בון (קומיקס)

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
Gnome-colors-edit-find-replace.svg יש לשכתב ערך זה. ייתכן שהערך מכיל טעויות, או שהניסוח וצורת הכתיבה שלו אינם מתאימים.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
בון
Boneone.jpg
עטיפת הספר הראשון בתרגום העברי
השם המקורי: Bone
יוצר: ג'ף סמית
סטטוס: הסתיים בחוברות, רק כפריקוולים וספין-אופים
תקופת פרסום מקורית
של רצועות הקומיקס:
19912004
ארץ מקור: Flag of the United States.svg  ארצות הברית
שפת מקור: אנגלית
מספר החוברות שהתפרסמו: 55

בוןאנגלית: Bone) היא סדרת קומיקס עצמאית, בסוגה פנטזיה קומית, שפורסמה מ-1991 עד 2004 בשחור ולבן. מאוחר יותר הוציאו לאור גרסאות בצבע של הסדרה. הסדרה נוצרה, אוירה ונכתבה על ידי ג'ף סמית.

הסדרה זכתה בשלושים ושמונה פרסים בינלאומיים, ביניהם בעשרה פרסי אייזנר. הטיים מגזין כלל את הספר ברשימת עשרת הרומנים הגרפיים של כל הזמנים, וציין כי הספר הראשון בסדרה הוא "אחד מעשרת הספרים המצוירים הטובים בהיסטוריה. סוחף כמו "שר הטבעות" אבל הרבה יותר מצחיק".‏‏‏[1]

בסדרה 12 ספרים ומתוכם 11 תורגמו לעברית (גרסה בצבע). הספר הראשון תורגם לחמש עשרה שפות שונות. קיימות הוצאות מיוחדות של ספרים באנגלית שמאגדים את כל הסדרה. לסדרה קיימים ספין אופים. אחד מהם הוא פריקוולים המגולל את סיפורה של רוז כנערה, ושמו "רוז".

נכון ל-2011, דמותו של בון מדורגת במקום ה-60 ברשימת גיבורי-העל הגדולים, לפי IGN‏[2].

העלילה[עריכת קוד מקור | עריכה]

מראה בתצוגה "הסודות הכמוסים של בון", המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס, חולון, 2014

הרחק מבונוויל[עריכת קוד מקור | עריכה]

לאחר ניסיונו הכושל של בלופר בון להיבחר לראשות העיר בונוויל, הוא ושני בני דודיו בני בון וסמיילי בון מסולקים מהעיירה ומגיעים לעמק. בעמק הם מוצאים מקלט אצל סבתא בן ונכדתה ת'ורן, ומנסים ללא הצלחה לחזור לבונוויל, עקב כך שיצורים מפלצתיים בשם עכבראשים רודפים אחריהם. את העכבראשים מוביל אדם מסתורי בשם "מכוסה הראש", שרוצה לתפוס את האחים לבית בון למטרות לא ידועות. לעזרת שלושת הבונים מגיע דרקון אדום, שמתברר שהגן על ת'ורן כשהייתה קטנה, עקב ניסיון העכבראשים להרוג אותה. במהלך העלילה, בני בון מתאהב בת'ורן, ובלופר בון צובר חוב גדול שעליו לפרוע, ומכריח אותו להשאר בעמק.

המרוץ הגדול[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשבלופר בון מגיע לכף הקלע הוא רואה שכל האנשים שם מהמרים על סבתא בן במרוץ הפרות. הוא מחליט לרמות אותם ושותפו לעבודה סמיילי מפיץ שמועות שסבתא בן זקנה וחלשה בשביל לנצח במרוץ. בינתיים ת'ורן מתחילה לצאת ביריד האביב עם בחור בשם טום. טד החרק מציע לבני בון לכתוב שירי אהבה לת'ורן. סמיילי בון מכין תחפושת של פרה ומתכוון לרמות במרוץ. הרעיון של בלופר היה שכול אנשי הכפר יהמרו על 'הפרה המסתורית' שהיא בעצם סמיילי. ובזמן המרוץ סמיילי יתן לסבתא בן לנצח, וככה הם ירוויחו שלל גדול. דקה לפני המרוץ לוציוס דאון מהמר על פונדק כף הקלע. בלופר אומר לסמיילי לנצח את סבתא בן, אבל המרוץ מתחיל לפני שבלופר אומר לו.

