הראשון אשר זיהה את כישרון הלהקה היה אחיו הגדול של גדג', שלום גד (מלהקת פונץ'). הוא החליט להקליט ללהקה קלטת, וזו הופצה ועברה מיד ליד במושב. זמן קצר לאחר מכן, החלה הלהקה להופיע בתל אביב. התקדמות נוספת של הלהקה נרשמה כאשר באחת מהופעותיה בתל אביב נכח חיים שמש, מפיק של חברת ההקלטות "הד ארצי", והחליט להחתים את הלהקה על חוזה.

אלבומה הראשון של להקת אלג'יר, "נאמנות ותשוקה", שיצא בדצמבר 1995 לא הצליח ברמה מסחרית. את חוסר ההצלחה נוטים לייחס בעיקר לאותו הצליל הייחודי והשונה של הלהקה. השנים הבאות לאחר כשלונו המסחרי של האלבום היו תקופה לא קלה עבור גדג'. הוא ניסה להתאבד על ידי קפיצה מגשר לנתיבי איילון ואושפז בבית החולים אברבנאל. במקביל לאשפוזו, נולדו השירים שמהם נוצר האלבום השני של אלג'יר. בשנת 2004 הוציא אביב גדג' יחד עם גבריאל בלחסן, אביב ברק וגיל פדידה את האלבום "מנועים קדימה" מתוכו יצאו הסינגלים המצליחים "קיטש" ו"דם על הים". לעומת האלבום הקודם, אלבום זה זכה להצלחה מסחרית, ובעקבותיו הלהקה קיבלה הכרה ונעשתה פופולרית יותר, בד בבד עם היותה להקה מוערכת על ידי דעת המבקרים.

עם זאת, בשנת 2005 הפסיקה הלהקה את הופעותיה, וכשנה לאחר מכן, בשנת 2006 הודיעה הלהקה רשמית על פירוקה.

בסוף שנת 2007, כשנתיים לאחר פירוק הלהקה, החל גדג' לעבוד על אלבום סולו בכורה. בתאריך ה-28 ביולי 2007, החל סיבוב הופעות הסולו של גדג'. ההופעות כללו הרכב נגנים חדש: רון בונקר (מלהקת Midnight Peacocks), אביב ברק (אלג'יר, נקמת הטרקטור) , יהוא ירון (שישה נגנים שמחים, רות דולורס וייס) ובוריס מרצינובסקי (פאניק אנסמבל). סיבוב הופעות זה נמשך עד ינואר 2008, בהודעתו של גדג' על כניסת ההרכב להקלטות אלבום. במקביל, החל להופיע במסגרת הופעות אקוסטיות עם הגיטריסט רון בונקר.

בשנת 2009 יצא האלבום "תפילה ליחיד". הסינגל הראשון שיצא מתוכו הוא השיר "עיר בלי זיכרון", שהוא גם הסינגל המוכר ביותר עד כה מתוך האלבום. בהמשך יצאו בנוסף לאותו שיר הסינגלים "בוסר", "ילדה" ו"יוון". בתחילת 2013 אביב זכה בפרס אקו"ם לעידוד פרסום היצירה למחבר. כמו כן, שחרר בתחילת השנה גדג' כסינגל ראשון מתוך האלבום שבדרך את השיר "אמונתי מנגנת בלילות". בחודש יוני 2013 יצא אלבום הסולו השני של גדג', "ילדים של מהגרים". בהמשך אותו חודש שוחררו לרדיו השירים "החלל הריק" ו"לא מקום לחלשים" כסינגלים מתוך האלבום החדש.

דיסקוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

סולו[עריכת קוד מקור | עריכה]

אלג'יר: 1995 - 2004[עריכת קוד מקור | עריכה]

עם מוזיקאים שונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]