כוכב הצפון

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
פולאריס A
PolarisB.jpg
כוכב הצפון כפי שנצפה מטלסקופ החלל האבל
נתוני תצפית
קבוצת כוכבים הדובה הקטנה
שמות נוספים כוכב הצפון, α Ursae Minoris
סוג משתנה קפאידי
בהירות 1.97
סיווג ספקטרלי F7 Ib-II SB
עלייה ישרה 02h 31m 48.7s
נטייה ‏51″ ‏15′ ‏89°‏+
מאפיינים פיזיים
בהירות מוחלטת 3.64-
מרחק 30 ± 432 שנות אור
8 ± 132 פרסק
רדיוס 30 רדיוסי שמש
מסה 5-6 מסות שמש
עוצמת הארה פי 2,200 מהשמש
טמפרטורה 7,200 K
כוכב הצפון בקצה העליון של הדובה הקטנה

כוכב הצפון, הקרוי גם פולאריס, הוא כוכב משתנה קפאידי בולט המצביע בקירוב לכיוון צפון. כוכב זה, הנראה רק בשמי חצי הכדור הצפוני, היה, עד המצאת המצפן ומערכת ניווט לוויינית, נקודת עזר עיקרית להתמצאות בים, בלילה. בעולם העתיק, כל מי שהתעתד להיות ספן נזקק להכירו, וגם כיום מציאת כוכב הצפון נלמדת בשיעורי תורת הניווט הימי.

הכוכב נבחר לנקודת עזר משום שהוא נמצא קרוב לכיוון צפון (כלומר - הקו המקשר בינו ובין כדור הארץ יוצר זווית קטנה יחסית עם ציר הסיבוב של כדור הארץ), ומשום שהוא כוכב בהיר יחסית בסביבה חשוכה יחסית. הראשון שהבין כי כוכב הצפון לא מצביע בדיוק לכיוון צפון היה מגלה הארצות היווני פִּיתֶאַס, שחקר את צפון אירופה במאה ה-4 לפנה"ס.

כדי לאתרו בשמי הלילה, יש תחילה למצוא את הדובה הגדולה ("העגלה הגדולה"), קבוצת כוכבים קלה לזיהוי, הנראית כמו סיר עם ידית מעוקמת. אם מתבוננים בהמשכו של הקו הנוצר בין שני הכוכבים הרחוקים ביותר מן הידית בכיוון מעלה, אפשר למצוא את כוכב הצפון. כוכב הצפון עצמו שייך לדובה הקטנה ("העגלה הקטנה") ונמצא בקצה ה"זנב" שלה. פולאריס איננו הכוכב הבהיר ביותר בשמיים, והוא ממוקם רק במקום ה-46 בבהירותו, אך בסביבתו הקרובה הוא הכוכב הבהיר ביותר.

כוכב הצפון הוא למעשה כוכב משולש, כלומר מערכת של שלושה כוכבים, אשר נמצאים בסמיכות זה לזה, ונתונים תחת שדה כבידה משותף. מערכת השמש מתקרבת לעבר פולאריס בקצב של 16 קילומטר בשנייה.

ניתן להתייחס לתואר "כוכב הצפון" כשם זמני של פולאריס. בשל נקיפת ציר כדור הארץ (פרצסיה), שזמן המחזור שלה קרוב ל-26 אלף שנה, פולאריס לא תמיד מצביע לכיוון צפון. כך למשל, בעוד 12 אלף שנה, הכוכב הבהיר הקרוב ביותר לכיוון צפון יהיה וגה שבקבוצת נבל, ואז הוא יהיה זכאי לשאת את התואר "כוכב הצפון". אולם עד אז פולאריס צפוי עוד להתקרב לצפון המדויק, ושיא הקרבה הזוויתית צפוי להיות בשנת 2100.

קישורים חיצוניים[עריכת קוד מקור | עריכה]