עין הסערה[עריכת קוד מקור | עריכה]

בני בון מספר לת'ורן שהוא לא זוכר אף חלום שלו מאז שבא לעמק. בערב ת'ורן נרדמת בזמן השמירה ושומעת את בני בון מדבר מתוך שינה. ת'ורן נותנת לבני בון להמשיך לישון והוא מתעורר מאוחר. הוא מנסה לדבר עם ת'ורן על החלום והם קובעים פגישה בלילה כדי לדבר על חלומותיהם. הבונים הולכים עם לוציוס לכף הקלע, מלבד בני בון שנשאר בחווה. ת'ורן מספרת לבני בון על משהו שנקרא "מעגל רוחות" ותוך כדי פורצת סערה. השניים נכנסים לאסם ומדברים על החלומות המוזרים שלהם המדברים על אנשים מסתוריים מכוסי ראש ודרקונים. בינתיים בלופר בון ולוציוס מסתבכים עם העכבראשים וסמיילי מציל אותם. לאחר שסבתא בן נכנסה לאסם, היא רצה אל תוך היער. בני בון ות'ורן הולכים אחריה. כשהם מוצאים את סבתא בן, היא צועקת להם לחזור אבל אז היא שומעת צעדי עכבראשים. בינתיים, הבונים ולוציוס הולכים לפונדק ברגל, רטובים ועצבניים. בלופר ולוציוס מתווכחים על מה שקרה במירוץ הפרות ומתערבים מי מנהל את הפונדק טוב יותר. ההתערבות מתחילה כשהם מגיעים לפונדק. בזמן הזה בני בון, ת'ורן וסבתא בן עדיין אבודים ביער בזמן הסערה. שולשתם מנסים להתחמק מהעכבראשים בהוראותיה של סבתא בן. העכבראשים רואים אותם, והם מסתתרים. בני בון קורא לדרקון וסבתא בן משתיקה אותו. רגע לפני שמוצאים אותם, הדרקון מגיע, אבל סבתא בן מיואשת וכועסת, ומסתכלת על הדרקון המשיב לה מבט חודר. בני בון מנסה להרגיע אותה. בני בון משכנע אותה לעזוב את הדרקון והם חוזרים הביתה. השניים מראים לסבתא בן את המפה ומגלים שת'ורן ציירה אותה. השלושה נכנסים הביתה וסבתא מספרת לת'ורן את האמת שהסתירה ממנה כל הזמן. ת'ורן מספרת על מכוסה-הראש שמופיע בחלומותיה ומאשימה את סבתא בן על הבגידה בה: "למה סיפרת לי שדרקונים לא קיימים? למה שיקרת לי?". פתאום סבתא בן מספרת על הבגידה האמיתית, על מות הוריה של ת'ורן ואפילו מגלה שהיא צאצא למשפחת מלוכה שבעבר שלטה בעמק, שכולה, חוץ ממנה - יורשת העצר, ומסבתא בן - מלכה בעברה, נרצחו במלחמה בין העכבראשים לממלכה. ת'ורן לא מתגברת על השקרים ושכל חלומותיה אמיתיים והיא אפילו לא ידעה את זה. והיא הולכת לאסם כדי להירגע. בינתיים, לוציוס מספר על התחרות בינו לבין הבונים ומאיים שלא יגעו בבונים אחרי מה שקרה במירוץ. וכך מתחילה הובלתו בהתערבות. הבונים מנסים להוביל עליו, אך ללא הועיל. בלופר מרגיז את אנשי הכפר, ובדיוק לפני הסקילה, סמיילי פולט בטעות את קיומו של הדרקון. בלופר משכנע את אנשי הכפר שהדרקונים רעים ושצריך להרוג אותם וכך הוא מרוויח מכולם, חוץ מאכלן-מקל אחד שלוציוס אירח. בינתיים, בני בון מוצא את טד ומספר על כל מה שקרה בין ת'ורן לסבתא בן. לאחר שטד מודיע לסבתא שעכבראשים רבים מתקדמים לאזור הם מתארגנים ועוזבים את החווה.

