אלכסנדר נבסקי (סרט)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
אלכסנדר נבסקי
Nevski3.jpg
שם במקור: Александр Невский
בימוי: סרגיי אייזנשטיין
תסריט: סרגיי אייזנשטיין, פיוטר פבלנקו
שחקנים ראשיים: ניקולאי צ'רקסוב, ניקולאי אוחלופקיוב
מוזיקה: סרגיי פרוקופייב
חברת הפצה: מוספילם
הקרנת בכורה: דצמבר 1938
משך הקרנה: 112 דקות
שפת הסרט: רוסית
דף הסרט ב-IMDb

אלכסנדר נבסקירוסית:Александр Невский) הוא סרט היסטורי סובייטי שהופק על ידי אולפני הסרטים מוספילם ובוים על ידי סרגיי אייזנשטיין. הסרט מבוסס על אירועי הקרב על הקרח שהתרחש בשנת 1242 ונחשב לאחד מעבודותיו הגדולות של הבמאי. הסרט זכה להצלחה רבה ולבמאי הוענק פרס סטלין. כמו כן הוא קיבל תואר דוקטור לאמנות ללא הכנת עבודת מחקר נפרדת. לאחר חתימת הסכם מולוטוב-ריבנטרופ הקרנת הסרט הופסקה. בשנת 1941, לאחר פלישת גרמניה הנאצית לברית המועצות, הסרט זכה להקרנות מחודשות רבות ולפופולריות רבה.

על אף שהסרט מבוסס על אירוע היסטורי התסריט כולל אירועים בדויים שלא התרחשו כלל.

עלילת הסרט[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסרט מבוסס על אירועים הסיטוריים של המאה ה-13 כאשר התנהל מאבק בין הרפובליקה הפאודלית של נובגורוד לבין המסדר הטבטוני. האבירים של המסדר החלו במתקפה על השטחים הרוסים וכבשו את פסקוב. אנשי נובגורוד החליטו להציב בראש הכוח את הנסיך אלכסנדר נבסקי שהיה בעל ניסיון קרבי ומוניטין.

במקביל מתנהל "משולש רומטני" של שני קצינים מצטיינים (דמויות שאין שום הוכחה היסטורית על השתתפותם בקרב זה) ותושבת נובגורוד שמבטיחה להתחתן עם המצטיין בקרב.

לאחר ניצחון מוחץ על הקרח של אגם פייפסי ראשי האבירים נופלים בשבי. לאחר הניצחון אנשי נובגורוד ופסקוב מתחילים בחגיגות הניצחון. גם הקצינים מסתדרים ומתתתנים.

בסיום הסרט, הנסיך אלכסנדר נבסקי אומר לשבויים המשוחררים "מי שיבוא עלינו עם חרב, ימות מהחרב. על כך עומדת ותעמוד המדינה הרוסית" (Но если кто с мечом к нам войдёт, от меча и погибнет! На том стоит и стоять будет Русская Земля!), וזאת על בסיס עמירה מבשורה על פי מתי.

מידע נוסף[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 1986 בוצע חידוש הסרט. במהלך החידוש שונו כתוביות (ללא שינוי התוכן) ומוזיקה הוקלטה מחדש. לשנת 2013 מתוכננת הוצאה הגרסה הצבעונית של הסרט.

לאחר הקרנת הסרט פרוקופייב איחד את כל המוזיקה שנכתבה עבוד הסרט ליצירה מוזיקלית אחידה.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]