בודהידהרמה

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
במגילה היפנית הזו המתארת את בודהידהרמה נכתב: "הזן מכוון הישר אל הלב, התבונן אל תוכך והפוך לבודהה"

בודהידהרמה (סנסקריט: बोधिधमृ, סינית: פוּטידאמוֹ 菩提達摩, יפנית: דארוּמַה ダルマ) הוא שמו של נזיר הודי אגדי אשר לפי מסורת השאולין יסד את הצ'אן (המוכר במערב וביפן כזן בודהיזם) כמו גם את אסכולת השאולין בתורת הלחימה קונג פו.

ביוגרפיה[עריכת קוד מקור | עריכה]

האגדה מספרת כי בודהידהרמה נולד בדרום הודו, באזור מדינת טאמיל נאדו של ימינו. קיימות מספר השערות לגבי התקופה בה חי - לפי אחת מהן בין השנים 440-528 לספה"נ ולפי אחרת בין השנים 470-543 . הוא נולד למשפחה אצילה ואומן היטב באמנויות לחימה שונות. בשלב מסוים נסע בודהידהרמה ללמד בסין. הוא עבר בין מנזרים שונים בסין כאשר בכל אחד מהם דרש ולימד את תורתו.

האזכור ההיסטורי הראשון של בודהידהרמה הוא בכתביו של יָאנְג שְׂוֵ'נְגְ'ה משנת 547 (אשר עסקו במנזרים בודהיסטים באזור לווֹיָאנג שבהנאן). שם הוא מתואר כפרסי ממרכז אסיה.

סיפורים ואגדות[עריכת קוד מקור | עריכה]

בשנת 520 הגיע בודהידהרמה לראיון אצל קיסר סין וו די משושלת ליאנג הדרומית במטרה להמיר את דתו לבודהיזם, אך הקיסר כבר היה בודהיסט. במהלך הראיון שאל הקיסר את בודהידהרמה כמה עושר הוא צבר במהלך בניית המקדשים והמנזרים ברחבי הארץ. הנזיר השיב "לא הרווחתי כלל". "ובכן, מה הוא העקרון היסודי של הבודהיזם?" שאל הקיסר הנבוך. "ריקנות עצומה" אמר הנזיר. "הקשב" אמר הקיסר שהחל מאבד את עשתונותיו, "מי בכלל אתה חושב שהינך?". "אין לי מושג" השיב הנזיר. לאחר ראיון זה, בו ערער בודהידהרמה את שלוותו של הקיסר, הוא גורש מחצר הקיסרות, ולפי האגדה ישב בתוך מערה וביצע מדיטציה במשך 9 תשע שנים רצופות.

אגדה נוספת מספרת כי בודהידהרמה היה הראשון להביא את שיחי התה לסין. בעודו יושב ומבצע מדיטציה, מרט בודהידהרמה את ריסיו כדי שלא להרדם. בנקודה בה פגעו ריסיו התלושים בקרקע צמחו שיחי התה הראשונים.

במהלך מסעותיו הגיע בודהידהרמה למנזר בודהיסטי שאך הוקם, מנזר שאולין. הנזירים במקום סירבו לאפשר את כניסתו למנזר והוא בתגובה ישב ובהה בחומת המנזר תוך ביצוע מדיטציה במשך 9 שנים. מעוצמת הריכוז שבמבט, נפערו בקיר חורים. רק לאחר הוכחה זו לרצונו להצטרף למנזר הכניסוהו הנזירים פנימה. במנזר נתגלו לפניו נזירים עצלים ומנוונים משגרת חיים שכללה למידה והעתקת מגילות עתיקות. כדי לשפר את מצבם לימד בודהידהרמה את הנזירים את אמנויות הלחימה שהכיר. אלו שימשו כבסיס לאסכולת שאולין בקונג פו.