קוטל הדרקונים[עריכת קוד מקור | עריכה]

בגלל השקרים ששיקרה לה סבתא בן, ת'ורן מחליטה שהיא הולכת לבד ובני בון בא איתה. בינתיים, בכף הקלע, המזימה החדשה של בלופר גורמת לו להיות בשיא, עד שמתחיל פיקניק יום אמצע הקיץ, שבו בלופר משתלט על התוכניות, ועולה לדרן גארד עם העמק, והם מצליחים לתפוס דרקון, אך לפני שבלופר הרג את הדרקון, ת'ורן מצילה אותו והם מגלים שהעכבראשים הרסו את הכפר. ובינתיים, בני וסמיילי היו בדרך להרי המזרח, כדי להחזיר גור עכבראשים לביתו.

שליט הגבול המזרחי[עריכת קוד מקור | עריכה]

כשבני וסמיילי מגיעים להרי המזרח, הם פוגשים בשונרא, שליט הגבול המזרחי, שרק בקושי רב הם מצליחים להיפטר ממנו עם גורי פוסום ומלא יתומים. הם נכנסים למקדש העכבראש ולאחר מכן רואים את קינגדוק רק שהוא עבר במעגל רוחות. בערב, אחרי שקינגדוק פונה, מנהיג העכבראשים מוצא את בני וסמיילי, וגור העכבראשים, הנקרא מלוויל, חוזר עם כל העכבראשים הביתה.

מערת הזקן[עריכת קוד מקור | עריכה]

בעמק, יש שמועות שבון הרג את קינגדוק. ובאותו זמן מקימים הוני-ין את מערת הזקן מחדש, וסבתא בן היא מלכת העמק. אבל, מכוסה הראש, מנהיג העכבראשים, ששר הארבה הוא הקפטן שלו, עושה עסקה עם שונרא שיביא לו את בלופר בון ואת הגופה של ת'ורן. שונרא מביא לו אותם, ושר הארבה מצליח לזוז קצת.אבל מכוסה הראש (האומנת, שמתבררת כאחותה הגדולה של רוז,ברייר) נענש כי ביקשו רק את ת'ורן וחשבו שמתה אבל בני בון מחייה אותה בסוף הספר.

מעגלי רוחות[עריכת קוד מקור | עריכה]

ג'ונתן מת בפרק הראשון. פורצת מלחמה בין השעירים לאנשי העמק והרבה מתים. אחרי שניצלים בני, בלופר, סמיילי, ת'ורן וסבתא, מגיע זמן הסוף, שבו חלק מהעמק נהרס, וחלק ממנו הוא מעגל רוחות. בינתיים, שר הארבה חודר לת'ורן ונכנס גם לתוך בני בון. העכבראש מלוויל חוזר כמבוגר, וכשסמיילי גסס מרעב ובני ות'ורן נכנסו למעגל הרוחות כדי להביא לו אוכל, אז הארבה שהיה בתוך בני בון כמעט עבר ישרות לת'ורן אבל משהו מישתבש. ת'ורן נחלשת ומעבירים אותה לטאנן גארד, שם נרפאה והצילה את בני בון שכמעט נהרג. ואז אחרי שעברו את טאנן גארד ושמו אבן תפילה במקום שנקרא 'גבעת אבן התפילה' , החל המסע שלהם לאת'יה.

ציידי האוצר[עריכת קוד מקור | עריכה]

הבונים, סבתא בן ות'ורן מגיעים לאת'יה, שם שולטים נזירים מושחתים שכופרים בדרקונים. העכבראשים מתכוננים להתקפה. סבתא בן מחפשת ידידים בין חומות העיר ומנסה להכשיר את ת'ורן כוני יין קארי. ברייר מנסה להשתלט על נשמתה של ת'ורן בגלל סוד שאמה של ת'ורן סיפרה לה. בינתיים בלופר מנסה להשיג זהב, ובני נשלח לשמור עליו. סמיילי מנסה לשמור על מלוויל מגילוי על ידי אנשי את'יה. בסוף הספר נתפסת ת'ורן ועומדת להעלות למוקד בשל היותה "מכשפה" הסוגדת לדרקונים.

זמן הסוף[עריכת קוד מקור | עריכה]

העיר את׳יה במלחמה. העכבראשים וצבא פאווה מקיפים את חומותיה. רוז מנהיגה את הלוחמים המגנים על העיר ועושה כל שביכולתה כדי לעצור את התוקפים. מיום ליום הולך ומתעצם כוחו של הארבה, ולעיר נותרה תקווה אחת בלבד — כתר הקרניים. רק ת'ורן יכולה להגיע אליו, אבל היא כלואה עם בני בון, סמיילי ובלופר בבית הסוהר של טרסיל המרושע. האם זמן הסוף קרוב?

