אדולף אריק נורדנשלד

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אדולף אריק נורדנשלד (Adolf Erik Nordenskiöld)
A E Nordenskiold.jpg
אדולף אריק נורדנשלד
לאום שבדי, נולד בפינלנד
לידה 18 בנובמבר 1832
הלסינקי, פינלנד (היה בשלטון רוסי)
פטירה 2 באוגוסט 1901 (בגיל 68)
דלבי, שבדיה
שנות פעילות 1878-1858
מספר מסעות 10
גילויים בולטים מעבר באוקיינוס הקרח הצפוני
אזורים שחקר סבאלברד,גרינלנד,צפון סיביר ומצר ברינג
נתונים באתר סקנדינבי
אדולף אריק נורדנשלד ומאחוריו ה"ווגה"
מסעותיו מ-1878

הברון (נילס) אדולף אריק נורדנשֶלדפינית ובשבדית: Adolf Erik Nordenskiöld;‏ 18 בנובמבר 1832 - 12 באוגוסט 1901), גאולוג, מינרלוג וחוקר ארצות ממוצא פיני-שבדי. נורדנשלד נולד בהלסינקי שבפינלנד (אז הדוכסות הגדולה של פינלנד, בשלטון רוסיה הצארית) ומאוחר יותר אולץ לחיות בגלות בשבדיה, בגלל עמדותיו בעד פינלנד עצמאית.

נורדנשלד נולד בהלסינקי, בירת פינלנד, אולם את מרבית ילדותו בילה באחוזה משפחתית במנטסלה. הוא למד בבית ספר בפורבו, עיר קטנה בחופה הדרומי של פינלנד. הוא למד מתמטיקה, כימיה, מינרלוגיה וגאולוגיה, וקיבל את תואר מסטר ב-1853 מאוניברסיטת הלסינקי. שנתיים אחר כך פרסם את עבודת המחקר שלו Om grafitens och chondroditens kristallformer (על צורות גביש של גרפיט וכונדרודיט).

נורדנשלד מונה למרצה למינרלוגיה באוניברסיטה. מסיבות פוליטיות היה עליו להימלט שנה לאחר מכן לשבדיה, שם נקרא למשרד המנהל של המחלקה המינרלוגית של המוזיאון השבדי להיסטוריה של הטבע ולפרופסורה במינרלוגיה באקדמיה השבדית למדעים.

נורדשלנד זכה לתהילת עולם בשל משלחות המחקר שבראשן עמד באזור הארקטי. בין השנים 1864 - 1873 הוא הוביל מספר משלחות מחקר לאי הארקטי שפיצברגן, שם חקר את הצמחייה, בעלי החיים והקרחונים. ב-1870 ניהל משלחת מחקר למערב גרינלנד. בין השנים 1878 - 1879 ערך את מסעו המפורסם ביותר, כשהפליג על גבי ספינת הקיטור וגה וגילה את המעבר הצפון מזרחי. הספינה יצאה לדרכה ב-21 ביולי 1878 מנמל טרומסו שבנורבגיה מזרחה דרך המעבר הצפוני באוקיינוס הקרח הצפוני מצפון לסיביר, לכיוון אלסקה. ב-19 באוגוסט 1878 הגיע לכף צ'ליושקין בסיביר, שם נאלץ להמתין בשל הים הקפוא. לאחר שחצה את מצר ברינג המשיך דרך יוקוהמה ביפן, סינגפור, ציילון (סרי לנקה), תעלת סואץ, איטליה, מצר גיברלטר וחזרה לשבדיה. את המסע הוא סיים בקיץ 1879 בנמל סטוקהולם. בסיום המסע העניק לו המלך אוסקר השני תואר אצולה, ברון.

על שמו קרוי ארכיפלג נורדנשלד.

נורדשלנד היה דודם של קארל גוסטף אמיל מנרהיים ושל אוטו נורדנשלד.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]