מבצע פול באניין

מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
קפיצה אל: ניווט, חיפוש
ניתן לראות בתמונה את גשר ה-"אל חזור". עץ הצפצפה היה ממוקם בשורת העצים הנמוכים שנמצאים מימין לדרך ולפני הגשר

מבצע פול באניין היה פעולת נגד שבוצעה על ידי חיל ההנדסה של צבא ארצות הברית בשנת 1976 בתגובה להתקפה של חיילים צפון קוריאנים ליד הכפר פנמונג'ום ובתוך האזור המפורז הקוריאני. כתוצאה מההתקפה נהרגו שני חיילים אמריקאים ונפצעו מספר דרום קוריאנים.

המאורע ידוע בשם "תקרית הגרזן הפונמונג'ומית" ולעתים גם נקרא בשם "תקרית עץ הצפצפה".

מבצע "פול באניין" נקרא על שם חוטב העצים המיתיולוגי פול באניין מצפון אמריקה.

"תקרית הגרזן"[עריכת קוד מקור | עריכה]

ליד גשר ה-"אל חזור", עמדה שורה באורך של 30 מטר של עצי צפצפה והסתירה את שדה הראיה בין שני מגדלי שמירה באזור הביטחון המשותף. ב-18 באוגוסט 1976, קבוצה של חיילים מארצות הברית ודרום קוריאה נשלחה לתוך האזור המפורז על מנת לגזום את העץ. הקבוצה הורכבה משני קצינים אמריקאים, קצין דרום קוריאני וכן שמונה שומרים מכוח הביטחון של האומות המאוחדות. החיילים ליוו פועלים שמטרתם הייתה לטפל בעץ. בקבוצה התבוננו נציגים של צבא צפון קוריאה. תחת חוקי אזור הביטחון המשותף, אף אחד מהחיילים לא היה חמוש. עם זאת, הפועלים שבאו לגדוע את העץ, נשאו עימם מעדרים וגרזנים.

לאחר שהגיזום החל, הצפון קוריאנים אמרו לפתע לפועלים להפסיק את העבודה. הקצין האמריקאי שפיקד על הפעולה, קפטן בוניפאס (Bonifas), אמר לפועלים להמשיך בעבודתם. זמן קצר לאחר מכן, 30 חיילים צפון קוריאנים תקפו את הקבוצה. כתוצאה מהתקיפה נהרגו שני החיילים האמריקאים, קפטן ארתור בוניפאס (Arthur Bonifas) ולוטננט מארק בארט (Mark Barrett), בעזרת הגרזנים שחטפו החיילים הצפון קוריאנים מהפועלים. חייל דרום קוריאני פיזר את החיילים הצפון קוריאנים בעזרת נהיגה במשאית שלו לכיוונם ומעל לגופתו של בוניפאס, כדי להגן עליה. שני החיילים האמריקאים מתו עוד לפני שהגיע כל סיוע רפואי.

רב טוראי שראה את התקיפה ממגדל פגודה צילם אותה במצלמת וידאו.

מבצע פול באניין[עריכת קוד מקור | עריכה]

כתוצאה מהתקיפה, אורגן מבצע "פול באניין", והוא יצא לפועל בשעה 7 בבוקר ב-21 באוגוסט 1976, שלושה ימים בלבד לאחר התקרית. שיירה של 23 רכבים אמריקאים ודרום קוריאנים נכנסה לתוך אזור הביטחון המשותף ללא כל התרעה או דיווח לצפון קוריאנים. בתוך הרכבים הייתה קבוצת הנדסה שמנתה 16 איש, צוידה בגרזנים ומסורי שרשרת, והתחילה מיד לנסר את העץ. קבוצה זו לוותה על ידי מחלקת אבטחה בת 30 איש שחומשה באקדחים וגרזנים. לצוות נלוותה גם קבוצה של 64 מומחי טאקוונדו מהצבא הדרום קוריאני.

פלוגה של חיילים מהצבא האמריקאי ריחפה מעל לקבוצה שנמצאה על הקרקע ב-20 מסוקי סער יחד עם 7 מסוקי תקיפה מסוג קוברה AH-1. מאחורי המסוקים, מפציצים מסוג B-52 שלוו על ידי מטוסי F-4 פנטום של חיל האוויר האמריקאי וF-5 טייגר של חיל האוויר הדרום קוריאני, שייטו הלוך ושוב בשמיים. בבסיס האווירי "אושן" (Osan), מפציצים מסוג F-111 עמדו מחומשים ומתודלקים, מוכנים להמריא באופן מיידי.

כוח משימה בראשות נושאת המטוסים "מידווי" הובא קרוב לחוף הקוריאני, ומטוסיו עמדו בהיכון לפעולה. בנוסף לכך, ליד קצה האזור המפורז, אלפי חיילים חמושים היטב, טנקים וארטילריה עמדו מוכנים לגבות את הצוות שנכנס לתוך אזור הביטחון המשותף. בתגובה לכך, צפון קוריאה שלחה כ-150 חיילים חמושים בתתי מקלע. עם זאת, החיילים הצפון קוריאנים עמדו בדממה בזמן שצוות ההנדסה ניסר את העץ ולא פתחו בעימות מזוין. פעולת ניסור העץ לקחה 42 דקות.

במהלך ההכנות לפעולה, עלה חשש מכך שהיא תוביל לפתיחת מעשי איבה רחבים, אך לבסוף החשש התבדה והפעולה עברה בשלום.