כתר הקרניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

זמן הסוף הגיע. שר הארבה השתחרר מכלאו והוא חזק מתמיד. ת'ורן ובני בון ירדו אל המערות העתיקות שבמעמקי טאנן גארד בניסיון אחרון למצוא את כתר הקרניים ולהציל את העמק ואת העולם כולו. האם יצליחו להגיע אליו בזמן? לבסוף בני בון ובני הדודים שלו חוזרים הביתה לבונויל ושר הארבה כנראה מת כי הדרקונים הפילו אותו מתחת לאדמה.כתר הקרניים הוא אבן ענקית וקסומה.

בון - רוז[עריכת קוד מקור | עריכה]

אי שם בעבר הרחוק, נקראות הנסיכות ברייר ורוז הרווסטאר לצפון הממלכה כדי לעבור מבחן שיקבע מי תירש את המלוכה. עד מהרה מתברר שהגעתן של הנסיכות מסוכנת, לא רק להן אלא לעמק כולו. יריבם האיום של הדרקונים ושל בני העמק מבקש לפרוץ מכלאו, והוא זקוק לכוחה של עין חלימה חזקה - בדיוק הכוח הנדרש מהמלכה לעתיד. עכשיו הגיעה שעתן של הנסיכות לגלות את ייעודן ולהבין אם הן משחררות את הרשע או מושיעות את העמק... הצטרפו לרוז, לברייר וללוציוס בהרפתקה שהתחילה את המלחמה הגדולה בעמק ואת סיפורם של בני בון, ת'ורן וחבריהם.

מקומות בספר[עריכת קוד מקור | עריכה]

מחוץ לעמק[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בונוויל - (מקור השם: בונ= בון. וויל= כפר. "כפר הבונים") (באנגלית Bonneville) עיר שכולה בונים ומשם הגיעו שלישיית בון. לא מופיעה בשום ספר אלא רק באחד הבונוסים ("מעשיות מופרזות")ומוזכרת כמה וכמה פעמים בסדרה.
 • המדבר - המדבר הוא אזור שומם שנמצא בין בונוויל לעמק. שלישיית בון נקלעה אליו לאחר שברחה מאנשי עירם.
 • דרן גארד - המקום שבו נמצאים כל הדרקונים שבעמק. לשם הובאה ת'ורן בהיותה בת 5. במקום הזה שוכנת גם מועצת הדרקונים העליונה.
 • מדרגת הדרקון - המקום שבו עוברים הדרקונים כשהם נכנסים לעמק. שם בני בון פוגש לראשונה את העכבראשים. שם בלופר בון מרמה את אנשי הכפר בפעם השנייה וכמעט הורג את הדרקון האדום.

בעמק[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • הרי המזרח - המקום אליו הגיעו בני בון , וסמיילי בון כדי להחזיר את גור העכבראשים מלוויל להרים. בדרך הם פגשו את שונרא, שליט הגבול המזרחי - ובדרך נקלעו לכמה צרות (מסופר בבון 5 "שליט הגבול המזרחי").
 • מקדש העכבראש - המקדש הרשמי של העכבראשים. נמצא בהרי המזרח.
 • מערת הזקן - המבצר הקדוש של לוחמי הוני-ין (או כפי שמכונים על ידי יושבי העמק - "אכלני- מקל", ראו פירוט בהמשך), מוזכר בסדרה כמה פעמים. בספר השישי ("מערת הזקן") מסופר שאחרי שנים שלוחמי הוני-ין נטשו את המערה, חזרו להתיישב בה.
 • פונדק כף הקלע - (מסופר בכל הספרים עד בון 6 - מערת הזקן שהרי בספר זה מסופר שהמקום נשרף כליל). לוציוס , מנהל את המקום עד בון 4 - קוטל הדרקונים שבו בלופר בון - מרמה את לוציוס ומקבל את כף הקלע. בסוף וונדל ויוקליד (ראה בהמשך) הקימו אותו מחדש מסופר בספר העשירי ("כתר הקרניים").
 • החווה של סבתא בן - ביתה וחוותה של סבתא בן שכולל בית צנוע בעל שתי קומות, אסם וגינה. משמש כמקום מגורים זמני לבני בון בחלק מן הספרים.
 • טאנן גארד- אזור קבורה של דרקונים שמי שניכנס לשם ניגזר עליו מוות.שם גם יש את כתר הקרניים
 • את'יה - הממלכה שבה נולדה הנסיכה ת'ורן. מראים אותה בספר השמיני ("ציידי האוצר") ובספר התשיעי ("זמן הסוף").
 • המעיינות החמים - המקום שבו פגש בני בון את ת'ורן בספר הראשון ("הרחק מבונוויל"). ולשם הולכים אנשי העמק כדי להתקלח.
 • רחבת היריד - הרחבה שליד היער שבו התרחש מרוץ הפרות הגדול. רחבת היריד משמשת פעמיים בשנה את יושבי העמק- ליריד האביב ולפיקניק יום אמצע הקיץ.
 • פאווה - פאווה היא עיר אשר בספר הרביעי ("קוטל הדרקונים") אנשיה נטשו אותה ועברו לצד הארבה. במחובר לה, יש דרך שמובילה ממנה לאת'יה, אשר בדרך הזו הולכים בני-בון, בלופר-בון, סמיילי-בון, סבתא בן, ת'ורן ומלוויל בספר השביעי ("מעגלי רוחות").
 • צוק החטא - המקום בוא ברייר (מכוסת הראש) נהרגת

מסופר בספר העשירי ("כתר הקרניים")

 • פרצת קונקל - המקום בו לוציוס ואנשיו נלכדים במארב של העכבראשים מוזכר בספר ("בון רוז")
 • נהר החלימה* - המקום בו רוז פוגשת את באלסאד (ראה בהמשך) והורגת אותו, כלל וכלל אינו מוזכר במפה רק בספר ("בון רוז") ובחלומה של רוז ((סבתא בן) ראה בהמשך)

דמויות[עריכת קוד מקור | עריכה]

דמויות מן הקומיקס בתצוגה בתערוכה "הסודות הכמוסים של בון", המוזיאון הישראלי לקריקטורה ולקומיקס, חולון, 2014

דמויות ראשיות[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • בני בון - גיבור הסדרה. הוא ובן דודו סמיילי בון עזרו לבן דודם בלופר בון לברוח מבונוויל לאחר שהכעיס את תושבי העיר, ונתקעו בעמק ללא דרך יציאה. בני בון אוהב את הספר מובי דיק, אך כל פעם שהוא מספר למישהו אחר על הספר הוא נרדם. הוא מאוהב בת'ורן, נכדתה של סבתא בן ומלווה אותה לאורך מסעה.
 • בּלופרוביוס ב. בון - בן דודו העשיר (לשעבר) והחמדן של בני בון וסמיילי בון. לא ברור ממש למה הוא הוגלה מבונוויל אך פעמים רבות מוזכרים כמה מעשים שפלים שלו. באחד הימים נתן ראש העיר יום חופש לכל בתי הספר, רק כדי שיזרקו אבנים על בלופר. קוראים לו בלופר משום שהוא תחמן ושקרן ידוע. הוא רימה פעמיים את יושבי כף הקלע. פעם אחת במרוץ הפרות הגדול (בספר השני), כאשר הוא העמיד פנים שברשותו פרה מהירה ובלתי מנוצחת (שבעצם הייתה מזויפת) ופעם שנייה כשהוא טען שהוא קוטל דרקונים ושהדרקונים רעים (בספר הרביעי). אך למרות הכול בתוך-תוכו הוא טוב לב, וכשבני בון וסמיילי היו קטנים הוא גידל אותם ושמר עליהם. ביום בו הכריז בבונוויל שהוא רץ לראשות העיר, הוא קשר לפסל של מייסד הכפר (שהתגלה מאוחר יותר כקרוב רחוק של שלושת הבונים) בלון ענקי בדמותו, ועליו היה כתוב: 'בלופר בון הוא האחד לעירייה'. כאשר הבלון עף, ומגיע לידיה של ברייר, היא חושבת שהכוונה שצריך לתת את בלופר לשר הארבה, כדי שישמש לו כגוף אורח (שר הארבה חי בעולם הרוחות, וכדי שיכנס לעולם האמיתי הוא צריך גוף).
 • סמיילי בון - בן דודו שלא מחובר למציאות ושמח כל הזמן(משהו שממש מעצבן את בלופר)דודו של בני בון ושל בלופר. נגן בנג'ו. יש לו כוונות טובות והוא אוהב לעזור לאנשים אף על פי שהם רואים בזה עינויי. הוא לעולם לא יפגע באף אחד אלא אם כן האחר פגע באחד מחבריו. הוא משמש בתור הצד הקומי שבחבורה למרות שעם התקדמות הספרים הוא נהיה יותר רציני.
 • ת'ורן הארווסטאר - חברה של בני בון אשר מאוהב בה מאוד. יש לה אומץ רב, וכמו כן גם סמכויות. אף על פי שלא מוזכר גילה המדויק, אפשר לעשות חישובים ולגלות שכשהייתה בת 5 פרצה המלחמה ומאז עברו 15 שנים מה שמוכיח שהיא כבת 20. בספר השלישי סבתא בן גילתה לת'ורן שהוריה היו המלכים של העמק ושסבתא בן הייתה המלכה לפניהם, מה שאומר שת'ורן היא בעצם הנסיכה, יורשת העצר של ממלכת את'יה. לת'ורן היו חלומות מוזרים, שמגיעים אליה מכיוון שהיא "וני-ין-קארי" או "מעוררת". המעורר יכול לנוע בחופשיות בין עולם החלימה לעולם הערות, הבעיה היא שת'ורן לא יודעת איך להשתמש בכוחותיה.
 • רוז הארווסטאר (סבתא בן) - סבתה של ת'ורן. לסבתא בן יש כוח רב, והיא לא מפחדת כלל מהעכבראשים. היא נוהגת להתחרות עם פרות במרוצים. היא מלכת את'יה לשעבר, או העמק, ויש לה כישורי קרב רבים היא נלחמה במלחמה הגדולה. כמו כן ידע רב שהיא מסתירה מת'ורן.
 • הדרקון האדום הגדול - דרקון שבא מדרן גארד. הוא המגן וחברו הטוב ביותר של בני בון, ושמר גם על ת'ורן כשהייתה קטנה. הוא הדמות המסתורית והחזקה ביותר בסיפור, והעכבראשים פוחדים ממנו עד מאוד.
 • לוציוס דאון - חבר של סבתא בן. היה גיבן וניהל את פונדק "כף הקלע". בצעירותו הוא חיזר אחר ברייר, שרימתה אותו, בסופו של דבר. מהספר הרביעי ומעלה, מועלה החשד שהוא בוגד לטובת מכוסת הראש. נהרג בספר העשירי "כתר הקרניים".
 • ברייר הארווסטאר (מכוסת הראש) - אחותה של סבתא בן ודודתה של אמא של ת'ורן. היא מתה לאחר שבגדה בשאר משפחתה וגילתה את המקום שאליו ברחו במלחמה הגדולה, אך שר הארבה מחייה אותה בתנאי שתשחרר אותו. בספר השישי מתגלה כי היא מכוסה הראש וכי שר הארבה ביקש ממנה לתפוס רק את ת'ורן (כי היא מיסטיקנית, וני-ין-קארי) ולא את בלופר אך היא קינאה בת'ורן על כך שהיא הנסיכה והחליטה להרוג אותה ואת בלופר רצתה להקריב לשר הארבה (ללא הצלחה בשני המקרים). במהלך טק ההקרבה של בלופר לשר הארבה, היא נהרגת ומאבדת את כוחותיה אך בספר השביעי שר הארבה מחייה אותה מחדש כדי שתמשיך לחפש את ת'ורן. נהרגה סופית בספר העשירי (ביחד עם לוציוס) כשת'ורן נוגעת בכתר הקרניים.
 • קינגדוק - המפקד העליון של העכבראשים. הוא שונא את סבתא בן ואת יושבי המישור, ואוהב מלחמות. הוא נמצא תחת פיקודו של "מכוסה הראש", בספר הרביעי ת'ורן כרתה לו את הזרוע, בסוף הספר החמישי שונרא לקח את הלשון שלו (פרט שמופיע רק בספר השישי) ובספר העשירי ת'ורן תוקעת לו את החרב בראש, מה שהוביל למותו כתוצאה מדימום חמור במיוחד.
 • שר הארבה - הוא המנהיג של העכבראשים ושל מכוסה הראש, והוא הרבה יותר מסוכן מהם. בזמן שהדרקונים שלטו על האדמה, שר הארבה השתלט על מלכתם, הדרקונית הראשית, מימ. בספר רוז רוז חולמת ורואה את דמות שר הארבה שלידו נמצאים אביה ואמה של רוז

דמויות משנה[עריכת קוד מקור | עריכה]

 • ונדל - מנהיג מספר אנשים מכפר "כף הקלע" ואחד מתושבי הכפר הבולטים בסיפור.
 • יוקליד - עובד אצל לוציוס (שמת בספר 7 (מעגלי רוחות) אבל בספר 10(כתר הקרניים) התגלה שהוא רק נכנס למעגל רוחות והוא התעורר והכול נעלם ככה הוא חזר לחיים.) ומתעב את בלופר בון. אחד מאנשי הכפר הבולטים בסיפור.
 • ג'ונתן אלוני - עבד אצל לוציוס (שמת בספר 7 (מעגלי רוחות) ועודד לרוב את סבתא בן במרוץ הפרות. נחשב לדמות מטומטמת. היה אחד מאנשי הכפר הבולטים בסיפור. מת בספר השביעי "מעגלי הרוחות".
 • טד - חרק קטן שמדבר בצורה עילגת כגון "אתה כמעט דרכנו עלי!" או "זה הבחור כאן לבקש לפגוש אותך". שהוא גם חבר של בני בון. הוא היצור הראשון שבני בון פוגש בעמק.
 • גברת פוסום - אמא של שלושת גורי פוסום שתמיד דאגה לבני בון ועוזרת לו לשרוד בעמק. שלושת גוריה, להוציא את בלופר הם חברים של חבורת בון.
 • אכלני מקל (לוחמי הוני-ין) - מסדר צבאי שפועל נגד העכבראשים ועובד עם הדרקונים. הם "מכוסי ראש" - כמו ברייר - זה מקל עליהם להתחבר עם עולם החלימה. הם השומרים המלכותיים המובחרים של החלימה. אנשי הכפר חשבו שהם: נוודים, קדושים, נזירים, קבצנים. ובגלל זה הם לא אהבו אותם במיוחד.
 • העכבראשים - יצורים טורפים עם עיניים גדולות אדומות ואוזניים מחודדות שאינם חכמים במיוחד. במלחמה הגדולה נלחמו נגד בני האדם. עובדים עבור מכוסה הראש. הבולטים ביניהם הם שני עכבראשים מרכזיים - הראשונים שבני בון רואה בעמק. הם מככבים הרבה במהלך הספרים. שני העכבראשים האלו מתנהגים בצורה מטופשת. אחד מהם אוהב במיוחד פשטידות ורוצה להכין מבון פשטידה בכל פעם שהם פוגשים אותו למרות שחברו אומר לו שפשטידות זה לא מאכל שמתאים למפלצות.
 • מלוויל - גור עכבראשים קטן שבני בון מצא ליד "כף הקלע" בספר הרביעי שאותו הוא מנסה להחזיר להוריו שבהרי המזרח, ביחד עם סמיילי בון בספר החמישי וחוזר כעכבראש מבוגר בספר השביעי. חוזר ביחד עם משפחת בון חזרה לבונוויל.
 • שונרא - (נקרא בידי סמיילי בון, לרוב, שן רע) אריה הרים ענקי ששונא את הדרקונים והעכבראשים. הוא מופקד לפקח ולשמור על הרי המזרח של העמק. הוא מנסה לתפוס את מלוויל ואת הבונים , אך נתקל בתגובה עוינת מצד מפקדם, קינגדוק. השניים נלחמים ומסתבכים (בון 5 שליט הגבול המזרחי) ותוך כדי המאבק הוא תולש לקינגדוק את הלשון, מה שגורם לקינגדוק ולצבאו לסגת. מאוחר יותר, מכוסת הראש מבקשת ממנו שיביא לה את בלופר בון בחיים ובתמורה הוא יקבל את הרי המזרח מימין למקדש העתיק וגם יקבל מנחה כל שנה מהעכבראשים. מכוסת הראש מציעה לו מנחה גדולה יותר אם יהרוג את ת'ורן ויביא לה את גופתה.
 • רודריק והיתומים - היתומים הם גורים של כול מיני חיות כמו בונה, חזיר, דביבון וכדומה. הבולט שבהם הוא רודריק, דביבון. הוא עזר לפוסומים להפיל את העכבראשים ואת שונרא מהרי המזרח כדי לעזור לבונים, והוא הראשון מהיתומים שמופיע. העכבראשים אכלו את הוריהם של היתומים והם חברו יחד כדי לשרוד. מתידדים עם הבונים ועם גורי-פוסום בספר החמישי.
 • טום - נער שחיזר אחרי ת'ורן, מה שגרם לקנאה גדולה אצל בני בון. אבל לבסוף, באמצע הספר בגד בה בשביל נערה אחרת. הופיע רק בספר השני.
 • מימ - מלכת הדרקונים והדרקונית הראשונה, מימ הקיפה את העולם והחזיקה את זנבה בפיה כדי לגרום להשלמת החלומות, כל עוד מימ החזיקה את זנבה בצורה הזאת נשמר האיזון בין חיים למוות, בין טוב לרע. כששר הארבה השתלט עליה היא השתגעה והדרקונים הדפו אותה וכך נוצר העמק. כשזה לא עזר הם הפכו אותה לאבן בהרי המזרח ושר הארבה נכלא בתוכה. בספר העשירי (כתר הקרניים) הארבה שולח אותה מתוך ענן גדול כדי להילחם בצוק החטא לאחר שבון ות'ורן נגעו בכתר הקרניים.
 • באלסאד - דרקון הנהר המופיע בספר רוז, הדרקון הפך למושחת נהרג על ידי רוז
 • קליאו ויוקליד - שני כלבי הציד של רוז כדי להציל את ברייר רוז הייתה צריכה להרוג את קליאו
 • 'טרסיל היה מלכה של את'יה נגד רוז והחבורה. שונא דרקונים ונילחם בהם עד שקיבל צלקת בפניו. היה הוא שם ברדס על ראשו עד פרק 9. נהרג בפרק 9 על ידי ברייר.

לרוז יש יכולת לתקשר עם הדרקונים כמופיע בספר "רוז"

ספרי הקומיקס[עריכת קוד מקור | עריכה]

הסדרה[עריכת קוד מקור | עריכה]

(יש לציין שבאנגלית הספרים 9 ו-10 יצאו בתור ספר אחד, ספר תשע שנקרא "כתר הקרניים")

ספין-אופס[עריכת קוד מקור | עריכה]

# שם הספר תאריך יציאה תאריך יציאה בעברית
1 הרחק מבונוויל 1995 2008
2 המרוץ הגדול 1996 2009
3 עין הסערה 1996 2009
4 קוטל הדרקונים 1997 2009
5 שליט הגבול המזרחי 1998 2010
6 מערת הזקן 1999 2010
7 מעגלי רוחות 2001 2011
8 ציידי האוצר 2002 2011
9 זמן הסוף 2004 2012
10 כתר הקרניים 2004 2012
11 בון- רוז 2009 2013
12 בון- סיפורי הכובע הגדול 2010 2014
# שם הספר תאריך יציאה תאריך יציאה בעברית הסבר על הספר
פריקוול רוז 2013 (פריקוול שנכתב על ידי סמית' ועוזרו, צ'ארלס ווס) - ספר פריקוול זה על צעירותה של רוז (סבתא בן) וברייר אחותה כשהייו נסיכות.
בונוס סיפורי הכובע הגדול ------------ 2014 (נכתב בידי סמית' ועוזרו, טום סניגוסקי) - אחרי שהבונים חוזרים לבונוויל, סמיילי בון מנהיג את "צופי הבונים" ומספר להם סיפורים בטיול מחנאות: זוהי אריזה מחודשת ל"זנבות עכבראשים טומטומים".
בונוס בון: מורשת ------------ לא ידוע סדרה בת שלושה ספרים על בונים אחרים, שנכתבה על ידי עוזרו של סמית', טום סניגוסקי. הספר הראשון בסדרה נקרא 'החיפוש אחר הניצוץ'.
בונוס בון המדריך ------------ סוף ניסן/תחילת אייר התשע"ד לחובבי בון.

ראו גם[עריכת קוד מקור | עריכה]

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]

הערות שוליים[עריכת קוד מקור | עריכה]